Bebek Beslenmesi 10 aylık bebek beslenmesi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
arkadaşlar istedimki bu başlıkta sadece 10 aylık bebeklerimizin beslenmesini paylaşalım.benim kızımın 1 günlük menüsü şöyle..
sabah 8:30 120 cc 6-12 ay pınar dewam sütü içine1 yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı pekmez 1 kutu labne peyniri veya beyaz peynir /cicibebe bebek ekmeği yada bisküvü 1 gün biri 1 gün biri.
11:30 gibi meyve püresi
13.30 sebze ,tarhana ,yoğurt ,mercimek yada kesme çorba içine tavuk ya da kıyma ilave edilmiş
17:30 yarım muz ilaveli yoğurt 100 gr (yoğurt miktarı sizce az mı) hazır yoğurt kullanıyorum babymix
21:00 muhallebi öğünümüz bizim en sorunlu öğünümüzdür..arı nın muhallebisini pişirdim epeyce bi süre ama öğürerek yediği için milupanın sütlü pirinçli gibi kaşık mamalarına döndüm..bunlarıda bazen sulu yapıp biberonla veriyorum yarı koyu..uykuya dalmadan .hiç yememesinden iyidir diye..
ben çalışıyorum öğretmenim .sütüm gitgide azaldı gün içinde emmiyo sabah ve akşam 1 kere..1 kerede gece emiyo.. gece 1 seferde 120lik maam veriyorum
benim sorum şu: nekadar emziriyor 10 aylık bebek annleeri yada emzirmeyenler böyle bir katı beslenmenin yanısıra ne kadar günlük mama veriyor?
birde akşam öğününde nasıl bir düzenleme yapabilirim?her bebek muhallebi sewmeyebilir.onlarında bir damak zevki var ama akşamın 9 unda tekrar çorba vermekte abes geliyo bana..önerilirenizi bekliyorum

Selam,

Benim kızım 8,5 aylık şuan Cumartesi 8 aylık kontorlumuz var.. :)
Benim kızımın menüsü seninki ile aynı sadece ben öğlen yağsız et veriyorum yani çorbasının içine koyuyoryum ve sebze çorbası..
Aksam 7,30-8:00 gibi akşam çorbası var tarhana-mercimek-yayla artık evde ne pişiyorsa onu yiyor..Sonra minumum 1 saat 1,5 saat sonra da kaşık maması sütlü pirinçli koyu kıvam yapıp biberonla veriyorum..
Akşamları da 1 kere kalkıyor 120 cc süt veriyorum o kadar..

Ama cumartesi itibari ile köfte-makarna-pilava başlıcaz doktorumuz öyle demişti bakalım nasıl bir şey olacak???

