Bebek Beslenmesi 10 aylık bebek beslenmesi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

emelertesi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2010
6
0
arkadaşlar istedimki bu başlıkta sadece 10 aylık bebeklerimizin beslenmesini paylaşalım.benim kızımın 1 günlük menüsü şöyle..
sabah 8:30 120 cc 6-12 ay pınar dewam sütü içine1 yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı pekmez 1 kutu labne peyniri veya beyaz peynir /cicibebe bebek ekmeği yada bisküvü 1 gün biri 1 gün biri.
11:30 gibi meyve püresi
13.30 sebze ,tarhana ,yoğurt ,mercimek yada kesme çorba içine tavuk ya da kıyma ilave edilmiş
17:30 yarım muz ilaveli yoğurt 100 gr (yoğurt miktarı sizce az mı) hazır yoğurt kullanıyorum babymix
21:00 muhallebi öğünümüz bizim en sorunlu öğünümüzdür..arı nın muhallebisini pişirdim epeyce bi süre ama öğürerek yediği için milupanın sütlü pirinçli gibi kaşık mamalarına döndüm..bunlarıda bazen sulu yapıp biberonla veriyorum yarı koyu..uykuya dalmadan .hiç yememesinden iyidir diye..
ben çalışıyorum öğretmenim .sütüm gitgide azaldı gün içinde emmiyo sabah ve akşam 1 kere..1 kerede gece emiyo.. gece 1 seferde 120lik maam veriyorum
benim sorum şu: nekadar emziriyor 10 aylık bebek annleeri yada emzirmeyenler böyle bir katı beslenmenin yanısıra ne kadar günlük mama veriyor?
birde akşam öğününde nasıl bir düzenleme yapabilirim?her bebek muhallebi sewmeyebilir.onlarında bir damak zevki var ama akşamın 9 unda tekrar çorba vermekte abes geliyo bana..önerilirenizi bekliyorum

merhaba
benim bebeğim 11. ayı bitirmek üzere.Benimde sütüm eskisi gibi değil ama hemşire normaldir demişti.ben tüm gece emziriyorum. onun dışında 1 kase çorba ve akşam yemekte ne piştiyse onu yediriyorum ama tabii ona uygun şeyler yapmaya çalışıyorum .kabak ıspanak nohut mercimek vs vs ...yemez ise zorlamıyorum saat tutmuyorum .arada meyve suyumuz oluyor yada oturup birlikte kemiriyoruz elma armut ayva portakal mandalina vs vs .. sabah kahvaltısında ise yogurdun içine yumurta sarısısı peynir eziyorum onun dısında recel pekmez yediriyorum tatlı olarak .haftada bir iki sefer balık arada ciger yediriyorum..sizce ben azmı yediriyorum acaba ?bazen bende şüphelere düşüyorum da acaba doğru besleniyo mu diye?bence akşamları mama en mantıklısı sizin içina ama emiyorsa mamaya gerek yok bence siz kendinizede iyi bakın sütünüz azalmasın su için bol bol mesela rejim uygulamayın ...görüşmek dileği ile... bebeğinizle sağlıklı kalın.hepimizzz amin.

arkadaşlar istedimki bu başlıkta sadece 10 aylık bebeklerimizin beslenmesini paylaşalım.benim kızımın 1 günlük menüsü şöyle..
sabah 8:30 120 cc 6-12 ay pınar dewam sütü içine1 yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı pekmez 1 kutu labne peyniri veya beyaz peynir /cicibebe bebek ekmeği yada bisküvü 1 gün biri 1 gün biri.
11:30 gibi meyve püresi
13.30 sebze ,tarhana ,yoğurt ,mercimek yada kesme çorba içine tavuk ya da kıyma ilave edilmiş
17:30 yarım muz ilaveli yoğurt 100 gr (yoğurt miktarı sizce az mı) hazır yoğurt kullanıyorum babymix
21:00 muhallebi öğünümüz bizim en sorunlu öğünümüzdür..arı nın muhallebisini pişirdim epeyce bi süre ama öğürerek yediği için milupanın sütlü pirinçli gibi kaşık mamalarına döndüm..bunlarıda bazen sulu yapıp biberonla veriyorum yarı koyu..uykuya dalmadan .hiç yememesinden iyidir diye..
ben çalışıyorum öğretmenim .sütüm gitgide azaldı gün içinde emmiyo sabah ve akşam 1 kere..1 kerede gece emiyo.. gece 1 seferde 120lik maam veriyorum
benim sorum şu: nekadar emziriyor 10 aylık bebek annleeri yada emzirmeyenler böyle bir katı beslenmenin yanısıra ne kadar günlük mama veriyor?
birde akşam öğününde nasıl bir düzenleme yapabilirim?her bebek muhallebi sewmeyebilir.onlarında bir damak zevki var ama akşamın 9 unda tekrar çorba vermekte abes geliyo bana..önerilirenizi bekliyorum

