Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

kızlar sizlere şöyle söyliyeyim ben sadece börekleri sıcak fırına atarım keki sıcak fırına attığınız zaman o sıcak havanın temesıyla birden söneryerimseniben yeterince kabarmaz ben hep soğuk fırına atarım inanın muhteşem kabarıyor yarın yapmayı düşünüyorum resmini eklerim.a.s birde bir arkadaşımız karbonat koyun demiş ben onu hiç denemedim dediğim gibi bir fiske tuzla çırpınca tuz gerçekten yumurtalarla birlikte kabarmasını sağlıyor geneldede kek ne kadar iyi kabarıyorsa o kadar lezzetli olur çok şükür bu zamana kadar başarısızlığa uğradığım bir kekim asla olmadı:1rolleyes: birde ben ilk önce 175 derecede pişirir 15 dakika sonra 160 indirim buda önemli en azından ben yıllardır böyle yapıyorumve herkeste beğeniyor a.s ıslak kek hakkında bir soru sormuş arkadaş onuda hemen yanıtlayayım mesela genelde herkes 1 bardak karışımdan ayırır ben 1 bardak ayırır fakat üstüne 1 bardak daha süt ekler öyle dökerim keki dilimyapmadan dökünki iyice çeksin içine yardımcı olabildiysem ne mutlu banabuyrunnnnnnnnn

Teşekkürler canım güzel bilgiler bunlar..kaydirigubbakcemile3
Bir tanede benden olsun kek yapılacağı zaman yumurtaları dolaptan erken çıkarırsak çok güzel kabarıyor.. kaydirigubbakcemile5

evet canım bunu bende biliyorum.ama açıkçası denemedim hiç ama bunuda dikkate alıcam sanada teşekkürlerkaydirigubbakcemile5

Yumurta sayısı arttıkça kabardığını -
önceden ısıtılmış fırına konacağını -
Piştikten sonra bir süre fırında bekletmek gerektiğini sanıyordum.
Doğrusu pek başarılı olduğum söylenemez. kaydirigubbakcemile3
Çok sağol ikoncanım - opuyorumnanaktan
bu püf noktalarına dikkat ederek
bugün fos fos kabarmış nefis bir kek yapmalıyım.
cake-076.gif

yardımcı olabildiysem nemutlu kulittacım ama inan pişman olmazsınkaydirigubbakcemile5

kızlar bende kalıbı yağladıktan sonra dibine susam veya toz haşhaş döküyorum hem yapışmıyor hemde kalıptan çıkarınca çok havalı gözüküyor

Bir püf noktasıda benden olsun.
Kek kalıbını sıvıyağ ile yağlarım.
Ama kek kalıbının sadece alt kısmına yağ sürerim.
Kenarlarına sürmem çünkü kalıbın kenar kısımlarına sürülen sıvıyağ kekin kabarmasını engelleyerek çökmesine neden olur.

ben sadece yumurta ve şekeri mikserle çırparım ,tüm malzemeyi bir kerede eklerim ,müthiş kabarır ,unu eliyim ,kabartma tozunu son koyayım gibi şeylerim yoktur ,kekte bende ustayımdır özellikle ıslak kekte ..
kek 170 dereceden yukarıda bişerse kabarmaz ,içi pişmez dışı yanar ,ideali 170 dir ..
birde malzemeye göre tepsi seçilmeli ,az harca büyük tepsi olmaz ,çok harca da küçük olmaz ,tepsinin üzerinde harc kadar boşluk kalmalı ki kabarma payı olsun ,ayrıca kuru olmasın ..

canım ben kendi yaptığımı söyledim çekiyoki söyledim karışımını ona göre ayarladığımı yazmıştım zaten ben hiç dilimleyip yapmamçabuk kurur çünkü ama herkesin kendi fikri tabikaydirigubbakcemile5

ben sadece yumurta ve şekeri mikserle çırparım ,tüm malzemeyi bir kerede eklerim ,müthiş kabarır ,unu eliyim ,kabartma tozunu son koyayım gibi şeylerim yoktur ,kekte bende ustayımdır özellikle ıslak kekte ..
kek 170 dereceden yukarıda bişerse kabarmaz ,içi pişmez dışı yanar ,ideali 170 dir ..
birde malzemeye göre tepsi seçilmeli ,az harca büyük tepsi olmaz ,çok harca da küçük olmaz ,tepsinin üzerinde harc kadar boşluk kalmalı ki kabarma payı olsun ,ayrıca kuru olmasın ..

