Bisküvi - Kurabiye Tarifi bitli kurabiye :) ( küncülü kurabiye )

dilekk_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2008
25
0
oldukça lezzetli , yapılışı basit , biz ailecek çok sevdik,tavsiye ederim :)Küncüler ağzınıza çıtır çıtır geliyor çok güzel :)
tarife geçmeden önce eğer küncüye yabancı olanlar varsa anlatayım, küncü susamın daha koyu renkli olanı, baharat satan yerlerde aktarlarda rahatlıkla bulunabilir.

foto. eklemeyi çok isterdim ama yeni üye olduğum için maalesef ekleyemiyorum :KK43: sevgiler ..

1 su bardağı küncüyü bol suyla yıkıyoruz,çünkü içinde toprak olabiliyor maalesef.Küncüleri güzelce yıkadıktan sonra tavada yağsız bir şekilde kavuruyoruz. küncüler havaya doğru zıplamaya başladıklarında kavruluyorlar :)

1 paket margarin
1 çay bardağı sıvıyağ
3 yemek kaşığı pudra şekeri
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı küncü
tarçın ,pudra şekeri

1 paket margarin, soğutmuş olduğumuz küncüler,sıvıyağ,pudra şekeri,vanilya ,kabartma tozu,ve alabildiği kadar un ekliyoruz.(unu çok fazla koymamanızı tavsiye ederim.) daha sonra hamura şekil verip tepsiye diziyoruz. Ben bisküvi kalıpları kullanıyorum ,çok sevimli oluyorlar. Kurabiyeleri 180 derece de ısıtılmış fırında pişiriyoruz.Ancak kurabiyeler çok fazla pişmesin, Üstü koyulaşmasın .
Bir kapta tarçın ve pudra şekeri karşımı hazırlıyoruz, kurabiyeleri soğuduktan sonra bu karışıma buluyoruz.

Son düzenleme:
ayyyy tatlımm paylaşımınn için çokkk teşekkür ederim en kısa zamanda deniycem :)))

küncü susama benzeyen ama daha çıtır olan koyu renkli aktarlarda satılan bi malzeme canım :)

küncü'nün resmini ben koyayım dedim :)
CIMG2540.JPG

helva&

arkadaşlar sanırım bu tarifin sonucunda şöyle nefis birşey ortaya çıkıyor :

picture_118.jpg

aynen canım kurabiyeler bu şekilde hazırlanıyor, piştikten ve soğuduktan sonra tarçın ve pudra şekeri karışımı dökülüyor ve harika oluyor, fındıkla deneyenler de var, onu denemedim ama güzel olur diye tahmin ediyorum :KK49:

X