Bebek Beslenmesi Bebeklerin ilk kahvaltı menüleri nasıl olmalı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ya arkadaşlar kusura bakmayın da bunların hepsini peyniri zeytini bir kabta karıştırak mı veriyorsunuz ben ek gıdaya başladın ama kahvaltı falan yapmadık daha şu hazırlardan başlamayı düşünüyorumilk önce kafam karıştı tek tek yiyemezki

sanırım çok kişi aynı şeyi düşünüyor,ek gıdayı nasıl vermeliyiz,ben karıştırarak veriyorum,ama ne kadar dogru yapıyorum bilemiyorum.Acaba tatlarını anlamak için ayrı ayrı mı versem ama o zamanda nasıl doyavakki yavrum anlayamadım.tecrübeli annelerin desteğini bekliyoruz.

Kahvaltıya başlayalı 10 gün oldu..Doktorumuz ayrı ayrı vermemi söyledi..Bir gün yumurta sarısı bir gün peynir..Ama ayrı ayrı yedirmek gerçekten çok zor..Yumurta damağa yapışıp kalıyor..Yanında ekmek vs. yenemiyor...Hem zorlandığı için sinirleniyor hem de sanırım yetmiyorki..Üstüme atılıp emmek istiyor..Ama işe başlamama az kaldı ben evde olmayınca nasıl doyacak :KK43:(
Bu nedenle bu sabah kendi sütüme karıştırıp vereceğim bakalım böyle nasıl olacak...

Bu karışımı denedim..Sonuç gene çok iyi değil..Kendi küçük kaşığı ile 5 kaşık kadar yedi...Acaba bu miktar onu doyuruyor mu? Hem az gibi geliyor hem de onun midesi ne kadarcıkki belki de yetiyordur diyorum...Sizce yeterli mi?

Arkadaşlar günaydın.. sanırım yardımınıza ihtiyacım var..Benım de oglum 6.5 aylık.. 20 gundur faaln kahvaltı vermeye çalısıyorum ama yemek ıstemıyor. Ayrı ayrı verdım,bulamaç olarak verdım hıcbırını ıstemıyor.. zorla 3-4 kasık kadar yıyor.. sıcaklardan herhalde süreklı su ıcmek ıstıyor.. sütte bır problem yok, hem emıyor hemde her bıberonda 150 cc kadar devam sutu ıcıyor.. aradan cay kasıgıyla pekmez de verıyorum.. yogurdu cok sevıyor..tarhana denedım bır kez cok begenmedı..kılosu7.400, boyu 67 cm.. sızce bu degerler ıyı mı? diş cıkaracak sanırım,o yuzden yemek yemıyor dıyorum kendı kendıme.. umarım öyledır:KK43:

Günaydın Yelly :)
Benim kızımda 6 ay bir haftalık...1 hafta önce kontroldeydik kilomuz 7.150 boy 67 cm...Doktor iyi dedi...Bu durumda senin bebişin de kilosu boyu gayet iyi görünüyor..
Ek gıdalar benim de çok zorlu gidiyor maalesef..
Üstelik kızım biberonu da kesinlikle almıyor, umarım işe gidince beni göremeyince alacak diye teselli ediyorum ben de kendimi...

:)) cevap için tesekkurler.. Valla ne bıleyım, bızde çokşey beklıyoruz herhalde mınıklerden.. Bızım gıbı yıcek hallerı yok tabıkı:) ama ben bıraz önce labne peynırı verdım,kasık kasık yedı.. Sanırım yogurt sandı:) beyaz peynırı sevmedı yada pütürlü geldı.. Bakalım ne zaman alısacaklar süt dısındakılere,merakla beklıyorum:)

Ben bebe bisküvisini, labne peynirini, yumurta sarısını, pekmezi, cevizi,zencefil tozunu, toz tarçını devam sütüyle ezerek veriyorum. zeytin çok tuzlu olduğu için koymuyorum.

Ben bebe bisküvisini, labne peynirini, yumurta sarısını, pekmezi, cevizi,zencefil tozunu, toz tarçını devam sütüyle ezerek veriyorum. zeytin çok tuzlu olduğu için koymuyorum.

