Profesyonel Fotograf Çekmeyi Sevenler Buraya !

madamcocomo

tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2008
12.354
1.419
baska bır topikte konusurken ,olay tamamen buraya döndü :)

bizde baslık acıp bunu herkesle paylasmayı uygun bulduk :))

Libyana da boyle bırsey dusunuyormuş bende ,kalp kalbe karsı derler ,sevgililer günü pastasında ortaya cıktı :))

forumda bır cok kısı de dslr foto makınelerı var ,ama bu konuda ,topik yok ayarlar ve deneyimlerimizi paylaşma adına ,

buraya hem tecrubelerımızı ,hem tecrubelerımızde basımıza gelen komık olayları
hatta cektıgımız fotoları ,fıkırlerımızı fılan paylassak guzel olur dimi :)

acıklamam aceleye geldı ,sonra duzeltıcegım emın olun kaydirigubbakcemile3

guzel paylasımlar dılegı ıle :1hug:

İşte beklediğim an bu andır sayın seyirciler yışısın yışısın:dance::dance::dance:
Topiğimiz vatana millete bilimum sanatseverlere ,amatörlere,profesyonellere ,fotoğrafa ve fotoğrafçılığa,kısacaı hayatın taa kendisine aşık olan herkese hayırlı uğurlu olsunsositososito

Ne cümleydi bahh sonunu getiremeceğim sandımdıkaydirigubbakcemile3

Epeydir istiyordum burayı ben de , gülüm..

Enfes işker ve bomba paylaşımlar çıkacağından eminim..

Ben Canon Eos 450 kullanıyorum şuan daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum..
Kesinlikle her kişinin değil er kişinin harcı imiş bu güzellikleri yaratmak bundan bir kez daha emin oldum..
Fotoğraf benim için hayat demek can demek ..ınanılmaz keyif alıyorum..
Uzun süredir ilgim var ,çekimlerim oluyor...
Tabi amatörüm şuanda tam anlamı ile..
Bir kere iyi makineye sahip olmak şans ama kesinlikle yaratıcılık ve bilgi olmadan bir işe yaramıyormuş..
Bizler zannediyoruz ki makine iyiyse olay bitmiştir..
Harikalar yaratırız ...
Ama öyle değil..
Büyük emek ve uğraş gerektiriyor..

Ben online fotoğrafçılık derslerine başlamayı düşünüyorum,vakit buldukça..
Öncelikle fotoğraf terimlerini öğrenelim..
Sık sık foto forumlara bakıyorum ve çöküyorum resmen
Terminolojisini acilen sökmem lazım.Başka dilden konuşuluyor gibi geliyor daha bebek kullanıcı sayılırım ama 2-3 ay oldu..
Yavaş yavaş hep birlikte öğreniriz inşallah..

Kursa gitmeyi düşünüyordum tatilde iken ama vaktim olmayacak sanırım...ışler üst üste geldi...

Sayın Editorumuz bu işte epey tecrübeli bildiğim kadarı ile..
Yardımları esirgemez inş. :)

Canon Eos 450d inceleme:
Canon EOS 450D - Özellikler
• 12.2 megapiksel çözünürlüklü CMOS görüntü sensörü
• Canon’ özgü Integrated Cleaning (Entegre Temizleme) Sistemi
• Saniyede 3.5 kare çekim
• Live View Canlı Ön ızleme fonksiyonuna sahip 3.0 inç (7.6 cm) LCD ekran
• 9 noktaya AF otomatik netleme
• Picture Style görüntü işleme parametreleri
• DIGIC III görüntü işlemci
• RAW görüntülerde kullanılan Digital Photo Professional RAW yazılımı
• Kompakt ve hafif gövde yapısı
• Tüm Canon EF ve EF-S objektiflerle uyum
• Tüm EX serisi Speedlite flaş birimleri ile uyum
Canon 450D DSLR - EOS kalite avantajları
EOS kameralardaki gelişmiş özellikler kullanıcıların elde edecekleri görüntü kalitesini garantiliyor. Canon EOS 450D kameranın özel olarak tasarlanmış 12.2 megapiksel çözünürlüklü sensörü Canon’un yüksek duyarlıklı ve düşük noise üreten CMOS teknolojisine sahip. CMOS sensör zengin detaylara sahip minimum grenli fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. DIGIC III görüntü işlemci ise kameraya 0.1 saniye gibi kısa bir açılış süresi ile hızlı tepkime kazandırıyor. Görüntü verileri 14 bit renk işlenirken saniyede 3.5 kare çekim hızı elde ediliyor. DIGIC III görüntü işlemci ve kameranın tampon belleği sayesinde 53 JPEG (veya 6 RAW) fotoğraf seri olarak kesintisiz şekilde çekilebiliyor.