Muhallebiyi ben gece tahıllarını kullanıyorum milupanın bazende 12o ml suya 1 tatlı kaşığı pirinç unu 1 tatlı kaşığı irmik koyup muhallebi kıvamına getiriyorum ocakta. ılıktan sonra da 2 - 3 ölçek kaşık maması ilave edip karıştırıyoru. Ben de bu hazır mamalara hiç güvenmiyorum ama benim sütüm baştan beri az olduğu için kullanmak zorunda kaldım. Onun dışınd agünlük menü aynı Yalnız benimki de bir kaşık bile yoğurt yemiyor. Çok üzülüyorum

bu konunun açılmasına çok sevindim arkadaşlar kızım 9 buçuk aylık
bende sabah 7-8 tane bebek biskivüsünü ıhlamur çayı ile ıslatıp dönüşümlü olarak yumurta sarısı ve peynir ek olarakta 1 ceviz içi ve 2-3 tane fındık eziyorum 1 çay kaşığı tereyağ ile bulamaç yapıp veriyorum yarım saat sonrada 1 tatlı kaşığı pekmez veriyorum

araöğün meyve veriyorum ve uyutuyorum uyandığında
öğlen çorba veriyorum çorbayı şu şekilde yapıyorum küçük soğan havuç patetes her çorbamda vardır ek olarak tahıl olarak dönüşümlü olarak pirinç mercimek şehriye bulgur makarna sebze olarakta yine dönüşümlü pırasa ıspanak kereviz brokoli karnabahar veriyorum bazen kıyma bazen tavuk katıyorum haşlayıp blendırdan geçiyorum
sonra ara öğün yoğurt veriyorum akşam yatmadan yine çorba veriyorum yatıyorum gece de 1 hafta öncesine kadar 1 kere emziyordum ama kızım artık bıraktı emmeyi artık sütümde yok devam sütünü beğenmedi normal süt vermeyi denedim yine almadı sütü hiç bir şekilde veremiyorum ne yapacağım bilmiyorum süt konusunda fikirlerinizi paylaşın lütfen yardımcı olun...

bu konunun açılmasına çok sevindim arkadaşlar kızım 9 buçuk aylık
bende sabah 7-8 tane bebek biskivüsünü ıhlamur çayı ile ıslatıp dönüşümlü olarak yumurta sarısı ve peynir ek olarakta 1 ceviz içi ve 2-3 tane fındık eziyorum 1 çay kaşığı tereyağ ile bulamaç yapıp veriyorum yarım saat sonrada 1 tatlı kaşığı pekmez veriyorum

araöğün meyve veriyorum ve uyutuyorum uyandığında
öğlen çorba veriyorum çorbayı şu şekilde yapıyorum küçük soğan havuç patetes her çorbamda vardır ek olarak tahıl olarak dönüşümlü olarak pirinç mercimek şehriye bulgur makarna sebze olarakta yine dönüşümlü pırasa ıspanak kereviz brokoli karnabahar veriyorum bazen kıyma bazen tavuk katıyorum haşlayıp blendırdan geçiyorum
sonra ara öğün yoğurt veriyorum akşam yatmadan yine çorba veriyorum yatıyorum gece de 1 hafta öncesine kadar 1 kere emziyordum ama kızım artık bıraktı emmeyi artık sütümde yok devam sütünü beğenmedi normal süt vermeyi denedim yine almadı sütü hiç bir şekilde veremiyorum ne yapacağım bilmiyorum süt konusunda fikirlerinizi paylaşın lütfen yardımcı olun...

pınarın,nestlenin ve ülkerin 6-12 ay ilkadım devam sütleri var onları denediniz mi?
benim oğlumda normal sütü içmezken bunları içiyor şimdi severek.:80:

benim oğlum da 10 aylık-artık herseyi yediriyoruz biz...yaklaşık 2 aydır sabahları omlet yiyor peynirli ve çeşitli versiyonlarda .beyazını ayırmadım dokunmuyor.köfte,balık,tarhana,tavuk suyuna çorba,tavuk budu(özellikle ısıra ısıra yemeye bayılıyor),kuru fasulye,pilav,makarna,kuskus,börek ... bunlar en sevdiği yemkelr :)) bugüne kadar sadece kivi alerji yaptı...başka yiyecek konusunda sıkıntı yaşamadık...hala mama içiyor ve gece yatmadan ballı süt içiyor :) bu hafta pınarın devam sütünü aldım ve keçi sütü aldım...değişiklik olsun.benim merak ettiğim gece kalkmayı ne zaman bırakacak...yatarken sütünü veriyorum sabah 5.30 da tekrar acıkıyor mama içiyor uyuyor...söyle sabaha kadar uyusa ne iyi olur...

