Doğuma Hazırlık tecrübeli anneler doğumdan sonra kac tulum,body,almalı?ilk gerekli olanlar neler??

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

burcusb

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2010
266
2
hanımlar dogumuma az kaldı 18 martta dogum var bu ilk çocugumuz olacak tabı heyecanla 4gözle hatta 15 kulakla beklıyoruz:)) bılıyorum ıgrenc bı espiri oldu:))) neyse bebişimin odası geldi ve elde olan eşyalarını yerleştırdım. yeleklerı ılerıde gıyeceklerı cok fazla ancak farkettımkı dogumdan sonra gıyecegı 5çıtçıtlı bodysı 5patıklı pantolonu,2pijaması var. sankı az gelırmıs gibime geldi.hersey ılerısı ıcınmıs megersem:) batanıyesı pikesi bıle daha fazlaymıs megersem:)) bezleri vs herseyı fazla fazla ama şimdi giyecelerı az sanki yanılıyormuyum??
sizcce kac tane olmalı?az gibime geldi daha kac tane almalıyım?? dogumdan sonra 40gunde evde olacagımızı varsayarsak en azından 40 gunu gecırmek ıcın kacar tane body pantolon tulum vs almalı??? cabuk büyüyecek düşüncesıyle hep ılerıkı zamanlar için almışız. bide baktımkı hıc cıtcıtlı pantolonu pijaması yokmus...
ilk zamanlar için nelerden kacar tane olmalı??en cok neyı almalıyım??en cok neye ıhtıyacı oluyor??

Canım ilerisi için dediklerin kaç ay için? Ben oğluma alışveriş yaparken 0-3 ay için 5 takım patikli pantolan ve üst aldım birde 4 tane çıtçıtlı body. Hastane çıkışı vs. almamıştım. Ama tabi bebeğinin doğum kilosuda önemli bizimki 3280 gr doğdu o bahsettiğim 5 takım sadece 1 ay giyebildi yetti de. çünkü benim 3-6 ay için aldıklarımıda ilk ay giymeye başladı. biraz bol falan oluyor ama giyebiliyor çok hızlı büyüyorlar zaten yetmediği yerde çıkar alırsın. Ben öyle yaptım bol bol pantolan almışım ama üst almamışım haliyle çok kusuruyor ve üste daha çok ihtiyacım oluyordu. 40 ı çıkmadan daralmıştım kendimi dışarı attım çıkmışkende bişeler aldım. bence şimdilik aldıkların yeter bebeğini hayırlısı ile kucağına al sonra alırsın hem küçük bir tüyo onu gördükten sonra alışveriş daha bir keyifli oluyor :))

bencede çok fazla bişey alma canım, 5 takım ( hastane çıkışı veya tulum veya altlı üstlü takım) yeter ilk zamanlar için, zaten hergün hemen hemen çamaşır yıkanır ilk zamanlar:)

bakarsın bebeğin büyümesine göre kilosuna göre mevsime göre ihtyaca göre alırsın çok rahat.

mesela benim bebeişim çok kiloluydu gelişimi normalin üstündeydi (maşallahh) 0-3 aylık döenmde ben 3-6 aylık giydirebiliyordum , 4. ayda mesela 6-9 aylık kıyafet giydiriyordum.

Kimsindede bebek küçük oluyor minyon tipli oluyor 0-3 aylık kıyafeti 6 aya kadar giyebiliyor. Yani çok değişen bir durum, sen büyüdükçe al güle güle giynmeyi naisp etsin allah , sağlıklıca doğar inşallah

iç badisi oıl al çünkü bezlerden ilk zamanlar nasıl oluyosa sızıyo kakalar çişler çok kirleniyo yetiştiremiyosun ikitane şey için makinada çalışmaz zaten iki pijama kesinlikle az,bende 2 hastane çıkışı 1 tane 5 li takım 3 4 tane alt üst takım bol bol iç badi ve tulum vardı rahat ettim.kış bebeği sonuçta içine bitane yarım kollu badi üstüne içlik beyaz tulum üstüne gene tulum giydir ne beli açılsın ne kucağına aldığında üstü sıyrılsın falan yani.ben 4 aylık oldu hala gezme dışında evde böyle giydiriyorum

