Maydanozun Faydaları / Kullanıldığı Alanlar

siyah papatya

Guru
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2007
428
18
Hem lezzetli, hem de son derece yararlı bir bitki maydanoz. Üstelik de çok bol. Her mevsim, pazar ve manav tezgahlarında bulmak mümkün. Biz kadınlar için en önemli özelliği içerdiği C vitamini ve demir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Maydanozda ayrıca, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum ve klorin ile A ve K vitamini bulunuyor.
. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten ) kaynağı olduğu için görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi geliyor.
. Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı, kanı arttırarak oksijeni metabolize ediyor ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım ediyor. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindiriyor. Barsak solucanlarının düşürülmesine yardım ediyor. Gazın dışarı atılmasını sağlar.
. Kanı temizliyor,kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine etkili. Kan şekerini normal seviyede tutuyor.
.Tohumlarının idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını kolaylaştırıcı nitelikleri var. Adet sancılarına iyi geliyor.
.Grip ve nezleye iyi geliyor. Kansere karşı koruyucu.
.Yatmadan önce ağızda çiğnenen bir demet maydanoz rahat uyumayı sağlıyor, ağız kokusunu alıyor. Bulantılarda ve nefes darlığında bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yutmak kişiyi rahatlatabiliyor.
.Yara, kesik ve morartıları iyileştiriyor.
. Önemli bir afrodizyak.
. Maydanoz folik asit içerdiği için de önemli bir bitki. Folik asit merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynuyor. Folik asit incebağırsağın ilk kesiminde emiliyor, sonra karaciğere giderek orada metabolize oluyor.
. Maydanoz kozmetik malzemesi olarak da önemli. Cilde ve saç dökülmelerine iyi geliyor.
Kullanılışı
Maydonozu çiğ yemek son derece faydalı. Kaynatarak elde edilen maydanoz suyu da çeşitli biçimlerde kullanılır.
Cilt için;2 bardak kaynatılmış suya, 1 demet yıkanmış maydanoz sapları ile beraber atılır. Üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. 20 dakika demlenmeye bırakılır süzülür. Böylece etkili cilt losyonu ve lapası elde edilir.Temiz cilde lapası sürülüp 20 dakika bekletilir. Sonra cilt, süzülen maydanoz suyu ile yıkanır. Her gün günde birkaç kez uygulanır.
Karaciğer yorgunluğunda, hafif ateşte, adet düzensizliğinde, hazım zorluklarında;20 gram maydanoz, 1 litre suda haşlanır ve bu çay ara sıra içilir.
Egzama yaraları için; bir su bardağı dolusu maydanoz, bir su bardağı tuvalet ispirtosu ölçüsü ile uygun bir kapta bir hafta bekletilirse, elde edilen losyon çok faydalı bir pansuman ilacıdır.
Bulantılarda ve nefes darlıklarında;bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yutmak kişiyi rahatlatır.
Kaynatılan maydanozun suyu gözlere pansuman yapıldığında gözdeki iltihaplanmaları önlüyor ve yanmayı geçiriyor.
Kaynatılıp suyu sirke ile karıştırarak saçlar yıkandığında saçların uzaması ve kuvvetlenmesini sağlıyor.
Ergenlik sicilcileri için maydanoz losyonu:3 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış maydanoz ve 100 ml 70 derecelik etil alkol, 2 hafta boyunca ağzı kapalı kavanozda bekletildikten sonra süzülür, 300 ml arı su eklenir. Hazırlanan bu losyonla her gün bir parça pamuk nemlendirilir ve yüz temizlenir.

Maydanozun faydaları...
Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten ) kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi gelir. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden de zengindir. Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım eder. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

