Hamur İşleri Afyon Bükmesi

eline sağlık bitnm..bayılırım ben buna... bir arkadaşım gidecek yakında başmakçıya rica ettim haşhaş getirsin diye...bi gelsin hayırlısıyla yine yapar eklerim inşallah....paylaşım için teşekkürler..

çok teşekkür ederim.
lezzeti de, kendi de güzeldir bükmenin.
yolunuz düşerse beklerim gerçekten. buyrunnnnnnnnn

biraz araştırma-soruşturma yaptım. :hulya:

ezilmiş haşhaşı aktarlardan bulabiliyormuşuz. sositososito

aynı zamanda tanecikli haşhaşları tavada rengi koyulaşana dek kavurup, el kahve değirmenlerinde çekebilme imkanı varmış. yerimseniben
bunları yapmadım şimdilik tabi. :1ninca:

ayrıca taneli haşhaşı keklerinizin içine, poğaçaların üzerine ve içine katarak da değerlendirmiş oluruz. aklinialirimsmile

Elimde bükme resimleri var çokda güzel ama ekleyemiyorum.Bizim memlekette pikniklerde bükme, ramazanlarda katmer yufka ,tırpancılara da özellikle katmer yapılır.Eskiden düğünlerde böreksiz olmazdı Ah! nerdeee o günler.. bu arada sakardeniz Afyonun neresindensin?

Elimde bükme resimleri var çokda güzel ama ekleyemiyorum.Bizim memlekette pikniklerde bükme, ramazanlarda katmer yufka ,tırpancılara da özellikle katmer yapılır.Eskiden düğünlerde böreksiz olmazdı Ah! nerdeee o günler.. bu arada sakardeniz Afyonun neresindensin?

ne güzel adetlerdi evet. ben Afyon merkezliyim. katmerler yufkalar..... hele şepit denen bir yufkamız vardır bilirsin. un-su-tuz sert bir hamur, yufka olarak açılır sacda(evde tavada oluyor artık) sıcakken içine tereyağ,kaymak,margarin ne istersek sürüp tuz ekip yerdim.

sen neresindensin??

ne güzel adetlerdi evet. ben Afyon merkezliyim. katmerler yufkalar..... hele şepit denen bir yufkamız vardır bilirsin. un-su-tuz sert bir hamur, yufka olarak açılır sacda(evde tavada oluyor artık) sıcakken içine tereyağ,kaymak,margarin ne istersek sürüp tuz ekip yerdim.

sen neresindensin??

şuhut..bilirmisin?.. yada tanıdıkların vardır belki.
saçta çevirmesini,bişirmesini annem öğretmişti yufkaları,katmerleri..:1hug:

biraz araştırma-soruşturma yaptım. :hulya:

ezilmiş haşhaşı aktarlardan bulabiliyormuşuz. sositososito

aynı zamanda tanecikli haşhaşları tavada rengi koyulaşana dek kavurup, el kahve değirmenlerinde çekebilme imkanı varmış. yerimseniben
bunları yapmadım şimdilik tabi. :1ninca:

ayrıca taneli haşhaşı keklerinizin içine, poğaçaların üzerine ve içine katarak da değerlendirmiş oluruz. aklinialirimsmile

ezilmiş haşhaş bim lerdede satılıyor kızlar
haşhaşlı revani de güzel oluyor tane olarak kullanmak istediğinizde bayılıyorm ben bükmeye ya
en cok mercimeklisi ve peynirlisini

şuhut..bilirmisin?.. yada tanıdıkların vardır belki.
saçta çevirmesini,bişirmesini annem öğretmişti yufkaları,katmerleri..:1hug:

evet bilirim. çok yakın arkadaşlarım var şuhutta. hatta geçen sene 1-2 gün kaldım şuhutta. şuhutlular da hep iyidir( ya da ben hep iyilere rast geldim).

ezilmiş haşhaş bim lerdede satılıyor kızlar
haşhaşlı revani de güzel oluyor tane olarak kullanmak istediğinizde bayılıyorm ben bükmeye ya
en cok mercimeklisi ve peynirlisini

aa o markette satılıyorsa çok iyi ya. hiç bakmamıştım. olumunekankayizsmile

yorumun ve katkıların için çok teşekkürler. alkisalkisalkis

Eline sağlık, bayılırım bükmeye
yeşil mercimeklisi favorim
olsada yesek:kedi:

aa o markette satılıyorsa çok iyi ya. hiç bakmamıştım. olumunekankayizsmile

yorumun ve katkıların için çok teşekkürler. alkisalkisalkis

sakar kardeşim sadece bim değil ki sanırım yakamoz olması gerekiyor yabuz market filan orlarda hep satılırki haşhaş ezmesi

sakar kardeşim sadece bim değil ki sanırım yakamoz olması gerekiyor yabuz market filan orlarda hep satılırki haşhaş ezmesi

bizim belli bir yerimiz var belediye çarşısı tarafında, oradan genellikle alıyorum. hep uğradığım marketler dediğin yerler, ama açıkçası haşhaş aramamıştım oralarda. 4 ay kadar sonra (yani evlenince) o tarafa taşınıcam. bol bol alır yaparım artık çok sağol :lepi:

evet bilirim. çok yakın arkadaşlarım var şuhutta. hatta geçen sene 1-2 gün kaldım şuhutta. şuhutlular da hep iyidir( ya da ben hep iyilere rast geldim).
heryerde iyilerde vardır kötülerde.Ama sen iyi olanlara denk geldiğin için şanslısın.kaydirigubbakcemile3
Afyonlular günü yapar ,hep beraber toplandığımızda birde bükme yaparız.. artıkcokacimcoook

X