ic badileri en az 10 tane olmali hatta daha fazla bile olabilir cünkü sen lohusa olucaksin yikamaklar kurutmakla ugrasmak yoruyo insani patikli pantolonlar bolca sart 40 i cikana kadar sirf onlar giyiliyo, ayni sekilde üstlerde tabiki.ben alt üst ayri parcalari cok kullandim eger kadife tulumlar falan alicaksan kesinlikle bacak arasi citcitli olanlardan olsun onlr rahat oluyo yoksa her seferinde bebegi bastan assa soyman gerekiyo.. kalanlara sonra bakar eksiklerini bebeginle birlikte tamamlarsin.bide sakin minicik seyler alma 56 numardan basla almaya ama 56lar fazla giyilmiyo cabucaktan kücülüyolar 62 numara iyi oluyo
hayirli dogumlar

Son düzenleme:
Merhabalar..bence kıyafetlerin çok olmasında fayda var çünkü yıka kurut gerçeten zahmetli oluyor..
Ben sayısından ziyade boyutu ile ilgili bir şey yazmak istiyorum..
Bana da küçücük alma hemen büyüyorlar dendi ben de hep 56 cm ile başladım almaya..
Ama kızım 48 cm ve 2990 gram doğdu..
Aldıklarımın içinde o kadar küçük kaldı ki yavrum sefil sefil görünüyordu..Üstelik çok bol oldukları içinde iyice sıcak tutmuyorlardı..
Allahtan ablam hemen çarşıya çıktı 50 cm lik alt ve üstler aldı da şimdi rahat rahat onları giydiriyoruz..
Bence mutlaka 3-4 adet 50 cm lik alt ve üst almalı kızlar..

50 cm-56 cm dedıgınız kac aylık olarak satılıyor? bılmıyorumda.. 0-3aylık 6cıtcıtlı badısi oldu. 3-6 aylıkta 3tane oldu.yeter mı acaba?? dedıklerınız bunlar mı??
2tane de yenıdogan setı var.
hıc alttan cıtcıtlı pantolonu veya pijaması yok. o da cok gereklı sanırım...patıklı 5pantolonu var.
daha badı fılan almalımıyım?? çıtçıtlı pijama pantolon tarzı bıseyler almam lazım yazdıklarrınızdan anladıgım kadarıyla..badılerı yetermı sizce? bırde benım kızın boyu daha sımdıden 47 cm oldu normale gore 2hafta kadar uzunmuş. kac cmlık almalıyım?? tecrubesız olmak n kötü olmazsa yetmezse sorunu benı üzüyor,kendımı bebegıme karsı yetersız kalacakmışım gibi hissettiriyor. ama hallederım ya:) kardesımı buyutmustum ama kıyafet olaylarına hıc karısmamıstımkı...

Valla bence bebeğin üzerini günde en az iki kere değiştirmek gerekiyor.Çoğu bebek beslendikten sonra biraz kusar bu durum da bu üst değiştirme 5-6 ya da çıkabiliyor.Önlük kullanırsanız bunu azaltabilirsiniz.ama bir çok önlüğe ihtiyacınız olacak.Bence en az 10 yada daha fazla tulum yada pijamaya ihtiyac olacak. Bu durumda her gün yada 2 günde bebeğin kıyafetleri için makinayı açmanız gerekecek.o minik minik kıyafetleri makinaya attığında makina bom boş çalışıyor.Deneyin yetmez se alırsınız.Aynı şeyi ben de yaptım .20 tane çıtçıtlı badinin 10 tanesini giydirmeden kaldırdım.

