Doğuma Hazırlık hamileliğin ilk aylarında beslenmede nelere dıkkat etmelıyız yardımcı olurmusnuz

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

bennermin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2008
589
0
evt arkadslar sakıncalı olan sıgara alkol vb bısı dısında beslenmede neler onemlı solersenız sevınırım:)

su içmek çook önemlı, günde iki litre falan içmelisin. dengelı beslenmeye ozen goster meyve, sebze, kırmızı et, tavuk, ve haftada 1 balık... bır de hergun pekmez, birkac tane kuru ıncır, kayısı, cevız, badem ve fındık yersen ıyı olurmus, sen düzenlı yiyebıldınmı dıye sor, hayır:) pekmezden nefret ederım o yuzden kan haplarından kurtulamadım aylardır... zaten tüm bunları hamılelıgın boyunca alıskanlık halıne getırırsen super olur. tabii bır de süt ve süt ürünleri kalsiyum acısından önemli. gebelığın hayırlı olsun.

hamileligin ilk aylarinda en dikkat etmeniz gereken folik asit,onu da tablet halinde alabilirsiniz.Onun disinda genel gecer saglikli beslenme kurallarina uyacaksiniz o kadar,mutlu gebelikler diliyorum.

şarküteri ve az pişmiş etten uzak durun, yeşillikleri sirkeli suda yıkamadan yemeyin, bir de çiğ ete dokunmayın, süt içemiyorsanız üzülmeyin ben içemedim hiç mesela 7. aydayım ama farklı gıdalar ile (özellikle yoğurt ve beyaz peynir) kalsiyum ihtiyacımı alıyorum, dr'um illa da süt içmelisin demedi bana, hayırlı olsun :)

Patates kızartması,cips,mayonez,turşu,konserve,tatlandırıcı,hazır gıdalar (çorba,puding,soslar..vs) , az pişmiş et,çiğ yumurta,fazla civa içeren balıklar,asitli içecekler....bunlarda hamilelik süresince uzak durulması gereken yiyecekler diye biliyorum.

su içmek çook önemlı, günde iki litre falan içmelisin. dengelı beslenmeye ozen goster meyve, sebze, kırmızı et, tavuk, ve haftada 1 balık... bır de hergun pekmez, birkac tane kuru ıncır, kayısı, cevız, badem ve fındık yersen ıyı olurmus, sen düzenlı yiyebıldınmı dıye sor, hayır:) pekmezden nefret ederım o yuzden kan haplarından kurtulamadım aylardır... zaten tüm bunları hamılelıgın boyunca alıskanlık halıne getırırsen super olur. tabii bır de süt ve süt ürünleri kalsiyum acısından önemli. gebelığın hayırlı olsun.

cnm cok tşk ederım.ozzbek
ay bende pekmezı sevmıyorum haplara guvencem anlaşılan cnm .su cok ıcıyorum bu yonden rahatım meyve sebzeyle aram yok ama esım sağolsun zorl yedırmeye basladı:)sut pek ıcmıyorum ama yoğurt peynır delsıyım onlarda kalsıyum acığımı kapatmak ıcın yeter sanırm :)tekrar tşk ederım cnm

hamileligin ilk aylarinda en dikkat etmeniz gereken folik asit,onu da tablet halinde alabilirsiniz.Onun disinda genel gecer saglikli beslenme kurallarina uyacaksiniz o kadar,mutlu gebelikler diliyorum.

soflka cnm tşk
bak senden de folık asıt almam gerektığını öğrendım ay supersınız kızlar tşk...

şarküteri ve az pişmiş etten uzak durun, yeşillikleri sirkeli suda yıkamadan yemeyin, bir de çiğ ete dokunmayın, süt içemiyorsanız üzülmeyin ben içemedim hiç mesela 7. aydayım ama farklı gıdalar ile (özellikle yoğurt ve beyaz peynir) kalsiyum ihtiyacımı alıyorum, dr'um illa da süt içmelisin demedi bana, hayırlı olsun :)

tşk esyo cum
bende sen gıbıyım sut ıcmıyorum ama peynor yoğurt cok yıyorum oleyyyyyyy

Patates kızartması,cips,mayonez,turşu,konserve,tatlandırıcı,hazır gıdalar (çorba,puding,soslar..vs) , az pişmiş et,çiğ yumurta,fazla civa içeren balıklar,asitli içecekler....bunlarda hamilelik süresince uzak durulması gereken yiyecekler diye biliyorum.