bence kurslara gıtme ,yanı kursa gıden kım varsa hepsınden fotografı forumlardan cok cok ogrendım ,

cümle düşük oldu sankı..

elime alıp makıneyı cekıp cekıp neden ıyah dedıgım cok gun olmustur benım de ,her kişinin tamam makıne aldım demekle olmuyor gercekten ,

ben bu ısı cok cok ılerlettıgımı dusunuyorum ,buraya koydugum yanı katıldıgım yarısmalar oldu ,hepsıne de katalogdan calınma muamelesını yaptılar zemuszemus

görmek ,acısı ,kadrajı hepsı bırbırınıe baglı :eek:

Bazı Fotoğraf Terimleri
ıŞTE BAZI FOTOĞRAF TERıMLERı

Alan açısı:Objektiflerin kapsadığı yatay alanın açısı.

Anti-statik bez:Objektifleri yada saydamları silmek için ve statik elektirikten kaynaklanan toz zerreciklerini uzaklaştırmak için kullanılan bez.

Autofocus:Netlik ayarını otomatik olarak kendiliğinden yapan objektif sistemi.

B (bulb):uzun pozlarda makine perdesinin veya obtüratörün istenilen süre için açık kalmasını sağlayan kilitleme sistemi.

Bracketing:Alınacak sonuçlarda herhangi bir pozlandırma hatasına meydan vermemek için aynı konuyu birbirne yakın ama farklı diyafram yada enstantane hızı ile çekme yöntemi.

DX ayarı:Film kasetlerinde bulunan ve film duyarlılığını otomatil olarak makineye aktaran sistemi.

Diffuser (yayıcı):Işığı yayn ve yumuşatan açık renkli şeffaf yüzey.

Deklanşör:Sehpahaya bağlı,makineyi sarsmadan uzun çekimlerde kullanılan yumuşak deklanşör teli.

Diapozitif (slayt):ıçinden ışık geçilerek seyredilen pozitif,yani gerçek renkli görüntülü film.(Saydam olarakda adlndırılır)

Diyafram:Bir optik sisteme giren ışığın denetimini sağlayan mekanik gözbebeği.

Diyopri:eek:ptik camlarının ışığı kırma gücünün sayısal ifadesi.

Duplicate:Slayt filmlerinden yapılan çoğaltma.

Enstantane:Fotoğraf makinesinde bulunan obtüratör veya perdenin açık kalma süresinin saniyede kaçta bir olduğunu gösteren birimler.

Flaş:yeterli ışık olmayan konumlarda,anlık yardımcı yapay ışık kaynağı.

Fokal uzunluk:Objektiflerin optik odak uzunluğu

Flu,Fluluk:Net olmayan fotoğraf yada bir bölümü netlik alanının dışında kalan yer.

Geri plan:Bir fotoğrafta asıl konunun gerisinde kalan alan.

Gren:Filmlerde yada baskılarda,pozlandırılmış alanların gelişimi sırasında oluşan mikroskobik şekillenmeler.

Gün ışığı:Renk ısı derecesi 5500 Kelvin olan,güneş doğduktan iki saat sonra oluşan ışığın rengi.Elektronik flaşlar gün ışığı yayar.Genelde kullanılan filmler daylight yani gün ışığı için ayarlıdır.

ISO:Fotoğraf filmlerinde ışığa duyarlılık derecesini belirleyen satandart ölçü birimi.

Kelvin:Renkli fotoğrafta ışığın renk tonunu ölçmeye yarayan birimler.

Kontakt baskı:Özellikle siyah/beyaz fotoğrafları büyütmeden önce seçebilmek için negatifle aynı boyda üretilen ufak baskılar.

