Bebeğin beyninde ventrikülomegali problemi yaşayıp atlatan varmı

slm canım ne güzel sağ salım bebeğini kucağına almışşsın darısı başımıza.
ben 18haftalık hamileyim banada ventikülomegali tehşisi kondu.başka bir problemi yok bebeğimin çok şükür.ama doktorum izmire gitmemi söyledi ünv hastanesine.çok olumsuz konuştu ilerleyeceğini düşünüyorum falan.başka bir doktora gittim ölçümüm 8mm doktor çok değil düzelceğini düşünüyorum dedi neye inancağımı bilemedim bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım?

canım her şeyden önce moralini yüksek tut ve dua etmeyi hiç unutma.Allahın izniyle hiçbir şey olmayacak. sen şimdi hangi doktora gidrsen git hep aynı şeyi söyleyecekler. ben kaç profa hastaneye bir ümitle gittim hep ağlayarak döndüm. beyin ameliyatı vs.hepsini göze almıştık.doğumdan sonra en son gittiğimiz beyin cerrahı beyninde ventrikül genişliği var ama bu yapısal. diğer çocuklardan hiçbir farkı yok. ünlü matematik dehası bir adamın beyindeki matematikle ilgili bölümün genişliği büyük olması gerekirken onunki küçükmüş ve bu onun matematik dehası olmasına engel olmamış dedi.hem ultrason sonuçları yanıltıcı tomografiyle daha net ölçülür dedi.dualarm sizinle. evladını sağ selamet kucağına alırsın inşallah.

hey doğum yapan varmı? güzel anneler nasılsınınız? umarım bebkleriniz kucağınızda gülücükler saçıyordur...

benim de aynı sorun bebeğimde var onunkisi sol tarafta ve 10.6 mm olduğunu 2. düzey ultrasonda çapada söylediler.bu sayfaya yazanların bebekleri doğmuştur diye sormak istiyorum herhangi bi problem meydana geldi mi çocuğunuzda.biz çarşamba günü kurula çıkacağız proflar bakacakmış kordosentez önerdiler düşük riski olduğundan yaptırmadık zaten yaptırsak da kromozom anomalisi çıksa aldırmayı düşünmüyoduk. Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.sağlıklı günler...

sonunda kurula da çıktık 9 mm ye düşmüş dedi prof dr atıl yüksel hoca.Allah!a şükürler olsun.aynı durumda olan olabilir de haber bekler diye bilgi vermek istedim .Allah bir daha çapa ya düşürmesin amin...neler var halimize binlerce şükürler olsun...

sonunda kurula da çıktık 9 mm ye düşmüş dedi prof dr atıl yüksel hoca.Allah!a şükürler olsun.aynı durumda olan olabilir de haber bekler diye bilgi vermek istedim .Allah bir daha çapa ya düşürmesin amin...neler var halimize binlerce şükürler olsun...

benim bebeğimde de aynı sorun var... rica etsem biraz daha açıklama yapar mısın? bana 29. haftamda teşhis konuldu.. 10,2mm çıktı.. takibe alınacak...
sana kaçıncı haftanda teşhisi koydular canım... kaç mm idi... şuan kaçıncı haftadasın.. bu arada 9mm düşmüş diye belirtmişsin.. senin adına çok sevindim.. çok geçmiş olsun...
darısı benim bebeğimin başına olur inş.. cevap yazarsan çok sevinirim...

1 saattir bütün yazılanları okudum.
Şimdi benim başıma gelenleri anlatacağım.

22 inci haftada yaptırdığım detaylı usg sonucu hiçbirsorun çıkmadı.

Sonra normal doğumu düşündüğüm için normal doğumcu bir dr bulmak için yeni arayışa girdim.ve buldum o dr a gittiğimde ,ultrasonda bana...ciğerin etrafında su var ama bu olabilir genelde geçer.(bu arada söylemeyecekti ama ben ısrar ettim.bir ara sessiz kaldıktan sonra)dedi.

Şok olmuştum.Detaylı ultrason çeken doçente tekrar gittim.Aynı zamanda kendisi peritonoloji uzmanı...dedim böyle böyle diyen bi dr var

adam bir sorun yok diye imzaladığı detaylı usg yi hatırlamış olacakki ..hemen bakalım dei

Sonuç:
1- sol vertikülde 10 mm değerine ulaşma.SINIR DEĞer.bU Büyürse şant takılır .ameliyata alınır dedi
2-batında asit var dedi
3-kalbin etrafında su birikmiş...