sizinkileri okuyunca benimki bişey yemiyormuş gibi geldi benim kız 11 aylık sabah tahıllı mamanın içine labne,tereyağ,ceviz,pekmez yumurta katıyorum zorla yarım kase yiyor öğlen bir kase çorba sebze yada tavuk suyuna keza başka hiç bir çorbayı içmiyor akşamlarıda sadece meyve hazırlıyıp veriyorum elma mandaina muz püre yapıyorum bunların dışında gün içerisinda saatlaeri değişiyor milupanın devam sütünü içiyor günde yaklaşık 600 ml.yoğurt kesinlikle yemiyor tabi bazen bizimle sofrada bir kaç kaşık makarna yada pilav olursa alıyor yani ek gıdayla araımız pek iyi değil varsa yoksa devam sütü..

pınarın,nestlenin ve ülkerin 6-12 ay ilkadım devam sütleri var onları denediniz mi?
benim oğlumda normal sütü içmezken bunları içiyor şimdi severek.:80:

denedim ama içmiyor bende 2 gündür sabah kahvaltısında bisküvileri ıhlamur yerine devam sütü ile ıslatmaya başladım sorunsuz yiyor sütle ıslattığımdada yedi... sanırım benim kızım biberon yüzünden içmiyor biberonu hiç sevmedi ssadece su içer o kadar sütte kaşıkla verilmiyor ki nasıl yapıcam bilmiyorum

denedim ama içmiyor bende 2 gündür sabah kahvaltısında bisküvileri ıhlamur yerine devam sütü ile ıslatmaya başladım sorunsuz yiyor sütle ıslattığımdada yedi... sanırım benim kızım biberon yüzünden içmiyor biberonu hiç sevmedi ssadece su içer o kadar sütte kaşıkla verilmiyor ki nasıl yapıcam bilmiyorum

pipetli bardaklarla içir eğer sütü seviyorsa benim oğlum sütü her şekilde sevmedi aklınıza ne geliyorsa denedim ama sizin bisüviyle yemiş benim oğlum puding bile yemiyo o süt okusunu alıp öğüyo ayrıca ne peyn nede yoğurt

benim kizimda 10 aylik.hala aptamil iciyor.sabah kalktiginda 7-8 gibi mamasini iciyor.10-11 arasi beraber kalvalti yapiyoruz.artik o yumurtali pekmezli karisimi vermiyorum.zaten pekte yemedi bugune kadar.simdi eline alip kendisi yemek istiyor herseyi.yiyebildigini veriyorum.gunde 4 defa mama iciyor.oglen uykudan kalkinca sebzeli yemek yada corba yiyor.sonra meyve ezip veriyorum.gecede 7 gibi muhallebi yiyor.9 dada mamasini icip uyuyor.artik mamayi azaltmayi dusunuyorum ama severek ictigi icin kiyamiyorum cunku yedigi ek gidalar zaten cok degil ve doyurucu olmuyor.disariya ciktigimiz zamanda genelde mama iciyor.1 yasina kadar boyle devam etmeyi dusunuyorum eger biberon emmekten sikilmazsa sonra gunde 2 ogune dusurecegim mama emme isini.sabah ve aksam olmak uzere.

Son düzenleme:
Merhaba benim oğlumda şuan da 10 aylık bir oğlum daha var 4 yaşında.her ikisinin de beslenmesine çok önem veriyorum.bildiğiniz gibi 3 yaşına kadar bebek beslenmesi çok önemli.bu nedenle çalışıyor olmama rağmen beslenme konusunda elimden geleni yapıyorum.sizlere fikir olması açısından ben bebeğimin günlük beslenme şeklini yazmak istedim.birde beslenme de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuklarımıza lütfen mecbur kalmadıkça dondurulmuş ve hazır gıdalar yedirmeyelim evde yapılan herşey daha sağlıklı ve besleyicidir.
NOT: 1-anne sütünü 7 aylık iken kendiliğinden bıraktı
2-henüz dişlerimiz çıkmadı :)) diğer oğlum beş aylık iken çıkarmıştı bu tembel çıktı ama sorun değil 1 yaşına kadar zamanımız var nasıl olsa

kahvaltı vermeden evvel yarım saat önce 1 tatlı kaşığı pekmez yediriyorum

kahvaltı tarifi:
1.alternatif 90 cc aptamil 3 mama hazırlıyorum
2.alternatif 90 cc ıhlamur hazırlıyorum
3.elma veya başka meyvenin suyunu sıkıyorum 90 cc hazırlıyorum

