Saç Rengi ve Saç Boyama saç boyası numaralarının anlamı nedir?

palette veya igora gibi boyalarda numaralar farklı biraz mesela tarçın bakır 8.77 normal boyalarda yoğun bakırlık 8.44 gibi renklerle ifade ediliyor 8.77 palettede koyu sarı yoğun bakırı ifade ediyor yine palettede dore yansıma 5 ile diğerlerinde 3 ile gösteriliyor

vay bea ne derin bir konu açmışım. bu arada konu işine yarayan arkadaşlar için de mutlu oldum. şimdi numaralardan daha eminim. herkese çok teşekkür ederim. palettenin ana renkleri de çok farklı. mesela çikolata kahvesi 3ile başlıyor. başka markalarda 5 ile başlıyor. ben de çikolata kahve boyayım dedim ama paletteye boyarsam çok koyu olur diye korkuyorum.

açtıgınız konuyu gormek bgne kısmetmiş... hep merak ederdm boyalardaki gizemli sayıları,,öğrenmiş oldm şmdi ..paylaşmlr için tşkkrler

11 senedir saç boyamayla uğraşan birisi olarak ve renklere meraklı biri olarak bildiğim kadarıyla anlatayım..yanlışım varsa uzman arkadaşlar düzeltebilirler..

0 numara nötr yani beyaz renk yansımadır..ışık vurunca saçın tepeleri beyaz parlar

1 numaralı yansıma küllü (mavi) renk...kumral gibi sarı gibi açık renklerde hafif yeşermeye neden olan yansımadır...koyu renklerde de mavi olarak kendini belli eder..mesela mavi siyah..bildiğimiz siyahın küllü olan halidir..

2 numaralı yansıma (irize veya viyole) morumsu yansımadır..bazı boya markalarında yansıma numaraları fakrlı olabiliyor 9 falan olabiliyor...

3 numaralı yansıma dore bildiğiniz altın rengi...turuncuya kaçan sarı yansıma, şeffaf yapıda ve saçı simli gibi gösteren ve çizgi çizgi dalgalanmalar halinde parlayan renk
palette doreyi 5 olarak ifade ediyor..

4 numara bakır...bu da dore gibi simli ve çizgi çizgi dalgalı parlayan şeffaf bir renktir...
doreden farkı doreye göre daha turuncu oluşu ve dore gibi altın parlamak yerine bakır parlamasıdır..

5 numara akaju....turuncu yansımadır....bakırdan farkı bakır gibi simli yapıda ve şeffaf olmayışıdır...akaju bakıra göre daha mat ve daha kapatıcı yansımadır..

6 numara kızıl bildiğiniz kırmızı yansıma..bazı boya markalarında (mesela palette gibi) bu yansıma 8 olarak geçebiliyor...

7 numara....(kahverengi karamel veya tütün yansıma....) kolestonda 7 numaralı yansıma olarak violada ise 8 numaralı yansıma olarak geçiyor..kahvemsi karamelimsi bir yansıma...
yansıma numarası 77 olunca daha koyu olup çikolata kahve etkisi verirken tek kat 7 olursa daha açık olan karamel yansıma demek oluyor...

umarım aydınlatıcı olmuştur benim bildiklerim bunlar...
diğer söyleyeceğim şey rengin numarasından ziyade yansıma terimleri daha önemli..çünkü farklı markalar yansımaları numaralandırmada aynı sırayı izlemiyor...
birinde aynı yansıma 6 olarak ifade edilirken başka markada 8 olabiliyor örneğin...
özellikle palettedeki numaralandırma sistemi birçok markaya göre daha farklı..

Küllüye bir aciklik getirilmis sonunda. Küllü yesil degil mavi yansimali bir renktir aslinda. Küllü sarilarda, sari renkle karisinca yesil yansima oluyor. Mavi siyahta gayet belli mavi oldugu küllünün. Tecrübem olmadigi halde az cok anlarim boya renklerinden. Bu 0 numara 1.0, 2.0, 3.0... oluyor degil mi? Benim saclarimda koleston 2.0 var hakikaten beyaz parliyor, keske 6 yansimali bir renge boyasaymisim. Bu siyah cok yapay duruyor. Bir de bu kolestonun niye 1.0i yok, en koyu rengi 2.0. Ayrica mavi siyahin bazi markada numarasi 1.1 bazisinda 1.7. :44:
Paylasim icin tesekkürler. :KK71:

Küllüye bir aciklik getirilmis sonunda. Küllü yesil degil mavi yansimali bir renktir aslinda. Küllü sarilarda, sari renkle karisinca yesil yansima oluyor. Mavi siyahta gayet belli mavi oldugu küllünün. Tecrübem olmadigi halde az cok anlarim boya renklerinden. Bu 0 numara 1.0, 2.0, 3.0... oluyor degil mi? Benim saclarimda koleston 2.0 var hakikaten beyaz parliyor, keske 6 yansimali bir renge boyasaymisim. Bu siyah cok yapay duruyor. Bir de bu kolestonun niye 1.0i yok, en koyu rengi 2.0. Ayrica mavi siyahin bazi markada numarasi 1.1 bazisinda 1.7. :44:
Paylasim icin tesekkürler. :KK71:

evet canım sıfırdan kastım 1.0 , 2.0 gibi numaralar..bunlar nötr yansımayı yani renksiz diyebileceğimiz (beyaz) yansımayı ifade ediyor...çoğu kuaför tarafından "doğal" olarak nitelendirilen yansımadır kendisi..doğal boyasız saç benzeri olduğunu ifade etmek için..

kolestonun neden 1.0 ı olmadığını kesin bilemeeceğim ama tahminime göre kolestonun renkleri zaten birçok markaya göre koyu çıktığını için (ki kolestonun renkleri hep bekelnenden koyu çıkmasıyla ünlüdür) ondan dolayı gerek görmemiş olabilirler..
mavi siyahlarda ise sonunda 1 rakamı olan yansıma sizin de bildiğiniz üzere mavi olan yansımadır..
açıklamamda 7 nin başka boyalarca farklı şekilde adlandırılışı olan yeşil yansımayı yazmayı unutmuşum...7 nolu yansıma eğer mavi siyahdenen bir renkte geçiyorsa o bilin ki mat yeşil yansıma demektir...farklı boya markalarında ve açık renk tonlarda ise bakır ve benzeri yansıma olarak da geçebiliyor...bizzat kullanmadığım için mavi yansımayla arasındaki farkı pek bilemeyeceğim..sanırım güvercinlerin boynundaki ışık vurunca görülen yeşil yansımalara benziyor olabilir..

Son düzenleme:
peki kızlar 7.31 ne demek oluyo... yardımcı olur musunuz
bazı markalardada fındık kabuğu küllü olarakda geçer ana renk 7 yani koyu kumral 3 dore altın sarısı 1 küllü renktir baskın olan yansıma ana rengin yanındaki ilk numaradır ama boyadığınız saçın daha önce boyalı olup olmadığına açılma yapıldımı yoksa kendi doğal renginizin üstünemi boyayacaksınız röfle varmı ona görede farklı yansımalar çıkabilir:KK16:

X