Hamur İşleri Afyon Bükmesi

sakardeniz

işten çıkan ev hanımı
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2009
3.555
22
Afyonkarahisar'ın ünlü ve bir o kadar da lezzetli haşhaşlı böreği. biraz zahmetli ama o zahmete değiyor gerçekten. bu tarifi afyonyemekleri.com sitesinden seçtim. tabii kendi yaptığımız şekilde anlattım.

unu eleyelim. yeşil mercimeği haşlayalım. soğanı yemeklik doğrayıp,tuz,karabiberle kavuralım. margarin ya da katıyağı bir tavada eritelim. haşhaş kavrulmuş ve ezilmiş olsun ya da havanda az sıvıyağla ezilebilir.

haşlanmış mercimeği yarı ezip, kavrulmuş soğanla karıştıralım.

fırını yakalım.

1 kg. un
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı don yağı (iç yağ) ve ya margarin
1 su bardağı yeşil mercimek veya patates
100 gr. Haşhaş
1 baş soğan
Tuz, karabiber

Unu, tuzu ve ılık suyu katarak hamuru yoğururuz. yoğurduktan sonra biraz dinlendirmek süper sonuç verir.

daha sonra hamurdan büyük yufkalar hazırlarız. içine erimiş yağ ve ezilmiş haşhaş sürüp dörde katlarız(her katladıktan sonra tekrar yağlıyoruz tabi.). bir tepsiye koyup, buzdolabında dinlendirilir. bir yufka dinlenirken diğer yufkalar da aynı şekilde hazırlanır.

buzdolabı ya da serin yerde dinlenmiş katlı-yağlı hamurlar tekrar merdane yardımıyla açılır. tekrar eritilmiş katıyağ ve haşhaş sürülür. rulo halinde dürülür.

hazırlanan rulo hamuru, pasta dilimler gibi dilimleriz. her bir dilimi el büyüklüğünde açıp iç harç olarak hazırladığımız mercimekli karışımdan bir yemek kaşığı TAM ORTASINA yerleştirelim. iki seref sararak uzun dikdörtgen börekleri oluşturalım

en üstlerine de azar azar haşhaşlı yağdan fırçayla sürelim.

yağlanmış tepsiye sıralayıp, 180- 200 derecedeki fırına sürelim (fırına verelim). üzerleri kızarıncaya kadar pişirelim.

afiyetle yiyelim.

yanında vişne hoşafını tavsiye ederim. hazır vişne suyu da aynı lezzeti verir.

(patatesli harç hazırlamak içinse; patatesler haşlanır, aşırı olmayacak şekilde ezilir, tercihe göre biraz beyaz peynir de serpilir, kırmızı pul biberle acılık çok yakışır. yine soğan kavrulup karıştırılır. )

bukme.jpg

yine afyona ait ağzıaçık da pek yakında vizyona girecek. nişanım için anneciğim yapacak. tabi sizlerle paylaşacağım hemen.

Son düzenleme:
elinize sağlık evett gerçektende benim dediğim orjinal mercimekli bükme bu oluyor aynen küçüklüğümde yediğim gibi nefis en kısa zamanda denicem allahım inşallah yapabilirim

elinize sağlık evett gerçektende benim dediğim orjinal mercimekli bükme bu oluyor aynen küçüklüğümde yediğim gibi nefis en kısa zamanda denicem allahım inşallah yapabilirim

çok çok teşekkür ederim. kaydirigubbakcemile5 dinlendirme kısmına dikkat ederiseniz, bir de katı yağ(margarin)kullanırsanız hoş olacaktır. yerimseniben afiyet olsun. ayrıca elinize de sağlık. vereliniortak afyondan geçmişliğiniz var sanırım. afyona beklerim herzaman. opuyorumnanaktan alkisalkisalkis

sakardeniz bişey sormam lazım bu haşhaşı yağla birlikte nasıl ezebilirim havanda olmuyor galiba robotta çeksem olurmu yada başka yolu varmıdır

Zeynep kardeşim sakardenize sormuşsunuz ama yardımcı olmak adına ben yanıtlayayım.Haşhaşı o şekilde ezemezsiniz.Haşhaşın ezilmiş halde çarşıda , yada marketlerde bulabilirsiniz.Haşhaşı evde ezmek için önce tohumların güzelce yakmadan kavrulması gerekiyor..
Eskiden özel taşlar vardı ezmek için.babaannelerimiz annelerimiz zamanlarının büyük bölümünü bu taşlarda haşhaş ezmekte geçirirlerdi.bunu artık bizlerde yapmıyoruz ,kaseye aldığımız hazır ezilmiş haşhaşımıza, karırştırarak yemek yağı ilave ederiz böylece böreklerimizde katmerlerimizde ve bükmelerimizde kullanabiliriz.

eline sağlık bitnm..bayılırım ben buna... bir arkadaşım gidecek yakında başmakçıya rica ettim haşhaş getirsin diye...bi gelsin hayırlısıyla yine yapar eklerim inşallah....paylaşım için teşekkürler..

sakardeniz bişey sormam lazım bu haşhaşı yağla birlikte nasıl ezebilirim havanda olmuyor galiba robotta çeksem olurmu yada başka yolu varmıdır

kusra bakma yoğunluklardan dolayı bakamadım kk ya.
kavurduktan sonra havanda dövenleri DUYDUM ama hiç denemedim. ben de ezilmiş haliyle kullanıyorum. pazar da bile ezilmiş haşhaş bulabiliyoruz.

Zeynep kardeşim sakardenize sormuşsunuz ama yardımcı olmak adına ben yanıtlayayım.Haşhaşı o şekilde ezemezsiniz.Haşhaşın ezilmiş halde çarşıda , yada marketlerde bulabilirsiniz.Haşhaşı evde ezmek için önce tohumların güzelce yakmadan kavrulması gerekiyor..
Eskiden özel taşlar vardı ezmek için.babaannelerimiz annelerimiz zamanlarının büyük bölümünü bu taşlarda haşhaş ezmekte geçirirlerdi.bunu artık bizlerde yapmıyoruz ,kaseye aldığımız hazır ezilmiş haşhaşımıza, karırştırarak yemek yağı ilave ederiz böylece böreklerimizde katmerlerimizde ve bükmelerimizde kullanabiliriz.

çok teşekkürler katkıların için.
buralarda bulmak çok zor değil.
ama başka şehirlerde, özellikle büyük kentlerde nereden nasıl bulunur bilmiyordum.
çok sağolll. Şeniz

X