Bebek Beslenmesi 6 aylık bebeklere kahvaltı tarifleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
1,5 çorba kaşığı yulaf ezmesi veya yulaf unu
1,5 tatlı kaşığı mısır unu
1 çay kaşığı tahin
1çay kaşığı pekmez
1 tane kuru kayısı
çay kaşığının ucunda tereyağ
1 tatlı kaşığı ince çekilmiş ceviz
1 yumurta sarısı

kayısıyı ince ince kesip 1su bardağı su ile pişir.daha sonra yulaf ve mısır ununu ekleyip pişirmeye devam et,kıvamına gore su eklenebilinir.daha sonra diğer malzemeleri ekle çatalla ez.

Ben gün aşırı değişiklik olsun diye hero baby kahvaltı saati sütlü bisküvi muzlusunu veriyorum ...........

3,4 tane bebe biskuvisi
1 tatlı kaşığı pekmez
2 tatlı kaşığı peynır veya yumurta sarısı (donüşümlü olarak)
çeyrek elma veya armut rendesi
1 tatlı kaşığı çekilmiş ceviz
anne sütü veya devam maması

bebek biskuvisinı kendim yapacağım oğluma bir kere denedim iyi oldu.
BEBEK BıSKUVıSı
100 GR TEREYAĞ
11 ÇORBA KAŞIĞI UN
1 ÇAY BARDAĞI PEKMEZ
2 YUMURTA SARISI

HAMURU 0,5 CM KIVAMINDA AÇIP KALIPLA KESıP 180 DERECEDE 15 DAKKA PıŞıRDıM

2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
2 kuru kayısı
3,4 kuru üzüm
1 tatlı kaşığı ceviz
2 tatlı kaşığı lor peynırı
süt(devam sütü veya anne sütü)
kayısı,üzümü doğra 1su bardağı suda pişir.yulafı ekle,yulaf pişince diğer malemeleri ekle,blendirdan geçir.koyuluğuna göre süt ekle

aynı gün doğmuşlar:) ya benim oğlanda yemiyor.
ne kahvaltı ne çorba ne muhallebi.
acaba diş mi çıkarıyor diyorum birde aşısı vardı ondanda huysuz 2 gündür.
ne yapacağımı şaşırdım.
zaten beni emmek istemiyor nazar değdi vallahi ne güzel emerdi.

benim oğlumda 19 ekim doğumlu ve cumartesi gününden beri emmek istemiyor.sadece uykusunda emzirebiliyorum.memeye çok düşkündü hiçbir ek gıdayı istemiyordu sadece emmek istiyordu şimdi hiç birini istemiyor.bende nazar değdiğini düşünüyorum sürekli okuyorum.ek gıdalardan da hiç yemiyor yoğurdu hiç sevmedi çorbayı verince kustu sadec elma ve armut püresini severek yiyordu.onu bile zar zor yiyor.inşallah geçici bir süreçtir.üzücü bir durum ama yanlız olmadığımı öğrenince sevindim valla:))

Son düzenleme:
Bebekler için Kahvaltı Menüsü
433

Kahvaltı sadece biz erişkinler için değil bebek beslenmesinde de atlanmaması gereken bir öğün. Ek gıdaya başladıktan bir süre sonra bebeklerimize kahvaltı vermek istiyoruz. Önce çeyrek yumurta sarısı ile başlıyor daha sonrada miktar ve çeşitleri arttırarak devam ediyoruz. En sonunda pek hoş görünmeyen nasıl yediklerine bile şaştığımız bir kahvaltı maması elde ediyoruz. Bir çoğumuz hazırladığımız bebek kahvaltısının ana unsuru olarak bebe bisküvilerini kullanıyoruz. Ancak bisküvilerin bebek gelişimi için ne kadar yararlı olduğu tartışmaya açık.

Ben bebeğim 7. ayını bitirdiğinde kahvaltı vermeye başladım. Ancak bebek kahvaltısı için hazırlanan bisküvüleri kullanmak istemediğim için alternatifleri araştırdım. Sonunda oğlumun beğenerek yediği bir kahvaltı hazırlamış oldum.

Aşağıdaki tarifi çeşitlendirmek mümkün. Değişik kuru meyveler kullanabilirsiniz.Bir yılın sonuna doğru iyice ezilmiş kabak çekirdeği, fındık, badem yada ceviz katabilirsiniz. Tohum öğütücüsü ile iyice çekip un haline getirdikten sonra katın.

Bu tarifi haftada 3 gün veriyordum. Diğer günler yulaf ezmesi ile yapığım lapa yada tam buğday unundan yapılan ekmek içi ile hazırladığım kahvaltıyı yediriyordum.
Bebek Kahvaltı Tarifi
2 adet kuru kayısı
1 yemek kaşığı mısır unu
1 tatlı kaşığı tahin
1 çay kaşığı tereyağ
1 su bardağı su (200ml)
1 tatlı kaşığı pekmez
Kahvaltımızın hazırlanışı

Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.

Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlıyabilirsiniz.

alintidir..

benim kız pazartesi 5 tane aşı birden oldu ve ogün bugündür hiçbirşey yemek içmek istemiyor
şaşırdım kaldım
neyapıcağımı bilemiyorum
koca gün geçti şebek olaraktan bir kavonoz elmalı muhallebi ve toplamda 150cc devam maması yedi içti okadar
hani çorba yoğurt kahvaltı meyve püresi
yok yok yoookkk
offff sıkılıyorum çok

benim kız pazartesi 5 tane aşı birden oldu ve ogün bugündür hiçbirşey yemek içmek istemiyor
şaşırdım kaldım
neyapıcağımı bilemiyorum
koca gün geçti şebek olaraktan bir kavonoz elmalı muhallebi ve toplamda 150cc devam maması yedi içti okadar
yok yok yoookkk
offff sıkılıyorum çok

Bizim ufaklıkta hasta olduğu zaman yemiyor.Umarım iştahı açılır .Merak ettim aşıları hangi aşılar yapıldı ?...............

Bizim ufaklıkta hasta olduğu zaman yemiyor.Umarım iştahı açılır .Merak ettim aşıları hangi aşılar yapıldı ?...............

insan ne kadar üzülüyor dem yemediklerinde:KK43:(
canım aşıları;
5 li karma
pnömokok
su çiçeği
çocuk felci ağızdan damla
roto virüsü ağızdan damla

bende hipp organik bisküviden kullanıyorum..bigün ekmek içi bigün bisküviyle hazırlıyorum.peynir, pekmez, az ceviz bazen kayısı ekliyorum..bu karışımı bazen anne sütü bazen elma rendesiyle veriyorum..yumurta sarısı gün aşırı..bugün peynir ve yumurtayı ayrı verdim ama yumurta fazla geldi sanırım çıkarttı hep..

Benımkı hıÇ karıŞım yemıyo. Bende ayrı ayrı yedırıyorum zaten ıŞtahıda yok ıkı lokma yıyıp bırakıyo sıpa

şaşırdım kaldım
neyapıcağımı bilemiyorum
yok yok yoookkk
offff sıkılıyorum çok

aynen benimkide öyle.aynı zamanda senin kızla aşıları ogün bugündür zar zor yediriyorum

bu konuyu açtığın için teşekkür ederim arkadaşım iyi olmuş... benim oğlum 6. ayına girdi... devam sütüne, 2 tatlı kaşığı labne peyniri, bir adet dövülmüş ceviz ( 9 aydan önce olmaz diolar ama oluyo işte, bizim doktor rahat o konularda :eek: ) 1 tatlı kaşığı pekmez, 5,6 adet bebe bisküvisi, peynir koymadığım zaman çeyrek yumurta sarısı... bazen ıhlamur çayına yapıyorum....

Arkadaşlar bende size nacizane tavsiyelerde bulunayım.Bence bebe büskivileri hazır kahvaltılar yerine şu tahıllı ballı falan diyorsunuz ya inanın benim kızım 16 aylık hiç onlar nedir bilmiyorum duyuyrum hep ama bir kere bile almış değilim hiç bebe büskiviside vermedim bende hep kahvaltısını şöyle hazırlardım akşamdan ıslatılmış kibrit kutusu kadar peynir bir yumurta sarısı biraz ekmek içi bir çay kaşığı tereyağını domatesle ıslatıp rondadan geçirirdim tabi kışında yazdan buzluğa attığım domaesleri kullanmışdım bebeğin ayına göre yumurtanın yarısı 1 yaşından sonra beyazını ekleyerek yapdım.

insan ne kadar üzülüyor dem yemediklerinde:KK43:(
canım aşıları;
5 li karma
pnömokok
su çiçeği
çocuk felci ağızdan damla
roto virüsü ağızdan damla

canım benmi yanlış hatırlıyorum su çiçeği özel bir aşı ve 13. ay civarı vurulan bir aşı ben öyle yaptırmışdım senin bebek 6 aylık değilmi daha

bebek seçici olunca ister istemez onlara uyuyoruz yeter ki yesinlerr

Bu kahvatı meselesi benimde kafamı çok karaştırıyor.
Doktorumuz rezene yada ıhlamur çayı içine tam buğday ekemeği, bir çay kaşığı pekmez ,çeyrek yumurta sarısı ve geceden suda bekletilmiş kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peyir vermemi söyledi.
Mamayla yaparasam yumurtanın içindeki proteini ve pekmezdeki demiri öldürürmüş, labne işlenmiş peynir olduğu için kesinlikle verme dedi, bebe bisküvisi kullanma dedi , eee ben ne vericem oğluma, hergün hergünde aynı şeyler verilmez ki. Gelde çık işin içinden kafamçokkarıştı

bi de bu çıktı "mamayla yapılan peyniri ve yumurtaı öldürüyor"..ben ölecem yakındaakannehir

canım benmi yanlış hatırlıyorum su çiçeği özel bir aşı ve 13. ay civarı vurulan bir aşı ben öyle yaptırmışdım senin bebek 6 aylık değilmi daha

ayy bende yanlış hatorlıyo olbilirim canım yaa dr.umuza bidahikene gidince sorarım bi

X