içerisine dönüşümlü olarak cicibebe ( 6-7 adet ) veya ekmek içi ekliyorum
ekstradan yarım adet muz eziyorum
içine 1 adet ceviz içi ekliyorum ( bazende fındık içini blendırdan geçirip ekliyorum )
yanında 1 yemek kaşığı büyüklüğünde tuzsuz beyaz peynir hazırlıyorum
yanında 1 adet küçük domates rendeliyorum
yanında 1 yumurta sarısını hazırlıyorum
ve bunların hepsinin tadını bilsin diye mamaya karıştırmadan ayrı ayrı afiyetle yediriyorum

yaklaşık en az 2 en fazla 2.5 saat olmak üzere bir sonraki menüye geçiyorum yani çorbasına
çorbasını kafam göre hazırlıyorum bazen 7-8 çeşit sebze ekliyorum evde ne varsa
örnek verecek olursam
mutlaka çorbasına dana kıyma veya tavuk eti ekliyorum
ilk önce dana etini az su ile iyice haşlıyorum
sonra doğradığım sebzeleri ilave ediyorum ( mutlaka soğan patates havuç kırmızı tatlı biber varsa maydonoz ıspanak pırasa eğer evde kabak yoksa kabuğu soyulmadan salatalık , brokoli vs.vs.)burada dikkat ettiğim yeşil olanları sonlara doğru atıyorum ki vitamin değeri kaybolmasın .sonra bir miktar pirinç bir miktar kırmızı mercimek veya şehriyel çeşitleri...bunlarıda ekleyince biraz suyunu artırıyorum birazda zeytinyağı ve kimyon ekliyorum iyice pişiyor yeşil sebzeleride ekliyorum bir kaç dakika onlarda pişince altını kapatıp rondo ile püre haline getiriyorum tuz kesinlikle koymuyorum.sonra afiyetle yediriyorum

sonra ikindi menüsü meyve oluyor
1-mandalina kabuğunu soyup yediriyorum içini
2-armutu cam rendede rendeliyorum yediriyorum
3-şeftaliyi cam rendede rendeliyorum yediriyorum
4-küçük çekirdeksiz yeşil üzümü kabuklu olarak çatalla iyice eziyorum suyu ile birlikte kaşıkla yediriyorum
bunlar alternatif hangisi varsa onu yediriyorum bir kase

bir sonraki menüsü mutlaka yoğurt
yoğurdu inek sütünden evde yapıyorum bir yaşından önce inek sütü yasak fakat yoğurt yapıp verebiliyoruz doktorumuza danıştık
yoğurdu ister sade ister meyvesi ile karıştırarark yediriyorum
akşam menüsü ister öğlen yediği çorbadan yediriyorum istersem muhallebi yapıyprum
bunun saat 8-8.30 veya 9 gibi buluyor
muhallebisi için 2 alternatif sunacağım
1- pirinç unu muhallebisi
2 tatlı kaşığı pirinç unu ve 200 cc kadar hazır suyu cezveye koy karıştırarak pişir şeker koymayın.muhallebi kıvamına gelince ocaktan indir içine devam mamasından 3 kaşık koy ve iyice karıştır muhallebi bembeyaz olacak.şeker koymadığım için tatlansın diye.sabah kullandığım muzdan kalan yarım muzu ezip içine ilave edip yedirebilirsiniz.bundan sonra uykuya geçebilir

ben gece beslenmesine alıştırmadım uyanınca sadece su verip yatırıyorum alıştı zaten su içince hemen geri uyuyor..zaten bu beslenme şekliyle gece acıkmıyor...

hepimize kolay gelsin arkadaşlar
umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir...

Merhaba benim oğlumda şuan da 10 aylık bir oğlum daha var 4 yaşında.her ikisinin de beslenmesine çok önem veriyorum.bildiğiniz gibi 3 yaşına kadar bebek beslenmesi çok önemli.bu nedenle çalışıyor olmama rağmen beslenme konusunda elimden geleni yapıyorum.sizlere fikir olması açısından ben bebeğimin günlük beslenme şeklini yazmak istedim.birde beslenme de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuklarımıza lütfen mecbur kalmadıkça dondurulmuş ve hazır gıdalar yedirmeyelim evde yapılan herşey daha sağlıklı ve besleyicidir.
NOT: 1-anne sütünü 7 aylık iken kendiliğinden bıraktı
2-henüz dişlerimiz çıkmadı :)) diğer oğlum beş aylık iken çıkarmıştı bu tembel çıktı ama sorun değil 1 yaşına kadar zamanımız var nasıl olsa