Valla kızlar sizin bebişler çok yiyor benimkine göre :) Kızım emmeyi bıraktı mamaya düştü, daha doğrusu bir gün çok güzel yiyor o gün mamayı da fazlasıyla içiyor ertesi gün ne mama ne ek gıda yiyor.
Yoğurtla başından beri aramız iyi değil kısa bir dönem süzme yoğurt yedi yedi diyorsam iki yemek kaşığı kadar falan sonra onu da bıraktı. Pirinç unlu mamaya karşı çıkmama rağmen arada veriyorum. Cicibebe verme demişti doktorumuzn biri bir diğeri birkaç tane ver yiyorsa dedi. Ben de içine balık yağı karıştırıp veriyordum. Kahvaltımız iyi çok şükür mamasını yemiş olsa bile peynir zeytin yumurta yiyor ekmek pek vermiyordum iyi pekmez bulamadım o yüzden pek ısrar etmedim arada tadını alsın diye tahin ve reçel verdim çok az. bir dönem tereyağ verdim.
Çorba konusunda daha doğrusu sıvı gıdalar konusunda sıkıntılıyız katı olsun kapa kapa yiyor fakat sıvılarda keyfine kalıyoruz ben de yaptığım püreleri hazırladığım ek gıdaları dökmekten bıkmıştım doktorumuz artık ne yiyorsanız ondan verin yumurta beyazı da verin dedi saece inek sütünü 1 yaşından sonraya erteleyin dedi.Eti tavuğu falan gayet güzel yiyor da sebze yemeği çorba canı isterse... bir de biz yerken yiyor sıpa yoksa asla ağzını açmıyor ramazanda zorlanacağız galiba.
Silikon kaşıkla veriyordum ilk zzmanlar sonra plastik mama kaşıkları aldım ilginçtir ki B..K.. hazır gıda zincirinin dondurmayla birlikte verdiği maviş plastik kaşıkları var onları çok sevdi şimdi onlarla yiyor pekçok şeyi :) Kaşığı eline alıp yemek istiyordu ama ortamımız müsait olmayınca vermiyordum baktım ki zaten aldığını yemiyor sadece döküyormuş katı şeyleri kemirmeyi seviyor ama ısırma miktarını ayarlayamayınca sorun oluyor :) Son olarak mama sandalyesi almaya karar verdim belki motivasyonu artar yemeye başlar diye. Ddoktorumuz dediğine göre toplamda 2 ek gıda 1 mama oranıyla devam etmemiz gerekirken bizimki 2 mama 1 ek gıda gidiyormuş. Az yemesine de razıyım ama hazırladıklarımı dökmek gerçekten moralimi çok bozuyor. Kilo alımı az gidiyor fakat boyumuz çok uzun.Doktorumuz sorun yok dedi. Zaten çok hareketli de bu arada iki alt dişimiz çıktı üst diş gelmek üzere.Uykumuz değişken gündüz çok uyuyunca gece daha güzel uyuyor :) 4 aydan beri gece uyanıp emmiyordu ama 6 saatlik gece uykumuz vardı.Son zamanlarda ağlayarak uyanıyor susuyor sanırım ya da diş sancısı giriyor civcivime. Yaz döneminde şu ek gıda işini halletmeyi umuyorum. İnşallah başarılı olurum. 1 yaşında normal yiyen bir bebek olması için dua ediyorum.

kızlar merhaba,

ben çalışmaya başladığım için oğluşumu artık emziremiyorum. zaten 4. ayından sonra yavas yavaş devam sutu vermeye başlamış, 6 aylık olduğunda ek gıdaya geçmiştik. o zamandan beri zaten bizim bıdık eskisi kadar anne sutu almak ıstemedı...

şu anda meme onun için bir oyuncak :))

bizim doktorumuz meyve, sebze, tahıl (muhallebi), kahvaltı, yoğurt gibi ek gıdaların hepsini almasının gerektiği söyledi. ama bunları hergün verirsem de devam sütüne yer kalmayacaktı. o yüzden 3 gün sebze ve muhallebi 3 gün de kahvaltı ve meyve veriyoruz. yoğurt vermeye her gün dikkat ediyorum. arada da fileyle meyve vermeye özen gösteriyoruz.

bu arada beslenme konusunda nasıl bir annesiniz merak ediyorsanız Adım Adım Bebeğim...: Test: Çocuğunuzun beslenmesi konusunda nasıl bir annesiniz? bu linkteki testi çözebilirsiniz :) sonuçlar çok eğlenceli gerçekten

benimde oğlum 10 aylık , pınar devam sütü denemeyi düşünüyorum teşekkürler:13:
dişleri patladı iştahı pek yok ama hemen hemen her yemeği yedirmeye çalışıyoruz

bebeklerimizin beslenme sorunu en buyuk problemlerimziden biri. pek yorucu, hem onlar hem de bizim icin