olabilir tabi canım herkesin yapışı farklıdır yerimseniben her elin hüneride tabi eminim tabi öylede kabarıyordur buda benim yöntemim ben kendimi bildim bileli unu mutlaka elerim oda benim tercihim bu zamana kadarda çok şükür yanılmadıma.s tabi illa bunları yapmazsanız kabarmaz güzel olmaz diye bişey yok nacizane bende sadece kendimin denea.sdiği bilmeyen arkadaşlar için püf noktalarını paylaşmak istedim eminim benimde daha bilmediğim neler vardıra.s ama genelde herkes unu elemeden yapar tabiki oda olur boshayallersmile demek sende keki güzelyapan marifetli arkadaşlarımızdansınolumunekankayizsmile

Yumurta kokan kekleri hiç yiyemem ben ...bazen benim keklerimde de bu kokuyu hissediyorum 3 tane yumurta koymama rağmen benneyaptımki

canım bu o zaman senin yumurtaları çok iyi çırpmamandan olabilirmi acababilmiyorumkismile

Tahta kaşık demişsiniz o zaman mikser kullanmamak mı gerekiyor? Ya da sadece şeker ve yumurtatı mikserle çırpacağız o zaman değil mi?
Yumurta kokusunu limon veya portakal rendelerseniz biraz olsun engelleyebiliyorsunuz ayrıca hoş bir aroması oluyor. Bir de keki çok çırpmak gerekir sanırdım ama az bir şey karıştırmak yetiyormuş.

canım onu demek istemedim ben yani mikserle çırptıktan sonra hani dibini kaşıkla sıyırırz ya onu demek istedim kaydirigubbakcemile5

kızlar sizlere şöyle söyliyeyim ben sadece börekleri sıcak fırına atarım keki sıcak fırına attığınız zaman o sıcak havanın temesıyla birden söneryerimseniben yeterince kabarmaz ben hep soğuk fırına atarım inanın muhteşem kabarıyor yarın yapmayı düşünüyorum resmini eklerim.a.s birde bir arkadaşımız karbonat koyun demiş ben onu hiç denemedim dediğim gibi bir fiske tuzla çırpınca tuz gerçekten yumurtalarla birlikte kabarmasını sağlıyor geneldede kek ne kadar iyi kabarıyorsa o kadar lezzetli olur çok şükür bu zamana kadar başarısızlığa uğradığım bir kekim asla olmadı:1rolleyes: birde ben ilk önce 175 derecede pişirir 15 dakika sonra 160 indirim buda önemli en azından ben yıllardır böyle yapıyorumve herkeste beğeniyor a.s ıslak kek hakkında bir soru sormuş arkadaş onuda hemen yanıtlayayım mesela genelde herkes 1 bardak karışımdan ayırır ben 1 bardak ayırır fakat üstüne 1 bardak daha süt ekler öyle dökerim keki dilimyapmadan dökünki iyice çeksin içine yardımcı olabildiysem ne mutlu banabuyrunnnnnnnnn

Haftasonu kek yaptım.
hatta yeni evliyim,yani fırınıma yabancıyım ilk kez kek yaptım..
180 derece fırına ısınmış fırına koydum,öyle bir kabardı ki fotosunu çekip anneme gönderdim.
inanamadı,tek kabartma tozu ve unu eleyerek yaptım.
40 dakika da pişti bir süre sonra 140 dereceye düşürdüm sona doğru da kapattım derceyi sıcak halde bıraktım kendi kendine fırının içinde..
sıcak fırın sönmesine neden olmadı yani,annem de öyle yapar yıllardır.
bence başka bir püf noktası var olayın çünkü bazen yıllarca kek yapan insanlar kabarmayan kekler yapabiliyor..
elin ayarı mıdır o anlık şans mıdır nedir bilmiyorum.

Ben bir kere ısınmış fırına koymuştum kağıt gibi çıkmıştı. Bir daha da sıcak fırına koymadım. Bir de kayınvalidem yemek kursunda öğrenmiş, bazen kaşığın içindekiler dökülsün diye kabın kenarına vururuz ya öyle yapmamak gerekiyormuş. ılginç geldi bilmiyorum.

Islak kek yaparken karışımdan ayırmanıza hiç gerek yok. Fırından çıkınca üzerine 1 su bardağı ılık süt gezdirmeniz yeterli hem yumurta çiy olmuyor hem de kokmuyor. Zaten bir sürü farklı ıslak kek tarifi var.

X