Bebeğin beyninde ventrikülomegali problemi yaşayıp atlatan varmı

kelebek01

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2009
780
1
Ensonki kontrolümde bebeğimin beynindeki ventrikülde 10,2 mm genişleme olduğunu öğrendim, doktorum aslında 1 ay önceki kontrolümde görmüş ama benimle paylaşmadı. En son geçen hafta gittiğimde 25 haftalıktım bebeğim usgde 22 haftalık çıktı, normaldede zaten hep 1 hafta geride gidiyordu ama gerilik dahada artmış, öyle olunca doktorum bana amniosentezden bahsetti ve beni başka bi prof.a yönlendirdi, aynı akşam gittiğim diğer doktor bebeğin beyninde 10,2 mm bi genişleme olduğundan bahsetti ciddi bi durum dedi. hemen benden mr ve amniosentez istedi. Aynı hafta mr çekildim çok şükür büyük bi sıkıntı çıkmadı tabi radyoloğa göre. Ertesi günde amniosentez oldum. P.tesi amniosentezin kısa sürede sonuç vereninin sonucu geldi çok şükür ondada sıkıntı yok. İki hafta sonra tekrar diğer amniosentezin sonucunu bekliycem.
Neyse dün akşam doktora aldım gittim sonuçları iyi dedi amniosentez için en azından çocuğun kromozomlarında bi problem yok dedi. Ama bu çocuk doğarsa sara hastası olabilir dedi, şok olduk tabi buda nerden çıktı diye, yani illa olacak diye bişey yok ama böyle bi risk var sonra allah korusun böyle bi durumla kaşılaşırsanız niye bize söylemediniz demeyin diye söylüyorum dedi. Tabi ben çok ihtimal vermiyorum allah korusun tabi. Bu şimdiki gittiğim doktor periantrolog ve adam hiç acımadan pat pat en kötüleri söylüyor. Şimdi 1 ay sonra yeniden mr çekilip duruma bakılcak, ozamana kadar beklemedeyim. Kaderime terk edildim anlıyacağınız ve tekrar mr çekilip öğrendiğimde gebeliğim 28 haftayı geçmiş olacak. Belkide sonlandırılmak zorunda kalacak, belki sonlandırılamayacak, Üniversitede konsey kurulup karar verilecekmiş
Bilmiyorum neolcak dua etmekten başka çaremiz yok... :KK43:
Daha önce bu problemi yaşayan varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum..

canım çok geçmiş olsun. konu hakkında bir bilgim yok ama dua edebilirim sadece. inşallah bir sorun çıkmayacak canım yaaa. acil şifalar ve güzel haberler diliyorum sana. dualarımdasın.:Saruboceq:

benim de bu konu hakkinda bir bilgim yok canim ama allah senin ve bebisinin yardimcisi olsun insallah.. insallah hayirli haberleri alirsin en kisa zmnda... hayirli haberlerini bizimle paylasirsan sevindirirsin bizi de

canımm allah yavruna şifa versin inşallah güzel şeyler düşünelimki güzel olsun allah yavrunu saglıkla kucagına almayı nasip eder inşallah:Saruboceq:

yaşadıklarını anlayabiliorum..benzer aşamalardan bende geçtim.insan bebeğinden bile soğuyr bazen ne yazıkki..benimde ayrıntılıda çıktı 22. haftda.sol ayagı içe dönük yamuk ve sol böbrekte büyüme var.amniyosentez yapıldı.neyseki sonuçlar temiz çıktı.eğer kötü çıksaydı şu an yüksek ihtimalle hamile değildim...ama o stresli dönemi bilirim cnm.allahım yardımcın olsun.ben hala her kontrole gittiğimde acaba bu sefer kötü ne duyucam diye tetikteyim.ve doğurana kadar da atamıcam sanırım bu hissi..2 hafta önceki kontrolümüzde de beyinciğinin ordaki sıvının sınırda olduğunu söyledi.artık o kadar yoruldumki sormadım bile bu neye sebep olur diye..belkide benzer durumlardır ama bilgim yok gerçekten.içini ferah tut ve dua et.sakın isyan etme.evet bu hayatta herkesin sınavı var ve en kötüsü bizimki.en zoru...evlatlarımızla sınanıyoruz biz.hep dua et
bizimde doğumdan sonra ayağı alçıya alınacak hemde 1 haftalıkken aylarca alcılarda kalıcak,özel demirli bi ayakkabısı var onu 4-5 yaşına kadar giyecek..çok uzun bir süreç ama inşallah atlatıcaz.napalım kaderimizde ne varsa yaşıycaz diyorum artık..allahım dermansız dert vermesin inşallah

