üçlü test&amniyosentez.::.kızlar yardım edin :(

durulina

Guru
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2010
914
14
Şuan da 16+3 haftalık hamileyim. ıkili testim riske yakın çıkmıştı, doktorum amniyosentez için kararınızı verin dedi.Ama çok araştırdık, çok düşündük.. Amniyosentez yapmaktan vazgeçtik en azından üçlü test sonucuna göre. Doktorumu aradım amniyosentez olayına soğuk bakıyoruz, üçlü test yapmak istiyorum,mümkün mü dedim. Tabi dedi en geç cuma (yani yarın) gel dedi. Düşüncemiz; eğer üçlü test temiz çıkarsa amniyosentez yaptırmamak. Bu düşüncemi doktorumla paylaştım.

Dedi ki; üçlü testin temiz çıkması, ikili testinin riskli çıktı gerçeğini değiştirmez dedi. Kafam iyice bulandı. Benim mantığıma göre risk varsa üçlü de de çıkar. Ne yapmalıyım sizce, üçlü temiz çıksa da amniyosentez yaptırmalımıyım?

Lütfen yardım edin....

:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

üçlü testin güvenirliği ikili teste oranla daha düşük.benim doktorum en başında söylemişti bunu.ben yaptırdım amniyosentez.benim farklı bi durumdu gebeliğim sonlandırılacaktı onun için yaptırmıştım yani testlerle alakalı bi durum değildi.çok kolay bi işlem.hiçbi sorun da yaşamadım sonrasında.test sonuçları da genelde temiz çıkıyo.ben içinin rahat etmesi açısından yaptır derim.tabi riski de düşünmek lazım.az da olsa düşük riski var.sağlıklı bi hamilelik dilerim.

bu arada amniyosentez önce detaylı ultrason da var.yani detaylı da bi sorun görünmezse belki doktorun amniyosenteze gerek yok diyebilir.yine de insanın içi rahat etmez bi türlü.

tek bir dr.a mı gidiyorsunuz?
başka dr.un görüşünü de almakta fayda var...

artık amniyosentez çok başarılı yapılıyor ve riskleri minimum düzeyde...

bana hem ikili hem üçlü testi yaptırtmıştı dr.um , ama ikinci gittiğim dr. da ikili yapılmış üçlüye gerek yok demişti...

allah sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağın aalmayı nasip etsin inşallah

bu arada amniyosentez önce detaylı ultrason da var.yani detaylı da bi sorun görünmezse belki doktorun amniyosenteze gerek yok diyebilir.yine de insanın içi rahat etmez bi türlü.

Aslında doktorum bana direkt olarak amniyosentez diyince ben 4 boyutlu ultrasonu olan bi doktora gittim, herşey normal görünüyo, bi de üçlü test yaparız dedi. Yani amniyosentezden söz bile etmedi, oysa benim doktorum demişti ki; ikili yada üçlü farketmez biri bile riskli çıksa amniyosentez gerekir. Yarın üçlü test için kendi doktoruma gidicem tekrar, o her ne kadar sonucu değiştirmez dese de.. Temiz çıkarsa amniyosentez yapmayı düşünmüyorum en azından eşimle şimdiki düşüncemiz bu!

tek bir dr.a mı gidiyorsunuz?
başka dr.un görüşünü de almakta fayda var...

artık amniyosentez çok başarılı yapılıyor ve riskleri minimum düzeyde...

bana hem ikili hem üçlü testi yaptırtmıştı dr.um , ama ikinci gittiğim dr. da ikili yapılmış üçlüye gerek yok demişti...

allah sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağın aalmayı nasip etsin inşallah

Ben aslında 3 doktorla görüşmüş oldum. Kendi doktorum riski çıkınca Kartal araştırmaya yönlendirdi, ordaki doktorda amniyosentez dedi. İçim rahat etmedi, 4 boyutlu ultrasonu olan bi doktorun muayenehanesine gittim. Ultrasonda herşey normal görünüyo, üçlü test de yapalım dedi,sonra bakarız dedi. (Para derdi var hissi aldım :kızgın:) O öyle diyince bende dedim madem öyle, kendi doktorumda yapim üçlü testi.

insanın içine bi kurt düşürüyoar başından.şimdi sana 10 tane doktor sorun yok dese de riskli çıkan testte aklın kalır.bence de üçlüyü yaptır sonrasında detaylı ultrason.için rahat etmezse amniyo yaptırırsın.inşallah herşey yolunda gider.

insanın içine bi kurt düşürüyoar başından.şimdi sana 10 tane doktor sorun yok dese de riskli çıkan testte aklın kalır.bence de üçlüyü yaptır sonrasında detaylı ultrason.için rahat etmezse amniyo yaptırırsın.inşallah herşey yolunda gider.

