İlk doğum sezeryan olursa 2.ci normal olamaz mı :((

figenari

kuzummm
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2009
107
1
merhaba kızlar,

ben doğumumu mecburen sezeryan yapmak zorunda kaldım.
oysa normal doğum için hazırlamıştım kendimi ama mecburen doğumhanede
bebeğin sağlık sorunu yüzünden sezeryana aldılar beni apar topar :KK43:
şimdi diğer arkadaşarımın doğum hikayelerini dinleyince çok özeniyorum.
o çekilen acı inlemeler ağlamalar ve bebişine kavuşunca kendini cennette gibi
hissetmen.. bu zorluklara rağmen o kdr çok isterdim ki normal doğum olmasını
ve doğar doğmaz kucağıma almayı :KK43:(
şimdi merak ediyorum dr.uma da soracağım, 2.ci doğumu normal yapma
şansımız olmuyor mu sezeryan doğum yaptıysak?
bilgisi olan var mıııııı :KK43:((

figenari, ben bir tanıdığımdan duyduğumu paylaşmak istiyorum. ilk doğumu sezeryan olan birini istanbulda çok bilindik bi hastanede normal doğum yapmak için zorlamışlar ve dikişleri patlamış. Bu kişi 2 gün içerisinde ölmüş :KK43:(..

hadiiiiiii yaaaaa :KK43:(( offf acayip şaşırdım ve üzüldüm tabi ...
demek ki olur deseler bile güvenmemek gerek, ztn dikişlerimle de aram iyi değil
zorlamamak gerek.
çok tşk ederim cnm..

canım ben bu konuyu araştırmıştım bu konuya kafayı takan çok ayıda kadın olduğunu gördüm...ben de bahsettiğin gibi doğumhaneden sezeryana alındım...14 saat sancı çektim doğumun son aşamasına gelmiştim ama olmadı işte...ve bu benim içimde yara olarak kaldı
benim dr um bundan sonraki doğumlarımın sezeryan olacağını söyledi,tr de ilk doğum sezeryansa 2.ye nrmal doğum yapmadıklarını söyledi
ama avrupada bu çok sık yapılıyormuş...burdaysa güvenemiyorlar belki olur ama hiç bir dr o riski almak istemiyor...sen de araştırsan belki bulursun ama tr de bunu kabul edecek dr pek yokmuş
benim okkuduğum kadarıyla kesi işlemi yatay değilde dikey yaplırsa(dışardan görünen değil)2.ye normal doğum yapılması mümkün değilmiş bunu da kimse bilemez emin olamaz öyle değil mi?ancak avrupa ülkelerinde çok kontrollü olduüu için yapılabiliyormuş
google a ssvd(sezeryan sonrası vajinal doğum)yazarsan bunla ilgili bilgiler çıkıyo,hatta grup bile kurmuşlar,haberleşebilirsin
benim eltimin annesi bundan 30 sene önce bu şekilde doğum yapmış,yani ilk doğumu sezeryan 2.si 7sene sonra normal doğum olmuş hem de tr de...ama nasıl olmuş bilmem
ben de çok isterdim ama cesaret edemiyorum
sana bebeğini sağlıkla güzel günlerde büyütmeni dilerim

meraba figenari bende kizimi 10 yil önce sezeryanla dünyaya getirdim, ve ikinci bi hamileligim olursa, bebegimi bende normal yoldan dogurmak istiyorum ...seni bu konuda cok iyi anliyorum. Ama bu konuyu daha önce hic arastirmadim, konunun basligini görünce ilgimi cekti.

tam bilmiyorum ama ilk sezeryan olmuşsa ve ikinciyi normal doğurmak istiyorsan ilk sezeryandaki kesi yerinim raporunu istiyorlarmış............. beikide ilerde böyle bir düzenleme yaparlar

tam bilmiyorum ama ilk sezeryan olmuşsa ve ikinciyi normal doğurmak istiyorsan ilk sezeryandaki kesi yerinim raporunu istiyorlarmış............. beikide ilerde böyle bir düzenleme yaparlar

benim dediğim konu canım ben de böyle biliyorum
ama tr de neye güvenebilirsin ki tam olarak?kim bilir nasıl dolduruyorlar o raporları

Ben ikinciyi normal yoldan dogurmani tavsiye etmem canim...
Benim ilk dogumumda mecburi sezeryandi.
Ikincisini bende cok istedim normal yoldan olsun diye ama olmadi sancidan rahimim yirtildi...

