Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

ikoncan85

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2009
2.071
14
39
merhaba kızlar kek kolay gibi gözüksede bazı zorlukları vardır,örnek olarak kimi kek kabarmaz sünger gibi olur,kimi kekte yumurta kokar,yada unu fazla kaçıp sert olmuştur.bende zamanla kendimi geliştirip bu seviyeye geldim :kedi:gerçekten güzel kek yaptığım söylenir ee birazda yapıyorum yanizemuszemus neyse benimde bu zamana kadar yaptığım belli başlı uyguladığım ufak püf noktaları var belki aramızda yeni evlenicekler yada evliler bilmeyenler olabilir onun için bende bazı püf noktaları vermek istedim buyrun kızlar umarım işinize yarar...
1.yumurta sayısı ne kadar az olursa kekiniz okadar iyi kabarır.(maks.3 adet)
2.yumurtayı çırparken ilk önce bir fiske tuz katarsanız karışımın nasıl kabardığını göreceksiniz.
3.unumuzu mutlaka eleyip koyalım buda kabarmasında oldukça etklidir.
4.kabartma tozumuzu en son koymalıyız.
5.kabartma tozunu koyduktan sonra en fazla 1,5 dakika çırparsak kekimizin daha iyi kabardığını göreceksiniz.
6.karışımımızı karıştırıken asla metal kaşıkla değil tahta kaşıkla çırpmalıyız.
7.daima soğuk fırına atılmalıdır.
8.ilk 20 dakika asla fırının ağzını açmamalıyız yoksa kekimiz söner.
9.kekimizi fırından hemen çıkarmalıyız yoksa söner.
10.fırından çıktıktan sonra hemen kesmeyelim yiyeceğimiz zaman dilimleyelim yani yiyeceğimiz kadar bu daha uzun ömürlü olmasını sağlar..

umarım sizlere faydalı olur arkadaşlar herkese bol bol kek yapmalaropuyorumnanaktan

mrb canım daha bugün kek yapmıstım bende ama kabarmadı yine körolsıca benim fırınım arçelik turbo asagıdaki sadece derece ayarı yapılanlardan bir türlü güzel pişirmiyor ne tip bir fırın kullanıyosunuz bi anlatın cünkü annemlerde yaptıgım tüm kekler tutuyorkaydirigubbakcemile2

Eklentiler

• $b_1103.jpg
    $b_1103.jpg
    5 KB · Görüntüleme: 636
birde soguk fırına atın demişsin kız ilk defa senden duyuyorum usta ascılar hep bizi kandırdımı yoksa denenip onaylanmıs birseymi

Kekleri kabarmayan hanımlar bu da benden.Kekin kabarık olmasını sağlamak için içerisine karbonat koyun.Muhteşem kabarıyor ...

sagol ıkoncan ama hep kabarma konusunda yazmıssın ben sıcak fırına koyuluyor sanıyodum
pekı en guzel ıslak kekın sırlarınıda verırmısın bazen kımı yerı kuru kalıyor

soğuk fırın dışında hepsi dikkat ettiğim noktalar a.s teşekkürler

soğuk konur diye biliyorum ben de..
annem öyle der.. herşey sıcak fırına,bir tek kek soguk fırına..

bence deneyin kızlar..

merhaba kızlar kek kolay gibi gözüksede bazı zorlukları vardır,örnek olarak kimi kek kabarmaz sünger gibi olur,kimi kekte yumurta kokar,yada unu fazla kaçıp sert olmuştur.bende zamanla kendimi geliştirip bu seviyeye geldim :kedi:gerçekten güzel kek yaptığım söylenir ee birazda yapıyorum yanizemuszemus neyse benimde bu zamana kadar yaptığım belli başlı uyguladığım ufak püf noktaları var belki aramızda yeni evlenicekler yada evliler bilmeyenler olabilir onun için bende bazı püf noktaları vermek istedim buyrun kızlar umarım işinize yarar...
1.yumurta sayısı ne kadar az olursa kekiniz okadar iyi kabarır.(maks.3 adet)
2.yumurtayı çırparken ilk önce bir fiske tuz katarsanız karışımın nasıl kabardığını göreceksiniz.
3.unumuzu mutlaka eleyip koyalım buda kabarmasında oldukça etklidir.
4.kabartma tozumuzu en son koymalıyız.
5.kabartma tozunu koyduktan sonra en fazla 1,5 dakika çırparsak kekimizin daha iyi kabardığını göreceksiniz.
6.karışımımızı karıştırıken asla metal kaşıkla değil tahta kaşıkla çırpmalıyız.
7.daima soğuk fırına atılmalıdır.
8.ilk 20 dakika asla fırının ağzını açmamalıyız yoksa kekimiz söner.
9.kekimizi fırından hemen çıkarmalıyız yoksa söner.
10.fırından çıktıktan sonra hemen kesmeyelim yiyeceğimiz zaman dilimleyelim yani yiyeceğimiz kadar bu daha uzun ömürlü olmasını sağlar..

