Mutfak Püf Noktaları barbunya pişirmek ya da pişirememek

HuzunApla

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Mart 2010
528
7
bayanlar ikidir barbunya yemeğim çöpe gidiyor. gitti paracıklarım. bi el atıverincokacimcoook

öncelikle ilk yapışım değil tarif vermenize gerek yok. benim sorunum barbunyanın pişmemesi. geceden ıslayıp ertesi öğleden sonra pişirdim. direk kaynar suya koydum barbunyaları ve altını hiç kapatmadım soğuk su eklemedim. düdüklü tencerem yok. normal çelik tencereyle pişiriyorum. çok uğraştım ama pişmiyor! tüpüme yazık diye çöpe döktüm.
bugün yine denedim bu sefer tamek marka barbunya konservesi aldım. tadına baktım ki pişmemiş ortası semsert!:eek:lmaz: patatesler ve havuçlarla beraber en baştan konserveyi de koydum beraber pişsinler bari diye patatesler yumuşadı hala barbunya sert. gene çöpe gitti. çok canım çekti yiyemediğime mi yanayım masrafına mı yanayımmafoldumben
siz hangi marka kuru barbunya ya da konserve kullanıyorsunuz? ya da ben hata mı yapıyorum?
kendimi becerikli bilirdim çok utanıyorum of ofbilmiyorumkismile

kesinlikle yazın kilo kilo barbunyayı alıp ayıklıyor buzluğa stokluyorum. sonra kışın çıkartıp yıkıyorum koyuyorum tencereye en çok 40 dk sürer pişmesi...

derin dondurucum yok benim:kedi:
yoksa taze barbunya bezelye ne varsa stoklucam her tazecik oluyor hem de ekonomik oluyor.

kız al hemen bi derin dondurucu. kız dipfrizin yok mu buzdolabının üstünde ? en azından 3-6 ay arası saklarsın rahatlıkla. valla bamya, barbunya, fasulye, mısır,ıspanak,vişne, erik ,domates rendesi ,bezelye, balık mevsiminde ne varsa atıyorum hem tasaruf oluyo. böylece barbunya pişirmek için maddi kaybın olmaz o parayla bi derin dondurucu alırsın :)

kesinlikle yazın kilo kilo barbunyayı alıp ayıklıyor buzluğa stokluyorum. sonra kışın çıkartıp yıkıyorum koyuyorum tencereye en çok 40 dk sürer pişmesi...

en güzeli, zaten yaşla kuru arasında çok tat farkı oluyo
bence sen barbunyaları çöpe dökçeğine, boşa gaz yakçağına bi düdüklü al canım, valla kurular normal tencerede çok zor
:hulya:

öğrenciyim ben hiç bi şeyim yok. hatta en büyük hayallerimden biri bulaşık makinesi sahibi olmak.
zamanında rüyama bile girmişti:kedi:

önce haşlanmıyo mu barbunya

ben mi yanlış pişiriyorum :uhm:

evet önce barbunyayı haşlayıp hatta kara suyunu dökersen daha güzel oluyo da konserve olunca öyle yaptım. yapmaz olaydım patatesle havuç da zebil oldu. halbuki mercimek çorbasına çevirirdim ben onuyerimseniben

önce haşlanmıyo mu barbunya

ben mi yanlış pişiriyorum :uhm:

evet onu diyecektim bende..buzluktan çıkarıyorum ayıklanmışı direkt soğuk için içine atıyorum sonra zaten kendiliğinden 35/40 dk kaynatıp simsiyah bir suyu varya onu çıkarıyorsunuz..yoksa yemeğiniz acı olur...geceden ıslatmaya gerek bile yok..ondan sonra süzüyorum -pilaki yaparken sebzeleri kavurup içine barbunyaları atıp biraz öyle kavuruyorum..sonra sıcak su ekliyorum üstünü örtecek kadar..yumuşaıncada ocağı kapatıyorum...

siz taze barbunyayı anlatıyorsunuz ben kurusundan bahsediyorum. kuru fasulye gibi düşünün.

öğrenciyim ben hiç bi şeyim yok. hatta en büyük hayallerimden biri bulaşık makinesi sahibi olmak.
zamanında rüyama bile girmişti:kedi:

canım ya,:1hug:
desene ben öğrenciyim diye baştan
kaydirigubbakcemile3
o zaman barbunyaları geceden değil o gecenin sabahında ıslat, yada geceden kaynar suyla ıslat, yapacağın zaman iyice kaynat 1 saat falan sonra suyunu dök, tencerede soğanını biberini domatesini kavur neyse işte zaten biliyomuşun, barbunyayı dök bi yarım saat daha kaynat
valla ben pek yapamdığım için marka bilemicem
ama türü önemlidir bencede, kolay pişen bi marka olmalı, onuda deneme yanılmayla bulcan yada burdan marka vercek biri çıkar umarım
:hulya:

bi de direk kaynar suyla pişirmeye başlama, o zaman içi çiğ kalır dışı daha çabuk pişer, soğuk suyla kaynatmaya başla

kıyamam kız bursadasın galba sen . bak bi bursa buluşması organize et sen kk aplalarındanda barbubya talep et. olmadı atla gel kocaelinde ben saa pişiririm :teselli:

istanbuldayım ben.
ben de bol patatesli zeytinyağlı yaparım. sıcak yerim. hatta bi arkadaşım şans eseri gezmeğe geldiğinde yemişti. hiç bu kadar güzel barbunya yememiştim demişti.:lepi:
annesi çalışan çocuklarım kaderidir yemek yapmak. ocaktan korkardım kahve ocağında yumurta pişirirdim hem de margarinle.:mymeka: eller hep yanık kesik. gerçi şuan da elim yanık yıllar geçti ben hala beceriksizim galiba:kedi:

istanbuldayım ben.
ben de bol patatesli zeytinyağlı yaparım. sıcak yerim. hatta bi arkadaşım şans eseri gezmeğe geldiğinde yemişti. hiç bu kadar güzel barbunya yememiştim demişti.:lepi:
annesi çalışan çocuklarım kaderidir yemek yapmak. ocaktan korkardım kahve ocağında yumurta pişirirdim hem de margarinle.:mymeka: eller hep yanık kesik. gerçi şuan da elim yanık yıllar geçti ben hala beceriksizim galiba:kedi:

yemeği seviyorsan güzelde yaparsın. yemek yapmak istemekle alakalı bişey kendine güven. konuş yemeğinle sev her bir parçasını. valla ben yemeğimle sevişiyorum ondan güzel oluyosempatiksalakcinni

ben de güzel yaparım ya daha pişmeden yemeye başlarım tencereden.:smiley-cool: barbunyan çok güzel olmuş bu arada eline sağlık.

X