kahvaltı vermeden evvel yarım saat önce 1 tatlı kaşığı pekmez yediriyorum

kahvaltı tarifi:
1.alternatif 90 cc aptamil 3 mama hazırlıyorum
2.alternatif 90 cc ıhlamur hazırlıyorum
3.elma veya başka meyvenin suyunu sıkıyorum 90 cc hazırlıyorum

içerisine dönüşümlü olarak cicibebe ( 6-7 adet ) veya ekmek içi ekliyorum
ekstradan yarım adet muz eziyorum
içine 1 adet ceviz içi ekliyorum ( bazende fındık içini blendırdan geçirip ekliyorum )
yanında 1 yemek kaşığı büyüklüğünde tuzsuz beyaz peynir hazırlıyorum
yanında 1 adet küçük domates rendeliyorum
yanında 1 yumurta sarısını hazırlıyorum
ve bunların hepsinin tadını bilsin diye mamaya karıştırmadan ayrı ayrı afiyetle yediriyorum

yaklaşık en az 2 en fazla 2.5 saat olmak üzere bir sonraki menüye geçiyorum yani çorbasına
çorbasını kafam göre hazırlıyorum bazen 7-8 çeşit sebze ekliyorum evde ne varsa
örnek verecek olursam
mutlaka çorbasına dana kıyma veya tavuk eti ekliyorum
ilk önce dana etini az su ile iyice haşlıyorum
sonra doğradığım sebzeleri ilave ediyorum ( mutlaka soğan patates havuç kırmızı tatlı biber varsa maydonoz ıspanak pırasa eğer evde kabak yoksa kabuğu soyulmadan salatalık , brokoli vs.vs.)burada dikkat ettiğim yeşil olanları sonlara doğru atıyorum ki vitamin değeri kaybolmasın .sonra bir miktar pirinç bir miktar kırmızı mercimek veya şehriyel çeşitleri...bunlarıda ekleyince biraz suyunu artırıyorum birazda zeytinyağı ve kimyon ekliyorum iyice pişiyor yeşil sebzeleride ekliyorum bir kaç dakika onlarda pişince altını kapatıp rondo ile püre haline getiriyorum tuz kesinlikle koymuyorum.sonra afiyetle yediriyorum

sonra ikindi menüsü meyve oluyor
1-mandalina kabuğunu soyup yediriyorum içini
2-armutu cam rendede rendeliyorum yediriyorum
3-şeftaliyi cam rendede rendeliyorum yediriyorum
4-küçük çekirdeksiz yeşil üzümü kabuklu olarak çatalla iyice eziyorum suyu ile birlikte kaşıkla yediriyorum
bunlar alternatif hangisi varsa onu yediriyorum bir kase

bir sonraki menüsü mutlaka yoğurt
yoğurdu inek sütünden evde yapıyorum bir yaşından önce inek sütü yasak fakat yoğurt yapıp verebiliyoruz doktorumuza danıştık
yoğurdu ister sade ister meyvesi ile karıştırarark yediriyorum
akşam menüsü ister öğlen yediği çorbadan yediriyorum istersem muhallebi yapıyprum
bunun saat 8-8.30 veya 9 gibi buluyor
muhallebisi için 2 alternatif sunacağım
1- pirinç unu muhallebisi
2 tatlı kaşığı pirinç unu ve 200 cc kadar hazır suyu cezveye koy karıştırarak pişir şeker koymayın.muhallebi kıvamına gelince ocaktan indir içine devam mamasından 3 kaşık koy ve iyice karıştır muhallebi bembeyaz olacak.şeker koymadığım için tatlansın diye.sabah kullandığım muzdan kalan yarım muzu ezip içine ilave edip yedirebilirsiniz.bundan sonra uykuya geçebilir

ben gece beslenmesine alıştırmadım uyanınca sadece su verip yatırıyorum alıştı zaten su içince hemen geri uyuyor..zaten bu beslenme şekliyle gece acıkmıyor...

hepimize kolay gelsin arkadaşlar
umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir...

akşam için ikinci muhallebi alternatifini yazmayı unutmuşum
3-4 yaşık irmik ile 200 cc kadar suyu pişiriyorum koyulaşınca ocaktan alıyorum içine 1 çay kaşığı kadar şeker ekliyorum pişirirken yine sabahtan kalan muzu azip içine koyuyorum doyurucu ve sevdiği bir muhallebi..

