Anksiyete + Panik Atak anında yardım almak isteyenler

banada bundan 6 sene önce panık atak teşhisi konmuştu..carpıntılarım oluyodu ilacsız kendi kendime yenmiştim..daha sonra herzaman yaşadıgımdan farklı bişey yaşadım..başım donuyodu denge problemi yaıyodum tekrar doktora gittim.bana panik atakların süreklı şekil dgiştirdgını söyledi.onuda zamanla atlmıştım ki.bı hafta önce yine baş dönmesi ve denge problemi yaşadım..ve bu sefer kendımı cok gucsuz hıssedıyorum..beım merak ettıgım sızlede de baş dönmesi yada denge problemi varmı yoksa sadece carpıntı şeklındemı yaşıyosunuz

banada bundan 6 sene önce panık atak teşhisi konmuştu..carpıntılarım oluyodu ilacsız kendi kendime yenmiştim..daha sonra herzaman yaşadıgımdan farklı bişey yaşadım..başım donuyodu denge problemi yaıyodum tekrar doktora gittim.bana panik atakların süreklı şekil dgiştirdgını söyledi.onuda zamanla atlmıştım ki.bı hafta önce yine baş dönmesi ve denge problemi yaşadım..ve bu sefer kendımı cok gucsuz hıssedıyorum..beım merak ettıgım sızlede de baş dönmesi yada denge problemi varmı yoksa sadece carpıntı şeklındemı yaşıyosunuz
ebrucum bende rahatsız edicek kadar baş dönmesi olmuyo. yalnız komşumda baş dönmesi ve denge problemi vardı ve arada kasılmaları oluyodu biz panik atak sanıyoduk doktora gittiğinde ise vertigo teşhisi koymuştu. emin olmak için bi nörolojiye git istersen. yada kendine dikkat et bakalım sadece atak zamanındamı oluyo baş dönmelerin yoksa sürekli varmı.

canlar bendede obssesyonn,,manik depresyon,,bipolar hepsinden biraz var,,bu duruma kolay gelmedim:KK43:(baya üzüntü stres sıkıntı yaşadımm,,sonra bunlar çıktı zaten hasas ve duygusalım kolay etkileniyorumm sağolsunn allahta sabrımı ölçüyo hala daha bu kulum nereye kadar dayanıcak diye herhalde:KK43:(((mafoldumben şuand iki çalışamıyorum evdeyken baya iyiymm,,ama işegirince hastalığım çıkıyo her gün aynı saatlede git gel kalabalık insanlar tam hastanelik oluyorumm babam bu duruma anlamamakta kararlı beni evde barındırmıcakk:KK43:(((atmaya kalktı iki sefer :KK43:(şimidde yalan uydurduk babam beni işe gidiyo sanıyo,,öğrenirse kapıya koyar açıığımı bekliyo ne yazıkk ki tek dualarım temiz bir evlilikk inşşş allahtan

ebrucum bende rahatsız edicek kadar baş dönmesi olmuyo. yalnız komşumda baş dönmesi ve denge problemi vardı ve arada kasılmaları oluyodu biz panik atak sanıyoduk doktora gittiğinde ise vertigo teşhisi koymuştu. emin olmak için bi nörolojiye git istersen. yada kendine dikkat et bakalım sadece atak zamanındamı oluyo baş dönmelerin yoksa sürekli varmı.

canım aslında ben baş dönmesini cok fazla yasamıyorum daha cok sanki arkadan biri beni itiyomuş gıbı oluyo..biri yanımda başım dönüyo desin benimde başım dönüyo.4 sene önce denge problemi için gittim doktora mr eeg iç kulak testi yapıdı.psıkolojik dendi..şuanda da cok ciddi korkularım beynimde bişey mi var diye. varbaşimin arkasında agrı vardı neten baktım çok kötü şeyler yazıyo daha beter moralim bozuldu