tşk nupe cım
ama saydıkların hep guzel şeyler ınsanın canı cekıyor ya:)

ilk 3 ay bebeğin fazla birşeye ihtiyacı yok sadece folik asit almalı be çok önemlli hatta folik asit alımına halmile kalmadan 3 ay önce başlanmalı ve sağlıklı beslenmeye çalışmalısın asıl önemli olan 12 . haftadan sonra beslenmene dikkat etmen sağlıklar diliyorum

canim folik asiti hamile kalmadan en az 3 ay once icmeye baslaman gerekiyordu hamile kaldiktan sonra icilen folik asitin hic bi faydasi yok cunku folik depolarini onceden doldurman onemli,zaten doktorda bebegin kalp atisini duydugu an folikasiti biraktirip vitaminlere baslatiyor..
hamilelikte en cok dikkar etmen gereken seylerden biri arkadaslarinda dedigi gibi cig gidalar.. sakin az pismis ya da cig gida tuketme.

sutten ben de nefret ederim ama bebeklere en cok sivi tuketilen seyler cabuk geciyor.. sutu ihmal etme
ayrica pekmezi de ihmal etme.. ben her sabah haslanmis yumurta yedim.ceviz yedim.ve bol bol meyve yemeni oneririm hem senin de vitamine cok ihtiyacin olacak
12. haftadan sonra yani plasenta olustuktan sonra yediklerinin faydasi olucak bebege
ayrica en onemlisi sakin stres yapma ve kimsenin seni huzursuz etmesine izin verme

rahat bir hamilelik donemi gecirmeni dilerim canim

canim folik asiti hamile kalmadan en az 3 ay once icmeye baslaman gerekiyordu hamile kaldiktan sonra icilen folik asitin hic bi faydasi yok cunku folik depolarini onceden doldurman onemli,zaten doktorda bebegin kalp atisini duydugu an folikasiti biraktirip vitaminlere baslatiyor..
hamilelikte en cok dikkar etmen gereken seylerden biri arkadaslarinda dedigi gibi cig gidalar.. sakin az pismis ya da cig gida tuketme.

sutten ben de nefret ederim ama bebeklere en cok sivi tuketilen seyler cabuk geciyor.. sutu ihmal etme
ayrica pekmezi de ihmal etme.. ben her sabah haslanmis yumurta yedim.ceviz yedim.ve bol bol meyve yemeni oneririm hem senin de vitamine cok ihtiyacin olacak
12. haftadan sonra yani plasenta olustuktan sonra yediklerinin faydasi olucak bebege
ayrica en onemlisi sakin stres yapma ve kimsenin seni huzursuz etmesine izin verme

rahat bir hamilelik donemi gecirmeni dilerim canim

yanlışın var cnm folik asit depolarının dolması için evt en az 3 ay önceden içilmesini tavsiye ediyor doktorlar ama hamile kaldıktan sonra içmenin anlamı yok demek doğru değil ben ilk 3 ay kullandım elimde fazlaca vardı dr bitene kadar birgün vitamiin al bir gün folik asit dedi doktorların kesmesinin nedeni nöral tüpün çok erken kapanması yani doktor kes dediğinde zaten nöral tüp kapanmış durumda folik asit almamızın nedeni spina bifida yani nöral tüp kapanmaması riskini elemek zaten fazlası vücuttan atılıyor

dtbernat cnm ay saolasın bıraz daha rahatladım cnm ay neymıs bu folık asıt be ınsanın kafasını karıstırıyor:)

dtbernat cnm ay saolasın bıraz daha rahatladım cnm ay neymıs bu folık asıt be ınsanın kafasını karıstırıyor:)

canim o da bir cesit vitamin,telas etme,en onemlisi gebeligin ilk 28 gunu folik asit acisindan ama yine de dedigin gibi zararin neresinden donsen kar.Kisa bir alinti :

FOLİK ASİT
Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalardan itibaren "B9 vitamini" yani folik asit alınması çok önemlidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır.

Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarını azaltır. En çok ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnıbahar, kepekli ekmekte mevcuttur.

Doğal gıdalar gebenin folik asit açığını tam olarak kapatamayacağından ötürü gebeliğin ilk haftalarından itibaren hap olarak dışarıdan alınması uygun olacaktır.

Gebelerde folik asit eksikliğine bağlı bebeklerde “nöral tüp defektleri” adı altında toplanan bir takım anormalliklerin (hidrosefali, spina bifida, anensefali) ortaya çıkabileceği gösterilmiştir. Ayrıca bu gebelerde preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) daha sık geliştiği gözlenmiştir.

Daha önceden folik asit eksikliği saptanmış veya nöral tüp defekt anomalili bebek doğurmuş kadınlar, gebe kalmayı düşündükleri tarihin en az 3 ay öncesinden itibaren folik asit alımına başlamalıdırlar.

X