Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi yeni doğan sarılıgı

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

Eylxuxl_ce

Kızım ve Oğlum
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2008
662
4
Merhaba arkadaşlar ben 9 gun once dogum yaptım 3 gun sonra kızımı kontrole goturdugumuzde sarılık cıktı 11 mg dı 1 gun sonra tekrar goturduk 10.1 e dusmustu doktorumuz dususe gecmıs bir sorun yok 1 ay sonra kontrole gelin dedi. Ama bugun arastırdugumda normal degeim 1 -2 mg. oldugunu ogrendim bir de nıye kontrole cagırmadı tekrar ya tekrar yukselirse sarılık

canım öncelikle geçmiş olsun.bebeğini de sağlıkla büyüt inşallah..eğer için rahat etmediyse başka bir doktora göster.ben eylülde doğum yaptım.bebeğimi pencerenin önündeki koltukta yatırdım bir süre.yani sarılığı kaybolana kadar.ama bizim normalin üstüne çıkmamıştı.şimdi güneş yok ama şunu önerrmek isterim.kuzenimin bebeğinin sarılığı yükseldiğinde odasına yatağının yanına beyaz ışık takmışlardı..en kısa sürede atlatmanız dileğiyle..

canım max değer 17 eğer düşüşe geçtiyse tekrar yükselmesi için bebeğin aç kalması lazım. Sen bol bol besle idrarını ve kakasını takip et. Günde 5-6 bez ıslatmış olması gerekiyor. Merak edilecek bişe yok benim teyzem doktor bana ilk 2 gün iyice yükselip fototerapiye alınmadıysa atlatır demişti hakikaten 5. gün düşüşe geçti..

sarılık değeriniz normalin üstünde ama tehlikeli değil şimdilik...ama yine de takip etmekte fayda var...içiniz rahat etmiyorsa yarın gidin acilde kan verin tahlil yapsınlar...

bildiğim kadarıyla 17-18 değerle fototerapi yapılıyor...ve sarılık kakayla atılıyor , o yüzden bebeğinizi sık sık emzirin ,bol bol kaka yapsın çiş yapsın...
kendiniz de bol bol su için...

çok geçmiş olsun

canim benden sana tavsiye içebildgin kadar kayısı suyu iç
inan son derece faydsasi oluyor senin sütünden bebegine geçiyor ve bebegin bol kaka yapınca sarılıgını atıyor
biz 1 haftada atlattık hemde kayısı suyuyla
üstelik sütüde arttiriyor

Emzirmek istiyorum ama surekli uyuyor kimisi uyandırma uyandıgı zaman emzir diyor kimisde uyandır emzzir diyor anlamadım ki ben ac kalmıyordur umarım kızım bugun 3 kere kakasını yaptı.

Canım cok sağol kayısı suyu faydalıysa içerim tabii niye içmeyeyim yeterki kızım iyi olsun cok teşekkür ederim canım .

Emzirmek istiyorum ama surekli uyuyor kimisi uyandırma uyandıgı zaman emzir diyor kimisde uyandır emzzir diyor anlamadım ki ben ac kalmıyordur umarım kızım bugun 3 kere kakasını yaptı.

Canım sen kimsenin lafına bakma 2 saatte bir altını aç uyandırmak için emsin. Aç olsada olmasada emerken uyursada ayaklarını gıdıkla cenesinin altından faalan emmeye devam ederler öyle. 3 kaka biraz az gibi geldi bana 6-7 defa yapardı benim oğlum. Ama bebekten bebeğe değişir önemli olan bebeğin bolca beslenmesi sadece kaka kriter değil sonuçta bolca çiş yapmasıda önemli. Sen bol bol sıvı al. Kayısı kompostosu ya da suyu çok iyi geliyor gerçekten...

canım cok gecmıs olsun... sana emzırme ıcın dıyebılecegım benım cadı ıpekte ılk gunler guc bela emıyodu. mumkun degıl uyanmıyodu. oylekı hastaneyı bıle aramıstım bu cocuk uyanmıyo emmıyo dıye. sarılık olmaması ıcın 2 en gec 3 saatte bı beslenmesı lazım dedıler. altını ac topuklarını mıncıkla rahatsız et uyandır emzır dedıler. hıc uyandıramadıgım zamanlar sutumu sagdım kasık yada bıberon yardımıyla verdım ama yınede 3 saatı gecırmedım. cok sukur bugun 19. gunumuz hıc sarılık olmadık doktorumuz artık olmaz atlattınız dedı... ılk 12-13 gun uyandırmak ıcın kırk takla attık ama son 1 haftadır 3 saatte bı kendı uyanmaya emmeye basladı. sen pes etmeden 2-3 saate bı uyandır. açlık tokluk kavramını ogrenmeye basladıkları zaman kendılerı uyanıp meme ıstemeye baslıyolar. su an saat kurmuyorum ben gecelerı kendı acıkınca kaldırıyor benı oda cok cok 3 saat hatta o kadar bıle surmuyor. pes etmeden duzen kurmaya calıs cok gecmeden kendı alısıcaktır.