benim oğlumda 9.5 aylık karışımları pek sevmedi sabah uayanınca mama içer 2 saat falan sonra kahvaltı hazırlarım peynir genelde labne yiyor zeytinde istiyor domates pekmez reçel bunları ekmekle yiyor parça parça sonra uyuyor en az bi saat öğlen çorba ne olursa içiyor ama tadı tuzu yerinde olacak yoksa beğenmiyor devamında yoğurt dönüşşümlü olarak meyve katıyorum içine ya da sade ama süzme yoğurt seviyor.çeşitlimuhallebiler yapıorum ama genelde pirinç unuyla olanı yiyor akşam bizimle yemekte ne varsa açsa ekmekle az bişi yiyor 9 10 gibide gece maması yapıorum uyuyor 4 gibi tekrar acıkıyor ama genel düzen bu tabi bazen değişiyor uykusu beslenmesi bu arada bazen eline bisküvi kraker veriyorum onu da seviyor öyle yemeyi

Merhaba arkadaşlar. Benim oğlum da 10,5 aylık. Sanırım hepimiz aynı konudan endişeleniyoruz: Acaba doğru besliyor muyum? Ben de aynıyım. Hep aklımda bu soru var. Sizlere birkaç şey danışmak istiyorum. Bilgisi olanlardan cevap bekliyorum arkadaşlar. Benim oğlum sadece 3 ay emdi ne yazık ki. Sonra devam sütüne başladı. Şu an hiç devam sütü içmiyor. Biberonu bıraktı zaten tamamen.
Sabah 10.00 gibi kahvaltı veriyorum. (Yaklaşık 220 ml) Burada herkes kahvaltıyı sütle hazırlıyor, ben ev yoğurduyla hazırlıyorum, acaba yanlış mı yapıyorum. Bir kase yoğurdun içine 1 adet yumurta sarısı (peynirle dönüşümlü), 2 dilim ekmek içi, 1 cevizin içi, 1 tatlı kaşığı tahin koyup yediriyorum. Zorla da olsa genelde bitiriyor.
14.00 gibi bakliyat çorbası veriyorum 1 kase (yaklaşık 200 ml kadar)
18.00 gibi sebze çorbası veriyorum aynı ölçüde.
En son da 22.30 gibi arı mamanın muzlu muhallebisini veriyorum. Bu muhallebinin içine yarım çay bardağı kadar meyve suyu ekliyorum ılıyınca. Başka türlü meyve suyu içmiyor. Püresini versem de öğürüyor. Meyve suyu çok mu az veriyorum sizce. Nasıl verebilirim?
Bir de 4 saatlik aralıklar çok mu acaba? Günde 4 öğün az gibi geliyor bana. Gece de uyanmıyor zaten. 23.00 gibi yatınca sabah 10.00'da uyanıyor. Bazen daha da geç. Bir de bu aralar balgam çıktı. Çocuk yemeğin ortasında geçiriyor ve çok az balgamlı mama çıkarıyor. Ama bazen bu balgam kusmasına da neden oluyor. Doktora götürdüm, bir ilaç verdi o da ters etki yaptı. Böyle bir şey yaşayan var mı kızlar?
Bizim durumumuzla ilgili yorum yapabilir misiniz kızlar lütfen. Şimdiden çok sağolun...

Benim kızım da 10 aylık,ek gıdaya geçtiğimizden beri bir düzen tutturamadık bir türlü,çünkü hiç birşey yemiyor,sadece beni emiyor..ne yaptıysam hiç bir şeyi yediremiyorum,sevdiği hiç birşey yok.sadece tarhana mercimek yayla çorbalarından arada bir çok az yedirebiliyorum o da canı isterse,meyve kesinlikle yemiyor,kahvaltı yapmıyor,yoğurt da öyle...denemediğim şey kalmadı,kaşık mamalarını denedim yemedi,karışım yaptım yemedi,yumurtayı,peyniri ayrı ayrı verdim yemedi,ne yapacağımı şaşırdım.çok endişeleniyorum,bazen oturup ağlıyorum sinirden,hazırladığım şeyleri yapıp dökmekten yoruldum artık.kilosu da düşük,tahlil felan yapıldı ama temiz çıktı.niye yemiyor bu çocuk anlamıyorum:-((((

kızlar selam
beslenme konusunda ben de endişeli annelerdenim, 9,5 aylık kızım, ama sabah kahvaltısına birtürlü alıştıramadık.. sabah sadece 1-2 parça yumurta sarısı,yağsız peynir 1-2 parça,1-2 ufak parça da ekmek içi yiyor. öğlen çok az 3-5 kaşık sebze çorbası içiyor , kaşık çay kaşığı buarada:) akşamüstü az muhallebi-pirinçunu ya da aptamil sütlü pirinçli yiyor ama dediğim gibi 3-5 çay kaşığı.... yine akşama doğru az yoğurt.. meyve hiç yemiyor,meyve suyu da içmiyor.. ben de muhallebisine elma suyu ya da mandalina suyu katıyorum.. ama sanki yazdıklarınızı okuyunca az geldi bunlar bana,buarada hala emiyor, uyumadangece uyk mama içiyor 90 cc en fazla..uykumuz da az, sürekli emmek istiyor ama süt de azaldı tabii.. bir de çalışınca bu ek gıda stres yaratıyor.. çok uzun anlattım ama önerilerinizi bekliyorum..boşa mı endişeleniyorum sizce?
:KK53:

Slm arkadaslar benim oglusumda 10 aylik oldu
9 aya kadar annesutu agirlikli besledik
ama 9. Ayda hic kilo almamis doktor artik aksam yemegi
Menusude verdi gunduz hic emzirmeki yemeklerini tesin dedi
Artik sadece geceleri emziriyorum.
Ama hic bir ogununu tam yemiyor zorlasamda
Agzini acmiyor zaten
Merak ettigim sizin bebekleriniz ayda ortalama kac kilo aldi?
Bizim menumuz
Sabah kahvaltisi 8.00-9.00 gibi dedi doktor ama 10.00-10.30 gibi yapiyiruz
1 kucuk kutu labne peynit
1 tatli kasigi pekmez
90 cc mama ( hic bizaman 90 cc temedi)
1 tatli kasigi ceviz
1 yumurta sarisi
Bazen meyve rendesi
Bu karisimin hepsini bitiremiyoruz doktor tek tek yedirme
Sansin yok az yer ve kilo almaz dedi
Oglen menusu 1-2 gibi
Evde yapmis oldugim salcali soganli tuzsuz yemek
Yada corba icine ben 1 adet bebek ekmegi koyuyorum
Ara ogun 5 gibi
Yorgurt bende babymix veriyorum + meyve
Benimki yemedigi icin sadece 1 tane incir yedirebikiyirum
Aksam yemegi 8.00-8.30
Corba
Makarna/ pilav / bulgur
Sebze yemegi
Ben sadece corba varsa cokaz makarna yediriyorum
Bu menuyu uyguluyorum ama benimki yemiyorr sanirim tembell
Doktor yemezse memeden kesucez dedi :KK43:
Suan sadece mecburen geceleri emziriyorum
Bakalim bu ay kilo alacakmi

Bizim listemizde kesinlikle cici bebe, kaşık maması gibi hazır paketli ürünler asla yok her hazır ürünün içinde katkı maddesinin olsuğunu unutmayalım. Kullandığım tahıllar da tam tahıllar yani tam buğday unu, tam pirinç unu, tam yulaf unu.. İrmik acayip faydalı çorbalarında kullanıyorum haftada 2 kez en azından Bebe bisküvisini de kendim yapıyorum tam buğday unu ve tam yulaf unu kullanarak.Yoğurt kesinlikle evde taze taze 1er kilo günlük süt alıp yapıyorum. Şu anda 9, aylık oğlum kahvaltıda 1 yumurtanın sarısı, buğday ruşeymi , çekilmiş ceviz ve ıhlamur karıştırıp onu veriyorum bayılıyor ayrıca buğday ruşeymi çok faydalı 1 ton bugdaydan sadece 1kilo ruşeym çıkıyor ve buğdayın özü diyebiliriz. 1 yaşına kadar kahvaltıda ekmek bisküvi vs. yemeye ihtiyacı yok. ara öğün kendi yaptığım bebe bisküvisi yoğurt ve çeyrek avokado yiyor oğlum. Öğlen çorba mutlaka 3 günde bir tarhana yapıyorum çok besleyici zira avrupa ülkeleri ev tarhanasını keşfetti ve Ege den yılda tonlarca ihraç ediliyor avrupalı bebekler için son birkaç yıldır. Tavuk kıyma öğlen yada akşam yemeğin mutlaka kullanıyorum. Mutlaka sebze özellikle semizotu, ıspanak, kabak çok kullanmaya çalışıyorum. Öğleden sonra da meyve yiyor oğlum şeftaliyi ver mıncıklaya mıncıklaya yiyor, onun dışında bazen muz, bazen elma, yeni yeni nar, trabzon hurması yiyor. Akşam da aynı öğlen ki gibi çorba yanında bulgur pilavi yada makarna yiyor bazen. Çorbayı da öğlen de akşam da birer kase içiyor, akşam yemeğini yedikten sonra saat 7.30 da uyuyor uyumadan önce ve gece 11 - 12 gibi anne sütü alıyor ayrıca güniçinde de istegiği zaman anne sütü alıyor. Muhallebi gibi şeyler yedirmiyorum çünkü boş kalori sadece kilo yapar vücuda bir faydası yok tabi tam unla yaparsanız o başka, ayrıca ekmeği de evde kendim yapıyorum tambuğday unu ve bugday ruşeymi kullanarak. Oğlum 9 aylık kontrolünde yani 20 gün önce 9,5 kiloydu. Çevremdeki insanlar sen bu çocuğa ekmek yedirmiyorsun sen bu çocuğa muhallebi yedirmiyorsun, bisküvi yedirmiyorsun bu çocuk kilo almaz dediler ama oğlum çok sağlıklı şekilde kilo alıyor. naçizane ben de annelere bebeklerini doğal beslemelerini tavsiye ediyorum. Çocuk kilo alsın diye çocuğun ağzına unu, ekmeği, bisküviyi dayamayın bence.

