Ağustos Bebişlerinin Beslenme Programı Ve Mama Tarifleri

Sureyya77

Guru
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2008
1.091
0
Kızlar, mama tariflerimizi ve önerilerimizi bu başlık altında toplayalım istedim. Yemek konusunda bilgi alıp vermek daha kolaylaşır. Katılırsanız sevinirim.

Ben klasikleştirdiğim sebze çorbamı yazayım o zaman cokacimcoook

- Bir kök kerevizin 1/3 i
- Havuç
- Ufak bir patatesin yarısı
- Brokoli

Tüm bunları az suda haşladıktan sonra içine bir yemek kaşığı pirinç katıyorum. Pirinçler de haşlanınca süzgeçten geçirip haşladığım suyla püreyi sulandırıyorum. Çorbamız hazır.

Aynı tarifi brokoli ve kerevizi kaldırıp, yerine balkabağı koyarak da yaptım.

maydanoz

arkadaslar ozellikle dra gitmeyen ler için yazıyorum
bizim dr ilk sebze çorbasına baslarkende vermisti surekli de katıyorum ben sebze çorbasına maydanoz.
akla gelmeyen bir sebze oldugundan yazayım dedim ama çok yararlı bir bitki sonuçta ve ben ece nin çorbalarına duzenli mutlaka katıyorum patates havuç ve maydanoz fiks koyuyoruz. aklınızda olsun

Hiç aklıma gelmemişti maydonoz. Süzgeçten geçiriyorsun dimi.

bende sebze çorbasını şöyle yapıyorum:
patetes
kabak
havuç
pirinç
hepsini haşlıyorum. azcık tuz atıyorum. pişince de biraz zeytinyağı katıp blender yapıyorum. bazen yiyor bazen yemiyor yiğit kuşum..

bende sebze çorbasını şöyle yapıyorum:
patetes
kabak
havuç
pirinç
hepsini haşlıyorum. azcık tuz atıyorum. pişince de biraz zeytinyağı katıp blender yapıyorum. bazen yiyor bazen yemiyor yiğit kuşum..

canim bebiklerin mamalarina tuz eklenmiyor:KK43:(

birde bizim doktor her seferinde iki cesit yap demisti ki damak tadi gelissin, cok karisinca tadlari ayiramaz demisti..
ve muhakkak brazcik yag ekleyin arkadaslar ki barsak gecisi kolaylassin ayrica yag asidide amasi gerekiyor bebiklerin..

ben 1 patates( her corbasinda muhakak oluyor)
1 adet yada 1 parca baska sebze( brokoli veya karnibahar veya havuc veya kabak veya ispanak) buharda pisiriyorum..ve buharda usuzulen kendi suyunu ekliyorum blendirdan geciriyorum.
1 tatli kasigi yag( zeytin, aycicek, misir, yada biraz margarin donusumlu)
1 tatli kasigi pirinc yada hazir bebk pirincunu..
afiyet olsun..bazen sebze yemeyi istemezse icine bi-iki corba kasigi mayaladigim yogurdunu koyuyorum..
blendirdan gecirip hafif taneli

meyve puresi de
1/2 muz
1/2 elma rendeleyip
1/4 mandalin suyu
1 caykasigi pekmez
1 olcek bebk pirinc unu yada 1 bebek biskuvisi( trdeki 2 bebe biskuvisine es)
afiyet olsun:))

iyi düşünmüşsün..bend ebugün daha değişik birşeyler yapmak adına biraz araştırma yapıp yeni tarifler ekledim..istreseniz yapıp deneyince paylaşayım istreseniz şimdi.. yanlız çoğunluk 7 aylık ve üzeri tarif...

PATATES HAVUÇ PIRASA PÜRESı (6 AY)

1 patates, 1 havuç ve 1 pırasa beyazını buharda ya da düdüklüde pişirin, ince kıyılmış maydanoz ilave edin. Püre kıvamı alana kadar süt ekleyerek karıştırın. Bebeğiniz sevecektir

birtane ekleyeyim..henüz denemedim...Burdaki süt yerine devam sütü ekleyerek verilebilir..yada süt az sulandırılıp eklenebilir....

Son düzenleme:
1 havuc 1-2 yaprak ıspanak 1dal brokoli 1 dal karnıbahar haslıyorum robottan gecirip yediriyorum zeytinyagı ekliyorum

meyve kivi elma puresi yediriorum
narı sıkıp icine 1-2 bebe biskuvisi bazen bazen sade suyu
vs vs meyvede secenek bol

PATATES HAVUÇ PIRASA PÜRESİ (6 AY)

1 patates, 1 havuç ve 1 pırasa beyazını buharda ya da düdüklüde pişirin, ince kıyılmış maydanoz ilave edin. Püre kıvamı alana kadar süt ekleyerek karıştırın. Bebeğiniz sevecektir

birtane ekleyeyim..henüz denemedim...Burdaki süt yerine devam sütü ekleyerek verilebilir..yada süt az sulandırılıp eklenebilir....

Evde pırasa vardı, onunla nasıl bir şey yapsam diyordum tarifin iyi oldu canım teşekkürler.

