Çocuk Hastalıkları Laktoz intoleransı bebeğim

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

esenruzgar

Bitti ...
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2009
3.477
6
Merhabalar arkadaşlar,
Bebeğim 4.5 aylık ve 4. ayında laktoz intoleransı teşhisi kondu. Yani süt şekeri laktozu sindiren laktaz enzimi eksikmiş. 2.ayından itibaren emme sorunu, inek sütü alerjisi, arada oluyor böyle şeyler diye oyalandık. Ancak 2 ay sonunda hacettepeki doçent sayesinde konuldu bu teşhis. Çocuğa endoskopi vs. yaparlar diye korkumdan gidememiştim hacettepeye. Tabi doktorumuzun da çocuğu hırpalamayalım demesiyle korkmuştum. Halbuki basit bir gaita testiyle çıkıyormuş.
Belirtileri karın krampları, aşırı gaz, ishal, buna bağlı olarak emememe ve uyuyamama sorunları... Bir de kilo alımı nerdeyse duruyor.
2.aydan sonra yani şu aşılardan sonra oldu. Rotavirüs aşısından kaynaklanabileceğini düşünüyordum, doktora sordum evet olabilir dedi. Bu hastalık zamanla geçer diyor doktorlar. Şimdi her emzirmeden önce laktazim diye bir ilaç kullanıyoruz. Hala yoğun gazımız ve karın ağrılarımız devam ediyor. Çocuğu laktoz intoleransı olan var mı aranızda? Veya daha önce olmuş ve şimdi geçmiş. Ne kadar sürede geçiyor merak ettim.

benim bebeğime de bugun bu teshişi koydular canım.bebeğim 1,5 aylık.inanılmaz gazı var.sürekli ağlıyor gece gunduz.kusma sorunumuzda var 15 gundur.kilo alımı durmadı ama yavaş.
doktorum süt ürünleri yememi yasakladı.6-7 ay sonra kendiliğinden geçer hastalık dedi.
aynı ilacı verdi bana.bu ilacı dolapta sakla,sıcakta bırakma dedi.sende öylemi yapıyorsun.birde yemenin yasak olduğu şeyler varmı..
Birde bu hastalığı geciren anneler bize yardımcı olurlarsa sevinirim bende..

merhaba arkadaşlar benim de 1.5 aylık bebeğim var anne sütü yetersiz olduğu için mama takviyesi yapıyoruz ilk günden beri 15 günlükken ishal başladı ve tahlillerinde biraz amip ve lökosit çıktı ilaç tedavisinde sonra tekrar tahll yapıldı amip yok ama lökosit yine çıktı bu arada ishal bir türlü geçmedi iki gündür mamayı değiştirdik inek sütü olmayan bir mama soya bazlı ve bebeğimin ishali durdu acaba bizimki de mi bu hastalık var ya da inek sütüne karşı allerji mi ?

benim bebeğime de bugun bu teshişi koydular canım.bebeğim 1,5 aylık.inanılmaz gazı var.sürekli ağlıyor gece gunduz.kusma sorunumuzda var 15 gundur.kilo alımı durmadı ama yavaş.
doktorum süt ürünleri yememi yasakladı.6-7 ay sonra kendiliğinden geçer hastalık dedi.
aynı ilacı verdi bana.bu ilacı dolapta sakla,sıcakta bırakma dedi.sende öylemi yapıyorsun.birde yemenin yasak olduğu şeyler varmı..
Birde bu hastalığı geciren anneler bize yardımcı olurlarsa sevinirim bende..

Bebeğimden kan da alındı. İnek sütü alerjisi veya başka bir besin alerjisi olabilir mi diye. Çünkü şikayetlerimiz damlayı kullandığımız halde devam etti. Sonuç negatif çıktı. O yüzden hiçbir diyet vermedi doktor. Sadece gaz yapan yiyeceklerden uzak dur dedi. Mesela bilinen bakliyatlar, elma ve onun kompostosu vs.
Çocukta bu hastalıktan dolayı zaten gaz çok olduğu için bir de yediklerimizden dolayı gaz olmasın o bakımdan.
Bir de o damlayı mutlaka buzdolabında tutmak lazım. Biz 1 saat dışarda unutmuşuz. Artık onun etkisi azalmıştır. Atmayın ilerde iyileşmeye yakın kullanırsınız dedi doktor. Eczanelerde de dikkat etmeyebilirlermiş, o yüzden de bizim damla kullandığımız halde şikayetlerimiz devam etmiş olabilir dedi doktor.
Ben bazen o eczanelerin verdiği buz kalıbı şeklindeki şeyle en fazla yarım saat kadar yanımda tutuyorum. Çünkü gazdan dolayı emmek istemiyor. 15-20 dk sonra çabalayarak sonunda emiyor ben de hemen buz kalıbının üzerinde duran damladan veriyorum. Zor oluyor böyle kullanması ama yapacak bişey yok anne sütü alması için bebişlerimizin.

