2010 KPSS Haberleri - Önemli Noktaların Hatırlatması

ay_yuzlum

PaMbık PrenseSim
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2009
2.096
2
Merhaba Arkadaşlar;

2010 kpss sınavı için hızlanmamız lazım.. zaman daralıyor. bu acçtığım topikte ösym den takip ettiğim veya dershanelerden elde ettiğim bilgileri paylaşacağım sizlerle..
dershaneye gidiyorum günlük önemli soru çıkabilecek konuları kısaca sizlerle paylaşıcam burada.. aklımızda ne kalırsa kâr kârdır... Allah yar ve yardımcımız olsuuunn.. başarılar.. yerimseniben

Kamu Personel Seçme Sınavı (Lisans)

2010-KPSS Lisans

Sınav Tarihi

10.07.2010
11.07.2010

Başvurular

10.05.2010
21.05.2010 ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,
Ortaöğretim Kurumları,

Kamu Personel Seçme Sınavı (Ortaöğretim / Önlisans)

2010-KPSS Ortaöğretim / Önlisans

sINAV

26.09.2010

BAŞVURULAR

31.05.2010
02.07.2010

ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,
Ortaöğretim Kurumları,

K P S S - 2010 LıSANS ÜCRETLERı

1 Otr: 35 TL
2 Otr: 55 TL
3 Otr: 75 TL
4 Otr: 95 TL

(Ortaöğretim / Önlisans)

ÜCRETı 35 TL

bende dun arastırdım nette aynı bu bılgılerı ögrendım burda paylaşman ıyı oldu cnm sagol.2004_2005 mezunuyum bılgı guncelllemesı yaptım ılk defa esım çok ıyı dedı sınav oluyormuş gıbı duşundum ve esım cevaplarına baktı 86.44 çıktı puanım sızce nasıl matematıgım çok çok ıyı ortaögretımden gırcem sınava herkese basarılar

matematik testi ekliycektim ama nette sorun oldu. ben albumlerime eklerim ordan teminedersiniz arkadaşlar. kısayolunuda ekliycem. testleri eklemeyi becerincekaydirigubbakcemile3

testler albumlerimde ekledim, bir sorun varsa düzeltirim. kalanlarıda öneri ve sorunlara göre ekliycem..

Güncel BiLgiLer..

-AB dönem başkanlığı ısveç'ten ıspanya'ya geçti.

•Nobel Barış Ödülü Obama'ya verildi.

• Avrupa Birliği'nin ilk başkanı Türkiye karşıtı olarak bilinen Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy oldu.

•Fatih AKIN ''Soul Kitchen'' filmiyle Venedik Film Festivali'nde jüri özel ödülünü kazandı.

• G20 toplantısı 2 Nisan’da ıngiltere'nin başkenti Londra'da yapıldı.

Tarih.. :
- ılk Türk adına Orhun Kitabelerinde "Türük" şeklinde Rastlanır.
- ılk Türk Adıyla Kurulan Devlet "Göktürk" Devletidir.
- Türklerin Ana Yurdu Orta Asya'dır.

çok teşekkürler ay yüzlüm ihtiyacım vardı böyle bir konuya :)

Teşekkürler ay_yuzlum.
Çok iyi olacak inşaallah bu.
Ben de dersaneye kayıt olmuştum ama uzun zamandır gidemedim.
Haftaya tekrar gitmeye başlayacağım.

Günaydııın Arkadaşlaar,
Ne demek rica ederim. sizlerde önemli gördüğünüz yerleri, hocanızın bu soru olabilir dediği ayrıntıları yazarsanız mutlu olurum.. aklımızda kalır, sizde tekrar etmiş olursunuz..

ılk Olarak Ders çalışmaya başlarken okuduğum duayı yazıyorum sonra da derse başlıycaz,

"Allahümmeftah aleyna hikmetekevanşür aleyne rahmeteke ya zel celali vel ikram."

Anlamı, "
Allah'ım Senin Kolay Kıldığından Başka Kolaylık Yoktur. Sen Dilediğinde Çetin Olanı Kolaylaştırırsın.. Gönlümü Aç ve ışlerimi Kolaylaştır.."

''Rabbi zitni ilmen fehmen ve imanen''

Anlamı,
"ALLAHım zihnimi ilim ve iman için anlama kuvvetine aç "

3 er veya 7 şer okuyup derse başlayabilirz...

Güncel Bilgiler;
• Türkiye AB görüşmelerinde yeni başmüzakereci Egemen Bağış oldu.

• Almanya’da Yeşiller Partisinin eş başkanı olan ilk Türk alman parti lideri Cem Özdemir oldu.

• NATO Güvenlik Konferansı toplantısı 2009 yılı Nisan ayında Strasbourg’da yapıldı.

• Türkiye’nin ilk nükleer santralı Mersin Akkuyu’da yapılacak.

•2010 Kış Olimpiyatları Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenecek.

•2014 Kış Olimpiyatları Rusya’nın Krasnodar Bölgesi’ndeki Sochi kentinde düzenlenecek.

•2014 Dünya Kupası Brezilya’da düzenlenecek.

•2012 Avrupa Futbol Şampiyonasına Polonya – Ukrayna ortaklığı ev sahipliği yapacak.