Kontrans:Bir fotoğrafın konusunda yer alan en aydnlık ve en karanlık bölümler arasındaki oran.

Kaset:ıçindeki filmi ışıktan koruyabilen ve onu ileri-geri sarabilmek için düzenekleri bulunan ufak makara kutu.

Negatif:Orjinal renklerin veya gri tonlarının tersine sıralanmış karşı tonların görüntüsü.

Netlik:Bir fotoğraf filmi veya baskının keskinlik derecesi.

Obtüratör:Objektifden film yüzeyine yansıyan ışığın süresini ayarlyan sistemi.

Objektif:Görüntüyü film yüzeyine yansıtan optik sistem.

35 mm fotoğraf filmi:Genel olarak 24x36 mm'lik bir görüntü alanı içeren ve kenarlarıyla 35mm'lik genişliğe ulaşan perforeli film.

35 mm'lik fotoğraf makinesi:35mm'lik filmlerle çalışan fotoğraf makinesi.

Paralaks:Telemetreli fotoğraf makinelerinde vizörden alına görüntü ile objektiften film yüzeyine yansıyan konu arasındaki açı farkı.

Panning:Hareketli bir konuyu vizörden takip ederek yapılan çekim türü.

Perspektif:Fotoğrafta bir konu içine sığan farklı uzklıklardaki objelerin birbirleriyle olan görsel ilişkisi.

Pozlandırma:Kullanılan filmin duyarlılığına göre,yüzeyinin yeterli ve doğru ışık alması.

Pozometre (ışıkölçer):çoğu zaman fotoğraf makinesinin gövdesinde bulunan bağımsız olarakda kullanılabilen ve ışığın gücünü ölçmeye yarayan alet.

Parasoley:direkt ışık hüzmelerinin objektifin içinde yansıyarak meydana getirdikleri lekeleri önlemeye yarayan ve objektifin önüne bağlnan huni.

Sandviç:Uyum sağlayan iki diayı üst üste kullanma yöntemi.

Stop:KK70:iyafram veya enstantae ayarları arasındaki derece farkları.

Tripod:üçayak.

Senkronizasyon:Fotoğraf makinesinin perdesi açıkken flaşın yanması.

Vizör:Fotoğraf makinelerinde konuyu kadrajlamaya yarayan bakaç.

Zoom objektifler:KK70:eğişebilir odak uzaklıklı objektif

Hekimden sorma çekenden sor demişlerdelikafadulden
Her ne kadar farklı bir anlam taşısa da konumuza acucuk uygun olduğunu düşündüm bir ankaydirigubbakcemile3

Yani ansiklopedik bilgilerden ziyade , bu işte tecrübeli ,bilgili , ilgili arkadaşlarımızın destek ve görüşleri efdaldir , öyle değil mikaydirigubbakcemile2

Dün gece balkona çıkıp saatlerce ışık yakalamaya çalıştımsempatiksalakcinni
Av da ısoyu en düşüğe ayarlayarak yaptım ..
Onlarca çekimden sonra tam pes ediyordum ki sonunda bir adım ilerleybildim:hooray:
Eee kendi başımıza bu kadar oluyor yine de aferim bize dimi ama:kedi:

HARİCİ lens kullanıyor musun?

ben uzun süredir fotoğraf çekiyorum
daha önce dslr-like diye adlandırılan makinalardan kullandım
parayı bulunca direk Canon 50D geçiş yaptımsempatiksalakcinni
daha öncede manuel olarak çekim yaptığımdan zorlanmadım açıkcası
tabiki Dslr farklı bir boyut
şuanda bir fotoğraf klübüyle takılıyorum
zaten mevcutta olan erkek arkadaşım profesyonel bir fotoğrafçı eğitimleri o veriyor

yerlerde yuvarlana yuvarlana yata kalka çamur ve çimi dizlerime sindire sindire çekim yapmayı seviyorum sempatiksalakcinni
annem sevmiyor ayrı yıkarken söyleniyorsempatiksalakcinni
stüdyoya hiç girmedim
sokakda kendi kurguladığım yahut tesadüfen gördüğüm enteresan durumları fotoğraflamayı seviyorumyerimseniben
aynı zamanda farklı tarzlar için photoshopla düzenleme yaptığım bazı fotoğraflarımda oldu
şuanda portre üzerine yoğunlaştım
mevcutta 50mm ve 28-80mm lens kullanıyorum
almayı düşündüğüm 18-135mm, 24mm:asigim: ve 10-20 var

font%3E%3Cfont%20color=Red%3E%3Cb%3E
canoneos50dr.jpg

canon50dcameraslrjpgres.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
The Original..
:)