canlar bendede obssesyonn,,manik depresyon,,bipolar hepsinden biraz var,,bu duruma kolay gelmedim:KK43:(baya üzüntü stres sıkıntı yaşadımm,,sonra bunlar çıktı zaten hasas ve duygusalım kolay etkileniyorumm sağolsunn allahta sabrımı ölçüyo hala daha bu kulum nereye kadar dayanıcak diye herhalde:KK43:(((mafoldumben şuand iki çalışamıyorum evdeyken baya iyiymm,,ama işegirince hastalığım çıkıyo her gün aynı saatlede git gel kalabalık insanlar tam hastanelik oluyorumm babam bu duruma anlamamakta kararlı beni evde barındırmıcakk:KK43:(((atmaya kalktı iki sefer :KK43:(şimidde yalan uydurduk babam beni işe gidiyo sanıyo,,öğrenirse kapıya koyar açıığımı bekliyo ne yazıkk ki tek dualarım temiz bir evlilikk inşşş allahtan
canım aynı bende sen gibiydim çalışamam bi yere gidemem gitsem hastalanırsam diye korkardım. işe girince hastalığın çıkmıyo aslında o sende var zaten. sadece işte panik yaptığın ve ortam seni sıktığı için daha belirginleşiyo. babanın seni anlamadığını yazmışsın çok üzüldüm. çekmeyen bilmiyo nasıl bişey olduğunu suçlama dicem ama bilmese dahi anlaması gerekli seni. kaldıki bu seni evden kovacak kadar abartmış. ve rahatla evde de duramıyon sanıyorum. baban sırf hastalığın yüzündenmi yoksa maddiyat yüzündenmi evden uzaklaşmanı istiyo acaba. ne olursa olsun evlenipte kurtulmayı düşünme. bunun yerine hastalığın üzerine git biraz daha inatçı ol bu konuda evlenmekten önce rahatsızlığını en asgari düzeye düşürmeye çalış. eşler dahi olsa zaman zaman seni anlayamayabiliyo. ve erkekler evde hasta bi bayan istemiyo ne olursa olsun bu. birde eşinin anlayışsız çıktığını düşün bu senin için daha kötü bi yıkım olur. denize düşenin yılana sarılması gibi evliliğin olmasın inş. bu durumda bunu düşünmek için erken önce kendini biraz daha toparlaman lazım. sorunlarını burda yazarsan elimizden geldiğince durumunu değerlendiririz. yazmanı bekliyorum beni merakta bırakma.

canım aslında ben baş dönmesini cok fazla yasamıyorum daha cok sanki arkadan biri beni itiyomuş gıbı oluyo..biri yanımda başım dönüyo desin benimde başım dönüyo.4 sene önce denge problemi için gittim doktora mr eeg iç kulak testi yapıdı.psıkolojik dendi..şuanda da cok ciddi korkularım beynimde bişey mi var diye. varbaşimin arkasında agrı vardı neten baktım çok kötü şeyler yazıyo daha beter moralim bozuldu
ebrucum anlattığın kadarıyla sorunun psikolojik olma olasılığı fazla. çünkü başkası başım dönüyo dese benimde dönüyo demişsin. devamlı başım dönüyomu döndümü diye kendini dinlediğin için oluyo olabilir. beyninde bişey olsa daha farklı olurdu en azından biri dönüyo dediğinde seninde dönmez. netten bakınca her belirtinin bambaşka sebepleri çıkar ama bunları sen kendine yoruyosun gibime geliyo. fazla üstüne düşme düşersende yorumunu bi doktora bırak bence doktora gittiğin halde yine bişey çıkmazsa bu baş dönmesinin üstüne fazla düştüğün içindir.

bende de baş dönmesiyle çarpıntı ağlama geliyo .içim bi korku giriyo ama benim doktora gidip teşhis koyma şansım olmadı .eşim inanmıyo beyninle tenebilirsin diyo umursamıyo.çünkü neler yaşadığımı anlamıyor.evden dışarı çıkasım gelmiyo.çok zor bu durum.

bende de baş dönmesiyle çarpıntı ağlama geliyo .içim bi korku giriyo ama benim doktora gidip teşhis koyma şansım olmadı .eşim inanmıyo beyninle tenebilirsin diyo umursamıyo.çünkü neler yaşadığımı anlamıyor.evden dışarı çıkasım gelmiyo.çok zor bu durum.

