Premature Bebekler gebelikte kan akışı yüzünden düşük kilolu bebek doğurma riski olanlar

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

n_e_g_04

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2010
2
0
ben 30 haftalık hamileyim. doktorum sol taraftaki kasığımda bebeğe giden kan akışının sağ tarafa göre daha az olduğunu ve bebeğimin kilosunun şu anda 1 hafta düşük olduğunu söyledi. her ne kadar şu anda bir problem olmayıp takip edeceğini söylesede ben erken doğum yada bebeğin sağlığını etkileyecek bi sorun olabileceğini düşünmeden edemiyorum. Eğer böyle bir durumla karşılaşan varsa lütfen bilgi verebilirmi? :çok üzgünüm:

ben 30 haftalık hamileyim. doktorum sol taraftaki kasığımda bebeğe giden kan akışının sağ tarafa göre daha az olduğunu ve bebeğimin kilosunun şu anda 1 hafta düşük olduğunu söyledi. her ne kadar şu anda bir problem olmayıp takip edeceğini söylesede ben erken doğum yada bebeğin sağlığını etkileyecek bi sorun olabileceğini düşünmeden edemiyorum. Eğer böyle bir durumla karşılaşan varsa lütfen bilgi verebilirmi? :çok üzgünüm:

Canım, kan akışından kastettiğin dopler akım kaybı ise ben yaşadım. 28 haftalıkken doğum yaptım. 25 haftalıkkken hastaneye yattım, ancak 3 hafta tutabildi doktorum. Dopler akım kaybı + preeklemsi baslangıcı ile de erken doğum yaotım. "Dopler akım kaybı nedeniyle erken doğum yapanlar yardım!! " baslığı altında basından sonuna yaşadıklarım yazıyor. bizimki diğer bebeklerden daha uzun sürdü. Farklı sorunlar yasadık. Ama sen merak etme. Hep pozitif düşün. Stres en baş düşman...

türkiyem .!.:
slm arkadasım benım bebegımede kan akımı fazla olmadıgından zayıf dogcak 35 haftalıkken 2kılo 150grdı sımdı 36 olduk suyu ıyı nst ıyı bunlar ıyı oldugu surece 38.haftaya kadar durcak ama az kılo alıyor bu damardan dolayı yedıklerım gıtmıyormus sen ne yaptın bebegın dogdumu tecrubelerını yaz lutfen saglıklımı bebegın?

cevap için teşekkürler arkadaşlar ama moral bozmak gibi olmasın ben bebeğimi yaklaşık 1,5 ay önce (30 haftalıkken) kaybettim. ama damarlardaki kan akışı yüzünden değil. bebeğin eşinin önden gelmesi sebebiyle kaybettim. ınşaah senin bebeğin sağıklı sıhatli doğar kilonun düşük olması çok ta önemi değil demişti doktorum. Doğumdan sonra da alınıyomuş. Sıkma canını sakın. Allah sanada herkeze de sağlıklı doğum versin. :)

bende aynı nedenden dolayı erken doğum yaptım arkadaşım.problemim 26.haftada çıktı.34. haftaya kadar bebeğimi takip ettiler ve doğması gerektiğine karar verdiler.çünkü oğlm oksijensiz kalmış ve nabzı düşmüştü.doğduğunda 1400 gram ve 32 cm di.yani 26 haftalık bir bebek gibiydi.20 gün küvözde kaldı.şimdi 8 aylık ve 9 kilo.boyuda 70 cm oldu.çok sağlıklı ve çok hızlı büyüdü.sana endişelenme demiyorum mutlaka endişelenirsin ama güzel şeyler aklına getirmeye çalış.gelişmelerden haberdar edersen sevinirim

benim bebeğiminde sol arterindeki kan akımı dirençli.. Doktor bunun gelişim geriliği yapacağını söyledi. Eğer düzelmezse erken doğum yapma ihtimalim varmış. Doktor hep sol tarafına yatmalısın dedi. Ne yaparsak yapalım erken doğacaksa doğacak canım. Bence biz içimizi ferah tutalım sağlıklı doğsunda erken doğan bebekler bile çok kilolu olabiliyor zamanla. Diğer sağlıklı doğan bebeklerden hiç farklaı kalmıyo kısa sürede..

bu arada konuyu hortlatmışım.. 3 yıl sonra. Sizde durumlar ne kızlar bebekleriniz nasıl? Doğumunuzu etkiledimi kan akımı konusu?