Benim de sık sık baktığım takip ettiğim ama şimdilik konuşulanlardan pek birşey anlamadığım , papua yeni ginecevari kelimelerin geçtiği bir klup var:))))

Fotoğraflara bakıp detayları keşfetmeye çalışıyorum..

Hı bir de , sorum şu:

Fotoğraflar genelde shoplanıyor değil mi?

Bazen öyle kareler görüyorum ki resmen boyanmış , tablo gibi..

Mesela Hdr hakkında bilgi verir misin..

Programla yani mudahele edilerek mi ortaya çıkıyor o enfes kareler..?

benım eskı makınemdan senın makınan, cok guzel ,guzel secım valla

bende anlatayım makınemı ,birazcık agrı ,para olarakta baya agırdı ..

içime oturdu valla sempatiksalakcinni

Türkiye de yokken dolar yüksekken Amerika'dan şiparıs etmiştik

markası canon 5D mark II

fotografları ozellıklerı bırazdan eklıcem :)

The Original..

Benim de sık sık baktığım takip ettiğim ama şimdilik konuşulanlardan pek birşey anlamadığım , papua yeni ginecevari kelimelerin geçtiği bir klup var:))))

Fotoğraflara bakıp detayları keşfetmeye çalışıyorum..

Hı bir de , sorum şu:

Fotoğraflar genelde shoplanıyor değil mi?

Bazen öyle kareler görüyorum ki resmen boyanmış , tablo gibi..

Mesela Hdr hakkında bilgi verir misin..

Programla yani mudahele edilerek mi ortaya çıkıyor o enfes kareler..?

genelde shoplanıyor ama shop yapmayan cidden usta fotoğrafçılarda mevcutaklinialirimsmile
hdr hakkında dökümanlardan bilgi versem daha mantıklı

Ne işe yarar?

En az üç adet çekilmiş aynı kadraja ait farklı pozlanmış fotoğraflar yazılım sayesinde karanlık ve aydınlık yerleri belli bir mantık dahilinde yeniden değerlendirilerek dördüncü ve göze hitap eden bir fotoğraf oluşturulur. 0 poz değerinde karanlık çıkan yerler + pozlanmış kareden, aydınlık çıkan yerler - pozlanmış kareden alınır. Böylece ışık dengesizliklerinin olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflardan tüm detayların barındıran HDR uygulanmış kare elde edilir.

Uygulanması

Üç kareden HDR uygulanacaksa fotoğraf örneğin 0, +2, -2 pozlama değerleri ile üç kare çekilir. Makinenin düşük gürültü oluşturduğu ASA değerlerinde çekilmesi oluşacak fotoğrafın kalitesini etkileyecektir. İyi bir sonuç için doğru çekilmiş fotoğraflara, doğru şekilde bu teknik uygulanmalıdır. Çekilen fotoğraflar bilgisayarda Photomatix yazılımına aktarılır. (HDR /Generate yoluyla 3 fotoğrafın jpeg veya Tif uzantılı dosyaları aynı anda seçilir.) Photomatix burada çekilen karelerin poz değerini tahmin etmeye çalışmaktadır. (Yanlışsa doğru pozlama değerlerini girilir. Örnekte Pozlama aralığı 2, Poz değerlerimiz +2,0, -2 girilir.) Bu menü "Ok" tuşuna basılarak geçilir. Bir sonraki bölümde eğer minimal olarak karemizde hareketler yoksa "Align source images before generating HDR." seçeneğini seçilmez. Alttaki seçimde "Assume standart tone curve." yi seçerek bir sonraki bölüme geçmek için "OK" tuşuna basılır. Bilgisayar hesaplamalardan sonra gayet başarısız bir HDR oluşturur. HDR / Tone Mapping ayarlarından Details Enhancer seçiliyken sırasıyla HDR nin uygulama derecesi, Renk doygunluğu, Işık ayarları, micro-contrast gibi ayarlar doğru fotoğraf elde edilinceye kadar değiştirilir, "OK" tuşuna basılır, oluşan fotoğraf kaydedilir.

