Örgü Örgü bilmeyenler ya da yeni başlayanlar

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
ya kızlar allah aşkına bi bana şu arttırmayı anlatsın... ilk sayfada yazanı anlamadım.. bu işi nası yapıyoduk?unutmuşum:1rolleyes:

carmin artırmak istediğin yerde şişe boş bir ilmek al, sonra o ilmeğe başka hç bir işlem yapmadan normal örgüne devam et..arka sırada o aldığın ilmeği ör..ilmek artmış olur..

1 ters 1 düz ilmek başlıyorsun...lastik yaptıktan sonra 6 sıra düz örgü örüyorsun..daha sonra saç örgüsü modeline başlıyorsun.(saç örgüsü 4 ilmek üzerinde: 4 ilmeği şişe al ve sol taraftaki iki ilmeği sağ şişe al.yani çapraz olacak o aldığın iki ilmeği çapraz şekilde ör diğer kalan iki ilmeği de örerek sağ şişe geçir)bu işlemi yaptıktan sonra 1 sıra düz ör tekrar saç örgüsü yap tekrar 1 düz örerek sıra sonuna gel..arka sırayı ters ör..her 6 sırada bu işlemi tekrar et..kol oyuntusunda önce 3 ilmek kes(3 ilmeği birden değil tek tek 3 ilmek keseceksin) arka sırayı ters ör..2 kes.son sırada 1 ilmek keserek kol oyuntusunu yap.v yaka ise önce ilmek sayısını ikiye böl(toplam tüm ilmekleri) daha sonra ilmeğin yarısını başka şişte beklet örmeye başladığın taraftan her sırada yaka kısmından 1 ilmek keserek yakaya V şeklini ver..
Kolay gelsin..

hülya ben örmeye başladım bu örneği.lastiği yaptım.6 sıra düz ördüm.ama saç örgüsünü çıkaramadım.4 ilmeği 3.bir şişemi alıyoruz?çapraz örmek nasıl oluyo.kusura bakma henüz çok acemiyim.biraz yardım edersen sevinirim

hülya ben örmeye başladım bu örneği.lastiği yaptım.6 sıra düz ördüm.ama saç örgüsünü çıkaramadım.4 ilmeği 3.bir şişemi alıyoruz?çapraz örmek nasıl oluyo.kusura bakma henüz çok acemiyim.biraz yardım edersen sevinirim

Hayır canım 3. şiş gerekmiyor..çapraz olarak alıyorsun ilk iki ilmeği yani şöyle anlatayım..başta düz örmek gereken iki ilmek arkada kalırken 3.ve 4. ilmeği alıyorsun çapraz olarak ve örüyorsun düz şekilde..burgu oluşuyor..deneyerek yaparsan elin alışır kolay gelsin.

canım merhaba
ben saç örgüsünü ayrıntılı istiyorum ama
normalde örgü örmeyi biliyorum

Canım saç örgüsünü 4 ilmek üzerinden anlatayım sana
Normalde öreceğin 2 düz ilmeği öne al ve beklet..daha sonra sol şişte kalan öbür iki ilmeği şişe geçir(çapraz olduğunu göreceksin)..şişe geçirdiğin o iki ilmeği düz örgü olarak ör..beklettiğin ilmekleri de sağ şişe alarak düz örgü olarak devam et...daha iyi anlaman için resim ekliyorum...
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

İşte örgüye başlamak için ilk ilmeğimiz.. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Devam... Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Düz ... Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Ters örgü..

hülya merhaba benimde senden bi ricam olacak ben şuan lif örmeye takmış vaziyetteyim google daki bütün modelleri hemen hemen ördüm elinde değişik modeller yada değişik site adresleri varsa bana yollarmısın?şimdiden tşk.

merhabalar ben bi yelek örmeye çalışıyorum ama nasıl ilik açıldığını unutmuşum.düz örgüde nasıl ilik açıldığını bana anlatabilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim

5 zincir çerek yuvarlağı yapın.
1. sırayı tığın üzerine ip atarak bir seferde çekerek bitirin.
2. sırayı bir tane örüp bir tane artırın.
3. sırayı üç örüp bir artırın.
4. sırayı dört örüp bir artırın.
4. sıradan sonra düz örmeye devam edin.
Şapkanın yarıçapı 7 cm ve boyu 18 olunca dört taraftan tekrar dört tane daha artırın , burası şapkanın kıvrılacak , dışa gelecek kısmı. Sık iğne yaparak yani tığın üzerine iplik atmadan istediğiniz kıvrımı elde edinceye kadar örün . Kolay gelsin.

çiçegi nasıl yapcaz peki anlatırsan çok sevinirim

merhabalar ben bi yelek örmeye çalışıyorum ama nasıl ilik açıldığını unutmuşum.düz örgüde nasıl ilik açıldığını bana anlatabilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim

Canım...1 ilmek boş alırsın...arka sırada o ilmeği kesersin..delik oluşur..kolay gelsin..

çiçegi nasıl yapcaz peki anlatırsan çok sevinirim

Uzun zincirler çekerek ortada birleştiriyorsunuz..ortasında 3-4 zincir çekip yuvarlak yap içini doldur..daha sonra da oluşan yuvarlağın üstüne dolgu yap..çiçek olacak..kolay gelsin..

canım ilik açacağın kısma gelince şişin üzerine ip sararsın (arttırma yapar gibi) sonra sıradaki iki taneyi bitlikte örersin (kesmiş olursun) ters sırada şişin üzerine doladığını düz örersin. delik olur. kolay gelsin.
bu arada hülyacığım tekrar tebrik ederim. örğüyü bilmek değil burda anlatabilmekmiş asıl marifet.:çiçek: tekrar kolay gelsin canım

merhaba ben yeni aranıza katıldım ve daha bugun konuştum arkadaslarımla örgü örmeyi şapka nasıl örülür ona bakacaktım bu kadar tesedüf olur size tşk ederim yana düşen şapkalardan örmeyi istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim...

canım haroşa örgünün her iki yüzününde hep ters veya hep düz örülmesidir. yani örgüye düzden başladıysan örgünün arkasınıda düz öreceksin.

X