AYNINI BENİMDE CANIM GEÇMİŞ OLSUN..ANKİSİYETE PANİK BOZKLUK DR GÖRÜN.KENDİN YENEMİYOSUN MALESEFF ÇOK ZOR EŞİN BİLMİYOR ENKISA ZAMANDA DR GİTT:çok üzgünüm:

ah aaahhhhhhhhhhhhh neler çekiyorum bebekte istiyorum yok hayatım çok anlamsız gelio sonu gelmiş gibi dr gittim paxsil verdi acayip uyuşturuyo elektirik çarpmış gibiyim başım dönüyo
napcam bilmiyorum siz hangi ilacı kulanıyosunuz off kafayı yrdim delircem kalbime ufak ağrı girse hayatım kararıyo ölüm korkusuyla

ah aaahhhhhhhhhhhhh neler çekiyorum bebekte istiyorum yok hayatım çok anlamsız gelio sonu gelmiş gibi dr gittim paxsil verdi acayip uyuşturuyo elektirik çarpmış gibiyim başım dönüyo
napcam bilmiyorum siz hangi ilacı kulanıyosunuz off kafayı yrdim delircem kalbime ufak ağrı girse hayatım kararıyo ölüm korkusuyla
geçmiş olsun canım. bende sabah-akşam cipralex ve atak sırasında da plegisil damla kullanıyorum.

cipralexsi bende kullandım 1 ay ii gelmişti küçük bi hamilelik yaşıyınca bıraktım

PANİK ATAKLARA SON VERECEK ALTI ADIM

HEDEFLER

*Panik atağın nasıl ve neden meydana geldiğini anlamak. Anksiyeteyi, paniği ve bunların sonucunda ortaya çıkan depresyonu kendi düşüncelerinizle yarattığınızı anlamak
*Paniği önlemek ya da en azından asgariye indirmek için atılması gereken adımların neler olduğunu kavramak.
*Depresyonun çeşitli derecelerini derinlemesine değerlendirmek ve anlamak.
*Panik, anksiyete, stres ve depresyonu kontrol etmeye ve rahatlatmaya yönelik teknikleri denemeye başlamak.
*Depresyonun hem fiziksel hem de psikolojik kökenleri olduğunu anlamak.
*Depresyonu rahatlatmaya dönük yöntemleri uygulamaya başlamak.

Panik atağa ya da anksiyeteye (KAYGI) neden olan şey nedir?

Bu sorunun yanıtı yeterince açıktır:

KENDİNİZ NEDEN OLURSUNUZ

Sizin dışınızda hiçbir şey bir panik atağa neden olamaz. Nedeni bütünüyle sizsiniz. Bunun edenini görelim: Dışsal bir anksiyete yaşadıktan sonra, bedeninizden gelen hislere ve semptomlara daha fazla konsantre olmaya başlarsınız. Bu sezgi ve semptomların hangi düzeyde gerçekten kaygılanmanıza neden olabileceğini tartmaya, onlar üzerine düşünmeye başlarsınız. Bu durum içsel nedenlerden kaynaklı anksiyeteye neden olur.

Bedeniniz bu gerçek ya da hayal mahsulü korkuyu hisseder ve vücudunuz onunla savaşması ya da onun kaynağından kaçması için ihtiyaç duyduğu çeşitli kimyasalları salgılamaya başlar. Bu kimyasallar adrenalin, sodyum laktat ve kortizol'dur.

Anksiyete derecesi yükseldikçe, salgılanan kimyasal miktarı da artar.

Bu durum anksiyetenin ikinci aşamasına, endojenöz (içsel) aşamasına geçmenize neden olur. Artık temel mesele sizi başlangıçta strese sokan belirgin neden değildir, temel mesele "garip duygular" ve "acayip belirtiler"dir. Böylelikle "benim sorunum ne" kaygısına kapılırsınız, bu durum şaşırtıcı ve kafa karıştırıcıdır. Öyle ki, bütün savunma sisteminiz çöker, duyarlılıklarınız yükselir ve paniklersiniz. Anksiyete karşı konulamaz bir hal almaktadır. Kontrolünüzü bütünüyle kaybetmekten korkar hale gelirsiniz.