* Kanı temizler, kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, kum, böbrek taşı ile tansiyona, şişmanlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine etkilidir. Maydanoz suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 1-2 bardak içilir. Böbrek rahatsızlıklarında; 4 bardak suya 1 demet maydanoz yıkanır konur, 5 dakika kaynatılır, süzülür. Günde 3 kere 1'er çay bardağı içilir.
* Tohumları idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını kolaylaştırıcı nitelikleri vardır. Maydanoz, aybaşı sancılarını keser, adetleri düzenler, ağrıları giderir, akıntıları keser. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Gazın dışarı atılmasını sağlar.
* Grip ve nezleyi geçirir, balgam söktürür, terletir, ateş düşürür. Kan şekerini normal seviyede tutar, kansere karşı koruyucudur, vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar, romatizma hastalığına ve sarılığa iyi gelir.
* Yatmadan önce ağızda çiğnenen bir demet maydanoz rahat uyumayı sağlar. Bulantılarda ve nefes darlığında bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yutmak kişiyi rahatlatır.
* Anne sütünü azaltır. Emzikli kadınların süt kanalı tıkanmalarında maydanoz lapası uygulanır. Yara, kesik ve morartıları iyileştirir. Kulak ve diş ağrısına iyi gelir.
* Afrodizyaktır
* Sivilceli, lekeli, pürüzlü ve kırışık ciltlerde parlaklılık ve pürüzsüzlük verir. 2 bardak kaynatılmış suda, 1 demet yıkanmış maydanoz sapları ile beraber üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dk. Kaynatılır.20 dk. Demlenmeye bırakılır süzülür. Böylece etkili cilt losyonu ve lapası elde edilir.Temiz cilde lapası sürülüp 20 dk bekletilir, sonra süzülen maydanoz suyu ile cildi yıkanır. Her gün günde birkaç kez uygulanır.
* Saçları besler, parlatır, dökülmeyi yavaşlatır. Saçlar maydanoz suyu ile yıkanır.
* Arı ve haşarat sokmalarında sokulan yere sürülürse ağrıyı giderir.

KULLANILIŞI: Birkaç taze yaprak, bir litre suda kaynatılarak günde iki fincan içilir. Kuru yapraklardan elde edilen toz, günde iki tutam içilebilir. Kompres ve gözler için losyon ve şampuanı yapılır. Astım, menopoz, ağrılı adet görme ve öksürük için yukarıdaki kaynamaya birkaç kök ve yarım avuç tohum atılarak el ayak banyoları yapılır. Lapası kıyılmış yapraklardan yapılır.
* Şeker hastalığında: 3 demet maydanoz ezilir, 6 bardak suya konulur, üstü kapatılır, 30 dakika demlemeye bırakılır, sonra süzülür, üzerine 1,5 su bardağı taze sıkılmış limon suyu ilave edilir. Her gün sabahları aç karnına 1 bardak içilir.

 Maydanoz suyu 60 gr'dan fazla ve tek başına içilmemeli. Havuç-elma suyuyla içilebilir. Böbrek iltihabı olanlar yememelidir.

alıntı

MAYDANOZ

A, B1, B3, ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir içeren hoş kokulu maydanoz; et yemekleriniz, çorbalar, tuzlu pasta ve omlet, hatta pilavlarınız için güzel bir ekstradır.

Böbrek ve mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. İki üç demet maydanozun köklerini 4 su bardağı su ile kaynatın. Sabah ve akşam birer çay bardağı için. Bol idrar söktüren bu çay aynı zamanda mesane ve böbrekte bulunan taşların düşmesine yardımcı olur.

Yemekten sonra ağzınızda hoş bir koku olsun istiyorsanız, bir kaç adet maydanoz çiğneyebilirsiniz. Ayrıca ağır ve yağlı bir yemekten daha yeni kalktıysanız ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız; yarım demet maydanozu bir demlikte kaynatıp az balla tatlandırdıktan sonra içine tercihe bağlı az miktarda limon sıkarsanız harika bir içecek ve hazmı kolaylaştırıcı bir şifa elde etmiş olursunuz.

Maydanozun pişmişi de pişmemişi de uyku verir.

Ayrıca bol maydanoz yemek, benzimizin rengini de düzeltir ve canlılık verir. Maydanoz suyu ile cilde kompres yapılırsa cilde canlılık verir.

Maydanozun terletip, ateş düşürücü ve organizmayı zehirlenmelerden arındırıcı özelliği vardır.

Bir avuç kök, bir litre suda kaynatılır. Eğer idrar söktürücü olarak kullanılacaksa dört bağ maydanoz ve dört su bardağı su birlikte kaynatılır. Üzerine limon ilave edilerek günde üç dört kez birer fincan içilir .