1 hafta sonra gel sürekli kontrol altında tutucaz,amniyosentez yapabilirz.mr çekebilirz
1 hafta içinde hareket hissetmezsen bebekte hemen gel dedi..

ordan çıktığım an dünyam yıkıldıı...ağla ağla helak oldum..eşimle şoka girdik resmen...daha 2 hafta önce hiçbiş yok diye detaylı usg raporu imzalayan adam şimdi dünya kadar sorun çıkardı.

1hafta sonra tekrar gittik..kalptekinde azalma var diğerleri sabit dedi.1 hafta sonra bi daha gel dedi

Sonra ben ciğerde su bulan dr a gittim.Dedim böyle böyle...adam beni yatırdı usg ye .uzun uzun baktı..."bak deid,bu baştaki büyüme falan dedğil,bunlar erkek bebeklerde normal sınırda olur zaten,kalbin etrafı tertemiz bu kadar incelemeye göremiyorsam ben bu işi yapmayayım,aynı zamanda ciğerin etrafındaki su dalağın altında olduğu için ciğeri etkileyen bir yerde değil,bununla doğsa bile hiçbir sorun olmadan yaşar "dedi.

ve ben ondan sonra aşırı rahatladım.ve başka dra bidaha gitmedim,şimdi sadece aylık rutin kontrollere gitmeye karar verdim..bu dr da "15 gün sonra gel bidaha baklaım" dedi ama,gitmicem:1 ay dolsun öyle gidicem şu an 30 detaylı ultrasona göre 32+0 ım..

ve içim çok rahat her geçen hafta karnım büyüyüor ve bebeğim çok hareketli.Onunla hep konuşuyorum."oğlum sağlıklısın,Allah bize sağlık veriyor hiç bir şeyin yok "diyorum.oda hareketleriyle beni onaylıyor:)

haftaya dr kontrolümüz var gelişmeleri yazarım.

sıkmayın canınızı ben hiç sıkmıyorum.Allah bilir.

Hanımlar merhaba, uzun süredir bu siteyi dışarıdan takip ediyorum. Ama artık üye olup, derdimi sıkıntımı sizinle paylaşmanın vaktinin geldiğine karar verdim. Gebeliğim 21+2 günlükken yapılan ayrıntılı ultrasonda lateral ventrikül 8.2 mm ölçüldü. 26+0 günlükken ise tekrar yapılan ölçümde 9.7 mm çıktı. Aranızda bu değeri 5 hafta gibi bir sürede bu kadar artan oldu mu? Olduysa sonrasında düşüş yaşandı mı? Doktorlar şu an için pek açıklayıcı konuşmuyorlar ama en iyi bilgi sanırım yaşanan tecrübeler olmalı. Bu haberlerden sonra hamileliğimin tadını da çıkaramıyorum. İnternette bir sürü şey okumaktan iyice psikolojim bozuldu ve bu malesef tansiyonumu da yükseltiyor, ki bu da bebeğim için çok zararlı. Bu konu hakkında yorumlarınızı, tecrübelerinizi ve dualarınızı bekliyorum. Allahım hepimizin çocuğunu sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.

Hanımlar merhaba, uzun süredir bu siteyi dışarıdan takip ediyorum. Ama artık üye olup, derdimi sıkıntımı sizinle paylaşmanın vaktinin geldiğine karar verdim. Gebeliğim 21+2 günlükken yapılan ayrıntılı ultrasonda lateral ventrikül 8.2 mm ölçüldü. 26+0 günlükken ise tekrar yapılan ölçümde 9.7 mm çıktı. Aranızda bu değeri 5 hafta gibi bir sürede bu kadar artan oldu mu? Olduysa sonrasında düşüş yaşandı mı? Doktorlar şu an için pek açıklayıcı konuşmuyorlar ama en iyi bilgi sanırım yaşanan tecrübeler olmalı. Bu haberlerden sonra hamileliğimin tadını da çıkaramıyorum. İnternette bir sürü şey okumaktan iyice psikolojim bozuldu ve bu malesef tansiyonumu da yükseltiyor, ki bu da bebeğim için çok zararlı. Bu konu hakkında yorumlarınızı, tecrübelerinizi ve dualarınızı bekliyorum. Allahım hepimizin çocuğunu sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.

