Evlilik ve Arkadaşlık İlişkilerinde Denge

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.711
203.044
52
Evlenmek tabii ki kişinin arkadaş ilişkilerini silip atmasını gerektirmez ama evlendikten sonra insanın hayatındaki önem ve öncelik sırası değişir. Arkadaşlık önemlidir fakat birincil önem ve öncelik evlilik ve onun getirdiği sorumluluklardadır. Kişisel özveride bulunmak arkadaş ilişkilerinden, bazı zevklerden ve eğlencelerden fedakarlık yapmayı gerektirir. Bunu yapamayan kişi, evlilik sorumluluğunu taşıyacak psikolojik olgunluğa ermemiş demektir. “Hem gece geç saatlere kadar arkadaşlarımla gezeceğim, eve gelmeyeceğim, hem de evleneceğim” diyenlere biz; “Aman evlenmeyin. Evliliğin gerektirdiği olgunluğa henüz erişmemişsiniz” diyoruz. Evliliğin sorumluluklarını taşıyamadan kafasına göre yaşamak, canının her istediğini yapmak ve eşini ihmal etmek hiç doğru değildir. Erkekler de kadınlar da evlendikten sonra arkadaş ilişkilerinde ölçülü, dengeli olabilmeyi, ailenin iç değerlerine uygun davranabilmeyi başarabilmelidir. Ortak zevkler geliştirip eğlence, dinlenme ihtiyacını mümkün olduğunca birlikte karşılayabilmek gerekir.

Evlilik insanın arkadaşlarıyla görüşmesine, onlarla vakit geçirmesine engel olmasa da sorumluluklar arttığı için ister istemez arkadaşlara daha az vakit ayırmak söz konusu olmaktadır. Eşlerden birinin arkadaş ilişkilerine karşı çıkması durumunda kişi eşine karşı yüklendiği sorumlulukları yerine getirip getirmediğini, onu ilgisiz bırakmış olma ihtimalinin olup olmadığını hesaba katmalıdır. Bu konularda kendisinde hata bulamadığı halde eşi sorun çıkarıyorsa da eşine kendisini iyi ifade edip etmediğine bakmalıdır. Çünkü bilindiği gibi ilişkilerde ne söylendiği kadar, nasıl söylendiği de önemlidir. Doğru bir yöntemle kelimeleri seçerek kullanmak, ses tonuna bile dikkat etmek gerekir. Bazı insanlar istedikleri her şeyi söylerler ama istediğini söyleyen insan, istemediği şeyleri de duyar. ıstediği şeyi söylemek yerine, doğru şeyi söylemeye çalışmak önemlidir.

Evlilik ilişkileri de arkadaş ilişkileri de önemli ve özen göstermeyi gerektiren ilişkilerdir. Bunlar arasındaki öncelik sıralamasını doğru yapıp ona göre davranmak, biri için diğerine haksızlık etmemek gerekir. Elbette ki verdiğimiz örneklerle genel bir çerçeve çizmeye çalışıyoruz. Her ilişkinin tarafları kendi özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bu çerçevenin içini kendileri dolduracaklardır. Unutulmamalı ki her konuda olduğu gibi emek vermek ilişkiyi hem güzelleştirir hem de kıymetini arttırır.
Burada yer alan hertürlü bilgi ALINTIDIR

Son düzenleme:
Munem harka bir yazı yazmışsın canım gerçi artık benim eşim yok ama arkadasşlarım burdan çok güzel örnekler alabilirler ilk önce eşler her konuda iyi birer arkadaş olmalılar buna katılıyorum çünkü arkadaş olurlarsa daha güzel anlaşırlar konuşacak paylaşacak bişeyler olmalı tabiki yoksa bazen iki iyi arkadaş bile ayrı zevklere sahiptir bu çok önemli değil ara sıra herkes kendi arkadaşıyla rahat görüşebilmeli tabiki seni çok seviyorum munem

arkadaşlarımı çok seviyorum ve onlara yeteri kadar zaman ayırıyorum kanısındayım. onlarla vakit geçirmek az da olsa evin sorumluluğundan uzaklaştığım zamanlar oluyorki, bu da beni çok dinlendiriyor.
eşimde arkadaşlarıyla zaman geçiriyor.
içimden onun dışarı çıkmamasını istesemde, daha sonra bu tutumum bana döneceği için ses çıkaramıyorum tabii. o dışarıdayken çok huzursuz oluyorum ama ne yapalım, kendi özgürlüğümü kısıtlamamak için onada ses çıkaramıyorum. eminim ki o da aynı hisleri duyuyor ki, arkadaşlarımlayken devamlı arıyor. gerçi bu benim çok hoşuma gidiyor, itiraf etmem lazım.
bizim evliliğimiz gerçekten bu açıdan mükemmel, her zaman düşünürüm bu noktayı ve bu konuda anlayışlı bir kocam olduğu için kendimi şanslı hissederim.
çevremizde az rastlamıyoruz yani, kendi gece gündüz gezipte eşini kapıdan çıkarmayan erkekleri.
allaha şükürler olsun bu konuda şanslıyım.
teşekkürler kocacığım.
güzel bir konu yazmışsın mune ellerine sağlık....

munecimin yazısında da bahsedildiği gibi çok hassas ve önemli bir konu aslında buna kadınlardan daha çok erkeklerin alışması zaman alıyor akşama kadar çalışan erkek en doğal hakkım diyerek arkadaşları ile vakit geçirmek istiyor örneğin benim eşim gerçi kendi deyimi ile fedakarlık yaptı evlenmeden önce her akşam buluştuğu arkadaşları ile evlendikten sonra haftada iki veya bir defa buluşmaya gidiyor evliliğimin ilk aylarında çok bozuluyordum bu duruma evde oturup onun gelişini beklemek ızdırap gibi geliyordu baktım olmayacak bende onun çıktığı günlerde arkadaşlarımla buluşmaya başladım ve evlendikten sonra onları ne kadar çok ihmal ettiğimi anladım ve kendimi daha iyi hissettim kaldıki biz eşimle aynı işyerinde çalışıyoruz arada birbirimizden bağımsız birşeyler yapmak ikimizede çok iyi geliyor ...

güzel bir paylaşımdı munecim sağol :)

canım çok güzel bir yazı yazmışsın. bizlere örnek olacak nitelikte. teşekkürler...

arkadaş ilişkisinde denge çok önemli,h.sonu beraber çıkıp da gel şunlara uğrayalım diyen bir eşim var.Halbuki beraber daha yakın zamanda görmüşsünüzdür onları.Arkadaşlarıyla yerinde vaktinde ben de eşimle beraber giderim buluşuruz ya da dışarıda.Ara ara söylesem de şu an senle olmak istiyorum yakında gördük zaten onları desem bozulur bu sefer.

X