Üstün zekalı bebek az uyurmuş

bebeğinin uydu düzensizliği yüzünden gece rahat yüzü görmeyen birilerinin uydurmasyon araştırması ve kılıf uydurması kanımca.aklinialirimsmilesempatiksalakcinni

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kotaman, ÇEK Beşevler Anaokulu’nda öğretmen ve velilere "Üstün Zekalı Çocuklar" ve "Çocuk Eğitiminde Temel ılkeler" konulu konferans verdi.

Kotaman, çocuğun evliliği kurtaracak can simidi, kadının ekonomik ve toplumsal garantisi ve ana-babaların hayallerinin gerçekleşmesi gibi görülmemesi gerektiğine işaret etti. Ana-babaların çocuklarını bir cevher gibi işlemesi gerektiğini anlatan Kotaman, eğitimin "inat" değil, "sabır" işi olduğunu, aceleci olmanın, zaman ve emek kaybına yol açtığını bildirdi.

Kotaman, eğitimde korkuya yer olmadığını, çocuğun boş inançtan korunmasını ve boş inançla beynin doldurulmamasını isteyerek, "Özgür ortamda gelişen çocuk, özgür bir insan oluyor. Çocuklara özgür sevgi, ilgi ve destek sağlanmasını istiyoruz. Çocuklarınızı aşırı korumayın. Sorumluluk almasını engellemeyin. Aşırı övmeyin. Baskı altına alarak sindirmeyin. Sapkınlıklarına boyun eğmeden çocuk için doğru sınır çizilmesi gerekir. Zorlandığında ona yol göstererek destek olun" diye konuştu.

Kotaman, çocuklara kesinlikle yalan söylenmemesini, yetişkinlerin hatalarını kabul ederek örnek olmalarını, iletişimin, samimi, dürüst ve güvene dayalı olmasını isteyerek, çocuğun geçimsizliğinin giderilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle sıraladı: "Doğru örnek olunmalı, huzurlu ve uyumlu bir aile ortamı meydana getirilmeli. Karşılaştırma yapılmamalı. Aile ortak etkinliklerde bulunmalı. Çocuk toplumsal ortamlara sokulmalı. Çocuk, şiddet ve kötü muameleye maruz kalmamalı."

ÜSTÜN ÇOCUKLAR

Kotaman, zeka testlerinden 120-130 yukarı puan alan çocuklara üstün zekalı denildiğini ifade ederek, "Bu çocuklar bebeklik döneminde alışılmışın dışında duyarlı, atak, uykuya az ihtiyaç duyan ve hızlı öğrenen özelliklere sahip oluyor" diye konuştu.

Bu çocukların gözlem, anne-baba bilgileri, görüşmeler, akran bilgileri ve standart testler ile belirlendiğini anlatan Kotaman, "Bu çocuklar yüksek amaç ve ideallere sahipler. ıki ucu keskin bıçak misali eğitilmedikleri takdirde zararlı duruma da gelebilirler" dedi.

neden olmasin???

o zaman bizim kizdan ustun zekalisi yok sempatiksalakcinni
dogdugundan beri gun icinde toplamda 9 saat falan uyuyosempatiksalakcinnisempatiksalakcinni

inşallllahhhhhhhhh diyorumm... rabbimmm ordan yüzümüzü güldürsün bari

bebegi az uyuyanlar için mutlu edici bir haber
ama maalesef bazı gercekler var.bebek için uyku cok cok önemli
bebek uyku sırasında büyür gelişir.beyin gelişimi ve hafıza içinde uyku önemli bi faktör
ben hiç doktorlardan yada cevremdekilerden duymadım bebegin az uyuyorsa ne güzell üstün zekalı olacak demekki dedigini:)))

kızlar burda az hıc uyumayan demek ıstemıyo hanı bole huzursuz uyuyanlar varya cıdırtıya kalkanlar algılaması kuvvetlı dıyo ve yapılanı hemen taklıt etme ozellıgı dıyo bılmıyorum benımkı uyuyo bunlara ama ustun zekalı olmasını ıstemem normal zeka olsun yeter sonunu kacırıyosunuz ıyı egıtım ve bır cok aıle onu beceremıyor ve o ustun zeka sadece o aılenın basına bela oluyo bılıyorum cunku abım ole

doktor gece düzenli uyumayan bebek büyüytemez zekasında ilerleme olmaz hayal gücünü kullanamaz dio bu ne ozamann gündüz uyumasın hoş ama gece uykusu şart büyüme hormonları çalışıo çünküü

doktor gece düzenli uyumayan bebek büyüytemez zekasında ilerleme olmaz hayal gücünü kullanamaz dio bu ne ozamann gündüz uyumasın hoş ama gece uykusu şart büyüme hormonları çalışıo çünküü