Merhaba Kelebek 01,
Benim de dün yapılan ayrıntılı ultrason incelememde sizinki gibi problemim olduğu görüldü.Gebeliğim 22+5 haftalık.Ve beyindeki ventrikülde 11,4 mm. genişleme görüldü.Bunun üzerine 2 hafta sonra tekrar inceleme yapılması gerektiği ve ilerleme varsa MR ve amniyosentez yapılması gerektiği söylendi.Dünden beri moralim çok bozuk.
Siz en son 17 Şubat'ta yazdığınızda Mart sonuna doğru tekrar MR çekileceğinizi ve sonucun ona göre değerlendirileceğini yazmışsınız. ınşallah MR'ınızda bir sorun çıkmamıştır ve mutlu mesut gebeliğinize devam ediyorsunuzdur.
Gelişmelerden beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Çünkü şu anda ne yapacağımı ben de bilmiyorum.Kelimelerimi bile toparlayamıyorum kusura bakmayın.

Ensonki kontrolümde bebeğimin beynindeki ventrikülde 10,2 mm genişleme olduğunu öğrendim, doktorum aslında 1 ay önceki kontrolümde görmüş ama benimle paylaşmadı. En son geçen hafta gittiğimde 25 haftalıktım bebeğim usgde 22 haftalık çıktı, normaldede zaten hep 1 hafta geride gidiyordu ama gerilik dahada artmış, öyle olunca doktorum bana amniosentezden bahsetti ve beni başka bi prof.a yönlendirdi, aynı akşam gittiğim diğer doktor bebeğin beyninde 10,2 mm bi genişleme olduğundan bahsetti ciddi bi durum dedi. hemen benden mr ve amniosentez istedi. Aynı hafta mr çekildim çok şükür büyük bi sıkıntı çıkmadı tabi radyoloğa göre. Ertesi günde amniosentez oldum. P.tesi amniosentezin kısa sürede sonuç vereninin sonucu geldi çok şükür ondada sıkıntı yok. İki hafta sonra tekrar diğer amniosentezin sonucunu bekliycem.
Neyse dün akşam doktora aldım gittim sonuçları iyi dedi amniosentez için en azından çocuğun kromozomlarında bi problem yok dedi. Ama bu çocuk doğarsa sara hastası olabilir dedi, şok olduk tabi buda nerden çıktı diye, yani illa olacak diye bişey yok ama böyle bi risk var sonra allah korusun böyle bi durumla kaşılaşırsanız niye bize söylemediniz demeyin diye söylüyorum dedi. Tabi ben çok ihtimal vermiyorum allah korusun tabi. Bu şimdiki gittiğim doktor periantrolog ve adam hiç acımadan pat pat en kötüleri söylüyor. Şimdi 1 ay sonra yeniden mr çekilip duruma bakılcak, ozamana kadar beklemedeyim. Kaderime terk edildim anlıyacağınız ve tekrar mr çekilip öğrendiğimde gebeliğim 28 haftayı geçmiş olacak. Belkide sonlandırılmak zorunda kalacak, belki sonlandırılamayacak, Üniversitede konsey kurulup karar verilecekmiş
Bilmiyorum neolcak dua etmekten başka çaremiz yok... :KK43:
Daha önce bu problemi yaşayan varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum..

