Yetim maaşı

AYLINNN7677

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2009
478
0
41
[color="ındigo"]arkadaşlar aranızda ssk dan yetim maaşı alan varmı?bişey sorcaktımda............[/color]

sor canım işleyiş hakkında bilgim var elimden geldiğince bilgi veririrm

canım babam 2005 te vefat etti..şimdiye kadar ben birşey almadım.sskdan emekli babam..bişey duydum toplu para alımı varmı?yani şimdiye kadar almadıklarım..

bu arada başka iş yerlerinde çalıştım ve ssklı oldum...

tşklerrr

canım annen almıyormu, eğer annen alıyorsa sizinde almanız lazım zaten, bu size bildirilmiştir.
Ben ssk'lı olduğum zaman kesilmişti, yatmayan aylar annemin üzerine yattı toplu para aldı yani...
Ama bu güne kadar neden takip etmedin, çok geç kalmışsın

canım babam 2005 te vefat etti..şimdiye kadar ben birşey almadım.sskdan emekli babam..bişey duydum toplu para alımı varmı?yani şimdiye kadar almadıklarım..

bu arada başka iş yerlerinde çalıştım ve ssklı oldum...

tşklerrr

Başınız sağolsun.

Öncelikle yetim maaşı bağlanma kriteri 1 Ekim 2008 'den itibaren değişti. Diğer herşeyin değiştiği gibi.

Başka işyerinde çalışman ve ssk 'lı olman önemli değil önemli olan şu anda çalışıyor musun ?

niye dersen yeni düzenlemeye göre herhangi sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak (ssk, emekli sandiği, bağkur) gelir ve aylık alanlar babadan yada anneden yetim maaş alamıyor.

Şu anda çalışmıyorsan hemen başvur. Toplu ödemeyi bilmiyorum

canım annen almıyormu, eğer annen alıyorsa sizinde almanız lazım zaten, bu size bildirilmiştir.
Ben ssk'lı olduğum zaman kesilmişti, yatmayan aylar annemin üzerine yattı toplu para aldı yani...
Ama bu güne kadar neden takip etmedin, çok geç kalmışsın

canım annem alıyor zaten..ama tamamımı kendi hakkınımı onu bilmiyorum?onu nasıl öğrenebilirim ki..ben çalıştığım için gerek duymadım..benim merak ettiğim toplu parayı alabilirmiyim?yoksa aylığa bağlamıcam çünkü çalışıcam

alırsın canım, maaşı aldığınız bankaya bir sor, annenin üzerinede yatıyor olabilir.
Hem sigortalı olduğunuda bankaya bildirmen gerekiyorki maaş annenin üzerine geçsin, ama şaşırdım doğrusu çocuklara da otomatikmen hesap açılıyor size bildirmeleri gerekirdi.
Acaba vekalet falanmı verdin annene onun üzerine geçsin diye

alırsın canım, maaşı aldığınız bankaya bir sor, annenin üzerinede yatıyor olabilir.
Hem sigortalı olduğunuda bankaya bildirmen gerekiyorki maaş annenin üzerine geçsin, ama şaşırdım doğrusu çocuklara da otomatikmen hesap açılıyor size bildirmeleri gerekirdi.
Acaba vekalet falanmı verdin annene onun üzerine geçsin diye

yok hibişey vermedim...hiçbi başvuruda bulunmadım ..şimdi banka sölermi diyorsn?

Ssk yıda aradım ankaraya gelin diyor?

Anlamadım ne yapmam gerek

yok canım ne Ankarası ama senin baya uzun zaman olduğu için çağırıyor olabilirler, sen yinede maaş aldığın bankaya sor.
Bizim öyle bir işlerm oldumu buradan dilekçe yazıp Ankara'ya gönderiyoruz, o arada biriken parayıda toplu alıyoruz.
Ben 5 yıl önce ssk'lı olduğum için annemin üzerine devrettim, şimdilik sadece kardeşim ve annem alıyor.
Babanın işi neydi canım, benim babamın primi çok az yattığı için annem şuan 410 alıyor, kardeşimde askerde olduğu için parasını gelince toplu alacak.

yok canım ne ankarası ama senin baya uzun zaman olduğu için çağırıyor olabilirler, sen yinede maaş aldığın bankaya sor.
Bizim öyle bir işlerm oldumu buradan dilekçe yazıp ankara'ya gönderiyoruz, o arada biriken parayıda toplu alıyoruz.
Ben 5 yıl önce ssk'lı olduğum için annemin üzerine devrettim, şimdilik sadece kardeşim ve annem alıyor.
Babanın işi neydi canım, benim babamın primi çok az yattığı için annem şuan 410 alıyor, kardeşimde askerde olduğu için parasını gelince toplu alacak.

canımcım şimdi benim annemin yeni 550 oldu...benim babamında primi düşüktü..bu arada erkek kardeş alabiliryormu ki..bak hepten kafam karıştı..25 yaşında bir erkek kardeşim var.

benim kardeşim okuyordu, okulu bırakıp askere gitti, normalde 18 yaşından sonra kesiliyor ama okuduğu için verildi.
Askerden geldikten sonra annemin üzerine geçecek

Babanız öldüğü zaman siz herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışıyorduysanız size maaş bağlanmaz....
Toplu para diye bişey de yoktur.. Sadece çalışmadığınız dönemlerde başvurup maaş talep edebilirdiniz, ama böyle bir başvurunuz olmayınca maaş da bağlanmamış, ve annenizin payı arttırılarak annenize maaş bağlanmış...

Şu an toplu para alma gibi bir hakkınız yok......

Babanız öldüğü zaman siz herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışıyorduysanız size maaş bağlanmaz....
Toplu para diye bişey de yoktur.. Sadece çalışmadığınız dönemlerde başvurup maaş talep edebilirdiniz, ama böyle bir başvurunuz olmayınca maaş da bağlanmamış, ve annenizin payı arttırılarak annenize maaş bağlanmış...

Şu an toplu para alma gibi bir hakkınız yok......

evet haklısınız ben çalışıyordm babam öldüğünde..benim merak ettiğim konu çalışmadığım dönemlerde alabilirmiyim..anneme aktarıldıysa bunu nasıl öğrenebilirim..yoksa şu an maaş bağlatma gibi bir talebim yok...

X