Trabzon HASIR TAKI SETI Sevenler buraya!!!

merhaba kızlarr bi konuda yardımınızı istiyorum şimdi bu trabzon hasır setlerin 22 , 14 ve 8 ayar olanları varmıs.. görünüs olarak pek farklı degiller ama kullanıs olarak fark var mı 8 ve 14 ayar kullananlar var mı acaba fikirlerinizi paylasır mınız... tesekkürler

ben bi türlü sevem,orum şu hasırları ya çok kaba geliyor. ama zevk meselesi tabi :) ama takarlarsa takmayın demem iyi bi yatırım aracı ne de olsa :KK37:

merhaba kızlarr bi konuda yardımınızı istiyorum şimdi bu trabzon hasır setlerin 22 , 14 ve 8 ayar olanları varmıs.. görünüs olarak pek farklı degiller ama kullanıs olarak fark var mı 8 ve 14 ayar kullananlar var mı acaba fikirlerinizi paylasır mınız... tesekkürler

Benimki 14 ayar, görünüş olarak da kullanış olarak da 22 ayardan farkı yok. 8 ayar ise hiç görmedim şimdiye kadar, o yüzden bir şey diyemeyeceğim.

eğer 14 ayarsa bukadar sarı değil daha beyaza yakın durması gerekir. ama kuyumcuda öğrendiğim kadarıyla artık 8 ve 14 ayar altınlara bakır karıştırıp 22 ayar görünümüne getiriyorlarmış. bir de adından da anlaşılacağı gibi değerli ve pahalı olan orjinal trabzon hasırları hasır şeklinde örülerek yapılır. 14 ve 8 ayar altınlar içlerine bakır ve gümüş eklendiği için 22 ayara göre daha serttir ve şekil almazlar dolayısıyla onlara da hasır görünümü verecek şekilde pres baskı yapıyorlar. ben kuyumcumdan almıştım bu bilgileri ve artık çok rahat ayırdedebiliyorum dikkatli bakarsanız bence sizde farkedeceksiniz

1) orjinal 22 ayar trabzon hasırı
$trabzon-hasiri-.jpg

2) baskı trabzon bileziği
$8 ayar trabzon.jpg

eğer 14 ayarsa bukadar sarı değil daha beyaza yakın durması gerekir. ama kuyumcuda öğrendiğim kadarıyla artık 8 ve 14 ayar altınlara bakır karıştırıp 22 ayar görünümüne getiriyorlarmış. bir de adından da anlaşılacağı gibi değerli ve pahalı olan orjinal trabzon hasırları hasır şeklinde örülerek yapılır. 14 ve 8 ayar altınlar içlerine bakır ve gümüş eklendiği için 22 ayara göre daha serttir ve şekil almazlar dolayısıyla onlara da hasır görünümü verecek şekilde pres baskı yapıyorlar. ben kuyumcumdan almıştım bu bilgileri ve artık çok rahat ayırdedebiliyorum dikkatli bakarsanız bence sizde farkedeceksiniz

1) orjinal 22 ayar trabzon hasırı
Eki Görüntüle 567483

2) baskı trabzon bileziği
Eki Görüntüle 567485
evet bu dediğin gerçekten 14 ayar baskı trabzon KELEPÇE bilezği. bunu ayırtedebilir herkes. Ama yumuşak hasır örgü olanları da var 14 ayarın. mesela benimki bu. gayet yumuşak, aynı 22 ayar hasırlar gibi şekil alabiliyor. yani bu yumuşak ve sertliğin altının ayarı ile ilgisi yok canım. trabzon hasır örme yumuşak olur. Kelepçeler ise hasır görünümünde olur ama aslında hasır değildirler :KK34:

$trab.jpg benimki bu marka ve bu model. aynısının 14 ayarı da 22 ayarı da vardı.

He bir de kuyumcu değil de, bir gümüşçü dükkanında gördüm. Trabzon hasırlarının gümüşü de vardı. Onlar da yumuşaktı, çünkü gerçek hasır el örgüsüydü, pres değildi. Hatta altın gibi görünmesini isteyenlere altın suyu katıp sararttıklarını söylemişti gümüşçü.
Yani örme hasırlar altın gümüş ya da bakır ne olursa olsun, ayarına bakılmaksızın yumuşak olur, şekil alır :KK34:
Ayarı ise sadece fiyatını farkettirir :KK34:

Bunlar da gümüş trabzon hasırlarına örnek. Görüldüğü gibi yumuşaklar ve şekil alabiliyorlar.
$gümüþ trabzon.jpg

$gümüþ trabzon hasýrý.jpg

Son düzenleme:
selamm herkese benm de sormak istedğim bişey var,internetten altın alan oldumu acaba bu bilezikci.com da trabzon hasırı olmak üzere hertürlü takı diğer yerlere göre fiyatı daha uygun geldi mesela favori set diyo ama gayet uygun anlamadım???

bilgim oldu teşekkürler:)

:nazar kullanış olarak ve görünüş olarak 22 ayardan farkı varmı ve fiyatı nedi hatırlıyomusun

kayınbabam çok meraklı gelinime hasır set takıcam diyo sürekli ben pek sevmiyodum aslında ama yatırım olur

kayınbabam çok meraklı gelinime hasır set takıcam diyo sürekli ben pek sevmiyodum aslında ama yatırım olur

sırf yatırım için alıcaksa almasın onu bozdurmak baya zararlı benim var mesela bozduramıyorum zararda diye. ömürlük hatıra kalır o sana.

hasır seviyorum ama bizim yeni gelinler her yerde kendini belli ediyo biraz seviyolar gösterişi. bu heryerde kullanılcak bi takı değil allah aşkına yeni geliniz diye düğünde bayramda çarşıda pazarda takıp göz zevkimizi bozmasalar iyi olur :KK1::KK1::KK1:

X