Ama bizim bir komsumuz var.
Kadin ilk bebegini sezeryanla dogurmus senesinede normal dogumla yine dogum yapmis.bu sezeryanin üstüne 5 tane normal dogum yapti ama nasil oldu bilmem.

Ben senin yerinde olsam bebegimin ve kendimin hayatini riske etmezdim...

Ama yinede sen bilirsin.

[ı]merhaba kızlar,

Oysa normal doğum için hazırlamıştım kendimi ama mecburen doğumhanede
O çekilen acı inlemeler ağlamalar ve bebişine kavuşunca kendini cennette gibi
hissetmen.. Bu zorluklara rağmen o kdr çok isterdim ki normal doğum olmasını
Bilgisi olan var mıııııı :KK43:((
[/ı]

merhabalar yurt dışında ilk dogum sezeryan olsa bile 2ncide normal dogum yaptırılabiliyor ancak turkiyede hiç duymadım bence epidural anesteziyle sezeryan dogum yapabilirsiniz dogar dogmaz bebeginizi gorebilir opebilirsiniz şimdiden geçmiş olsun....

merhaba kızlar,

oysa normal doğum için hazırlamıştım kendimi ama mecburen doğumhanede
o çekilen acı inlemeler ağlamalar ve bebişine kavuşunca kendini cennette gibi
hissetmen.. bu zorluklara rağmen o kdr çok isterdim ki normal doğum olmasını
bilgisi olan var mıııııı :KK43:((

yapılıyor canım
ben yurtdışında doğum yaptım ve dr.uma sordum aynısını
oda herşey normal gelişirse tabiki normal yapacaksın dedi sezeryan son çaredir herzaman dedi
fakat iki doğum arası mutlaka 3 sene ve üzeri olması gerekiyor dedi bana ancak ozaman normal doğumu öneririm demişti
yanlız türkiyede dr.lar buna çok yanaşmiyorlarmış galiba :eek:lmaz:
inşallah bende ikiniciyi eğer yaparsam normal düşünüyorum :Saruboceq:
ilkindede çok istedim ama kızım malesef makat posizyondaydı, ve suyum azalmaya başlamıştı o yüzden daha fazla dönmesini bekliyemedik

Bende Normali çok isteyip mecburi sezeryan olanlardanım. Bebeğim boynuna kordon dolamış sancı başlayınca kalp atışları yavaşladı ve sezerayana aldılar... Hala rüyalarımda normal doğum yapıyorum. Benim doğumdan sonra doktoruma sorduğum ilk şey bir daha hamile kalırsam normal doğum yapabilirmiyim oldu.. Ama doktorum çok büyük risk ben tavsiye etmem dedi..
Ama yurt dışında yapıldığını biliyorum.. Özel bir program bile var bunun üzerine..
Bende çok istiyorum normal doğum sürecini yaşamayı ama nasip işte..

37 gün öncesine kadar bende bunu çok merak ediyordum ssvd yapan var mı diye, zaten ilk doğumumda da normal olmasını çok istemiştim 41. haftaya kadar bebeğim gelmedi sonrada strese girdi diyerek sezaryana alındım..

bu hamileleğimde en başından beri normal yapmaya takmıştım sezeryan bana kabus gibi geliyodu hangi doktora gittiysem çok riskli olduğunu, gereksiz bir istek olduğunu söyledi..

neyse vazgeçmedim ve son gittiğim doktor elif hanım bunun olabileceğini herşey normal giderse doğumumu da normal yapabileceğimi söyledi, ama bunda ilk doğumunuzun neden sezeryanla yapıldığının büyük bi önemi var,. mesela çatınız darsa, dardır yapacak bişey yok ikincide de bu durum değişmez.