Bize süre vermedi doktor. Zamanla rahatlar dedi. Anne sütü aldığı müddete devam edecek. Ayrıca süt ve ürünlerini de ek gıdaya geçince tüketemiycek. Laktozsuz süt alıp ondan yoğurt yapıp verilmesi gerekiyormuş. Çünkü süt şekerini sindiremiyolar.

Kusma sorunu reflüden de olabilir. Bizim kusmamız yok ama biz ayrıca reflü ilacı da kullanıyoruz.
Allah dermansız dert vermesin...

merhaba arkadaşlar benim de 1.5 aylık bebeğim var anne sütü yetersiz olduğu için mama takviyesi yapıyoruz ilk günden beri 15 günlükken ishal başladı ve tahlillerinde biraz amip ve lökosit çıktı ilaç tedavisinde sonra tekrar tahll yapıldı amip yok ama lökosit yine çıktı bu arada ishal bir türlü geçmedi iki gündür mamayı değiştirdik inek sütü olmayan bir mama soya bazlı ve bebeğimin ishali durdu acaba bizimki de mi bu hastalık var ya da inek sütüne karşı allerji mi ?

Belirtiler birçok hastalıkla benzeşiyor. Aklına takılıyorsa bence gaitada redüktan maddeye baktır. Laktaz bulunuyorsa kakasında laktoz intolerans teşhisi konuluyor. İnek sütü alerjisi için sıkı bir diyet yapılıyor öyle çıkıyor. Biz de çıkmadı şüphelendik kan testi yapıldı mecbur. Negatif çıktı.
Bence takibini iyi yapın. Bizim gibi 2 ay boşa zaman geçirmeyin.

merhaba arkadaslar. bizim bebeğimiz şimdi 10 aylık. ancak, doğduktan 1 hafta sonra laktoz intoleransı dediler. dediğiniz belirtiler aynen geçerlidir... bizimkinde kan testinde redüktan madde bulunmuştu. birde idrara bakıyorlar. galaktozemi hastalığından şüphelendiler.. bu konuda cok araştırma yaptım. merakı olanları gidermek için yazıyorum.

bir kere öyle normal cocuk doktorlarına gitmekle olmuyor. biz 3-4 ay uğraştık bu işle.. hemen istanbul için çapaya gideceksiniz. çozuk hastalıkları binasında beslenme ve metabolizma bölümü var. bebekler için özel bir bölüm. oraya gidip prof. gülden gökçay ile görüşeceksiniz. randevu işi zor ama gidip bölümün kapısındaki kalabalığı yarıp oradaki sekretere derdinizi anlatınca hemen ilgileniyorlar. EĞER LAKTOZ HASSASıYETıNıZ VARSA HEMEN ÖZEL MAMAYA GECMEK GEREKıYOR. BEBELAC LAKTOZSUZ MAMASI VAR. bebelac lf isminde....

bizimkisinin kanını taaa amerika ve almanyaya gönderdik. çoook testler yapıldı. şimdi normal herşey çok şükür. ama problem ciddi olabilir arkadaslar.. zeka gelişimini ve büyümeyi etkileyebilir... aman dikkat edin. doktoru ve testleri ihmal etmeyin. sonra gec olmasın..
herkese sağlık dilerim

merhaba arkadaslar. bizim bebeğimiz şimdi 10 aylık. ancak, doğduktan 1 hafta sonra laktoz intoleransı dediler. dediğiniz belirtiler aynen geçerlidir... bizimkinde kan testinde redüktan madde bulunmuştu. birde idrara bakıyorlar. galaktozemi hastalığından şüphelendiler.. bu konuda cok araştırma yaptım. merakı olanları gidermek için yazıyorum.