İnşallah canım ya! Herkese sağlıklı hamilelikler diliyorum :1hug:
Bakalım yarın üçlü test yaptırıcam. İnş.temiz çıkar en azından içim rahat olur biraz da olsa mafoldumben

inşallah bebişin çok sağlıklıdır da bu stres boşunadır..
ama için rahat etmediği sürece yaşadığın sıkıntı bebişine de yansıyor o yüzden bir an önce yaptır testlerini..kurtul stresten..
artık amniyosentez çok kolay bir işlem haline geldi,yaptıranlardan bebeği zarar gören kimseyi duymadım..
3lüden sonra doktorun hala amniyosentez diyorsa mutlaka yaptır,temiz sonucu görünce rahatlarsın..

bu arada yaşını bilmiyorum ama 30üzeri olunca testler riskli çıkabiliyor ama amniyosentez temiz çıkıyor hep..
bebeğini sağlıkla kucağına alırsın inşallah:Saruboceq:

inşallah bebişin çok sağlıklıdır da bu stres boşunadır..
ama için rahat etmediği sürece yaşadığın sıkıntı bebişine de yansıyor o yüzden bir an önce yaptır testlerini..kurtul stresten..
artık amniyosentez çok kolay bir işlem haline geldi,yaptıranlardan bebeği zarar gören kimseyi duymadım..
3lüden sonra doktorun hala amniyosentez diyorsa mutlaka yaptır,temiz sonucu görünce rahatlarsın..

bu arada yaşını bilmiyorum ama 30üzeri olunca testler riskli çıkabiliyor ama amniyosentez temiz çıkıyor hep..
bebeğini sağlıkla kucağına alırsın inşallah:Saruboceq:

Canım benim çok sağol. Bu arada 26 yaşındayım

Canım benim çok sağol. Bu arada 26 yaşındayım

canım,hamilelik için ideal yaş 26 diyor uzmanlar,Allahın izniyle temiz çıkar testlerin:)
Ama dediğim gibi yaptır ne istiyorsa doktorun,kurtul gitsin stresten..
Güzel haberlerini bekliyorum..

mrb cnm inşllh bir sorun yoktur.ben 2li testin zamanını kaçırmıştım yaptıramadım.sonra üçlü test zamanı geldiğinde bebek baya büyümüştü tabi.doktorum sen bilirsin,istersen yaptır çokta önemli değl dedi.ben öylesine yaptırdm yinede ve temiz çıkmıştı ne kadar güvenilir bilmiyorum tabi.riskli çıksa bile amniyosentez yaptırmayacaktım.aldıramazdım bebeğimi.herkesin kendi düşüncesi tabi.

canım,hamilelik için ideal yaş 26 diyor uzmanlar,Allahın izniyle temiz çıkar testlerin:)
Ama dediğim gibi yaptır ne istiyorsa doktorun,kurtul gitsin stresten..
Güzel haberlerini bekliyorum..

Tamam canım benim sağol, bakalım bi yarın gidim doktora, uzun zamandır bebeğimi ultrasonda görmedim,heyecanlıyım. Sonuçları yazarım tekrar. :1hug:

Şuan da 16+3 haftalık hamileyim. İkili testim riske yakın çıkmıştı, doktorum amniyosentez için kararınızı verin dedi.Ama çok araştırdık, çok düşündük.. Amniyosentez yapmaktan vazgeçtik en azından üçlü test sonucuna göre. Doktorumu aradım amniyosentez olayına soğuk bakıyoruz, üçlü test yapmak istiyorum,mümkün mü dedim. Tabi dedi en geç cuma (yani yarın) gel dedi. Düşüncemiz; eğer üçlü test temiz çıkarsa amniyosentez yaptırmamak. Bu düşüncemi doktorumla paylaştım.

Dedi ki; üçlü testin temiz çıkması, ikili testinin riskli çıktı gerçeğini değiştirmez dedi. Kafam iyice bulandı. Benim mantığıma göre risk varsa üçlü de de çıkar. Ne yapmalıyım sizce, üçlü temiz çıksa da amniyosentez yaptırmalımıyım?

Lütfen yardım edin....

:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

canım şuan içinde bulunduğunuz durumu çok iyi anlıyorum. birkaç hafta öncesine kadar aynı şeyleri ben ve eşimde yaşadık. ikili testim riskli çıkınca amniyosentez dedi dr. ama biz üçlü test ve ultrasonu bekledik ve temiz çıktı. ama birkaç dr dan görüş aldık ve hepsi amniyosentez dedi. sebebine gelince testlerde çıkan sonuçlar riskin % 100 doğruluğunu ve bu kişinin sen olacağını doğrulamaz sadece olasılık belirtir. ama sen olmayacağını da garantilemez. hal böyle olunca amniyosentez kaçanılmaz oldu. çünkü %99.99 doğruluyor. dr um en son şimdi yaptırmazsan doğuma 1-2 ay kala bu düşünce tekrar sizi strese sokacak dedi ve yaptırdık. sonucu aldık ve her şey yolunda çıktı. içimiz rahat . umarım senin de temiz çıkar ve bebişlerimizi sağlıkla kucaklarımıza alırız. son olarak amniyosentez kolay bir işlem ama yapan kişinin çok tecrübeli olması lazım. ben prof. dr. atıl yüksele yaptırdım. ve bu konuda 1 numara. cerrahpaşada hoca. ayrıca çapada prof.dr. hüsnü ermiş de bu konuda çok iyi diye duydum. benim tavsiyem yaptırmandan yana şimdiden geçmiş olsun arkadaşım