Bizim listemizde kesinlikle cici bebe, kaşık maması gibi hazır paketli ürünler asla yok her hazır ürünün içinde katkı maddesinin olsuğunu unutmayalım. Kullandığım tahıllar da tam tahıllar yani tam buğday unu, tam pirinç unu, tam yulaf unu.. İrmik acayip faydalı çorbalarında kullanıyorum haftada 2 kez en azından Bebe bisküvisini de kendim yapıyorum tam buğday unu ve tam yulaf unu kullanarak.Yoğurt kesinlikle evde taze taze 1er kilo günlük süt alıp yapıyorum. Şu anda 9, aylık oğlum kahvaltıda 1 yumurtanın sarısı, buğday ruşeymi , çekilmiş ceviz ve ıhlamur karıştırıp onu veriyorum bayılıyor ayrıca buğday ruşeymi çok faydalı 1 ton bugdaydan sadece 1kilo ruşeym çıkıyor ve buğdayın özü diyebiliriz. 1 yaşına kadar kahvaltıda ekmek bisküvi vs. yemeye ihtiyacı yok. ara öğün kendi yaptığım bebe bisküvisi yoğurt ve çeyrek avokado yiyor oğlum. Öğlen çorba mutlaka 3 günde bir tarhana yapıyorum çok besleyici zira avrupa ülkeleri ev tarhanasını keşfetti ve Ege den yılda tonlarca ihraç ediliyor avrupalı bebekler için son birkaç yıldır. Tavuk kıyma öğlen yada akşam yemeğin mutlaka kullanıyorum. Mutlaka sebze özellikle semizotu, ıspanak, kabak çok kullanmaya çalışıyorum. Öğleden sonra da meyve yiyor oğlum şeftaliyi ver mıncıklaya mıncıklaya yiyor, onun dışında bazen muz, bazen elma, yeni yeni nar, trabzon hurması yiyor. Akşam da aynı öğlen ki gibi çorba yanında bulgur pilavi yada makarna yiyor bazen. Çorbayı da öğlen de akşam da birer kase içiyor, akşam yemeğini yedikten sonra saat 7.30 da uyuyor uyumadan önce ve gece 11 - 12 gibi anne sütü alıyor ayrıca güniçinde de istegiği zaman anne sütü alıyor. Muhallebi gibi şeyler yedirmiyorum çünkü boş kalori sadece kilo yapar vücuda bir faydası yok tabi tam unla yaparsanız o başka, ayrıca ekmeği de evde kendim yapıyorum tambuğday unu ve bugday ruşeymi kullanarak. Oğlum 9 aylık kontrolünde yani 20 gün önce 9,5 kiloydu. Çevremdeki insanlar sen bu çocuğa ekmek yedirmiyorsun sen bu çocuğa muhallebi yedirmiyorsun, bisküvi yedirmiyorsun bu çocuk kilo almaz dediler ama oğlum çok sağlıklı şekilde kilo alıyor. naçizane ben de annelere bebeklerini doğal beslemelerini tavsiye ediyorum. Çocuk kilo alsın diye çocuğun ağzına unu, ekmeği, bisküviyi dayamayın bence.

ladybird20, bebe bisküvisinin tarifini verir misin?

kusura bakmayın ben fazla girmediğim için farketmedim tarifi istediğinizi. Aslında birçok değişik şekilde yapılabilir. Ben önce içine pekmez koyuyordum mesela ama sonradan pekmezin pişinde özelliğini yitirdiğini hatta zararlı bir maddeye dönüşebildiğini öğrendim. Tam buğday unu herzaman tercihim beyaz una göre 4 kat daha fazla demir içeriyor. bazen irmik koyuyorum yumurta sarısı, yoğurt, bugday ruşeymi, eğer bebeğiniz yiyorsa ceviz blendırda cekilmiş, bazen muz. yani evde ne varsa kafama göre takılıyorum belli bir tarif yok. bu şekilde poğoaça da yapıyorum bazen elinde tutabileceği şekilde uzun yapıyorum biraz ben kahvaltısını hazırlarken o poğaçayı kemirmekle meşgul oluyor

X