merabalar. benim bebeğim dokuz aylık... yazılanları okuyorum da hep öğünler 8de 10da bitiyor... benimki daha yeni 3 saatte bir aralığa uzadı süt içmesi... daha önceden 2 saatte bir 100-120ml süt içiyordu. ilk altı ay sadece anne sütü içti. daha sonra sütüm azaldı(aylık iğne yüzünden). şimdi dokuz aylık. 3 saatte bir acıkıyor. devam sütü içmeden de doymuyor. sabah 9-10 gibi kalkınca kahvaltı gibi yaptırmaya çalışıyoruz ama doymuyor. 150ml devam sütü içiyor. 3 saat sonra çorba içiyor. 3 saat sonra devam sütü.. devam sütü... arada pirinçli unlu muhallebi yiyor ama onu yedikten sonra 3 saat durmuyor. aynı şekilde gece de acıkıyor... gece en fazla 4 saate uzatıyor öğününü.... haftada bir 900gramlık sma alıyorum... bebeğim 10kilo, boyu 74cm... aralarda meyve vermeye çalışıyorum ama süt içmeden doymuyor :KK43: nerden anlıyorum acıkma ağlaması başka oluyor acı acı :KK70: dişleri bi çıksaydı baya yükseldi damakları ama...

Cok guzel bi başlık benom oglum 10.5 aylik ben de merak ediyordum su emzirme isini gunduz 2 veya 3 defa emziriyorum gece zaten 3 veya dort defa emiyor.artik ben ne yersem ona yediriyorum.hazir mama bazen yatarken veriyorum onun disinda hazir hic bisey vermiyorum sabah kahvaltisini ekmekle yapiyor ustune de pipetle sut iciyor.ara ogun meyve oglen yemek ara ogun yogurt bazen kuru kayısı incir veya mey ve.aksam yemek gene vee sonra uyku.arkadaslar bence muhallebilerinizi normal sutle yapin daha saglikli.

Kesinlikle çok yerinde bir konu olmuş bu. Benim oğlum da 9 ay 3 haftalık. 8-8.30 arası kahvaltı ( peynir ve yumurta/ pekmezi aynı öğün vermiyorum) bazen lokma lokma yefiriyorum bazen karıştırıyorum. Son günlerde kahvaltısına çok az zencefil rendeliyorum faydasının olduğunu düşünüyorum. Öğünler arası aşağı yukarı 2,5- 3 saat. yoğurt ve meyve birer öğün sabit, onun dışında çorba ve yemek evde ne varsa, hazır kullanmıyorum, ekmeği de kendim yapıyorum, emmeye gelince, uyutmadan hemen önce ve canı başka ne zaman isterse emiyor akşam da 6 buçuk 7 civarı uyuyor. Sorunum( ki bu benim hatam) blender çok kullandım bugüne kadar çünkü kusmaya çok yatkın oğlum. Büyük taneli şeylere malesef alışamadık daha. Hemen öğürüyo ve çıkarıyo ne varsa. Bu arada uykuları alt üst olmuş durumda üst diş gelirken başladı, 1 aya yakın zamandır akşam uyuttuktan sonra sık uyanıyo dalamıyor galiba, gece de 3-4 defa kalkıyo emmek istiyor:KK43:( nasıl başedicem bilmiyorum gündüz uykuları da kısaldı...

OTE="elenanet, post: 17545953, member: 162042"]benim oğlum da 10 aylık-artık herseyi yediriyoruz biz...yaklaşık 2 aydır sabahları omlet yiyor peynirli ve çeşitli versiyonlarda .beyazını ayırmadım dokunmuyor.köfte,balık,tarhana,tavuk suyuna çorba,tavuk budu(özellikle ısıra ısıra yemeye bayılıyor),kuru fasulye,pilav,makarna,kuskus,börek ... bunlar en sevdiği yemkelr :)) bugüne kadar sadece kivi alerji yaptı...başka yiyecek konusunda sıkıntı yaşamadık...hala mama içiyor ve gece yatmadan ballı süt içiyor :) bu hafta pınarın devam sütünü aldım ve keçi sütü aldım...değişiklik olsun.benim merak ettiğim gece kalkmayı ne zaman bırakacak...yatarken sütünü veriyorum sabah 5.30 da tekrar acıkıyor mama içiyor uyuyor...söyle sabaha kadar uyusa ne iyi olur...[/QUOTE]
Nby

