bebeğimin kafası çok terliyor

edam

gen
Kayıtlı Üye
30 Mart 2010
226
0
4 aylık bebeğim nezaman uykudan kalksa yastığı sırılsıklam oluyor. yarım saatliğine uyumuş olsa dahi. normalmidir?

Son düzenleyen: Moderatör:
ayni sorun bizdede var. 4 aylik benimkide. ve sadece kafasi cok terliyor.bende merak ediyorum.

benimki yaklaşık 10 aylık uzun zamandır dediğinz gibi....yastık sırılsıklam oluyor uyandığında

benimde kardeşim yleydi sırılsıklam olurdu yastık öyle böyle değil. annem doktora götğrdü en sonunda. doktor o zaman erkek bebeklerde daha sık görüldüğünü ter bezlerinin çok çalışmasından kaynaklandığını söylemişti. zamanla düzelir dedi ve düzeldi. ama 6-7 yaşına kadar böyle sürdü bu.

benimki kız cnm. birazdan doktor kontolümüz var. kendisine soracağım.

kızlar aynı şey benimde başıma gelmişti uzun zaman önnce kızım sanırım 7 veya 8 aylıktı artık çıldırıyordum sadece kafası su gibi oluyordu öyle yaz falanda değildi sonra rutin kontrolleri sırasında doktora feci derecede dert yandım doktorun dediği çok üzgünüm inanın aklımdan çıkmış tamamen dedi bu çocuğun kemik iğnelerini unuttuk biz dedi ve hemen ağızdan bir tane verdi belli bir aradan sonra ikincisini vericez dedi ama geç kaldımızı söylemişti diğer kızımda iki seferindede zamanında yapıldı ve öyle bir şey yaşamadık mutlaka doktorunuzla görüşün derim

ben bugün kontrole götürdüm. bana hiç böyle bişeyden bahsetmedi yapısal olduğunu söyledi. öğrendiğim iyi oldu cnm. keşke gitmeden önce okusaydım bu yazıyı.bu konuyu görüşeyim.

kemik iğnesi? o ne bilemiyorum, belki başka ad altında bizde yaptırmışızdır.
yalnız demir eksikliğinin kafa terlemesi yaptığını biliyorum,
ama bu her kafası terleyen bebek de demir eksikliği var demek değil,
bebekler sıcaklığı başlarından atıyorlar, bu nedenlede sırtı terlemediği halde başı terliyor.
benim kızımında hala emerken terler başı.
4-5 aylıkken yattığı yastığa havlu koyardım.
demir eksik çıkmıştı bizde.

Bizdede aynı sorun vardı gerçi halen oluyor arada. Doktor dediki bazı bebeklerde d vitamini eksikliğinden oluyor, hakikaten tahlilde eksik ç.de çok giydiriyorsunuzdur belki dedi daha az giydirin, gerçekten kıyafetlerini azaltınca nerdeyse kalmadı. Dvitamininide 5 damlaya çıkardı.

benım oglum 2 yasında hala aynı sorunla bogusuyorum..

mısafırlıge bıle gıtsek 2-3 saat ıcınde belkı 4 kez üzerını degıstıryorum sadece kafası degıl heryerı sırılsıklam oluyor..
bunun ıcın kan tahlılı yapıldı sonucta bısey cıkmadı yanı yapısal dendı...
umarım zamanla gecer ınanın cok zahmetlı ve cok zor bır olay

cok terledıgı ıcınde cok sık grıp v.s. oluyor...

yaz gelse artık..

benimde yeğenim çok terliyo,ince giydirsek bile.doktora götürdük..demir eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

arkadaşlar hastalıklara yormadan önce yastıkların cinsini bir düşünseniz diyorum; yastıklar elyaf, silikon vs. gibi malzemelerden yapılmışsa terleme yapabilir normaldir. pamuk ya da yün yastıksa şayet o zaman doktora gidin derim ben naçizane.

benim oğlumunda kafası çok terler hatta daha küçükken kafası sıcacık oluyordu ben bunun hastalık olacağını hiç düşünmemiştim babamızda çok terler ona çektiğini düşünmüştüm

Bizim dr. Normal hemen hemen her bebekte olur zamanla gecmez ise tahlil yapariz demisti (buarada cok kalin seyler giydirmiyorum) bebegim suan 10 aylik eskisi kadar terlemiyor

Konu açacaktim baktim konu var buraya yazayım. Emerken terliyor,uyurken terliyor, durdugu yerde terliyor öyle. Kalında giydirmiyorum terledigini bildigim icin.
Ben rutin igneleri falan bilmiyorum. Doktorumuz hic oyle birsey demedi bize. Ne zaman yaptirmamiz gerkiyor bu igneyi.
Bu arada terledigi zaman hep kafasini siliyorum bakiyorum vucudu islaksa usumusse ustunu degistiriyorum ama geceleri bazen fark edemiyorum korkuyorum üsütcek diye. Birsey olur mu?
Havalarda daha usuyecek kadar soguk degil ama yinede geceleri serin oluyor. Ustunu ortuyorum terliyor açsam üsüyecek ne yapacagimi sasirmis durumdayim :KK43:

X