Merhaba Kelebek 01,
Benim de dün yapılan ayrıntılı ultrason incelememde sizinki gibi problemim olduğu görüldü.Gebeliğim 22+5 haftalık.Ve beyindeki ventrikülde 11,4 mm. genişleme görüldü.Bunun üzerine 2 hafta sonra tekrar inceleme yapılması gerektiği ve ilerleme varsa MR ve amniyosentez yapılması gerektiği söylendi.Dünden beri moralim çok bozuk.
Siz en son 17 Şubat'ta yazdığınızda Mart sonuna doğru tekrar MR çekileceğinizi ve sonucun ona göre değerlendirileceğini yazmışsınız. İnşallah MR'ınızda bir sorun çıkmamıştır ve mutlu mesut gebeliğinize devam ediyorsunuzdur.
Gelişmelerden beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Çünkü şu anda ne yapacağımı ben de bilmiyorum.Kelimelerimi bile toparlayamıyorum kusura bakmayın.

merhaba kelebek ve ececano. inanın şu anda gözlerim yaşlı yazıyorum bunları. 8 ay önce 24 haftalık bebeğimde ultrason incelemesinde kızımın beyninde bileteral ventrikülomegali olduğu saptandı. 20.6 mm idi. doktor ne amniyosentez ne kordosentez hiç bişey demeden direk sonlandırmak gerek dedi. çünkü riskli aralığı bile aşmıştı büyüklük olarak. dünya başıma yıkıldı o an. ilk gebeliğimdi. 4 gün hastanede kaldım. zar zor rahmimi yumuşattılar. suni sancıyla kızımı doğurdum ama kucağıma alamadım meleğimi. size bunları moralinizi bozmak için yazmıyorum yanlış anlamayın. aksine durumunuzun iyi olduğunu belirtmek için yazmak istedim. içinizi sıkmayın çünkü ventrikülerin büyüklüğü o kadar ciddi boyutta değil bana göre. içinizi ferah tutun, doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. inşallah hayırlısıyla sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.
Yüce Rabbim size ve hiç kimseye çocoklarının acısını yaşatmasın, bebek hasreti çektirmesin.

merhaba kelebek ve ececano. inanın şu anda gözlerim yaşlı yazıyorum bunları. 8 ay önce 24 haftalık bebeğimde ultrason incelemesinde kızımın beyninde bileteral ventrikülomegali olduğu saptandı. 20.6 mm idi. doktor ne amniyosentez ne kordosentez hiç bişey demeden direk sonlandırmak gerek dedi. çünkü riskli aralığı bile aşmıştı büyüklük olarak. dünya başıma yıkıldı o an. ilk gebeliğimdi. 4 gün hastanede kaldım. zar zor rahmimi yumuşattılar. suni sancıyla kızımı doğurdum ama kucağıma alamadım meleğimi. size bunları moralinizi bozmak için yazmıyorum yanlış anlamayın. aksine durumunuzun iyi olduğunu belirtmek için yazmak istedim. içinizi sıkmayın çünkü ventrikülerin büyüklüğü o kadar ciddi boyutta değil bana göre. içinizi ferah tutun, doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. inşallah hayırlısıyla sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.
Yüce Rabbim size ve hiç kimseye çocoklarının acısını yaşatmasın, bebek hasreti çektirmesin.

Merhaba Mestitosh,

Öncelikle acı kaybınız için başınız sağolsun.Gerçekten çok üzüldüm ve gözlerim doldu.Dediğiniz gibi inşallah benim bebeğimin durumu iyidir ve bir ilerleme olmaz.

Gerçekten Allahım hiç kimseye evlat acısı ve hasreti yaşatmasın.İnşallah sizin de tez zamanda sağlıklı sıhhatli bir evladınız olur.