merhaba bktsn; ben eylülde doğum yaptım.. mesajını yeni görüyorum.. bu sorunu bende yaşadım... sana yardımcı olayım elimden geldiğince...
benim kızımda da 10.2mm ye kadar çıktı yapılan ölçümlerde. ama kaç haftada çıktı bilemiyorum.. kızıma 20 haftalık hamile iken ileri ultrasona girmiştim koroid pleksus kistleri çıktı.. doktorum bu kistlerin en geç 30.haftaya kadar tamamen kaybolacağını söylemişti, nithekim de öyle oldu. 30.haftada içimi rahatlatmak için tekrar ileri ultrasona gönderdi beni.. koroidlerin kaybolduğunu öğrenmiştim ama, venrikül ölçümü 10,2mm ölçüldü.. dünya başıma yıkıldı.. üzülmekten helak oldum hatta kanamam bile oldu.. ama boşuna endişelenmişim, çünkü sonraki ölçümlerde asla bu değer yükselmedi, bilakis doktorumun düşme olmaz önemli olan genişlememesi demesine rağmen, 8 mm ye kadar geriledi... sonraki ölçümler hep 8mm civarında oldu... eylülde kızım doğdu.. çok şükür hiçbirşeyi yok.. ben çok korktuğum için çocuğumun takibini ankara da iyi bir prof yenidoğan çocuk doktoruna takibini yaptırıyorum.. doktorum gelişiminin çok iyi olduğu, kafa ölçümlerinin de normal değerlerde olduğunu her gittiğimde söylüyor..
inş senin bebeğin de sağlıkla gelir dünyaya.. ventrikül genişlemesi olmaz... geçmiş olsun...

sanırım benimle tecrübelerini ve dualarını paylaşmak isteyen yok :KK43:
merhaba ben de aynı sorunu yaşadım ölçümler her zaman doğru sonucu vermiyor demişti benim gittiğim profesör ki çapanın profuydu bunu söyleyen milimetrik hesaplar çünkü bunlar benim oğlumda 10.7 ölçülmüştü bizim 2 hafta sonra küçülmüştü bi bekleyin bakalım yine ölçümde ne çıkacak bir de eğer fırsatınız olursa çapaya gelebilirsiniz prof dr atıl yüksel hoca var perinotoloji bölümünde bir de o görsün bu arada oğlum sapasağlam Allah'a şükür dualarım sizinle ve bebeğinizle olacak ancak yaşayan bilir bizim 7.ayda bu teşhis konmuştu

merhaba bktsn; ben eylülde doğum yaptım.. mesajını yeni görüyorum.. bu sorunu bende yaşadım... sana yardımcı olayım elimden geldiğince...
benim kızımda da 10.2mm ye kadar çıktı yapılan ölçümlerde. ama kaç haftada çıktı bilemiyorum.. kızıma 20 haftalık hamile iken ileri ultrasona girmiştim koroid pleksus kistleri çıktı.. doktorum bu kistlerin en geç 30.haftaya kadar tamamen kaybolacağını söylemişti, nithekim de öyle oldu. 30.haftada içimi rahatlatmak için tekrar ileri ultrasona gönderdi beni.. koroidlerin kaybolduğunu öğrenmiştim ama, venrikül ölçümü 10,2mm ölçüldü.. dünya başıma yıkıldı.. üzülmekten helak oldum hatta kanamam bile oldu.. ama boşuna endişelenmişim, çünkü sonraki ölçümlerde asla bu değer yükselmedi, bilakis doktorumun düşme olmaz önemli olan genişlememesi demesine rağmen, 8 mm ye kadar geriledi... sonraki ölçümler hep 8mm civarında oldu... eylülde kızım doğdu.. çok şükür hiçbirşeyi yok.. ben çok korktuğum için çocuğumun takibini ankara da iyi bir prof yenidoğan çocuk doktoruna takibini yaptırıyorum.. doktorum gelişiminin çok iyi olduğu, kafa ölçümlerinin de normal değerlerde olduğunu her gittiğimde söylüyor..
inş senin bebeğin de sağlıkla gelir dünyaya.. ventrikül genişlemesi olmaz... geçmiş olsun...