kızlar mevsimine göre değişir tabi ama,ben nisan sonuna doğru doğum yapıcam..bebeği iki kat giydirmek lazım sanırım..havalar iyice ısınana kadar..4-5 tane takım aldım..ama içlerinden giydirebileceğim bişeyler daha almam lazım..ay çok mu abartıyoruz bilmiyorum ki..gereksiz de almak istemem ama..insan bir süre dışarı falan da çıkamaz.herşey elimin altında olsun istiyorum.

evet bende oyuzdden bu kadar tereddutteyım. bı sure dısarı cıkamıcaz en azından 40 gun hos ben cıkarım gıbıme gelıo ama neyse cıkamazsam bebegımın gıysılerı yetmezse dıye korkuyorum. kımseyede yuk olmak ıstemem. bı yandan cok alıp abartıp sonradan elımde kalsınlar da ıstemıyorum. diger taraftan 2 tulum ıcın makıne de acılmaz daha cok lazım olur dıye de dusunuyorumm. ama nolur olmaz dıye 2 3 tane daha alsam ıyı olacak sanırım.

Kizlar sakin abartmayin,,,benimde 3 aylik oglum ve ilk bebegim...aldimda aldim ve coook pismanim...Cogunu giyemedi kucuk geldi,o citcitli ic camasirlarindan ayni bedende 15 tane vardir belki daha cok kollu ve kolsuz...Cocuk 3 haftada beden degistirebiliyor...
simdi daha tasarrufluyum az aliyorum gelisim ilk donem cabuk oldugu icin...!

arkadasim benim dogumuma 1 hafta var (insallah normal dogum olacak), ben o kadar fazla birsey almadim...
4 tane tulum, 2 pijama, corap, patik, ceket battaniye öyle yani cocuk dogdukdan sonra da alinir, iki dakkalik is:)
insan bilemiyor simdi kac kilo dogacak doktorlar tahminen diyorlar ama yinede dogdukdan sonrada alinir...
kafana takma rahat ol, yetmezse alirsiniz

arkadasim benim dogumuma 1 hafta var (insallah normal dogum olacak), ben o kadar fazla birsey almadim...
4 tane tulum, 2 pijama, corap, patik, ceket battaniye öyle yani cocuk dogdukdan sonra da alinir, iki dakkalik is:)
insan bilemiyor simdi kac kilo dogacak doktorlar tahminen diyorlar ama yinede dogdukdan sonrada alinir...
kafana takma rahat ol, yetmezse alirsiniz

kesinlikle canım katılıyorum, hem doğumdan sonra evde çok kapalı kalırsanız bunalırsınız, havalarda düzleince yavaş yavaş çıkar alırsınız, psikolojik olarakda rahatlarsınız:))

ilk başta acil olanları alırsınız , birde yaz geliyor yavaş yavaş ilk zamanlar sadece kalın giydirilir vücut ısısı alışsın diye, sonra düzene girer oda , kış olsa problem değil çok çok alın derim, boy boy istediğin kadar giydir üst üste ama yazın sıcakta pişer bebişler 1-2 aylık olunca özellikle

aman bıde ızmırın sıcagı baskadır pişmesin bebişim yerım ben onu:)))
evet doktorlar tahmını kıloyu soyluyorlar mesela bugun 2.590 olmus ama ozamana 3.400 cıvarı olur dedı doktor. bedenı fılanda bılemıyorum oyuzden cokta alıp elımde kalsın ıstemıyorum..

hanımlar dun eşim mothercare den 3lü çıtçıtlı tulum almıs 38tl ye sanırım artık yeter sımdılık kıyafetlerı degılmı?? daha da alıp elımde kalmasınlar... sizler n dersınız?? yetermı??

alah aşkına kaç paralık şeyler bu badiler ya elinizde kalsa ne olur hadi attım attım 100tl olsun olmaz da oldu diyelim ne olcak batıcakmıyız 100tl ile alın garantide tutun olayı sadece boyutlara bedene çok dikkat edin okadar..

önemli olan fıyat degıl tabıkı elımde kalsa da olur ama neden olsun gereksız yere....