Bu durumda asla aklınızdan çıkarmamanız gereken çok önemli bir şey vardır:

Asla kontrolünüzü kaybetmeyeceksiniz, asla çıldırmayacaksınız!

alıntı

Anksiyete atağı karşısında oto kontrol sağlamak için altı aşamalı bir yaklaşım söz konusudur:

Kaygılı olduğunuzu ve bu yönde hissettiğinizi anlayın. Bedeninizden gelen hislerin bir anksiyete belirtisi ve aynı zamanda da sizi bir şeylerin rahatsız etmekte olduğuna dair bir gösterge olduğunu kabul edin.
Sizi rahatsız eden şey her neyse, kendinize buna karşı kaygılı olma şansı tanıyın. "Elbette kaygılıyım çünkü……… ve bu durum karşısında kaygılı olmak gayet doğal"

Nefes alın. Önce burnunuzdan yavaşça nefes alın ve bunu yaparken de aklınızdan sayın: bir, bin, iki, bin. Ardından nefesinizi dört saniye süreyle ağzınızdan verin. Bunu yaparken aklınızdan dört saniyeyi, aynı yöntemle sayın. Bu işlemi en az atmış saniye süreyle tekrarlayın.

Kaygılı zamanlarda kendinizle konuşurken pozitif diyalogu kullanın. Anksiyete geçecektir. Böylesi bir diyaloga şu örnek verilebilir: "Bu sadece bir anksiyete. Geçecek. Kontrolümü kaybetmeyeceğim. Hislerimden bağımsız olarak iş hayatımı sürdürebilirim. Hissettiklerim bana zarar vermeyecek."
Meşgale yaratın. Kendinizi uyaracak bir şeyler yapın. Bedeniniz yüksek viteste el freni çekilmiş bir araba gibidir bu evrede. Sadece orada öyle boş bıoş oturmayın. Yürüyün, koşun, temizlik yapın, bir şeyler yapın. Kendinizi hislerinize teslim etmeyin.

Yaşamakta olduğunuz hislere bir parça mizahi yaklaşmaya çalışın. Garip hissediyor olabilirsiniz, ama garip görünmüyorsunuz. Kendi kendinize bir müddet garip şeyler hissetme izni verin. Büyük bir sorun değildir bu. Kendinizi gerçekte rahatsız etmekte olanın ne olduğunu bulmaya çalışın. Yaşamak istemediğiniz bir çatışmanın mı içindesiniz? Sizi rahatsız eden şey ürkütücü bir düşünce mi? Yoksa dün gece izlediğiniz televizyon programı mı? Sizi ne rahatsız ediyor?

Tüm bunlar zaman alır ve çok sayıda denemeye ihtiyaç duyulur. Ne var ki panik ve anksiyete ataklarından korkar olmaktan çıkabilmenin tek yolu da onları deneyimlemektir. Ardından onlar üzerinden kendi yöntemlerinizle gelecek ve bu atakların sizi incitmediğini göreceksiniz. Kaçmaya hiç gerek yok. Güvenli yerinizde ve güvenli kişiliğinizdesiniz. Kendinizi iyileştirebilirsiniz.
alıntı

Arkadaşlar benim de erkek arkadaşım da anksiyete denen sıkıntı vardı ve gitmediği özel doktor kalmamıştı, bir yere kadar terapi sağlıyolardır belki doktorlar ama ben kesinlikle çarenin hastanın beynindeki pozitif düşüncesinde olduğunu düşünüyorum. Erkek arkadaşım düzenli ilişkimiz sayesinde yendi bu illeti diyebilirim. Biriyle yaşadığınız güzel paylaşımlar hayata umutlu bakabilmek sevdiğin bir arkadaşının eşinin dostunun sana destek olması çok faydalı oluyo. bu konuyu buraya sığdırmak çok zor ama kısaca çözümün -arkadaşlık veya aşk- iyi bir ilişkiden geçtiğinden eminim ben.