umarım sizlere faydalı olur arkadaşlar herkese bol bol kek yapmalaropuyorumnanaktan

Yumurta sayısı arttıkça kabardığını -
önceden ısıtılmış fırına konacağını -
Piştikten sonra bir süre fırında bekletmek gerektiğini sanıyordum.
Doğrusu pek başarılı olduğum söylenemez. kaydirigubbakcemile3
Çok sağol ikoncanım - opuyorumnanaktan
bu püf noktalarına dikkat ederek
bugün fos fos kabarmış nefis bir kek yapmalıyım.
cake-076.gif

Teşekkürler bilgileriniz için.Ben de hep çok yumurta koyarsam çok kabarır diye düşünüyordum.Ama önemli olan yumurtayı ve şekeri mikserle krema kıvamına gelene kadar çırpmakmış.Önceden çırpıcıyla çırptığım için kek hamuru kek kalıbının yarısına bile gelmiyodu şimdi mikserle çırpıyorum 3 yumurtalı bile olsa kalıbın yarısını geçiyo piştikten sonra da kalıpla aynı boyda.Kek iyi de pandispanyalarım güzel olmuyor benim de senağlama

Bir de soğuk fırını ben de biliyorum.Kursta hocamız da soğuk fırına koyun diyor.

Son düzenleme:
Demek ki herkesin farklı yöntemleri var arkadaşlar.Benim de keklerim epeyce meşhurdur,kısmet olursa bu sonbaharda bir kekevi açacağım :)))) farklı tekniklerle uyguluyorum.

1-Kullanılacak yumurta sayısı kekin türüne ve kullanacağınız kek kalıbına göre değişir.Ben büyük kek kalıpları kullanırım genellikle en az yumurta sayımda 4 tür.(Yumurtalar kesinlikle ve kesinlikle oda sıcaklığında olmalıdır)

2-Yumurtaların beyazlarını ve sarısını ayrı kaplarda çırparım.Yumurta akları her daim bir fiske tuzla çırpılır,krem şanti kıvamına geldiğinde bırakılır.Kullanacağım şeker miktarınıda ikiye böler,bir kısmını yumurta akı bir kısmınıda yumurta sarısıyla çırparım.

3-Yumurta ve şekerden sonra sıvı yağı ekler kısa bir süre çırparım.

4-Un-kabartma tozu-vanilya-tarçın gibi malzemeleri hep birlikte eler,keke eklerim.

5-Kekimiz şayet meyveli olacaksa ,meyveleri bir kapta unlar en son kek hamuruna ekler,tahta kaşıkla karıştırırım.

6-Kek kalıbımı sıvı yağla yağlar,sonra un serpiştiririm,unun fazlasınıda kalıbı ters çevirirek dökerim.

7-Fırınımı unumu eklemeden önce ısıtırım.

8-Keki fırına verdikten sonra yarım saat hiç fırın kapağını açmam.

9-Pişip pişmediğini anlamak içinde kürdan kullanırım.Keke batırdığınız kürdan hamur parçaları olmadan çıkıyorsa pişmiştir,hamur bulaşığı varsa birazdaha pişmelidir.

10-Keki pişer pişmez fırından çıkarırım.Ilık hale gelince dilimlerim.Kek çok sıcak veya soğukken dilimlemeye çalışırsanız parçalanır.

Son düzenleme:
bende küçük yaşlardan beri kek yapan biri olarak tabi annemden öğrendiklerimle
kekim güzel olur.yaptıklarım;
yumurtaları yapmadan önce oda sıcaklığına çıkartmak..
yumurtaya azıcık tuz katmak...ve unu elemek yaptığım yöntemlerdir..
kalıbı margarinle yağlamam genelde tereyağı veya sıvıyağ kullanırım.
ve önceden ısıtılmış fırına koyarım annemden de böyle gördüm...gayette iyi kabarır.

X