premack teşekkür ederim cevabın için. Bizim de 28. haftalarda yapılan ölçümlerde 11.5 a kadar ölçüldü. Tabi o zaman neler yaşadım sen de tahmin edebilirsin. İlerleyen haftalarda 10.2 ölçüldü. Ama doktorum beyninin diğer yapılarının temiz olduğunu söyledi. Artık takiplerde ölçmüyor bile, bu haftalardan sonra bir şey olmaz diyor. Tabi ben yine doğar doğmaz iyi bir çocuk doktoruna gösterme niyetindeyim. Ben de Ankara da yaşıyorum. Siz hangi doktora gidiyorsunuz?

merhaba ben de aynı sorunu yaşadım ölçümler her zaman doğru sonucu vermiyor demişti benim gittiğim profesör ki çapanın profuydu bunu söyleyen milimetrik hesaplar çünkü bunlar benim oğlumda 10.7 ölçülmüştü bizim 2 hafta sonra küçülmüştü bi bekleyin bakalım yine ölçümde ne çıkacak bir de eğer fırsatınız olursa çapaya gelebilirsiniz prof dr atıl yüksel hoca var perinotoloji bölümünde bir de o görsün bu arada oğlum sapasağlam Allah'a şükür dualarım sizinle ve bebeğinizle olacak ancak yaşayan bilir bizim 7.ayda bu teşhis konmuştu

ymemis Allah ım sana ve oğluna uzun ve güzel ömürler nasip etsin. Yaşamayan bilemez dediğin gibi. Çok şükür ki bizim de şu an için bir ilerleme yok. Artık doğumdan sonra iyi bir çocuk doktoruyla takibe devam edeceğiz. İyi dileklerin için çok teşekkürler.

premack teşekkür ederim cevabın için. Bizim de 28. haftalarda yapılan ölçümlerde 11.5 a kadar ölçüldü. Tabi o zaman neler yaşadım sen de tahmin edebilirsin. İlerleyen haftalarda 10.2 ölçüldü. Ama doktorum beyninin diğer yapılarının temiz olduğunu söyledi. Artık takiplerde ölçmüyor bile, bu haftalardan sonra bir şey olmaz diyor. Tabi ben yine doğar doğmaz iyi bir çocuk doktoruna gösterme niyetindeyim. Ben de Ankara da yaşıyorum. Siz hangi doktora gidiyorsunuz?

canım kusura bakma yeni gördüm sorunu.. malum çocuk yüzünden nete giremiyorum da... ben ankara üniversitesinin bir prof var ona gidiyorum..
prof.dr. saadet arsan.. muayenesi ak plaza var sözğütözünde orada.. muayene ücreti biraz pahalı 350 tl. ama çok panik bir anneyim ben malesef.. o yüzden çocuğumu en iyi doktorlara götürüyorum..
ancak içim rahatlıyor.. sen daha uyguna yine iyi bir doktor araştırabilirsin.. şimdiden geçmiş olsun.. yaşadıklarını anlıyorum ama hiç dert etme.. sonu iyi oluyor hayırlısıla inş...

inşallah bende sizin gibi mutlu olurum. moral oldu bana bu yazılanlar tecrübeler. benimde genişlik 10.5 mm çıktı. inşallah büyüme olmaz :KK43:(

inşallah bende sizin gibi mutlu olurum. moral oldu bana bu yazılanlar tecrübeler. benimde genişlik 10.5 mm çıktı. inşallah büyüme olmaz :KK43:(

benim kızımda da 10.5 tu genişlik, üzüntüden bütün hamileliğimi ağlayarak geçirdim, farklı ve çok iyi doktorlara gittim, hepsi de kesin sonuç için amniosentez önerdi,yaptırmadım,olumsuz bişey çıkarsa ne yaparım diye..falan falan.. kızım 4 yaşında. çok şükür sağlıklı. bu şüphe o kadar etkilediki beni, çocuk 2 yaşındayken hiçbirşey olmamasına rağmen, çocuk nöroloğuna götürdüm. doktor hamilelikteki evraklara belgelere baktı ve hiçbir ölçüm yapmaya bile gerek duymadı.hayırlısıyla inş. sizinde herşey güzel olur

