Vajinal Mantar Enfeksiyonu

merhabalar aykut hocam ben 24 yaşındayım ve sürekli mantardan şikayetçiyim 1-1 bucuk senedir nerdeyse ayda bir mantar oluyorum. doktora gittim bana 6 aylık bir tedavi verdi her regl oldugum gun funit diye bir hap alıyorum fakat daha 2 ay geçmeden yeniden mantar oldum. özellikle ilişkiye girdikten sonra oluyor. bu arada hijyen kurallarına da çok dikkat ediyorum reaktif hipoglisemim var ondan olabilir mi acaba ve ne yapmalıyım kaşıntıdan zor duruyorum. şimdiden teşekkür ederim

merhaba tekrarlayan mantar şikayetlerinin altında yatan nedenler çeşitlidir. reaktif hipoglisemi bunun bir nedeni olablir. aslında mantar enf tedavisinde eşe ilaç verilmez ama sık tekrarladığı için o da kullansa iyi olabilir.

Aytun hanım merhaba! 30 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Vajinit olduğumu söyledi dr.um(bu nedenle de smear görüntülenememiş 3 ay sonra tekrarlanacak) antibiyotik ve fitil verdi kullandım ancak 1,5 ay geçti şuan yine ilişki sırasında acı hissi var ancak bende kaşıntı veya değişik renkli, kokulu bir akıntı yoktu.

Acaba ben hep akıntılarımı normal mi sandım ama koku kendine has, rahatsız edici olmayan bir koku, kendimi bildim bileli olan.renk de renksiz değil beyaz gibi, renksiz akıntı sadece ilişki öncesinde gelen akıntı. Benim dr.a gidiş nedenim göğüslerimde ağrı vardı (fibrokistler çıktı zararsızmış ama 3 ay sonra yine bakılacak) tedbir olarak smear yaptırmak ve arkadaşa yapmaz demişsiniz ama bacak ve cinsel organımın birleştiği yerde her iki tarafta da ağrı gibi bir rahatsızlık hissi. Dr. enfensiyon buna neden olur demişti.

Bir de idrarı tutmak vajinite neden olur mu arada bir bağ var mıdır?Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Sevgiler

Aytun hanım merhaba! 30 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Vajinit olduğumu söyledi dr.um(bu nedenle de smear görüntülenememiş 3 ay sonra tekrarlanacak) antibiyotik ve fitil verdi kullandım ancak 1,5 ay geçti şuan yine ilişki sırasında acı hissi var ancak bende kaşıntı veya değişik renkli, kokulu bir akıntı yoktu.

Acaba ben hep akıntılarımı normal mi sandım ama koku kendine has, rahatsız edici olmayan bir koku, kendimi bildim bileli olan.renk de renksiz değil beyaz gibi, renksiz akıntı sadece ilişki öncesinde gelen akıntı. Benim dr.a gidiş nedenim göğüslerimde ağrı vardı (fibrokistler çıktı zararsızmış ama 3 ay sonra yine bakılacak) tedbir olarak smear yaptırmak ve arkadaşa yapmaz demişsiniz ama bacak ve cinsel organımın birleştiği yerde her iki tarafta da ağrı gibi bir rahatsızlık hissi. Dr. enfensiyon buna neden olur demişti.

Bir de idrarı tutmak vajinite neden olur mu arada bir bağ var mıdır?Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Sevgiler

selam tedavi görmüşsünüz ancak devam eden şikayetleriniz var. bu durumda belki clamidia, mycoplazma için kültür almak, eş tedavisni de birlikte yapmak faydalı olabilir. idrarı tutmak kötü bir alışkanlıktır ama vajinite neden olmaz. smear testleri normal çıktığı taktirde yıllık takipleri yeterlidir.

Aytun hanım cevabınız için çok teşekkür ederim . clamidia, mycoplazma vajinitten farklı birşey mi? Mantar mı? kaşıntı, garip bir akıntı, görünüşte bir sorun yok ama ilişki sırasında acı, bacak iç kısımlarda ağrı gibi bir rahatsızlık hissi ve bikini bölgesinde ve kasıklarda bazen küçük sancılar var.

Ayrıca şunu çok merak ediyorum, vajina çevresindeki genital bölgedeki tüyler için, tüy dökücü krem kullanmak zararlı mıdır? Enfeksiyon gibi şeylere neden olabilir mi öneriniz nedir? Çok ama çok teşekkürler.

Aytun hanım cevabınız için çok teşekkür ederim . clamidia, mycoplazma vajinitten farklı birşey mi? Mantar mı? kaşıntı, garip bir akıntı, görünüşte bir sorun yok ama ilişki sırasında acı, bacak iç kısımlarda ağrı gibi bir rahatsızlık hissi ve bikini bölgesinde ve kasıklarda bazen küçük sancılar var.

