Bebek Beslenmesi Bebeklerin ilk kahvaltı menüleri nasıl olmalı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

wetw

Mucizenin annesi
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2009
413
4
49
Merhaba.. Kızım 6 ay 1 gnlük.. Ek gıdaya başlayalı 1,5 ay oldu. Kahvaltıya ise yeni yeni başlıyorum. Ben 2 çay kaşığı pekmez, 2 çay kaşığı labne peyniri, 1 kabuğu soyulmuş zeytin, iyi pişmiş yumurtanın sarısının 1/4'ünü veriyorum. Ama bisküvi mi ekmek mi, bu tarz birşey nasıl vereceğim? Bunları ben tek tek kendi yediğimiz gibi verdim ve o da yedi. Ama okuduğuma göre bunlar karıştırılıyor sanırım. Ben yanlış mı yaptım?:eek:

hayır tatlım yanlış olurmu.hepsinin tadını ayrı ayrı almış ne güzel.doktorumuz bize ekmek içini devam sütüyle ıslat demişti.biraz tereyağıda koyabilirsin,ben öyle yapıyorum.nasıl yiyorsa bebeğin öyle ver.ben iki türlüde veriyorum.ama zeytin vermek hiç aklıma gelmemişti.yarın sabah deniycem.

Yarın sabah vereceksen bu geceden suya koy, tuzu aksın.. Valla ben doktora falan sormadım aslında. Ben asılyiyorsam ona da öyleverdim. Tek tek yani.. Bulamaç haline getirerek değil.. Bilerek falan da yapmadım. Ama dediğim gibi ekmek kısmı boş kaldı bizde. Ekmeği suyla ıslatp verdim ama damağına yapıştığı için zorlandı. Diğerlerini birbirine karıştırmadan verdim ve o da yedi.

merhabalar.. benim kızım da 6 ay 1 haftalık. 2 gündür devam sütüne 2 bebe bisküvisi 1 tatlı kasıgı pekmez, labne peyniri 1/4 yumurta ve 1-2 kaşık milupa 8 tahıllı kahvaltı maması karıstırıyorum ama yemiyor. 1kaç kaşık anca alıyor. normalde bunları tek tek yedirince cok güzel yiyor. sanırım bu karısımı bırakıcam tek tek yediricem.. belki bir süre sonra tekrar denerim..

benim kızım şu an onbir aylık zamanında ek gıdaya başlamamıza rağman şu an nekahvaltılık ne de çorba hiç bir şey yediremiyoruz vitamin ve iştah şurubu kullanıyorum sma mama kullanıyorum ne güzel sizinkiler yiyormuş ben daha ne yapayım arkadaşlar bu konuda çok dertliyim

henüz doktorumuızla konuşmadık canım ama ablamdan aklımda kalanlar ıhlamur çayına yada papatya çayına papatya çayı hazır oldugu için ben düşünmüyorum ıhlamuru tercih ederim heralde bebe bisküvisi pekmez tuzu cıkartılmış peynir ve yavaş yavaş diğer kahvaltılıklardan

Sezencim merhaba,nasılsın? Bebişin nasıl? Biz 6. ayı doldurduk, bugün aşılarımızı oldk yarın da doktora kontrole gideceğiz. Doktora nasıl vermem gerektiğini soracağım. Ama tek tek vermek bana mantıklı geliyo..Bebe bisküvisini de kendi sütümle ya da meyve suyu ile ıslatmayı düşünüyorum...

ayrı ayrı vermen daha mantıklı tadlara alışması açısından bulamaç yapınca sonra kahvaltı ettirmek zor oluyormuş.. dr kadir tuğcu yu takip ediyorum bebklere zeytin önermiyor..

benim bebeğim 6,5 aylık.kakvaltısını şöyle hazırlıyorum.
hipp organik yulaflı adında sadce içinde yulaf unu olan mamayı ıhlamur yada papatya çayıyla ocakta muhallebi kıvamına getiriyorum.içine önceleri lable koyuyordum şimdi geceden suya koyduğum beyaz peyniri yine geceden ıslattığın iki tane günkurusunu, iki çay kaşığı pekmezi katıyorum. yumurtanın sarısını haftada iki kez koyuyorum.ayrıca bu karışıma bazen muz bazen elma koyuyorum kızım severek yiyor. geçenlerde dut kurusunu ufalayıp kuydum onuda yedi maşallah.ben bebe büskivilerinin kahvaltıda kullanılmasını doğru bulmuyorum.bebe büskivisini yoğurduna karıştırıyorum.onuda hipp marka kullanıyorum.hem şekeri az hemde içinde yumurta yok.