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim de erkek arkadaşım da anksiyete denen sıkıntı vardı ve gitmediği özel doktor kalmamıştı, bir yere kadar terapi sağlıyolardır belki doktorlar ama ben kesinlikle çarenin hastanın beynindeki pozitif düşüncesinde olduğunu düşünüyorum. Erkek arkadaşım düzenli ilişkimiz sayesinde yendi bu illeti diyebilirim. Biriyle yaşadığınız güzel paylaşımlar hayata umutlu bakabilmek sevdiğin bir arkadaşının eşinin dostunun sana destek olması çok faydalı oluyo. bu konuyu buraya sığdırmak çok zor ama kısaca çözümün -arkadaşlık veya aşk- iyi bir ilişkiden geçtiğinden eminim ben.
aslinalan seni tebrik ediyorum. erkek arkadaşını bu durumda yalnız bırakmamışsın ve tabiri caizse bir nevi terapisti sen olmuşsun. bu hastalıkta tabiki güven, yanında olduğunu bilmek, destek almak çok önemli arkadaşın bu yönden çok şanslıymış. inş bi daha aynı şeyleri yaşamassınız sağlıcakla kalın.

:bbo:keşke herşey pozitif düşünmeyle olabilseydi...bi kere bu atak başlayınca pozitif düşünmeyi bırakın düşünme bile düşünemiyorsunuz.....
zaten hep istemedigimiz şeyleri yaşaya yaşaya bu hale geliyoruz bence...
bu hafta sonu ben yine ufaktan bi kriz geçirdim.Allahtan hastanelık olmadım yine.sınava girecektım.eger sınav anında olsaydı bütün emeklerım boşa giderdi.yine etkiledı tabiki ama sınavdan olmadım.en azından düşük gelir.kafam durmustu çünkü.okulun bahcesınde hıçkıra hıçkıra ağladım.başım döndü kalkamadım yerimden ve en önemlisi 35 haftalık hamileyım:CüvCüv: bebişim için çok üzüldüm.zavallım ben krize girince hiç hareket etmiyo kuzucum.annesını hiç üzmüyo.şimdi nasıl tekmeliyo bi görseniz.benim hastalımı biraz hamileligim azalttı.3 gündür canım hiçbişey yapmak istemiyo ..oysa hastane cantamızı hazırlamamız gerek:KK43:
bu hastalıgın en güzel tedavisi dua.....
ben duacınızm....hepimize dua ediyorum...ilaç kullananlara tavsiyem düzenli kullanın...sadece krız anında kullanılan ilaç işe yaramaz hele uyuyup atlatanlar...size seslenıyorum ilk başta rahatlatıyomuş gibi oluyo ama sonrası hüsran haberiniz olsun....doktorunuzun tavsiyesıyle uygun ilacınızı kullanın telkın alın....eminim bi şekilde bizde iyi olacaz...hastalımız anksiyete hayatın kendisi kaygı dolu olunca atlatması zor biraz...ama hepsı bi gün bitecek..bu kaygılarımız sona erecek...ben bir daha atak yasamak istemiyorum....dua edelim birbirimize...her atak ölümden beter...yasayan bilir sadece....her defa ölmek..ölümü hissetmek çok zor...Allah yar ve yardımcımız olsun...

canım ben de baş dönmesi ve denge bozuklugu yasıyorum çok zor bir durum işe zor gelıyorum ılk atak işyerımde oldugu ıcın şimdi işe gelirken hep içimde bir korku ya yine olursa
gecen yıl 3 hafta raporluydum çalısmayı bıraka ayaga kalkamıyordum evin içinde bile
evet pa şekil değiştirıuyor kaygı oluyor çarpıntı oluyor ter basması hepsini yasadım ben ,
şimdi de baş dönmesi ve denge bozukluklarını yasıyorum

Rabbim şifa versin

canım ben de baş dönmesi ve denge bozuklugu yasıyorum çok zor bir durum işe zor gelıyorum ılk atak işyerımde oldugu ıcın şimdi işe gelirken hep içimde bir korku ya yine olursa
gecen yıl 3 hafta raporluydum çalısmayı bıraka ayaga kalkamıyordum evin içinde bile
evet pa şekil değiştirıuyor kaygı oluyor çarpıntı oluyor ter basması hepsini yasadım ben ,
şimdi de baş dönmesi ve denge bozukluklarını yasıyorum

Rabbim şifa versin
dediğin gibi bu hastalık şekil değiştiriyo. her atakta başka bi belirtinin ön plana çıkması bendede oluyo. mesela birinde mide bulantısı daha çok ön plana çıkarken diğerindeyse çarpıntı sıkıntı hali daha ön planda olabiliyo.

X