Hamur İşleri Afyon Bükmesi

benim yemek bloğum oldu ,kızlarım sağ olsun ,eylülde ığıdırda olacağız ,oradan inşallah güzel yemekler yaparım,afyon bükmesi çok güzel görünüyor,denerim .

mazesin yemekleri

MAZES'İN YEMEKLERİ

:KK66::KK66::KK66::KK66::KK66:

Afyonlu değilim ama ben de bayılırım bu böreğe. ama adının bu olduğunu bilmiyordum. afyonlu bi komşumuzdan öğrenmiştim. ben yaparken hamuruna azıcık kabartma tozu ekliyorum. sert olması riskini almamak için. ama çok güzel olur. hafta sonu misafirim var . yapayım bari. oruç oruç canım çekti valla. ellerine sağlık.

Unu, tuzu ve ılık suyu katarak hamuru yoğururuz. yoğurduktan sonra biraz dinlendirmek süper sonuç verir.

daha sonra hamurdan büyük yufkalar hazırlarız. içine erimiş yağ ve ezilmiş haşhaş sürüp dörde katlarız(her katladıktan sonra tekrar yağlıyoruz tabi.). bir tepsiye koyup, buzdolabında dinlendirilir. bir yufka dinlenirken diğer yufkalar da aynı şekilde hazırlanır.

buzdolabı ya da serin yerde dinlenmiş katlı-yağlı hamurlar tekrar merdane yardımıyla açılır. tekrar eritilmiş katıyağ ve haşhaş sürülür. rulo halinde dürülür.

hazırlanan rulo hamuru, pasta dilimler gibi dilimleriz. her bir dilimi el büyüklüğünde açıp iç harç olarak hazırladığımız mercimekli karışımdan bir yemek kaşığı TAM ORTASINA yerleştirelim. iki seref sararak uzun dikdörtgen börekleri oluşturalım

en üstlerine de azar azar haşhaşlı yağdan fırçayla sürelim.

yağlanmış tepsiye sıralayıp, 180- 200 derecedeki fırına sürelim (fırına verelim). üzerleri kızarıncaya kadar pişirelim.

afiyetle yiyelim.

yanında vişne hoşafını tavsiye ederim. hazır vişne suyu da aynı lezzeti verir.

(patatesli harç hazırlamak içinse; patatesler haşlanır, aşırı olmayacak şekilde ezilir, tercihe göre biraz beyaz peynir de serpilir, kırmızı pul biberle acılık çok yakışır. yine soğan kavrulup karıştırılır. )
üniversitedeyken ne yerdik yurtta kahvaltıyı kaçırdıysak hemen giderdik almaya enfes bir tadı var

Afyonlu değilim ama ben de bayılırım bu böreğe. ama adının bu olduğunu bilmiyordum. afyonlu bi komşumuzdan öğrenmiştim. ben yaparken hamuruna azıcık kabartma tozu ekliyorum. sert olması riskini almamak için. ama çok güzel olur. hafta sonu misafirim var . yapayım bari. oruç oruç canım çekti valla. ellerine sağlık.

hamura maden suyu ve sirke katarak yoğuranlar var afyonda da. ama yağın fazla olması ve dolapta bekletmek hoş sonuçlar veriyor. geç cevap verdim biliyorum. tesekkürler ilgine

Afyon böreğine bayılıyorum yaa bizim komşu her yaptığında getirir bana. denicem bu tarifi .:KK56::KK39:

X