benim kızımda da 10.5 tu genişlik, üzüntüden bütün hamileliğimi ağlayarak geçirdim, farklı ve çok iyi doktorlara gittim, hepsi de kesin sonuç için amniosentez önerdi,yaptırmadım,olumsuz bişey çıkarsa ne yaparım diye..falan falan.. kızım 4 yaşında. çok şükür sağlıklı. bu şüphe o kadar etkilediki beni, çocuk 2 yaşındayken hiçbirşey olmamasına rağmen, çocuk nöroloğuna götürdüm. doktor hamilelikteki evraklara belgelere baktı ve hiçbir ölçüm yapmaya bile gerek duymadı.hayırlısıyla inş. sizinde herşey güzel olur

bide büyüme haricinde beyindeki bir bölge belli belirsiz dedi. corpuss collo.. tam hatırlayamadım şimdi. ama 20 haftalıkken gitmiştim bebek daha küçük 2 hadata sonra tekrar çağırdı. hem büyüme varmı ona bakılcak hemde o tam görülmeyen bölgeye bakcak. ama başka vucudunda hiçbiyerinde bişey yok. inaşşal allah yavrumu sağlıklı kucağıma almayı nasip etsin. herkesin bebeğini...

bide büyüme haricinde beyindeki bir bölge belli belirsiz dedi. corpuss collo.. tam hatırlayamadım şimdi. ama 20 haftalıkken gitmiştim bebek daha küçük 2 hadata sonra tekrar çağırdı. hem büyüme varmı ona bakılcak hemde o tam görülmeyen bölgeye bakcak. ama başka vucudunda hiçbiyerinde bişey yok. inaşşal allah yavrumu sağlıklı kucağıma almayı nasip etsin. herkesin bebeğini...

ben 2 hafta sonra gittiğimde olumlu bir gelişme olmadığı için dr amnio. istemişti ,eğer kesin sonuç istiyorsak.
benim kızımda da dr. birsürü tarama test falan yaptırdı,başka hiçbir problem görünmedi. sadece bu ventrikül olayı vardı.
hayırlısıyla sizin bebeğiniz de sağlıklı doğacaktır inş..

ben 2 hafta sonra gittiğimde olumlu bir gelişme olmadığı için dr amnio. istemişti ,eğer kesin sonuç istiyorsak.
benim kızımda da dr. birsürü tarama test falan yaptırdı,başka hiçbir problem görünmedi. sadece bu ventrikül olayı vardı.
hayırlısıyla sizin bebeğiniz de sağlıklı doğacaktır inş..

glowworn ; arkadaşım sana özelden mesaj atamıyorum. en az 100 yazı yazmam lazımmış. inşallah burayı tekrardan okursun. en son 2. kontrolümdede aynısını gördü doktor. 10.5mm di yani. ama doktor ben büyüme yapacağını zannetmiyorum dedi çünkü bebeğin hiçbiryerinde bir problem yok gelişimi haftasına göre çok iyi hatta 2 hafta önden gidiyo filan. ondan sonra yapıcak bişey yoktu. kendi doktoruma kontrole gitmeye devam ettim. en son gittiğimde ventrikül boynuz 7.5 mm e kadar gerilemişti. yani küçülmüş bebeğimin beynindeki o bölgenin genişliği. inşallah sen de sakın takma kafana bunları hayırlısıyla herşeyi atlatıcaksın. kurul toplanıcak demişsin. 31. haftadasın çok önemli bir karar bu bence. ve genişlik 13mm bence bu değer fazla değil. doktorum bana 13' e kadar normal karşılayabiliriz demişti. ve bana dediki eskiden ultrason yoktu ve belkide bu problem annede yada babadada vardı yani genetik ama bilemeyiz dedi. ben kafamda herşeyi düşünmüştüm. ne olursa olsun o benim oğlum hastada olsa sağlıklıda olsa kabulüm demiştim. kafamda bu konuda bi belirsizlik yoktu. içimi rahat tuttum ben bişey çıkmayacağına inandım. oğlumda şimdi iyi Allahıma binlece kez şükrler olsun. inşallah seninde bebeğinde hiçbişey olmucak ve kurul o bebeğin aleyhine karar vermicek ve dünyaya çok sağlıklı olarak gelcek. bu arada bende 30. haftadayım...