Ayrıca şunu çok merak ediyorum, vajina çevresindeki genital bölgedeki tüyler için, tüy dökücü krem kullanmak zararlı mıdır? Enfeksiyon gibi şeylere neden olabilir mi öneriniz nedir? Çok ama çok teşekkürler.

selam tekrar, bahsettiğim mikroorganizmalar özel kültür kaplarında ürediklerinden ona göre kültür almak gerekir. mantar değildirler. tüy dökücü kremler enfeksiyon değil de allerjik reaksiyon yaratabilir sadece. zararlı değildir, sonuçta bir yöntem bularak temizliğin sağlanması gerekiyor, sizin seciminiz bu yönde yanlış bir şey yok. sevgiler.

merhaba doktor hanım ben 23yaşındayım ve yaklaşık bir buçuk yıldır tekrarlayan mantar enfeksiyonum var mantarlı bölgeyi biokadin ile temizliyorum kaşıntım ve akıntım yok son dönemlerde fakat beyaz süt kesiği gibi oluşumlar oluyor ve beni çok rahatsız ediyor.

merhaba doktor hanım ben 23yaşındayım ve yaklaşık bir buçuk yıldır tekrarlayan mantar enfeksiyonum var mantarlı bölgeyi biokadin ile temizliyorum kaşıntım ve akıntım yok son dönemlerde fakat beyaz süt kesiği gibi oluşumlar oluyor ve beni çok rahatsız ediyor.

selam tekrarlayan mantarın altında ne var diye araştırmak lazım kan şekeri bakılabilir, alışkanlıklarınız değiştirilebilir, kullandığınız ilaçlar varsa onlar hakkında konusulabilir. biokadin kullanmanızı tavsiye etmem. gene akıntınız başlamış en azından adet sonraları flora düzenleyici fitillerden şikayetiniz olmasada düzenli olarak kullanabilirsiniz. hekiminizle bunu paylaşın isterseniz sevgiler.

meraba doktor hanım size sorum,geçen sene candida mantarı geçirdim.şu anda prezervatifle korunuyorum ilişkiden sonra ara ara hafif kaşınmalar oluyor normaldede oluyor çok rahatsız etmiyor bende vagi hex 12 tablet fitil var 2 3 tane kullansam eğer başlamıssa geçirirmi?vede bu fitil prezervatifi etkilermi fitilden ne kadar süre sonra ilişkiye girilir kondom açısından?teşşekür ederim...

bide bu fitilden gece ve bu sabah 1 tane kullandım biraz yanma yapıyor şu anda ama kaşıntı yok normalde akıntımda normal 2 fitil yeterlimi onu öğrenmek istemiştim...

bide bu fitilden gece ve bu sabah 1 tane kullandım biraz yanma yapıyor şu anda ama kaşıntı yok normalde akıntımda normal 2 fitil yeterlimi onu öğrenmek istemiştim...

merahaba kullandığınız fitil flora düzenleyicidir yani birebir mantar tedavisi değildir. manta şikayetiniz var ise ona özel ilaçlar kullanmalısınız tekralayan mantar şikayeti olan kadınların korunması amacıyla verilir flora düzenleyiciler bu nedenle antifungal diye bilinen kremler kullanırsanız şikayetlerinizi daha hızlı giderir. bu tedaviler esnasında ilşiki sonrasında ilacınızı kullanınız ilaç etkiniği açısından. sevgiler.

merhaba
zaman zaman kaşıntı yanma kasık agrısı akıntı oluyor bundan neden kaynaklanıyor lütfen bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

merhaba
zaman zaman kaşıntı yanma kasık agrısı akıntı oluyor bundan neden kaynaklanıyor lütfen bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

merhaba bu şikayetleriniz vajinal bir enfeksiyondan ya da idrar yollarından kaynaklanabilir. ancak bir jinekolog muayenesınden sonra ayırıcı tanıyapıp tedavi verilebilir.

Merhaba Aytun Hanım, benim de çok uzun zamandır kaşıntı problemim var, akıntı hep var ama aşırı koyu ve kokulu değil gayet normal ama kaşıntı sorunu beni fena yapıyor en son dün gece kaşıntı sebebiyle sağ dış dudak kısmında bi şişme oluştu yıllar önce de böyle bir sorun yaşayıp yürüyemez halde evde 2-3 gün yatmak zorunda kalmıştım.üstelik dün akşamki banyo sonrasıydı, ben yine de temizleyip throsyd sürdüm.travacortu da kullandım daha önce.zaman zaman bu problem nüksediyor.doktora çok gittim bununla ilgili ama sürekli krem verip başlarından attılar.anüste de bu kaşıntı sorunu var.anüste çatlak vardı geçen sene verilen ilaçlarla kanama geçmişti ama geçenlerde yine başladı.bu sebep olabilir mi kaşıntıya?teşekkürler..