Desteğiniz için teşekkürler.

daha öncede yazmıştım.kızımın beynindeki toplanan su 36. haftasoında 18mm açıklık yapmıştı. zamanınd ayapılan amniolar gelen temiz sonuçlar vs...hepsi iyi olunca şükür deyip gebeliğe devam demiştik..şimdiyse son anda bu çıktı.şu an 38 omak üzereyim hamileliğimde.yani her an doğurabilirim ve bebeğimi doğurup kabullenmekten başka hiçbir çarem yok.37. hafta kontrolümüzde dr.um çok korkmama rağmen bana normal doğumu öerdi ısrarla.sakat doğacak ve hatta yaşama şansı düşük bi çocuk için sezeryan hakkını kullanma dedi.şimdi sancı beklioruz.her şeyin hayırlısı ama o kadar yıprandım ve tükendimki..kızımdan soğudum istemedim onu cezalandırdım neler neler...kimbilir yüzünü görünce bunları yaptığım için kendimden nasılda nefret edicem.ailemiz arkadaşlarımız herkes dualarla eşlik ediyor kızımla bana.allaha yalvarıyorum her gün her gece.rabbim sen bizi evladımızla sınama diye.çok zor gerçekten.ama inatla içimde minicikte olsa bi umut var her şey güzel olacak diye.allahım yüzümüzü güldür ya rabbim.heveslerimizi yarıda bırakma.kızımın odasının kapısnı mutlulukla açmayı nasip et yarabbim.sen büyüksün

daha öncede yazmıştım.kızımın beynindeki toplanan su 36. haftasoında 18mm açıklık yapmıştı. zamanınd ayapılan amniolar gelen temiz sonuçlar vs...hepsi iyi olunca şükür deyip gebeliğe devam demiştik..şimdiyse son anda bu çıktı.şu an 38 omak üzereyim hamileliğimde.yani her an doğurabilirim ve bebeğimi doğurup kabullenmekten başka hiçbir çarem yok.37. hafta kontrolümüzde dr.um çok korkmama rağmen bana normal doğumu öerdi ısrarla.sakat doğacak ve hatta yaşama şansı düşük bi çocuk için sezeryan hakkını kullanma dedi.şimdi sancı beklioruz.her şeyin hayırlısı ama o kadar yıprandım ve tükendimki..kızımdan soğudum istemedim onu cezalandırdım neler neler...kimbilir yüzünü görünce bunları yaptığım için kendimden nasılda nefret edicem.ailemiz arkadaşlarımız herkes dualarla eşlik ediyor kızımla bana.allaha yalvarıyorum her gün her gece.rabbim sen bizi evladımızla sınama diye.çok zor gerçekten.ama inatla içimde minicikte olsa bi umut var her şey güzel olacak diye.allahım yüzümüzü güldür ya rabbim.heveslerimizi yarıda bırakma.kızımın odasının kapısnı mMutlulukla açmayı nasip et yarabbim.sen büyüksün[/QUOTE

Sevgili Lalturan,

Bütün dualarına canı gönülden AMİN diyorum.İnşallah doktorunun dediği gibi olmaz da Yüce Rabbim'in sonsuz hazinesinden sana büyük bir lütufla sağlıklı sıhhatli,eli ayağı düzgün,aklı fikri yerinde nur gibi bir evlat bahşedilir.İnşallah bütün yapılan incelemeler hatalı olmuş olur da yüzünüz hep güler ve kızınızın kapısını hep mutlulukla açarsınız.

İyi haberlerinizi merakla bekliyoruz.

Hayırlı bir doğum geçirmeniz dileğiyle....