arkadaşlar morale,yardımınıza çok ihtiyacım var... 25. haftadan beri bebeğimde 2 haftalık gerilik tespit edilmişti..kan akımı yavaş,sol arterde direnç derken falan şuan 35-36 haftalığız ama bebeğim sadece ve sadece 1600 gr cık.. ve artık kilo alımı durdu !! 2-3 güne bir nst ye alıyor artık doktorumuz..nst ler tansiyon şimdilik iyi..beklicez dedi,risk ama bi yandan da vicdan meselesi bu dedi,erken alırsam ölse bişe olsa kendimi affedemem diyor doktor..karnında 1 gün bile 1 gün diyor..çıldırıcam deli gibi besleniyorum ama küçücük küçücük... küvöze alınacak ..kaç gün kalacağı belli değil..ağlamayayaım diyorum stres yapma diyorum kendime ama din le te mi yo rum.. bana moral veren destek veren tek yer burası..lütfen anlatın teselli edin beni..dualarınızı eksik etmeyin. minik kuzum 200 gr cık bile daha alsa neyin kötüsü.. adına akel dedim onun..eli ak eli temiz şans getiren güveniliri dürüst demekmiş.. annesine ,aileye şans getirdi hep,kendisini de kurtarsa ahh.. dualarınıza çok ihtiyacım var..rabbim hepimizin yardımcısı olsun,bebeklerimize bizlere güç,kuvvet sağlık versin. amin.

arkadaşlar morale,yardımınıza çok ihtiyacım var... 25. haftadan beri bebeğimde 2 haftalık gerilik tespit edilmişti..kan akımı yavaş,sol arterde direnç derken falan şuan 35-36 haftalığız ama bebeğim sadece ve sadece 1600 gr cık.. ve artık kilo alımı durdu !! 2-3 güne bir nst ye alıyor artık doktorumuz..nst ler tansiyon şimdilik iyi..beklicez dedi,risk ama bi yandan da vicdan meselesi bu dedi,erken alırsam ölse bişe olsa kendimi affedemem diyor doktor..karnında 1 gün bile 1 gün diyor..çıldırıcam deli gibi besleniyorum ama küçücük küçücük... küvöze alınacak ..kaç gün kalacağı belli değil..ağlamayayaım diyorum stres yapma diyorum kendime ama din le te mi yo rum.. bana moral veren destek veren tek yer burası..lütfen anlatın teselli edin beni..dualarınızı eksik etmeyin. minik kuzum 200 gr cık bile daha alsa neyin kötüsü.. adına akel dedim onun..eli ak eli temiz şans getiren güveniliri dürüst demekmiş.. annesine ,aileye şans getirdi hep,kendisini de kurtarsa ahh.. dualarınıza çok ihtiyacım var..rabbim hepimizin yardımcısı olsun,bebeklerimize bizlere güç,kuvvet sağlık versin. amin.

Canim.kasiim annelerinden de bir arkadasimiz ayni sorunla basbasaydi ama minik kizi son anda atak yapti 3ooo gr civari dogdu
Bol keciboynuzu pekmezi vw badwm.tuket canim

inanın 1-2 haftadır kendimi öyle bi beslenmeye aldım ki.. ama gr ilerlemiyor ya :KK43: muzlu ballı sütler,kuru siyah üzüm,ceviz,bol kırmızı et balık tavuk...meyvemi eksik etmiyorum..bol su.. stres diyorlar hep..2 ayrı dr la görüştük... prof hast.ye yat artık dedi,ama diğer dr hast lik değilsin daha dedi. tansiyonun 16/10 olursa nst ler kötüye gitmeye başlarsa dedi.. şimdilik 2 güne 1 nst ye giriyoruz.evde kendimi çok yormamaya çalışıyorum..çok korkuyorum çokk..sürekli buradaki yaşam hikayelerini dokuyup duruyorum..eşim kızıyor,çünkü bi süre sonra kendimi ağlarken buluyorum elimde değil..en büyük düşmanım stres biliyorum ama kafamı ne kadar meşgul etsem de bi süre sonra bi bakıyorum dalıp gitmişim ağlıyorum... dualarınızı eksik etmeyin ne olur...asıl zorlu süreç doğum sonrası..küvöz macerası.. allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun şu mübarek günlerde..bayramımız bayram olsun gerçekten herkese..allahın hikmetinden sual olunmazmış..güzel mucizeleri eksik olmaz inşallah hayatlarımızdan amin..

bende de aynı risk ve sıkıntı var. iyi ki doppler varda ne olabilecegini biliyoruz. doktor sabah akşam tansiyon ölçmemi istedi. her hafta yavaş yavaş yükseliyor tansiyonum. koldan taklılan otomatik tansiyon aleti alıp ölçebilirsin ama bilekten olanlardan degil. geçen hafta avcılarda özel bi hastanede gebelik eğitimine gittim (bu hafta sonu da 9 kasım 10 00-14 00 arası ) dogum ve bebek bakımı var ona gidecegim ) orada doktor şunları önerdi ; maden suyu içmek yok tansiyon çıkarıyor. diyet yok tansiyon çıkarıyor.seyehat yok. günde 1300-1500 mg kalsiyum , haftada 2 kere balık , d vitamini güneşten almalısın dedi. kalsiyumun faydasının önemli oldugunu söyledi bu sorunda; günde 3 bardak süt - 1 kase yogurt - yagsız bol peynir- tuzsuz badem,fıdık,ceviz almalısınız dedi. TUZ BAŞDÜŞMANIMIZ.