canım ben bundan önceki hamileliğimi 4 sene önce yaşadım. o hamilelikte ikili test yaptırmadan üçlü test yaptırmıştım sonuçta gayet iyiydi.şimdi 14 haftalık hamileyim ve 2 li test sonucum kötü çıktı öyle çok araştırdım ki genelde doktorlar üçlü test iyi çıksa bile ikili test geçerliiğini korur dediler. en sonunda isviçrede bir doktorla konuştum artık bir çok ülkede yanıltıcı olduğu için ikili test yapılmıyor dedi gerçekten de öyle çünkü benim düşük tehlikesi için içtiğim progestron adlı ilaç bile bu ikili testteki kan degerlerini yanıltıp riskli çıkmasına neden oldu...o yüzden güzelim bu hamileliğimde de ikili test olmamış gibi kabul edip direkt üçlü test sonuclarına göre bebegimin saglık durumunu degerlendirecem aminosentezdeki düşük riskini göze alamayacam....:umursamaz:

canım ben bundan önceki hamileliğimi 4 sene önce yaşadım. o hamilelikte ikili test yaptırmadan üçlü test yaptırmıştım sonuçta gayet iyiydi.şimdi 14 haftalık hamileyim ve 2 li test sonucum kötü çıktı öyle çok araştırdım ki genelde doktorlar üçlü test iyi çıksa bile ikili test geçerliiğini korur dediler. en sonunda isviçrede bir doktorla konuştum artık bir çok ülkede yanıltıcı olduğu için ikili test yapılmıyor dedi gerçekten de öyle çünkü benim düşük tehlikesi için içtiğim progestron adlı ilaç bile bu ikili testteki kan degerlerini yanıltıp riskli çıkmasına neden oldu...o yüzden güzelim bu hamileliğimde de ikili test olmamış gibi kabul edip direkt üçlü test sonuclarına göre bebegimin saglık durumunu degerlendirecem aminosentezdeki düşük riskini göze alamayacam....:umursamaz:

AZ ÖNCE HASTANEDEN GELDİM ÜÇLÜ TEST İÇİN GİTMİŞTİM. DOKTORUM ÖNCE ULRASONA ALDI VEEE KIZ DEDİ, ÇOK ÇOK MUTLU OLDUM, O KADAR MUTLUYDUM Kİ DOKTOR KONUŞUYO AMA BEN DUYMUYORDUM :dance::dance:
ŞU ANDA HERŞEY NORMAL DEDİ, SANA DÖTLÜ TEST YAPALIM DEDİ.KAN VERDİM Bİ HAFTA SONRA SONUÇLAR ÇIKICAK, NEDENSE BU KEZ DAHA Bİ RAHATIM, İNŞALLAH HERŞEY YOLUNDADIR. ÖPÜYORUM SİZİ

AZ ÖNCE HASTANEDEN GELDİM ÜÇLÜ TEST İÇİN GİTMİŞTİM. DOKTORUM ÖNCE ULRASONA ALDI VEEE KIZ DEDİ, ÇOK ÇOK MUTLU OLDUM, O KADAR MUTLUYDUM Kİ DOKTOR KONUŞUYO AMA BEN DUYMUYORDUM :dance::dance:
ŞU ANDA HERŞEY NORMAL DEDİ, SANA DÖTLÜ TEST YAPALIM DEDİ.KAN VERDİM Bİ HAFTA SONRA SONUÇLAR ÇIKICAK, NEDENSE BU KEZ DAHA Bİ RAHATIM, İNŞALLAH HERŞEY YOLUNDADIR. ÖPÜYORUM SİZİ

ooh prensesin hayırlı olsun:emir_bebek:
sen mutlu oldukça kızın da mutlu oluyor:)
İnşallah test sonuçların da temiz çıkınca daha da mutlu olacaksın:)

ooh prensesin hayırlı olsun:emir_bebek:
sen mutlu oldukça kızın da mutlu oluyor:)
İnşallah test sonuçların da temiz çıkınca daha da mutlu olacaksın:)

Sağol canım benim önümüzdeki hafta cuma çıkıcak sonuçlar, ahh bi de o sorunsuz çıksa süper olcak! İkili testim 1/256 ydı, doktor amniyosentez demişti. Bu sonuçlarla beraber bi daha kıyaslicak, inş. amniyosentez yapmalısın demez! Bi de siz bilirsiniz diyolar, iyice insanın başını bulandırıyolar! Bakalım hayırlısı

:CüvCüv::CüvCüv::CüvCüv:

X