Merhaba Aytun Hanım, benim de çok uzun zamandır kaşıntı problemim var, akıntı hep var ama aşırı koyu ve kokulu değil gayet normal ama kaşıntı sorunu beni fena yapıyor en son dün gece kaşıntı sebebiyle sağ dış dudak kısmında bi şişme oluştu yıllar önce de böyle bir sorun yaşayıp yürüyemez halde evde 2-3 gün yatmak zorunda kalmıştım.üstelik dün akşamki banyo sonrasıydı, ben yine de temizleyip throsyd sürdüm.travacortu da kullandım daha önce.zaman zaman bu problem nüksediyor.doktora çok gittim bununla ilgili ama sürekli krem verip başlarından attılar.anüste de bu kaşıntı sorunu var.anüste çatlak vardı geçen sene verilen ilaçlarla kanama geçmişti ama geçenlerde yine başladı.bu sebep olabilir mi kaşıntıya?teşekkürler..

selam şu anda şişlik için eczaneden eudogladlı solusyon hazırlatıp 10 dakikalım pansumanlar yapıp rahatlayabilirsiniz. akıntı olmaksızın sadece kaşıntı var ise cilt problemi mi acaba düşünüyorum ya da paraziter bir durumdan kaynaklı mı detaylı muayene ve tetkikte fayda var.geçmiş olsun

doktor hanım,ben mantardan şüpeleniyordum ama bu aralar biraz az su içtimmi idrarda hafif yanma oluyo sonra geçiyo sanırım bu ara ara hafif kaşıntıda ondan oluyo 2 hafta önce idrar tahlili yaptırdım 1 2 lokosit çıktı anlamadım temiz çıktığı halde neden hafif sızlamalar oluyo mantar olsa akıntım çok ve peynirimsi olurdu heralde fakat akıntım günde 1 tatlı kaşını geçmiyor ve beyaz veya şeffaf oluyor idrar yanması için ne yapabilirim antibiyotik kullanmak istemiyorum mantarı tetikliyor diye teşekkürler...Allah razı olsun bzi dinlediğiniz için...

doktor hanım,ben mantardan şüpeleniyordum ama bu aralar biraz az su içtimmi idrarda hafif yanma oluyo sonra geçiyo sanırım bu ara ara hafif kaşıntıda ondan oluyo 2 hafta önce idrar tahlili yaptırdım 1 2 lokosit çıktı anlamadım temiz çıktığı halde neden hafif sızlamalar oluyo mantar olsa akıntım çok ve peynirimsi olurdu heralde fakat akıntım günde 1 tatlı kaşını geçmiyor ve beyaz veya şeffaf oluyor idrar yanması için ne yapabilirim antibiyotik kullanmak istemiyorum mantarı tetikliyor diye teşekkürler...Allah razı olsun bzi dinlediğiniz için...

selam eğer idrar yolunda enfeksiyon izlenmedi ise zaten antibiyortik önermeyiz. bol su içmek elbette önemli. monurol adında tek dozluk suda eritip içeceğiniz bir idrar antiseptiği önerebilirm. şikayetleriniz geçmez ise doktorunuza tekrar görünürsünüz. sevgiler.

merhaba, ben geçen yazdan beri üç kez mantar enfeksiyonu geçirdim, ilkinde antibiyotik ve travazol kullandım diğerlerinde sadece antibiyotik kullandım ama son iki seferdir şikayetlerim geçmesine rağmen cinsel ilişkiye girerken aynı acıyı hissediyorum. yani kaşıntı yanma veya akıntı yok ama cinsel ilişkiye girerken aşırı yanma oluyor. iki haftadır ilaç kullanıyordum ve ilişkiden uzak durdum tam geçti zannederken ilişkiye giremeyince resmen bunalıma girdim yani. ne yapmalıyım?

doktor hanım dediğiniz gibi munorol tek şaşe aldım daha kullanmadım reçetesinde antibiyotik diyo,peki bu ilaçda mantar yaparmı?ilacı alınca vajinanın florasının bozulmasından korkuyorum...

merhaba doktor hanım ;
benim uzun süredir akıntı sorunum var.son bir aydırda sadece ilişki sırasında kaşıntım oluyor.2,5 sene öncede aynı şikayetlerim olmuştu.Flura kapsül ve cipro kullanmıştım.Aynı hapları tekrar kullansam olur mu.(muayene gitmeye korkuyorum):kedi:

doktor hanım dediğiniz gibi munorol tek şaşe aldım daha kullanmadım reçetesinde antibiyotik diyo,peki bu ilaçda mantar yaparmı?ilacı alınca vajinanın florasının bozulmasından korkuyorum...

korkma rahatlıkla kullanabilirsin, idrar antiseptiğidir, mantara neden olmaz.

X