25 ocak da lokman hekim hastanesinde sezeryan sonrası normal doğum yaptım, çok istiyordum 39+2 güne kadar bekledik ve çok da hızlı bi doğum oldu, öncelikle bunu istiyorsanız benim gibi çok araştırmalı çevrenizin ve hatta bi çok doktorun sözünü dinlememelisiz ben 5 doktor değiştirdim, hepsi bu isteğime karşı çıktılar..

eğer bütün hamileliğiz sağlıklı geçtiyse ve bunu kabul eden bi doktor bulduysanız sabredin ben 40. haftaya kadar bekledim.. muradıma erdim. herşey gönlünüze göre olur inşallah!

37 gün öncesine kadar bende bunu çok merak ediyordum ssvd yapan var mı diye, zaten ilk doğumumda da normal olmasını çok istemiştim 41. haftaya kadar bebeğim gelmedi sonrada strese girdi diyerek sezaryana alındım..

bu hamileleğimde en başından beri normal yapmaya takmıştım sezeryan bana kabus gibi geliyodu hangi doktora gittiysem çok riskli olduğunu, gereksiz bir istek olduğunu söyledi..

neyse vazgeçmedim ve son gittiğim doktor elif hanım bunun olabileceğini herşey normal giderse doğumumu da normal yapabileceğimi söyledi, ama bunda ilk doğumunuzun neden sezeryanla yapıldığının büyük bi önemi var,. mesela çatınız darsa, dardır yapacak bişey yok ikincide de bu durum değişmez.

25 ocak da lokman hekim hastanesinde sezeryan sonrası normal doğum yaptım, çok istiyordum 39+2 güne kadar bekledik ve çok da hızlı bi doğum oldu, öncelikle bunu istiyorsanız benim gibi çok araştırmalı çevrenizin ve hatta bi çok doktorun sözünü dinlememelisiz ben 5 doktor değiştirdim, hepsi bu isteğime karşı çıktılar..

eğer bütün hamileliğiz sağlıklı geçtiyse ve bunu kabul eden bi doktor bulduysanız sabredin ben 40. haftaya kadar bekledim.. muradıma erdim. herşey gönlünüze göre olur inşallah!

Süpermişşş... Yani normal yaptın dimi bişe olmadı... Ve Türkiyede yaptın doğumu... Harika valla... Peki iki doğum arasında ne kadarlık bir süre var..

Süpermişşş... Yani normal yaptın dimi bişe olmadı... Ve Türkiyede yaptın doğumu... Harika valla... Peki iki doğum arasında ne kadarlık bir süre var..

evet! ankara da lokman hekim de yaptım, ilk doğumumu 2005 nisan da yaptım yani arasında tam olarak 4 yıl 9 ay var..

ben sezeyan olan birinin normal doğum yapamıycanı biliyorum ayrıca çok tehlikeli ...

ben sezeyan olan birinin normal doğum yapamıycanı biliyorum ayrıca çok tehlikeli ...

yanlış biliyorsunuz, yapılabiliyor biraz araştırırsanız yapılabildiğini sizde öğrenirsiniz..(ben yaptım)

bütün doğumlarda komplikasyon olabilir, ayrıca hastane ortamında bulunduğunuz için herhangi bi terslik olursa anında müdahale edilebiliyor..

yani risk tabiki var normal doğum sürecinde bi aksilik olursa sezeryana alınabilirsiniz ama bana göre denemeye değerdi, çok şükür bi problem yaşamadım, (bu zaten düşük bi ihtimal) yalnız şunu da belirteyim ssvd sonrası epidural anestezi yapılamıyor, sebebide sezeryan dikişlerinizde bi problem olursa bunun daha kolay anlaşılabilmesi..