aynen cnm ben ole anlamadım bunu ne bılım algısı kuvvetlı hızlı orenen dıyo yanı benımkıde cok sık aralıklarla uyanıyo sabahları ama gece uyuyo zorla uyutuyorum bısey yapalım hemen tekrar edıyo agzımızlaa buuuu yapıyoruzz oda yapıyo sımdı hemen bısım arkamızdan mesela bı seferde orenıyo fıs fıs oynattım bı sefer sımdı ben soyleyınce kendı baslıyo one arkaya yapmaya ne bılım doktor dayısınada ole demıstı bırde ama ıyı bı sey olmadıgını dusunuyorum abımın kafası herseye basar ama okumadı okutamadı annemler ukalaydı basıt gelıyordu oretılenler sımdıde ole yanı beceremedıgı sey yok vee onun ıcın cook sınırlı sen anlamadınmı kızıyo kımseyı beyenıpte oturup ıkı laf etmıyo okulda zekası ustın dıgerlerınden dıye oretmen herkeze 3 sayfa ders verırken ona bı sayfa ders verırdı ama olmadı okumadı onun ıcın cok zekı bırını egıtmekte cok zor ukala oluyolar bı kere

kuşum zeynebtekaç doktor gezdi inanırmısın herbiri farklı konuşuyo aynı alanda 3farklı konuşan kişi şaşıyom kime güvencem bilemiyom

kuşum zeynebtekaç doktor gezdi inanırmısın herbiri farklı konuşuyo aynı alanda 3farklı konuşan kişi şaşıyom kime güvencem bilemiyom

valla benım dusuncem anneler doktorlardan daha ıyı anlıyo cocugunu derdını azıkıp acıkmadıgını ben ole doktor doktor gezmedım hıc ası zamanı gıderız bı kontrol ederler sıkıntımı soylerım masallah ne grıp oldu ne nezle ne soğuk algınlığı nede baska bısı hamıleykende ole zırt zırt kontrole gıtmezdım benım herhangı bı sağlık sorunum yoktu cunku senın gıbı onun ıcınde doktora dedım ben ultrasona zırt zırt gırmek ıstemıyorum vee cocugumun hıc bıseyı yok ılacta ıcmedım hamıleyken hıc vıtamın kan hapı fılan ve hastanede kuveze gırmeyen tek cocuk benımkısıymıs doktor ole soyledı cunku dusunuyorum bu bılınclı annelık basladıgından berı cocuklarda her cesıt hastalık bırde daha oncesıne bakıyorum hıc kuveze gıren cocuk olmazmıs hep sağlıklıymıs annem cocuklugum boıyınca benı bı kere doktora goturmus kardeslerımde aynı ben bole dusunuyorum

ya gereksiz araştırmalar.Doktorların bile kendi içlerinde bi tutarlılıkları yok.Biri farklı diğeri farklı diyo allah sağlıklı akıllı cocuklar versin.

benim kızım gece çok uyuyo hatta ben kalkıp mama vermesem onun isteyecegi yok (maşallaaahhh)
şimdi benim kızın zekası azmı gelişicekkkkkkk oooo mayyy gaaadddd

bence uyku sart heleki bebeklerin gelisiminde , bir bebek gunluk 12 saat kadar uyumali 1 yasindan itibaren 10 diye biliyorum , hem zihinsel hem bedensel gelisimleri icin cok önemli , beyindeki hucreler eger hormonal salgilar olursaki buda uyku esnasinda gerceklesiyormus o zaman daha islevsel oluyor ben yillar önce bu konuyu cok arastirdim okudum , ben katilmiyorum kucuk bir bebegin uyumayisinin zekayla alakasi olacagina , ama baska belirtiler bebegin zeka yönünü tayin eder , bir bebek uyanikken daha aktif daha duyarili , olursa cevresindeki objet veya insanlara karsi , arti gözler bakislar bebegin duyarli olduguna isaret olabilir ,..

ben tümden beyinsizim o vakit. çocukluğum uyumakla geçmiş, sesim çıkmasın diye eline alan sallayıp uyuturmuş. ama bakın üniversite bile bitirdim ablalar sempatiksalakcinni psikonocik olarak pek normal sayılmam ama sempatiksalakcinni

bilmem, benim oğlan çok uyurdu, 4 yaşında kendi kendine okumayı öğrendi bilgisayarla çok haşır neşir olduğu için, şuan 5,5 yaşında ve 2. sınıf öğrencisinden iyi okuyor, kendi oğluma bakınca pek mantıklı gelmedi yani:hulya:

Son düzenleme:
bi de şu var. seviniyosunuz da üstün zekalı olmak çok da iyi bişey değil. geneli mutsuz oluyorlar.
ne demiş ecnebiler: ignorance is bliss.
algıda fazla açıklık beraberinde mutsuzluk getiriyor. herşeyin normali en iyisi bence.

kızım uyku sevmeyen bir tip,dığduğundan beri...1 5günlük bir bebek düşünün ...sabah 9 da ben uynadığımda gözü açık cibil cibil bakınan ve gün boyu gözünü hiç kırpmayan..taaa ki,gece saat 1 oldu ve ben uyamak için ışığı söndürene dek ...
ertesi soluğu dr da aldık,kesinlike problem olduğunu düşündük ,ama dr baktı ,inceledi,sorun yok dedi,,,akııllı olacak iste deyip ,çıktı işin içinden ve ben 5 yıldır uyumayı sevmeyen az uyuyyan kızımla yaşamaya alıştım ...sağlığı muhteşem ,akıl ve zeka desen beni cebinden çıkarır...

X