canım ben de 24 ünde doğum yaptım 14.7 çıktı sürekli 2 saate bi uyandırıp emzirdim hala tam atlatamadı ama en azından artmıyor bunu biliyorum mutlaka emzir

canım ben de 24 ünde doğum yaptım 14.7 çıktı sürekli 2 saate bi uyandırıp emzirdim hala tam atlatamadı ama en azından artmıyor bunu biliyorum mutlaka emzir

064264;sana özelden msj atmaya çalıştım galiba beceremedim..ben de uşaktayım ve öğretmenim uşak devlet hastanesinde 25nde doğum yaptım..3.gün ve 7.gün fototerapi aldık maalesef..berbat bişey..şimdi ewdeyiz çok şükür ama tam atamadık..psikopata bağlamış durumdayım sararıyomu tekrar diye!40 takla atıp uyandırıp emziriyorum ama bazen 3 saat emdiği halde hala aranıyor mama veriyorum aç kalmasın diye...inş. geçer yawrularımız da biz de kurtul:nazar:uruzzz

Canım benim bebeğimin 20 çıktı sarılığı.Bir gece fototerapide yattık da 11 e düşünce doktor bol bol emzir yavaş yavaş geçer dedi.bir ay sonra kontrole gitiğimizde doktor kalmamış dedi.Bunun tek çaresi bol bol emzirmek.SArılığın sebebi karaciğerin tam çalışmaması ve billurubin denilen maddei vucuttan atamaması.Bunun için sık sık emip kakasıyla bu maddeyi vucuttan atacak.Çok zor bir durum .Allah acil şifalar versin.

Bizde çok çektik sarılıktan tam 40 gün sürdü..
Herkes birşey söyledi.. yok banyo suyuna altın koy.. yok sarı tülbent ört üstüne yok sarı meyvelerin kompotosunu iç. yok beşiğinin üzeine ışık koy.. çaresizilikten hepsini yaptık:) ama hiçbiri fayda etmedi senin yapman gereken sadece emzirmek bol bol.. biz uyandırana kadar neler çekiyorduk altını açıp soğuk ellerimizle popsunumu çimdiklemedik topukları gıdıkları burnuyla oynamaktan helak oldu oğlum.. 18 e kadar çıktı 2 kez fototerapi gördük.. ama 40 günün sonunda geçti allaha şükürler olsun.. bende çok üzülüyordum ama senin yapabileceğin tek şey gıdalarına dikkat edip bol bol emzirmek allah şifalar versin.

Arkadaşlar biz de geçen hafta sarılık olduk. bebeğim 8 günlüktü ve sarılığı 25'e kadar yükselmişti. acildeki doktor bebeğinizin geleceği hakkında iyi şeyler düşünmeyin kör olur sağır olur beyin felci geçirir şeklinde konuştu ve dünyam karardı o an. 2 gün hastanede yattık fototerapi gördük, ilk gün yoğundu ve bizi kesinlikle yanına almadılar, 2.gün ışın devam etti ama 3 saatte bir emzirmeye giriyordum yanına.değer 9a düşünce taburcu olduk. 2gün sonra başka bir hastanede bu çocuk sarı denildi ve kan tahlili sonucu değer 12 çıktı, bol bol beslememi ve bir hafta sonra tekrar yahlil sonucu istendi...Noluur kimse sarılığı basite almasın 3 günlükken mutlaka doktora sağlık ocağına görünsün...

sarılığımızı geçirdik, ama iş bitmedi...işitme testi, göz kontrolü, fizik tedavi, vs.vs.vs. şimdilik iyiyiiz çok şükür..Allah kimsenin başına vermesin...

Arkadaşlar biz de geçen hafta sarılık olduk. bebeğim 8 günlüktü ve sarılığı 25'e kadar yükselmişti. acildeki doktor bebeğinizin geleceği hakkında iyi şeyler düşünmeyin kör olur sağır olur beyin felci geçirir şeklinde konuştu ve dünyam karardı o an. 2 gün hastanede yattık fototerapi gördük, ilk gün yoğundu ve bizi kesinlikle yanına almadılar, 2.gün ışın devam etti ama 3 saatte bir emzirmeye giriyordum yanına.değer 9a düşünce taburcu olduk. 2gün sonra başka bir hastanede bu çocuk sarı denildi ve kan tahlili sonucu değer 12 çıktı, bol bol beslememi ve bir hafta sonra tekrar yahlil sonucu istendi...Noluur kimse sarılığı basite almasın 3 günlükken mutlaka doktora sağlık ocağına görünsün...

sarılığımızı geçirdik, ama iş bitmedi...işitme testi, göz kontrolü, fizik tedavi, vs.vs.vs. şimdilik iyiyiiz çok şükür..Allah kimsenin başına vermesin...