Merhaba Lalturan,
Umarım bebeğinin sağsalim kucağına almışsındır.Bende de aynı durum var suan 12.5 mm ve on gun sonra kontrole gıdıcez.Aklıma getırmemeye calıssamda o 10 gun gecmek bılmıyor.Umarım bebişin suanda cok iyidir ve ilerdede bir problem cıkmaz.Yüce rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

Merhaba Lalturan,
Umarım bebeğinin sağsalim kucağına almışsındır.Bende de aynı durum var suan 12.5 mm ve on gun sonra kontrole gıdıcez.Aklıma getırmemeye calıssamda o 10 gun gecmek bılmıyor.Umarım bebişin suanda cok iyidir ve ilerdede bir problem cıkmaz.Yüce rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

ahhh canım benim bebeğimde de vardı aynı sorun hatta benimki 9.5 mm di aslında patalojik sınır 11 mm.miş ama doktorlar onu bile beğenmediler hep tedirgin oldular ve benim sonu hüsran oldu canım umarım sen sağlıkla kucağına alırsın bebeğini kaç haftalık hamilesin

Merhaba Lalturan,

umarım güzel haberler alırsın canm, ben bebeğimi 22 haflaıkken kaybettim malesef başka bi problemden dolayı, ilk bebeğimdi ilk heyecanlar vs., ama sonunu getiremedik sağlıkla, önemli olan sağlıklı olmaları, inşallah seninki geçici bir problemdirr Allah yardımcın olsun, herşeyin hayırlısını versin :Saruboceq:

30 haftamız doldu suan.Haftaya cuma kontrolumuz var ılerleyıp ılerlemedıgı ortaya cıkacak.Suan ıcın prof korkulucak bırsey yok dedı ama kendı doktorumuzda ılerlerse erken dogum olur amelıyat edılır dıyor ama ılerısı ıcın kımse bırsey soylemıyor.Prof bu hastalıgın ne sebebı kesın bellıdır nede seyrı ancak ılerleyıp ılerlemeyecegını Allah bılır dedı.Ve dışardakı 100 ınsanda 2 si bu sekıldedır ama bılınmedıgı ıcın bu sekılde yasamına devam eder dedı.Tek duam ılerlememesi.

ahhh canım benim bebeğimde de vardı aynı sorun hatta benimki 9.5 mm di aslında patalojik sınır 11 mm.miş ama doktorlar onu bile beğenmediler hep tedirgin oldular ve benim sonu hüsran oldu canım umarım sen sağlıkla kucağına alırsın bebeğini kaç haftalık hamilesin

sonu hüsran oldu derken sormak zor ama sebep bu hastalıkmıydı.

sonu hüsran oldu derken sormak zor ama sebep bu hastalıkmıydı.

benim bebeğimin ventrikülünün geniş olmasının dandy walker malformasyonu denen bir sendrommuş canım 21.haftada ortaya çıktı ve sonlandırıldı gebeliğim sen 30 haftalıksın eğer benimki gibi bir durum olsaydı bile şimdiye kadar çoktan ortaya çıkardı merak etme içini ferah tut bizi haberdar et

Evet bu sendromdan doktor bahsettı galıba ve bızde bebişin ıkı kure arasında koprucugunun olustugunu belırtmıstı.Cok zor durum hatırlattıgım ıcın uzgunum.Insallah haftaya ıyı bır sonuc cıkar bende sonucu belırtırım.Tesekkur ederım.

merhaba arkadaşlar,ben 25 haftalık hamileyim Allah nasip ederse bi kızım olacak ilk gebeliğim.bu zamana kadar bebeğimde hiç bir sorun yoktu.3 lü test ve ayrıntılı usg de birşey çıkmamıştı ne olduysa 10 gün içinde oldu.ventriküllerden biri 6mm diğeri 9.8 mm olduğu ortaya çıktı.birden oluştu dediğim gibi.dünya başıma yıkıldı ağlamaktan bir hal oldum.daha önce bu konuyu açan arkadaşlar yardım edin bebekleriniz nasıllar sağlıklı oldular mı?çok mutsuzum.

Mrb üstünden çok zaman geçmiş ama sonucu yazmamışsiniz. Bebeğinizin durum u nasıl oldu? Ben de 33+4 um benim olcumum de 13.6 çıktı bu hafta. Bir ay önce 9.6 idi

X