Mutfak Püf Noktaları Mısır unu ile neler yapılıyor ?

AskKirintisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
4.815
29
Sanırım kızartmalar oluyor ama hangileri bilmiyorum galeta ununun yerine kullanılabiliyormu? Birde bebeklerin çorbalarına koysak besleyici olurmu?

ben balık kızartmalarında kullanıyorum,ayrıca göçmenlerin kaşnika diye bi tuzlu kekleri var annem yapar sadece mısır unu,yumurta,yağ, ıspanak ,pırasa veya soğanlı olarak çok ta güzel oluyor

ben kızıma çorba yaparken normal un değil mısır unu katıyorum
daha besleyici olduğunu okumuştum

Ben mısır unundan kek yapıyorum ve harika oluyor tavsiye ederim.Normal kek ölçülerinde un 3 bardak koyacaksan 2 bardağı normal un 1 bardağı mısır unun olacak şekilde harika altın sarısı renginde kek oluyor tavsiye ederim.

balık kızartmasında hoş olur
kurabiye yapılır çok da lezzetli olur.
mısır unu çıtırlık verir, hem de galetadan daha lezzetli olur.

bir çok önemli vitamin yer alır. mısırda ne varsa hemen hemen ununda da vardır. özellikle B vitaminleri yönünden zengin. lif oranı beyaz undan daha fazladır. daha besleyicidir. protein miktarı yine buğday unundan daha fazladır. bebeklere sütle pişirerek mama yapılabilir, tatlandırıcı olarak bal ilave edilebilir. bilgim dahilinde bunları yazabildim.

canim ben misir ununu cok seviyorum cok seyde kullanirim
misir ununu ozellikle karadenizliler cok kullaniyo ,ben karadenizli dgeilim ama cok severim
ben misir unu sunlarda kullaniyorum
karnibahar kizartmasi ,tadi harika oluyo misir unuyla
balik kizartmasi
mihlama
bazi corbalarda kullanirim
cok zamanda kabak,patlican,patates ,sogan halkalari,bu gibi sebzeleri ne kalin ne ince olmucak sekilde yuvarlak kesip misir ununun icine baharat koyup ince kiyilmis maydanoz dereotu tuzunu falan koyup ,biraz biraz su ekleyerek ne koyu ne civik olmucak sekilde ,sebzelere bulayip hemen kizgin yagda kizartip sogumadan servis yapiyorum yogurt sosla falan ,inan harika oluyo ,hemen yenildiginde boyle kitir kitir oluyo
esim normalde kabak yemegini yemez boyle yapinca bayilir

ve birde kabagi sade yumurtaya batirip misir ununada batiriyorum
bikac tarif var istersen bak canim nasil olduguna

http://www.kadinlarkulubu.com/mezeler-ordovrler/309336-misir-unlu-kabak-kizartmasi-resimli.html
http://www.kadinlarkulubu.com/sebze-yemekleri/205419-misir-unlu-karnibahar-kizartmasi-resimli.html

bende patatesi kızartıyorum böyle soganı fln ck guzel oluyor hemde patates yag cekmiyor

valla güzel konu olmuş .benim de elimde tarihi geçmek üzere olan 1 büyük paket mısır unu var, israf olmasına da kıyamıyordum. kızartma dışında kullananların kullanım alanlarını ben de merak ediyorum. Mıhlamayı denicem mesela.

tam tarifinide verseniz arkadaslar mesela kekin tarifini falan:)
ben sadece kizartma yaparken misir ununa bulayip kizartiyorum

mıhlama olsun balık kızartırken olsun, hatta ekmek yaprken olsun mısır unu hem lezzetli hem de sağlıklı bir malzeme..bakınız karadenizli dostlarımız :)

karadenizliler çok kullanır bizde mesala balık beyaz unla kızartılmaz
sebze çorbalarına kıvam versin diye koyarız
patlıcan kızartırız una bulayıp
ekmeğini yaparız ben her türlüsünü çok severim.

canim ben misir ununu cok seviyorum cok seyde kullanirim
misir ununu ozellikle karadenizliler cok kullaniyo ,ben karadenizli dgeilim ama cok severim
ben misir unu sunlarda kullaniyorum
karnibahar kizartmasi ,tadi harika oluyo misir unuyla
balik kizartmasi
mihlama
bazi corbalarda kullanirim
cok zamanda kabak,patlican,patates ,sogan halkalari,bu gibi sebzeleri ne kalin ne ince olmucak sekilde yuvarlak kesip misir ununun icine baharat koyup ince kiyilmis maydanoz dereotu tuzunu falan koyup ,biraz biraz su ekleyerek ne koyu ne civik olmucak sekilde ,sebzelere bulayip hemen kizgin yagda kizartip sogumadan servis yapiyorum yogurt sosla falan ,inan harika oluyo ,hemen yenildiginde boyle kitir kitir oluyo
esim normalde kabak yemegini yemez boyle yapinca bayilir

ve birde kabagi sade yumurtaya batirip misir ununada batiriyorum
bikac tarif var istersen bak canim nasil olduguna

http://www.kadinlarkulubu.com/mezeler-ordovrler/309336-misir-unlu-kabak-kizartmasi-resimli.html
http://www.kadinlarkulubu.com/sebze-yemekleri/205419-misir-unlu-karnibahar-kizartmasi-resimli.html

Tarifini denedim,gerçekten çok değişik ve lezzetli oldu kabaklar,teşekkür ederim...yerimseniben

aynı tarifi patlıcanları uzunlamasına 4 e bölün kaynayan suya atın 5 dk sonra çıkarıp sadece mısır ununaa bulayıp kızartın üzerine de sarımsaklı yoğurt isteğe göre tadından yenmez çok lezzeli olur

X