Canım bebegin kaç aylık zencefil tozunu,tarçını falan neden yediriyorsun anlamadım.Zeytini bir gün önceden suya koy demişti doktorumuz.

pekmezi kahvaltısına mı karıştırmalıyız yoksa kahvaltıdan önce aç karnına mı vermeliyiz?ben suda ıslatıyorum...bugün 2 tane bisküvi, ekmek içi, peynir, zeytini karıştırdım öle verdim..ama çok azdı..ne kadar yemeliler bilmiyorum...mesela sebze çorbası 1 yemek kaşığı anca yiyor...ne zormuş bu ek gıda olayı..konuşsalar da doyduk ya da doymadık diyebilseler..

Kahvaltı karışımından vazgeçtim zaten kızım da hiç hoşlanmadı...Bugün sabah yumurtanın sekizde birini hiçbişe ile karıştırmadan verdim..Karışımı hiç almıyordu bunu öyle böyle bi şekilde yedi..
Öğlen tarhana denedim hiç hoşlanmadı...Zaten sebze çorbası ya da püresi de yediremiyorum...
Sadece meyveleri yiyor...Nasıl yapacağımı şaşırdım vallahi...Gören herkes süzülmüş diyor çünkü sadece emerken çok tombişti...

Offf esraseyhanın da dediği gibi bi konuşsalarda doyduk ya da doymadık deseler :KK43:(

Esraseyhan pekmezi süt ürünleri ile karıştırmamak gerekiyor..Ben ya meyvesine karıştırıyorum ya da sade veriyorum..Eğer kahvaltı karışımında süt vs. varsa pekmezi ayrıca vermeye çalış.

Canım bebegin kaç aylık zencefil tozunu,tarçını falan neden yediriyorsun anlamadım.Zeytini bir gün önceden suya koy demişti doktorumuz.

zencefil ve tarçın ne işe yarıyor ?? cavizi toz haline getirip vemenin bebeğin zekası için iyi olduğunu biliyorum ama 8 aydan sonra bide pekmez vermek istiyorum ama dişi için zararlı diyolar ne yapıcamı bilmiyorum

Bebegım dun 7 ayını doldurdu.sımdıye kadar anne sutune ek muhallebı sebze corba-puresı,meyve puresı ve yogurt vermstm 6.aydan ıtıbaren.bugun ılk kahvaltımızı yaptk cok sukur:) agız goz burusturdu bıraz ama..olsn okdr:KK66: bır kucuk dılm kecı peynırı,bı cay kasıgı tereyagıyla karstrdm az ılık suda.1/4 yumurta sarısı,ıhlamur cayı ve bı cay kasıgı pekmeze 1 cekilmiş cevız parcaları kattım.ilk once tek tek verdm .mırıldanınca bebısım karstrdm hepsını yedı :)gozumde o kdr buyutmstmkı bu kahvaltı meselesını cok sukur baslangıcı yaptıkk..ek besın olayı baslı basına ugras yahu:p

Benim oğlum 17 aralıkta 6 ayını dolduracak yaklaşık 1 aydır ek gıda veriyorum 1 hafta 10 gündür de düzenli kahvaltı öğlen çorba/püre akşam üstü metve püresi akşam yatmadan da muhallebi veriyorum zaman zaman yemek istemiyor ama zafer hep benim :) kahvaltı da şimdilik yarım yumurta labne peyniri havuç suyu veriyorum akşamdan cam rende de rendeliyorum havucu suyunu öyle çıkarıyorum. Kahvaltı öncesi hem emziriyorum hem de devam sütü veriyorum çok aç olunca yemiyo hiçbişey. Her şeyi ayrı ayrı vermeye çalışıyoru hepsinin tadını ayrı ayrı alsın öyle alışsın diye. Karıştırınca daha sonradan zor oluyo yiğenimden biliyorum annesi hep karıştıtıp yediriyodu şimdi jiçbirşey yemiyor :KK43:

X