(Not: Photomatix HDR yazılımlarından sadece bir tanesidir.)

Yalancı HDR

Fotoğrafta hareketli alanların olduğu durumlarda, tripod gibi sabitleyici olmadığı gibi durumlarda HDR uygulanacak kompozisyon tek bir fotoğraftan oluşabilir. Tek bir fotoğrafa HDR uygulanmasına Yalancı HDR denir. Ancak fotoğraf RAW formatında çekildiyse tek kareden HDR yapmak mümkündür. Bu uygulamada karlanma problemi ortaya çıkabilir.
HDR uygulama alanı

HDR her fotoğrafa uygulanmaz. Özellikle bulutlu havalarda veya iç mekanda çekilen fotoğraflarda iyi sonuç verecektir.

İyi bir HDR için uzun pozlama ile çalışılıyorsa üç ayak, düşük asalı ve üç tane (0, +Poz, -Poz) çekilmiş fotoğraf ve bunlardan HDR'yi oluşturmak için yazılım gerekmektedir. Günümüzde gelişmiş bazı DSLR'lerde makine içinden fotoğraf çekilirken veya çekim sonrasında(Pentax K20D) yazılımla HDR yapılabilmektedir.

benım eskı makınemdan senın makınan, cok guzel ,guzel secım valla

bende anlatayım makınemı ,birazcık agrı ,para olarakta baya agırdı ..

içime oturdu valla sempatiksalakcinni

Türkiye de yokken dolar yüksekken Amerika'dan şiparıs etmiştik

markası canon 5D mark II

fotografları ozellıklerı bırazdan eklıcem :)

of ne diyorsun aklinialirimsmile
ya benim derdim 1ds mark IV ah ah boshayallersmile
şimdilik bunda debeleneyim 1 ds bana fazlasempatiksalakcinni
ünlü bir fotoğrafçı olursam belki sempatiksalakcinni
fullframe makina içinde sağlam lens ve cüzdan lazım:lepi:
beni evlat edinsene :ecrin_bebek:

Sumak cidden bomba makine..
Tatlı karelerle süslenir inşallah hayatımız..

Siz aşmalısınız bu olayı partnerler profesyonelmiş baksanıza:)

Gece çekimlerinizden bir kaç kare ricitsemm aKkidişlee

hangi modda - sayısal değerler?

..

slm arkadaslar bende varim
bu arada topic süper olmus

bu da benim kameram:

Sony Alpha 350/300 Tanıtım

Sony Alpha 350 dijital SLR kamera incelemesi : Sony bu sene üç çarpıcı yeni modeli ile dikkatleri üzerine çekti: A200, A300 ve A350. Ve bunlar Sony'nin bu seneki son modelleri olmayacak. ılk bakışta bu üç model de birbirlerine çok benziyorlar ve teknik özellikler açısından da benzer özelliklere sahipler. Bundan da Sony'nin kullanıcıya seçim özgürlüğü sağlamak istediği ve bir seri DSLR fotoğraf makinesi ile piyasanın en önemli kesimi olan amatör kullanıcıları hedefleme fırsatını değerlendirmek istediği görülüyor. Genellikle her ürün segmentinde markaların birer modele sahip olduğu günümüz fotoğrafçılık piyasasında bu oldukça lüks bir durum. Sony fırtınasının başladığını söyleyebiliriz.

Sony A350 SLR kamera 14 megapiksel çözünürlük
Sony A350 yukarda bahsettiğimiz yeni D-SLR kamera üçlüsü içerisinde en lüks model. Tıpkı A300 modelinde olduğu gibi Sony Alpha 350 dijital SLR fotoğraf makinesinde A200 modelinde bulunmayan, katlanabilir özellikli ve Live View canlı ön izleme özelliğine sahip olan bir LCD ekran mevcut. A300 modeli ile Sony A350 arasındaki fark ise çözünürlük miktarında yatıyor. 14 megapiksel çözünürlük Sony A350 kameranın daha pahalı birçok rakip modelle başa baş mücadele etmesine olanak tanıyor. Şaşırtıcı bir özellik olarak, Sony A350 kamerada CMOS yerine CCD görüntü sensörüne yer verildiğini görüyoruz. Ben şahsen bu kamerada Nikon D300 modelinde kullanılan CMOS sensöre yer verileceğini bekliyordum.