Merhaba ben Fransa'da yasiyorum burada kolay kolay sezeryan yapilmiyor ama mecburen dogum sezeryan olursa ikinci dogumun birinci doguma zaman acisindan ne kadar yakin olursa olsun eger olacaksa mutlaka normal yaptiriyorlar evet Turkiye'de boyle degil hatta buraya geldigimde aaa nasil yaptiriyorlar risk degilmi falan diye dusunmustum ama belki teknikten bir arkadas yazmis ya hani yatay kesik dikey kesik diye arastirmadim ama bildigim kadariyla buradada yatay sekilde ama dedigim gibi belki dikislerin teknigi acisindan miki acaba?mesela bir tanidigimin ikiz bebekleri alti aylikken sezeryanla dunyaya geldiler daha bebekler iki aylikken anneleri yeniden hamile kaldi ve normal dogum yaptirdilar bilemiyorum bizim ulkemizde sezryan daha balli (para acisindan)ve daha kolay geliyor diye ve belkide denetiminde zaafiyetinden dolayi sezeryan tercih ediyor dr lar.ve belkide adida risk oluyor insanlarida korkutuyorlar ????

ha bide yillar once duymustum Turkiye'de komsumun komsusu ilk dogumu sezeryan ikinciyide normal dogum yapmisti tabi yinede insan tereddutte kaliyor bilemezsin dr u

verdacığım seni yürekten kutluyorum mücadelenden dolayı. çok sevindim senin adına:))) yeni bebişin hayırlı uğurlu olsun:)))

arkadaşlar bende ilk doğumu normali denediğim halde sezeryan yaptım malesef. benimde içimde kanayan bi yara oldu okadar mücadele ettim ve doğuramadım diye. keşkelerim var hep başıma gelicekleri bilmediğimden sebep. sancımla ve 2 santim açıklıkla gittiğim halde sunu sancı verilip normalden 10 katı sancı çekip direncimin kalmaması. ıkınma hissi geldiğinde nefes alıp vermek yerine ıkındığım için bebeğin kafasının şişmesi. habersiz karnıma bastıklarında neye uğradığımı şaşırıp ıkınmak yerine kendimi sıkmam vs..... suan başıma gelicekleri bildiğim için ve aynı hatalara düşmeyip düşürmekte istemediğim için kafama takmış durumdayım ve araştırıyorum şimdiden. yapılamaz diye kesinlikle birşey yok. o bahsedilen 1000/ 1 kişide olucak yırtılma riskinin daha fazlası sezeryanda zaten var narkoz verildiğinde bira fazla kaçsa masadan kalkmama ihtimalin daha çok ona bakarsan. iyiki sezayen var zor durumlar için ama bence yurt dışındakiler kadınsa onlar yapabiliyorsa bizde yapabilmeliyiz. dr ların zihniyetlerini değiştirebilmeliyiz. onların iki çift lafına tırsıp hemen boyun eğiyoruz. alel acele doğurtim gidim diye bizleride çatır çatır kesmekten zevk alıyorlar işte yeterki başımızı beklemesinler.

bi arkadaşın dediği gibi bi sitede grupları var ssvd doğum yapanların üye oldum ama çok karışık olduğu için çözemedim. ama orda ssvd yapan dr ların isimleri ve adresleri var. istanbulda dilek yağmur adında bir dr var. geneli onda doğum yapmış ve çok memnunlar. gerçekten bu işe gönül vermiş bi dr bazı doğum hikayelerinden okuduğum kadarıyla. ama karşıda üsküdarda olduğundan bana uzak kalıyor araştırmaya yeni başladım. 16 haftalık hamileyim 1 dr eledim kabul etmedği için. cuma günü başka birine gideceğim. umarım buralardan bulabilirim ama bulamassam son ihtimal dilek hanıma gideceğim muhakkak. umarım bende verda arkadaş gibi denyimlerimi paylaşabilirim burada inş

normal doğumu gerçekten gönülden yapmak istiyorsanız korkmayın üzerine gidin araştırın. 2. den sonra bu ihtimal dahada zalacak. farzedelimki yırtılma oldu acil müdahale edildikten sonra riski nerde bunun. dr bahanesi uğraşmak istemediklerinden sadece.........

Sevgili Kardelen;

Teşekkür ediyorum,ilk doğumunda çok sıkıntı çekmişsin, bu doğumunda güzel anıların olsun inşallah! Umarım seninde doğum sürecin benim ki kadar kolay olur, kafana göre bi doktor bulmanı diliyorum..

Ayrıca yazdıklarının tamamına katılıyorum

X