glowworn ; arkadaşım sana özelden mesaj atamıyorum. en az 100 yazı yazmam lazımmış. inşallah burayı tekrardan okursun. en son 2. kontrolümdede aynısını gördü doktor. 10.5mm di yani. ama doktor ben büyüme yapacağını zannetmiyorum dedi çünkü bebeğin hiçbiryerinde bir problem yok gelişimi haftasına göre çok iyi hatta 2 hafta önden gidiyo filan. ondan sonra yapıcak bişey yoktu. kendi doktoruma kontrole gitmeye devam ettim. en son gittiğimde ventrikül boynuz 7.5 mm e kadar gerilemişti. yani küçülmüş bebeğimin beynindeki o bölgenin genişliği. inşallah sen de sakın takma kafana bunları hayırlısıyla herşeyi atlatıcaksın. kurul toplanıcak demişsin. 31. haftadasın çok önemli bir karar bu bence. ve genişlik 13mm bence bu değer fazla değil. doktorum bana 13' e kadar normal karşılayabiliriz demişti. ve bana dediki eskiden ultrason yoktu ve belkide bu problem annede yada babadada vardı yani genetik ama bilemeyiz dedi. ben kafamda herşeyi düşünmüştüm. ne olursa olsun o benim oğlum hastada olsa sağlıklıda olsa kabulüm demiştim. kafamda bu konuda bi belirsizlik yoktu. içimi rahat tuttum ben bişey çıkmayacağına inandım. oğlumda şimdi iyi Allahıma binlece kez şükrler olsun. inşallah seninde bebeğinde hiçbişey olmucak ve kurul o bebeğin aleyhine karar vermicek ve dünyaya çok sağlıklı olarak gelcek. bu arada bende 30. haftadayım...

tesekkür ederim arkadasım kuruldan fetal mr ve kordosentez ıstendı ,izole korpus kallosum agenezisi gibi duruyor baska anomalısı gorunmuyor dendı bende fetal mr ıcektırecem ınsallh ama kordosentezı yaptırmayacam problem cıksada oglumun canının kararını ben veremem :KK50::KK50::KK50: senın cocuğun için cok sevındım ınsallh benım oğlumda sizinki gibi sağlıklı olur
acaba sızede bendekı gıbı bı anommalıden soz etmısler mıydı
cok sağolun

tesekkür ederim arkadasım kuruldan fetal mr ve kordosentez ıstendı ,izole korpus kallosum agenezisi gibi duruyor baska anomalısı gorunmuyor dendı bende fetal mr ıcektırecem ınsallh ama kordosentezı yaptırmayacam problem cıksada oglumun canının kararını ben veremem :KK50::KK50::KK50: senın cocuğun için cok sevındım ınsallh benım oğlumda sizinki gibi sağlıklı olur
acaba sızede bendekı gıbı bı anommalıden soz etmısler mıydı
cok sağolun

korpus kallosum belli belirsiz görünüyo demişti doktor bana. ama en son 22 haftalıkken dedi bana bunu ve daha ayrıntılı renkli ultrasona falan girmedim. doktor gelmene gerek yok demişti yani prof. ben bişey çıkcağını zannetmiyorum dedi. daha sonra kendi doktoruma gittim rutin kontrole. en son kontrolde küçülme olmuştu çok şükür. ama korpus kallosum denilen bölgeden bahsetmedik çünkü kendi doktorumun ultrason cihazı o kadar iyi değil yani beynin bölgelerini o kadar iyi göremiyo. zaten bebekte başka hiçbir anormallik yokki. herşey çok güzel, gelişme ilerde bile gidiyo. bana prof. dediki bu problem olsaydı illaki bebeğin biyerinde etkisini gösterirdi. yani iç organında vs. ama herşey yolunda. senin dediğine görede senin bebeğindede tek sorun bu. bence çok güzel düşünmüşsün sevindim bebeğine bişey yaptırmamana. bu vakitten sonra sadece doğmasını beklemek düşer bize. oğullarımızı sağlıklı alcaz kucağımıza sen hiç dert etme :KK70: ( zaten bebeğinin canını heyete bırakmayarak doğru bir karar vermişsin kordo sentez yaptırmamanı tavsiye ederim, karar senin)

X