Sony Alpha 350 Live View canlı ön izleme
Live View özelliği D-SLR fotoğraf makinelerinde yaygın hale gelmiş olsa da bu Sony açısından nispeten yeni bir özellik. Live View canlı ön izlemenin bugüne kadarki çalışma tarzı kendine göre nedenlerden dolayı Sony açısından en iyi çözüm değildi. Bunun en büyük nedeni otomatik netlemenin ya çok yavaş ya da hiç çalışmıyor oluşuydu. Sony bu yüzden yeni bir sistem tasarladı. Sony'nin sisteminde, önceki bazı Olympus modellerinden hatırladığımız şekilde, ikinci bir görüntü sensörü kullanılıyor. Ancak bu, rekabetin gidişatı ile alakalı bir durum. ıkinci sensör prizma şeklinde gövde içerisinde yapılandırılmış. Live View aktif hale getirildiğinde bu sensör bir miktar eğilerek mat camdan görüntü alamsı sağlanıyor. Bu yöntem, aynanın altında bulunan otomatik netleme sensörünün tıpkı optik vizör kullanılıyormuş gibi hızlı bir şeklide görevini yerine getirmesini sağlıyor. Bu yüzden Sony bu sistemi Quick AF Live View (Hızlı AF Live View) olarak adlandırmış.

Sony Alpha A350 Bionz görüntü işlemci
A350 kamerada görüntü sinyallerinin işlenmesinde artık iyi tanınan Bionz işlemci kullanılıyor. Bu işlemci ISO 1600 ve 3200 gibi yüksek ışık hassasiyet değerlerinde fotoğraf çekimine olanak tanıyor. Kamerada, Super Steady Shot gibi bildik teknikler de doğal olarak mevcut. Kameranın görüntü sabitlemede görev alan hareketli sensörü objektiften bağımsız olarak çalışıyor. Ve Dynamic Range Optimizer fonksiyonu görüntülerdeki yüksek kontrast değerlerinin üstesinden kolaylıkla geliyor.

Sony A350 ile Carl Zeiss DT 16-80 mm f/3.5-4.5 ZA objektif incelemesi
Sony Alpha 350 dijital SLR fotoğraf makinesi Las Vegas'ta düzenlenen PMA 2008 Fuarı'nda en çok dikkat çeken modellerden bir tanesiydi. Cihaz şaşırtıcı derecede çok özelliklere sahip olduğundan dolayı bu hiç şaşırtıcı değildi. Sony A350 dijital kamerayı Carl Zeiss DT 16-80 mm f/3.5-4.5 ZA objektif eşliğinde deneme ve kapsamlı bir şekilde test etme olanağı bulduk. ıncelememizin detaylarını Sony Alpha 350 dijital kamera testimizin ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz.

[url=http://urlal.com/dqqf][/URL]

..

350 ve 300 ayni model sadece 350nin 14 megapiksel cözünürlügü var benimkinin yani 300ün modelinin 10,2 megapiksel cözünürlügü var yerimseniben

Ne zamandır kullanıyorsun dslr?

Ben daha oto dayım:) bir hafta oldu manuel de deniyorum şimdi..

Ot börtü böcek Allah ne verdiyse çekiyorumkaydirigubbakcemile3

Tamamen deneme - yanılma metoduyla yani..
Yok böyle bişi:roflol:

..
hosbulduk libyanacim, bende senin gibi yeni sayilirim, makineyi alali baya oldu kursada gittim ama bir türlü ögrenemedim manuel cekmeyi :KK43: coook karisik yaa

ama ne var ne yok cekiyorum senin gibi

arkadaslar cok begeniyor resimlerimi, bakalim nasil ilerleriz :)
var böyle bise, bende tamamen demene - yanilma metodu kullaniyorum kaydirigubbakcemile3

..

sumak su abiyeni görelim bi, merak ettim simdi yerimseniben

2009'un en cana yakın, 2010'un en şık abiye taşıyan hatunu

X