Dün ilk defa ıspanak denedim. Brokoli, havuç, patates yumuşayana kadar kaynatıp bir avuç ıspanak attım içine. Sonra bir yemek kaşığı kadar pirinç katıp pirinçler yumuşayınca süzgeçten geçirdim. Zeytinyağı da koydum. Severek yedi bizim hatun.

meyve puresi de
1/2 muz
1/2 elma rendeleyip
1/4 mandalin suyu
1 caykasigi pekmez
1 olcek bebk pirinc unu yada 1 bebek biskuvisi( trdeki 2 bebe biskuvisine es)
afiyet olsun:))
pirinc ununu katıp karıstırıyon dımıi,illa pişmesıne gerrek yok ozaman.saol yavru ,öğrendıgım ıyı oldu
PATATES HAVUÇ PIRASA PÜRESİ (6 AY)

pırasalı duın yaptım hıc sevmedı.karnıbahar ve brokolılı denıycem bırde

ıyi günler arkadaşlar hepinizin kadınlar günü kutlu olsun

ben de 2009 ağustos annesiyim, sütüm neredeyse hiç olmadı en fazla olduğu gün 60 ml oluyordu bu yüzden kızım 2 haftalıktan itibaren mama ağırlıklı beslendi,
4 aylık olduğunda sütüm tamamen kesildi mamaya ilave olarak sebze meyve yoğurda başladık
başta güzel gidiyordu neredeyse verdiğim herşeyi yiyordu
ama son 1 aydır sebze çorbasını yediremiyorum, meyve suyu ya da püresini de her zaman yemiyor
hep biberon maması içmek istiyor, bunun dişten dolayı olduğunu düşünmeme rağmen şüpheliyim
(dişin ucu görünüyor ama tam olarak hala çıkmadı)
sizin bebeklerinizin de çorba ya da meyve yemediği zamanlar oluyor mu, yemek istemedikleri zaman neler yapıyosunuz

merhaba arkdşlar benımde kızım yedıncı aya gırıyor ılk 5 ay anne sutu aldı sonra yavaş yavaş başladık ek gıdalara fakat son 2 haftadır cok sıkıntılı hıc yemıyor bazen benı bıle emmıyor morelım cok bozuk bugun sınırımden agladım resmen 9 kılo boyuda 71 cm nle yapıcagımıı bılmıyorum dısınıde bır turlu cıkartamadı elı sureklı agzında aylardır :KK43: huysuz sıkıntılı sureklı yapmadıgım corba cesıtı kalmadı yogurtları mayalayıp maylayıp cope atıyoruz elma fln hıc yemıyor resmen ac yasıyor cocugum elım kolum baglı kaldı :S

merhaba arkdşlar benımde kızım yedıncı aya gırıyor ılk 5 ay anne sutu aldı sonra yavaş yavaş başladık ek gıdalara fakat son 2 haftadır cok sıkıntılı hıc yemıyor bazen benı bıle emmıyor morelım cok bozuk bugun sınırımden agladım resmen 9 kılo boyuda 71 cm nle yapıcagımıı bılmıyorum dısınıde bır turlu cıkartamadı elı sureklı agzında aylardır :KK43: huysuz sıkıntılı sureklı yapmadıgım corba cesıtı kalmadı yogurtları mayalayıp maylayıp cope atıyoruz elma fln hıc yemıyor resmen ac yasıyor cocugum elım kolum baglı kaldı :S

Elif kızın diş çıkartıyor herhalde ondan yemiyordur. Bizim doktorumuz, dişten kaynaklı sıkıntı, ateş maksimum 15 gün sürer, demişti. Bir doktoruna da sor istersen. Meyveyi yemiyorsa da suyunu sıkıp içirmeye çalış, sütünü sağıp kaşıkla ağzından akıt istersen. Diş etlerine birşey dokunmasını istemiyordur, acı veriyordur yavruya. Geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda çıkarır dişini.

sizin bebeklerinizin de çorba ya da meyve yemediği zamanlar oluyor mu, yemek istemedikleri zaman neler yapıyosunuz

Ben verdiğim çeşidi değiştiriyorum.Genelde çok acıktığında ne olursa yiyor. Yine de yemezse çeşidi değiştiriyorum. elma istemiyorsa muz eziyorum, çorba istemiyorsa milupa mama yapıyorum.

slm arkadaşlar ben de 2009 ağustos annesiyim. Oğluşuma balık yedirmek istiyorum, omega 3 açısından zengin olduğu için norveç somonu aldım, ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir tarif önerirseniz çok sevinirim. Allah bebişlerimizi sağlıkla büyütmek nasip etsin inşallah

slm arkadaşlar ben de 2009 ağustos annesiyim. Oğluşuma balık yedirmek istiyorum, omega 3 açısından zengin olduğu için norveç somonu aldım, ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir tarif önerirseniz çok sevinirim. Allah bebişlerimizi sağlıkla büyütmek nasip etsin inşallah

bizim doktorumuz bebeklerin ilk yıl balık yememesi gerektiğini söylemişti ama nedenini sormayı unuttum maalesef

bizim doktorumuz bebeklerin ilk yıl balık yememesi gerektiğini söylemişti ama nedenini sormayı unuttum maalesef

ben çok araştırdım internette öyle bir şeye rastlamadım. Aile hekimine de sordum, verebilirsin dedi. Ama yine de doktorunuzdan sebebini öğrendiğinizde paylaşırsanız sevinirim.

X