28.haftayı bir geçsem rahatlayacağım. kafamı dağıtmak için kitap fuarından bolca kitap aldım. çok evham yapan bayanların doğumları da zor geçiyor , bebeklerinde de sorun daha çok çıkıyor. (doktor söyledi ).bu yüzden bunu düşünmemeye çalışıp tansiyonumuzu yükseltmeden bu süreci atlatmaya çalışmalıyız. hayırlısı hepimiz için

Ben 2 yıl önce arter direnci gelismesi sebebiyle 33 haftalik dogum yaptim kizimda IUGR olustu intra uterin gelisim rötarı kızım 3 hafta geriden geldi 30 haftalik kabul edildi 1380 gr dogdu ventilatore girmedi cok sukur cok zor gunler gecirdik ama atlattik cok sukur ama sunu bilmenizi isterim bende ebeyim ve bu isin icindeyim eger uterin arterde dopplerde geri akim norch denilen durum varsa o bebegin alinmasi icin 24 saatiniz var o yuzden hergun nst cektirin derim bebegin hareketlerinede cok dikkat edin

Ben 2 yıl önce arter direnci gelismesi sebebiyle 33 haftalik dogum yaptim kizimda IUGR olustu intra uterin gelisim rötarı kızım 3 hafta geriden geldi 30 haftalik kabul edildi 1380 gr dogdu ventilatore girmedi cok sukur cok zor gunler gecirdik ama atlattik cok sukur ama sunu bilmenizi isterim bende ebeyim ve bu isin icindeyim eger uterin arterde dopplerde geri akim norch denilen durum varsa o bebegin alinmasi icin 24 saatiniz var o yuzden hergun nst cektirin derim bebegin hareketlerinede cok dikkat edin

Seninle aynı durumdayız. 2 haftadır bebeğim gelişmemiş. Kilosu 1369 gramdı perşembe günü öğrendim. Dopplere girmedim. Perinatoloji uzmanı tavsiye etti. Perşembe günü bidaha giidicem. Umarım gelişmiştir. Kan akımım göbek kordonundan güzel çıktı.

küvezde kaç gün kaldı kızınız ?

bende şeker de yüksek çıktı.bu yüzden büyüümesi şimdilik normal . 26. haftaya girdim. ne zaman her gün nst çektirmeye başlamalıyız sence ? sorunu yaşadığımızda bebeğin hareketlerinde ne gibi farklılık oluyor ? nasıl anlarız ?
teşekkürler

Son düzenleme:
Kızım 1513 gram olmuş. 10 gün sonra tekrar kontrolümüz var. Büyümesi normal fakat kilo alamıyor. buda beni çok üzsede sağlıgının yerinde olmasına seviniyorum.

2500 kilo olursa süper olur dedi doktor. Ye, iç, yat dedi. Balık hapı verdi. Gelişimnde duraksama olursa alıcakmış. Ama şimdilik normal dedi. Bakalım herşey 10 gün sonra belli olacak...

Kızım 1513 gram olmuş. 10 gün sonra tekrar kontrolümüz var. Büyümesi normal fakat kilo alamıyor. buda beni çok üzsede sağlıgının yerinde olmasına seviniyorum.

2500 kilo olursa süper olur dedi doktor. Ye, iç, yat dedi. Balık hapı verdi. Gelişimnde duraksama olursa alıcakmış. Ama şimdilik normal dedi. Bakalım herşey 10 gün sonra belli olacak...

Bebeğim; 2 kiloya yaklaştı kızlar. Kendi nefes alıp veriyor. Perşembe veya cuma günü bebeğim doğacak. Bunada şükür.

En azından küvöz derdimiz olmıcak. Dışarda ben ona kilocuklar aldıracağım artık.

Dualarınızı eksik etmeyin.

Haftaya kadar 200-300 gram alsa çok iyi olur. Elimden geleni yapıyorum.

Bebeğim; 2 kiloya yaklaştı kızlar. Kendi nefes alıp veriyor. Perşembe veya cuma günü bebeğim doğacak. Bunada şükür.

En azından küvöz derdimiz olmıcak. Dışarda ben ona kilocuklar aldıracağım artık.

Dualarınızı eksik etmeyin.

Haftaya kadar 200-300 gram alsa çok iyi olur. Elimden geleni yapıyorum.
Canim insallah guruba giriyorsundur. . 29 + 4 gunlukken gittigimde bebegimin kilosu 1126 gramdi ve 2 hafta geriden geldigini soylemisyi doktor. 31 hafta 4 gunlukken gittigimde ise kilosu 1416 gramdim yine 2 hafta geriden geldigni soyledi. Halbuki herseyi yyip iciyorum ama bir turlu normal haftasini yakalamiyor.doktor işten ayrilip ewde dinlenmemi aksi takdirde erken dpgum olabilecegini soyledi. Sende durumlar nasildi kacinci haftanda ve kac kilo olarak dogum yaptin yardimci olabilir misin canim cok endiseliyim.

Merhaba bende aynı durumu yaşadım maalesef bebeğim öldü ikinci gebelikte de aynı sorunları yasarmiyim diye çok korkuyorum siz birdaha gebe kaldinizmi kaldiysaniz aynı durumları yaşadınız mı

X