Karaciğer işlevine yardımcı olması için de bu yöntem tatbik edilebilir. Kaynatmayı yoğunlaştırmak için ise bir litre suya bir avuç maydanoz tohumu da atılabilir. Kadınların sancılı geçen muayyen günlerinde bu çaydan günde bir bardak tüketilmelidir.

Bir litre su ile büyük bir avuç yaprak demlenir. Bu çay yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca haricen kompres, losyon gibi kullanılabilir.

Büyük bir avuç taze maydanoz yaprağını bir litre suda kaynatarak elde edilen sıvı; astım, menopoz problemleri, öksürük, el ve ayak banyoları için kullanılır.

Ağrılara, süt emziren kadınları göğüslerinin tıkanmalarında, böcek sokmalarında ve iltihaplarda yapraklarından lapa yaparak haricen yararlanılır.

Taze maydanoz suyu böbrek, idrar kesesi ve idrar yolu iltihaplarını ve tahrişlerini yatıştırır.

Maydonoz kürü uygulayıp,faydalarına şahit olanlar var mı?

tatlım ben kaynatıp suyunu içtim;zayıflamaya destek olarak(yine siteden okuduktan sonra başladım)
bu ayki reglim inanılmaz geçti 15yıldır ilk defa bu kadar seri kanamam oldu ve ilginç söktü sadece buna dikkat derim

söktürücü özellige sahip oldugu icin ...bi uzmandan maydanoz suyunu hamile kadınların kesinlikle kullanmaması gerektigi duymustum

maydanozu ve dere otunu ince ince kıyıp yoğurtla karıştırıp yemeyi denediniz mi hiç harika hem tok tutuyor hem çok daha fazla yaralı özellikle bayanlar için

Hamilelerin çok fazla maydonoz tüketmemesi gerektiğini duymuştum.
Herşeyin çoğu zarar azı karar demiş atalarımız.
Herşeyi tadında yemek lazım.

Google dan maydanozun faydalarını ararken yazınız sayesinde bu siteye yönlendim .Maydanozu henüz deneyemedim ama siteyi tanımama yardımcı olduğunuz için teşekkürler

ben sabahları faydalı diye dereotu-maydanoz ve yeşil nanenin üstüne limon sıktım yedim.aman Allahım içimde mantar,iltihap,akıntı ne tür pislik varsa oluk oluk aktı..artık ped koydum,o bile yetişmedi yani düşünün..sürekli gün boyunca oluk oluk geliyor.iltihap yada mantarınız varsa öneririm

ben sabahları faydalı diye dereotu-maydanoz ve yeşil nanenin üstüne limon sıktım yedim.aman Allahım içimde mantar,iltihap,akıntı ne tür pislik varsa oluk oluk aktı..artık ped koydum,o bile yetişmedi yani düşünün..sürekli gün boyunca oluk oluk geliyor.iltihap yada mantarınız varsa öneririm

ayyyyy canımmm çok saolll tamda bu konu üzerine araştırma yaparken senin yazını gördüm ..allah razı olsun sositososito

ben 2 hafta aralıklarla 15 gün kullandım ve idrar yollarımdaki iltihapları söktü ve sürekli akıntı seklinde idrardan seyler gördüm buda zayıflatıcı yada toksin atıcı etkisinden olsa gerek...
ayrıca uyusukluğum da gitti:KK5: zinde uyanıyorum :KK53:

arkadaşlar bende adt düzensizliği var bu maydonoz suyu tarifi anlatın 2 ay oldu gene gemedi hep böye sıkıldım artık doktorlar devamlı ilç veriyor bıktım artık acil yardım teşekkürler şimdiden

ARkadaşlar benim annem kist için 10 gün maydanoz suyu ve aktardan alınan bir karışım -bilmiyorum ne - içmiş ve kistlerim tamamen yokolmuş. yani denemeye değer

bu arada mıde agrısına da ıyı gelıyo arkadalsr maydanoz ben mesela cok acı bısey yedım dıyelım mıdem avcayıp yanar agrırı hemen bı ıkı maydanoz yerım sapıyla gecer yarım saate

zayıflamaya etkisi buyuk..
bir de cidden seker dusuruyor..

bir de en önemlisi cidden ödem çözüyor ..

X