Turnbackthehandsoftime .!.:
Kesinlikle çok yerinde bir konu olmuş bu. Benim oğlum da 9 ay 3 haftalık. 8-8.30 arası kahvaltı ( peynir ve yumurta/ pekmezi aynı öğün vermiyorum) bazen lokma lokma yefiriyorum bazen karıştırıyorum. Son günlerde kahvaltısına çok az zencefil rendeliyorum faydasının olduğunu düşünüyorum. Öğünler arası aşağı yukarı 2,5- 3 saat. yoğurt ve meyve birer öğün sabit, onun dışında çorba ve yemek evde ne varsa, hazır kullanmıyorum, ekmeği de kendim yapıyorum, emmeye gelince, uyutmadan hemen önce ve canı başka ne zaman isterse emiyor akşam da 6 buçuk 7 civarı uyuyor. Sorunum( ki bu benim hatam) blender çok kullandım bugüne kadar çünkü kusmaya çok yatkın oğlum. Büyük taneli şeylere malesef alışamadık daha. Hemen öğürüyo ve çıkarıyo ne varsa. Bu arada uykuları alt üst olmuş durumda üst diş gelirken başladı, 1 aya yakın zamandır akşam uyuttuktan sonra sık uyanıyo dalamıyor galiba, gece de 3-4 defa kalkıyo emmek istiyor:KK43:( nasıl başedicem bilmiyorum gündüz uykuları da kısaldı...
Benzer sikintilar bizde de var.Biz dw

Benzer sorunlar bizde de var.hala her şeyippüre kivaminda seviyor bebeğimgeceleri ise 6-7 kez uyanip emerek uykuya daliyor.bütün gece uyuyor diyen anneleri saskinlikla okuyorum .her bebek farklı iste.

Öncelikle rabbime sağlıklı sihhatli mutlu ve huzurlu bebek verdiği için binlerce şükür..bende bebeğime 10 aylık olduğu için sizin aşağı yukarı anlattıklarınızın aynısını uyguluyorum.artı olarak çok beğendiğim ve her yemeğine katık ettiğim RUŞEYM kullanıyorum..farkını gelişiminde gördüm.şiddetle tavsiye ediyorum.faydalarını okuduğunuzda keşke geç kalmasaydım diyecceğiniz çok güzel bi nimet..yoğurda süte çorbaya herşeye katıp yedirebiliyorum..iyi günler

Merhabalar sürekli yazılanları takip ediyorum ama yeni katıldım aranıza.Öncelikle Rabbime şükürler olsun bizi böyle bir melekler verip ödüllendirdiği için.Benimde 10 aylık oğlum var.Bizimde ek gidalarla aramiz cok iyi degil.Başta biraz iyiydi ama diş çıkarıp hasta olunca sürekli kustu anne sütünden başka birşeyi istemdi. Bu arada sünnet oldu derken biraz zor oldu bebegim icin.Şimdi 10 qundur biraz daha iyi yemesi.Taneli yiyeceklerle cok aramiz iyi degil yiyor ama severek yemiyor.Aptamil mama kullandık 6 aylikken ama cok fazla icmedi simdide hic icmiyor hero baby denedim onuda sevmedi sabaha kadar sadece anne sutu aliyor.11 qibi uyaniyor kahvalti yapiyoruz sonra yogurt yiyor aksam bizimle birlikte yemek yiyor tabi ona gore yapiyorum yemekleri gece yatmadan oncede kasik mamasi veya muhallebi yiyor.Yazilanlari gorunce sanki az yiyor qibi geldi bana ama sizce nasil??

Zencefil konusunda emin değilim ama 2 yasından önce verilmez diye biliyorum. Lürfen bir arastırın

Bebeğim tam 10 aylık

07.30 Uyanma ve 150 ml anne sütü
09.30 100ml aptamil 3+1 yemek kaşığı labne+1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi+1 yumurta sarısı+1 ceviz+Hipp yulaflı
10.00-12.00 Uyku
12.10 150 ml çorba (çorba diyorum ama baya karışık ör: pırasa+mercimek+kıyma+patates+kereviz+havuç)
14.30 150 ml meyve püresi
15.00-17.00 Uyku
17.10 150 ml anne sütü
19.00 Banyo
19.30 150 ml yoğurt+karışık meyve püresi
20.00-07.30 Uyku (Sadece 03.00'te emiyor)

X