•2009 Avrupa Voleybol Şampiyonası Türkiye’de düzenlendi.

Coğrafya,
Türkiye'nin Genel Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Türkiye, Asya- Avrupa ve Afrika'nın birbirine en çok yaklaştığı yerdedir.
Üç tarafı denizlerle çevrili olup, yerşekilleri çeşitlilik gösterir.
Matematik konum olaraksa 36-- 42 Kuzey Paralelleri arasında ve 26-45 Doğu Merideyenleri arasında yera-lır.
Diğer bir ifadeyle Türkiye, Ekvator'un kuzeyinde, Başlangıç Meridyeninin (Greenvvich) doğusunda yer alır.

Matematik Konum:
26 DM - 45 DM 36 KP - 42 KP

Türkiye'nin Uç Noktaları:
•+ En kuzey noktası D Sinop- ınce Burun
* En doğu noktası Küçük Ağrı dağının doğusu -
► En güney noktası D Hatay - Beysun köyü
* En batı noktası Gökçeadanın batısı- Avlaka burnu

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olup, 779.452 km2 yüzölçüme sahiptir.
Doğu- Batı uzunluğu 1600 km olup, Kuzey- Güney genişliği ise 600 km'dir.
Ülke topraklarının %3 (23.764 km2) ü Avrupa'da %97 (755,688 km2) si ise Asya kıtasında yer almaktadır.
Türkiye yerşekilleri bakımından çeşitlilik gösteren bir ülkedir.

Anadolunun ortalama yükseltisi 1162 m'dir
Asya D 1100 m Afrika D 650 m
K. Amerika D 700 m Avrupa D 300 m

Kıtaların ortalama yükseltileri dikkate alınırsa Türkiye yükseltisi fazla olan bir ülkedir. Türkiyenin yükseliti basamaklarına bakacak olursak

Topraklarının;
% 16'sı 0-250 m arasındadır % 31'i 250-1000 m arasındadır % 40'ı 1000-2000 m arasındadır % 13'ü 2000 m'den yüksektir.

Coğrafya,
Türkiye'nin Fiziki Coğrafyası

Alp- Himalaya sistemin üzerinde yeralan Türkiye, bütün jeolojik devirlere ait arazilere rastlamak mümkündür. Türkiye'de iç ve dış kuvvetlerin etkisi kuvvetli bir şekilde görülmektedir.
Türkiye, genç bir yapıya sahip olduğundan faylar boyunca çukur alanlar ve depresyonlar görülmektedir. Magma bu kırık sahaları takip ederek yeryüzüne çıkmakta ve volkanik arazileri oluşturmaktadır.
Türkiye'nin yer şekillerinin oluşumunda hem iç kuvvetler (oronez, epirojenez, volkanizma, depremler) hem de dış kuvvetlerin (akarsu, buzul, dal-ga-akıntı, rüzgar) etkisi görülmektedir.
Bütün bu etken ve süreçlere dayanarak Türki ye, çok çeşitli ve zengin bir yapıya sahiptir. Yerse killerinin çeşitli olması iklim, bitki örtüsü, hidrograf ya ve toprak özelliklerini etkilemiştir. Bu da farkl ürünlerin yetişmesine ve farklı ekonomik faaliyetle re sebep olmuştur, (örnek: Fazla yağış sonucı Doğu Karadenizde çay yetişmesi)

Türkiye'nin Genel Jeolojik Yapısı
Türkiye, Pangea kıtasının parçalamasında sonra, Kuzey Kıtası (Larussıre) ile Güney Kıt (Godvvana) arasında kalan Akdeniz havzasında tortullanma ile oluşmuştur. Ülkemiz, dünyanın ba langıcından beri oluşan bütün dağ oluşumu (orojı nez) ve kıta oluşumu (Epirojenez) hareketlerir maruz kalmıştır. Türkiye tüm jeolojik devirlerin izi rini yapısında taşımakdır.
Hem jeolojik hem de jeomorfolojik açıdan ç çeşitli bir yapıya sahip olan Türkiye, Alp- Himala dağ sistemi içerisinde yer almaktadır. Yerşekille nin oluşumu, çeşitli zamanlarda oluşmuş arazile ve bunların özelliklerine bağlıdır.

Ülkemizin Yükseltisini Batıdan Doğuya Doğru Basamak Basamak Yüselen Bir Merdivene Benzetebiliriz.

.......................................................................... ______ Doğu (DAB ve GDAB)
............................................................. ____I
.................................................. _____I
..................................... _____I
Batı (Ege Denizi) ___I

Son düzenleme:
Günaydın ve Hayırlı Cumalar Duamızı okuyup sonra da derse başlıycaz,

"Allahümmeftah aleyna hikmetekevanşür aleyne rahmeteke ya zel celali vel ikram."

Anlamı, "
Allah'ım Senin Kolay Kıldığından Başka Kolaylık Yoktur. Sen Dilediğinde Çetin Olanı Kolaylaştırırsın.. Gönlümü Aç ve İşlerimi Kolaylaştır.."

''Rabbi zitni ilmen fehmen ve imanen''

Anlamı,
"ALLAHım zihnimi ilim ve iman için anlama kuvvetine aç "

3 er veya 7 şer okuyup derse başlayabilirz...

X