Bizde çok çektik sarılıktan tam 40 gün sürdü..
Herkes birşey söyledi.. yok banyo suyuna altın koy.. yok sarı tülbent ört üstüne yok sarı meyvelerin kompotosunu iç. yok beşiğinin üzeine ışık koy.. çaresizilikten hepsini yaptık:) ama hiçbiri fayda etmedi senin yapman gereken sadece emzirmek bol bol.. biz uyandırana kadar neler çekiyorduk altını açıp soğuk ellerimizle popsunumu çimdiklemedik topukları gıdıkları burnuyla oynamaktan helak oldu oğlum.. 18 e kadar çıktı 2 kez fototerapi gördük.. ama 40 günün sonunda geçti allaha şükürler olsun.. bende çok üzülüyordum ama senin yapabileceğin tek şey gıdalarına dikkat edip bol bol emzirmek allah şifalar versin.

Canım benim bebeğimin 20 çıktı sarılığı.Bir gece fototerapide yattık da 11 e düşünce doktor bol bol emzir yavaş yavaş geçer dedi.bir ay sonra kontrole gitiğimizde doktor kalmamış dedi.Bunun tek çaresi bol bol emzirmek.SArılığın sebebi karaciğerin tam çalışmaması ve billurubin denilen maddei vucuttan atamaması.Bunun için sık sık emip kakasıyla bu maddeyi vucuttan atacak.Çok zor bir durum .Allah acil şifalar versin.[/QUO

sizleri çok iyiy anlıyorum bizimki de 45 günde ancak 6 ya düştü sonra geçti neredeyse 2 ay sürdü yani
36 saat kadar sütten kesti dr belki süt yapıyordur iye ama daha da yükseldi sonra bi ilaç kullandık karaciğerden atılsı diye çok şükür onunla geçti
hepinize geçmiş olsun

Benimkinin sarılığı 40 gün sürdü değeri 12 idi ve doktorum o gün beni öyle korkuttuki bütün gece ağladım, bebeğim,n yokluğunu bile düşünmüştüm çünki bizim çok yakın akrabamız sarılık yüzünden 7 aylık bebeğini kaybetmişti hep o aklıma geldi. Sonra başka bir doktor ilaç verdi ve her gün 1 değer düştü çok şükür 40 ı çıktığı gün geçti.

Cnm bebeğinin durumu simdi nasil?

Merhabalar benim kizim 2 aylik,2. Gununde AB0 uyusmazlıgı sebebi ile billubrin degeri 11 ile sarilik oldu:KK43:3. Gununde bu deger 14.25 ti ve hastane fototerapi almasini 1 gece daha yatmamizi ya da bebegi birakmamizi soyledi, annelerim kalmamamizi soyledi bebegi alip ciktik hastaneden cok kan alindigi icin aile buyukleri yine doktora goturmek istemedi beklememizi soylediler hatta baya gerginlik yaşandı 4.gununde farkli bir dr a goturduk bu sefer deger 15 e yukseldi acil ışık tedavisi dedi bu dr da eşim ve annesi kuvez ararken dogum dr umun tavsiyesiyle baska bir dr u aradik ısik almaya gerek olmadigini pazartesi tahlil yaptirip gelmemizi soyledi.bebegiminminicik elleri delik desik olmustu gercekten ben surekli emzirip agzina her gun gun kurusu serbetinden 1 tatli kaşığı vererek iyilesmesini bekledim,sapsarı idrar atti 1 gece 10 gunlukken tahlil yaptirdik degeri 10 a dusmustu 1 ay daha tahlil istemeyecegini soyledi dr ve 17. Gununde tekrar kontrole goturdugumuzde dr sariligi atlattigini soyledi ama benim omrumden omur gitti bu arada ben tedirgin oldukca esim ve aile buyukleri dr a goturmeyi erteleme konusunda ısrar etti ama ogrenmis oldum ki bu hastalik bol emzirme gunkurusu suyu ve gunese cıkarma ile tedsvi olabiliyor tabi deger 17 nin altiysa

Benim bebegiminde esimin ihmali yuzunden doktorun gozle muayenesi sonucunda "bu bebek sari diil portakal olmus" diyerek yatisi yapildi.sonraki tahlilde 24.3 degerindeydi sarilik 25 ten sora kan degisiyormus ve allah gostermesin bazi kkalici rahatsizliklar oluyormus.2gun yogun isik olan tünel dedikleri kuvozde kaldi yavrum ilk gun hic cikarmadilar,2.gun emzirdim ama cok bitkindi emmeye hali yoktu sesi bile cikmiyordu,cunki kuvozde aglasada yirtinsada cikartmiyorlardi.cok sukur 2.gun dususe gecti 11e dustu 3.gun cikarttik 13 e tekrar cikmisti ama beslendikce atabilir,yuksek derecede yattigi icinde artadabilir dedi dr.ertesi gun kontrole goturmemizi soyledi gittik ve cok sukur gecti.gercekten ihmal etmeyin cok onemli bu arada uzuntuden sutum gitmisti haftalarca getirmek icin ugrastim,boyle durumda kendinizi birakmayin asla sut cok onemli

X