Halk ekmek bayiilerinde çocukların zeka,beyin ve bedensel gelişimini destekleyen ufak paketler halinde tanesi 250 krş'a satılan hatta bir çocuğun bir öğünlük ihtiyacını karşılayabilen ALTIN EKMEK çıktı el değmeden üretiliyor biliyorsunuz canım bizimkiler bebek olduğu için 4/1 ini katabilirsin benim oğlum 8,5 aylık ben birtanesini birgünde 4 öğüne bölerek birgünde bir tam vermiş oluyorum içeriğide çok güzel dışında okuduğunuzda anlayabileceksiniz üstelik en önemli özelliği keçiboynuzu pekmezi olması demir ihtiyacını karşılıyor.Demir eksikliği olan bebekler için bir + :) sevgiler

bizde bugün ilk kahvaltımızı yaptık..
devam sütümüze 1 dilim bebek ekmeği karıştırdım.
1 saat öncesinde sıcak suya biraz peynir ısllatım tuzu gitsin diye.
çeyrek armut rendeledim..
önce mamalı ekmeğini, ardından peynir ve ardında kaşıkla armut püresi verdim yediiiii...
dün karıştırmıştım yemedi bende döktüm...
yani ayrı ayrı istiyor..
ben doktorumuza sordum bebek ekmeğinin dışında çavdar, tam buğday ekmeğide verebilirsin dedi..
damağına yapışmazmış...

Merhabalar, acaba zeytin verilmemeli mi? Ben 1 tane veriyordum, vermesem mi?

biz daha 5 ayı yeni bitirdik
bir ay sonra işe başlayacağım için ek besine hemen alışsın istiyorum ve şimdiden başladım,
ama bende tek tek veriyorum hiç bişeyi karıştırmadım öylesine tek tek verdim yedi ,
bende sabahları yumurta ve peynir verdim,yeni başladığımız için.
pekmez de verdim ama ben biraz sulandırdım belki ağır gelir diye,
acaba sulandırmasammı bilginiz varmı pekmez konusunda?

gün içerisinde aralarda elma suyu,havuç suyu armut suyu veriyorum,
birde cicibebe büskiviyi çok seviyor onu veriyorum,
oğlum ne verirsem alıyor ama hep kaşıkla veriyorum biberonu sevmiyor,

zeytini bende düşündüm ama sonra erken diye vazgeçtim

artık çorba felan yapıp vermek istiyorum bakalım..

meryem canım elma ve armudu camda rendele öyle ver ki kabız olmasın...
posalı yerse kakasınıda yapar...

Ben de pekmezi önce tahinli olarak verdim. 2 çay kaşığı kadar yiyordu ama son 2 gündür ıhlamur ayına 1 ay kaşığı katıp öyle veriyorum.

Kızlar kahvaltı bulamacı yapmayanlar hiç üzülmesin.ınanın değişik tadlara tek tek alışması çocuk için daha iyi.Ben hata yaptım bulamaç hazırlamakla.Şimdi peynir,yumurta,reçel hiç yemiyor.Çok pişmanım inanın çookk.

merhaba
bebekleri kahvaltı olarak neler verebiliriz farklı hergün aynı şeylerimi veriyorsunuz yani yumurta peynir pekmez ceviz büskivi yada ekmek içi gibi karışımlar mı?başka neler verebiliriz bunları tek tek yedirenler nasıl veriyorsunzu yani minik parçalar halinde versek 6 aylık bir bebek yutabilirmi?

ya arkadaşlar kusura bakmayın da bunların hepsini peyniri zeytini bir kabta karıştırak mı veriyorsunuz ben ek gıdaya başladın ama kahvaltı falan yapmadık daha şu hazırlardan başlamayı düşünüyorumilk önce kafam karıştı tek tek yiyemezki

X