Ek gıdaya geçiş yapmayan anneler

Sezen

O, Artık Anne:))
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
1.268
17
1 eylül doğumlu oğlum var 8050gr biz doktorumuzun önerisiyle henüz ek gıdaya geçiş yapmadık bi sonraki randevüm martın 17.sinde filan o zamana kadar hala anne sütünemi devam etmeliyim şuanda sütüm yetiyo ama artık oğlumda diğer tatları isitiyo
cam rendeden elma armut geçiyorum severek yiyo
yoğurt tazeyken 1-2 yemek kaşıgı veriyorum baharatsız ve az tuzlu yemeklerden agzına veriyorum hepsini severek yiyo ama henüz düzenli geçiş yapmadık bunları haftada 1veya2 kez veriyorum
size sorum sütüm yettiğince bisonraki kontrolüme kadar anne sütüne devam mı etmeliyim ben bebeğime mama vermek istemiyorum o yüzden ek gıda konusunu doktorla yüzyüze konuşmak istiyorum
17.sinde oğlum 6,5 aylık olucak çokmu geç kalırım ek gıdalar için:uhm:

bi benmi varım henüz ek gıdaya geçmemiş çokmu geç kaldım yoksa

Slm cnm valla çogu kişi gecti gibi maksat doyurmak değil tatlara alıştırmak aslında .. Ztn heryerde şey 4-6 ay arası tattırılmalı 6 aydan sonra verilirse gec olabilir genelde 5 aylıkken başlanılıyo tattırılmaya ama dediğim gibi maksat tatlarla buluşturmak doyuracak kadar değil. Ama 6 ay sadece sütün varsa bolca ne güzel benim şahsen eskiye oranla azaldı ve çok sık emmek istiyordu dr 5 aylıkken başlattı..

ben daha 3,5 aylıkken başladım tattırmaya doktorumuzda öyle demişti babaanne usülü tattır herşeyin tadını bilsin diye
elmayı portakalı ağzına sürdüğümde hemen emişe geçiyodu 4. aydan sonra ise arada suyunu yaparak verdim 3,5 çay kaşığı havuç suyu portakal suyu elma suyu filan sonra yemeklerden verdim patates havuc üstelik pütürlü pütürlü verdim yavrum aklınca çiğniyodu yani iştahlı bi bebek ama şuanda tam anlamıyla ek gıdaya geçiş yapmadım

ben 25 eylül de doğum yaptım. Geçen ay herşeyden tatırıyodum. Bu ay sabahları labne peyniri ıhlamur pekmez falan veriyorum öğlene doğru meyve suyu yada meyve püresi ikindide sebe tarhana yada mercimek çorbası akşamda yaptığım yemekten tattırıyorum baharatsız ve yağsız olmasına özen gösteriyorum bu arada. akşamda 8 yada 9 gibi günlük yoğurtlardan veriyoruma.s

ben daha 3,5 aylıkken başladım tattırmaya doktorumuzda öyle demişti babaanne usülü tattır herşeyin tadını bilsin diye
elmayı portakalı ağzına sürdüğümde hemen emişe geçiyodu 4. aydan sonra ise arada suyunu yaparak verdim 3,5 çay kaşığı havuç suyu portakal suyu elma suyu filan sonra yemeklerden verdim patates havuc üstelik pütürlü pütürlü verdim yavrum aklınca çiğniyodu yani iştahlı bi bebek ama şuanda tam anlamıyla ek gıdaya geçiş yapmadım

Bende de durum aynı elma, armut gibi meyve püreleri veriyorum coğunlukla. Bazen hero, yada milupanın kücük kavonoz mamalarından veriyorum. Bir kere sebze corbası verdim iki gün arka arkaya. Onun dısında yarın yumurta sarısı vermeyi düsünüyorum. Sonra da ev yoğurdu yapmayı deniycem. 4,5 aylıkken ek gıdalar tattırmaya basladım ama düzene sokamadım henüz. Haftaya 6 aylık olacak ben de iyice düzen kurmaya calışıcam.

aynen senin durumundayım sezen, iki gündür ateşliydi kızım, tamamen iyileşsin sebze çorbalarına ve daha sonra pürelerine başlıcam...
benim kız da dediğin gibi aşırı istekli, maşallah bebeklerimize...
patates kızartmayı bile eme eme eritiyor yedi bi iki kez :)))))
akıtma yaptık onu da emdi ve çok sevdi :KK70:
bence isteyen çocuğu engellemek ona daha büyük kötülük olur...
kızımın da gaz vs problemleri yok çok şükür onun için rahatım da :))
gerçi bizim özel doktorumuz yok, sağlık ocağına gidiyoruz...
her ay 1'er kiloyla ilerlediği için tattırma dışında verme dedi doktor ama ben başlıyorum kendi kararımla...
Allah hayır etsin inşallah :KK70:

biz 1 haftadır başladık kızlar şimdilik iyi gidiyo

X