bir kere öyle normal cocuk doktorlarına gitmekle olmuyor. biz 3-4 ay uğraştık bu işle.. hemen istanbul için çapaya gideceksiniz. çozuk hastalıkları binasında beslenme ve metabolizma bölümü var. bebekler için özel bir bölüm. oraya gidip prof. gülden gökçay ile görüşeceksiniz. randevu işi zor ama gidip bölümün kapısındaki kalabalığı yarıp oradaki sekretere derdinizi anlatınca hemen ilgileniyorlar. EĞER LAKTOZ HASSASİYETİNİZ VARSA HEMEN ÖZEL MAMAYA GECMEK GEREKİYOR. BEBELAC LAKTOZSUZ MAMASI VAR. bebelac lf isminde....

bizimkisinin kanını taaa amerika ve almanyaya gönderdik. çoook testler yapıldı. şimdi normal herşey çok şükür. ama problem ciddi olabilir arkadaslar.. zeka gelişimini ve büyümeyi etkileyebilir... aman dikkat edin. doktoru ve testleri ihmal etmeyin. sonra gec olmasın..
herkese sağlık dilerim

Ben Ankaradayım. Bizi hacettepedeki bir doçent takip ediyor. Yani 2 ay sonunda oraya gittik ve bu teşhis konuldu. Sizin ne kadar zamanda geçti bu hastalık acaba? Bize geçici ve sonradan oluşan birşey olabilir dediler ama sizinki sanırım doğuştan bir hassasiyet?
Anne sütünü sizde kestiler mi ? Bize de o mamayı verdiler ama anne sütü yeterliyse de gerek yok dediler. Bizimki hem biberona hem o mamaya alışamadı. O yüzden hala sadece anne sütüyle devam ediyoruz. Tabi laktazim damlayı öncesinde vererek...

Ama dün bir de prof.a gittik muayeneye. Gaita test sonucunu görünce laktoz oranı küçükmüş, sadece bu yeterli diil bu teşhisi koymak için dedi. Benim de kafam karıştı acaba başka bir rahatsızlığı mı var diye. Besin alerji testi de yapıldı o da negatif çıktı. Ama benim anladığım laktoz intoleransının çok ciddi bir hastalık olmadığı yönünde... Tabi kilo alımı hala minimum düzeyde devam ediyorsa...

Benim sıkıntım çocuğumun bu hastalıktan dolayı yoğun gaz sancıları daha ne kadar devam edeceği.. Yani sizin kaç ayda düzeldi? Yavaş yavaş mı düzeliyor zamanla?

Ben Ankaradayım. Bizi hacettepedeki bir doçent takip ediyor. Yani 2 ay sonunda oraya gittik ve bu teşhis konuldu. Sizin ne kadar zamanda geçti bu hastalık acaba? Bize geçici ve sonradan oluşan birşey olabilir dediler ama sizinki sanırım doğuştan bir hassasiyet?
Anne sütünü sizde kestiler mi ? Bize de o mamayı verdiler ama anne sütü yeterliyse de gerek yok dediler. Bizimki hem biberona hem o mamaya alışamadı. O yüzden hala sadece anne sütüyle devam ediyoruz. Tabi laktazim damlayı öncesinde vererek...

Ama dün bir de prof.a gittik muayeneye. Gaita test sonucunu görünce laktoz oranı küçükmüş, sadece bu yeterli diil bu teşhisi koymak için dedi. Benim de kafam karıştı acaba başka bir rahatsızlığı mı var diye. Besin alerji testi de yapıldı o da negatif çıktı. Ama benim anladığım laktoz intoleransının çok ciddi bir hastalık olmadığı yönünde... Tabi kilo alımı hala minimum düzeyde devam ediyorsa...

Benim sıkıntım çocuğumun bu hastalıktan dolayı yoğun gaz sancıları daha ne kadar devam edeceği.. Yani sizin kaç ayda düzeldi? Yavaş yavaş mı düzeliyor zamanla?

merhaba... bizim bebekte anne sütünü tamamen kestiler. sadece bebelac lf verdiler. dediğin damlayı hiç bilmiyorum. bebeğimiz 4.5 aylık olduğunda sorun ortadan kalktı. dolayısıylada anne sütü alamamış oldu ama olsun. şimdi kilosu ve boyu çok iyi. hatta önde gidiyor. bizim bir tanıdık vasıtasıyla hacettepede genetik bölümünde prof.mehmet alikaşifoğluna bebeğin kanını göndermiştik. hacettepenin bu konudaki doktorları süper. orada prof.turgay coskun ve ekibi var. onların dediklerine tüm türkiye itibar ediyor. ha bu arada demeden gecmeyeceğim. bizim testlerdeki oran eser miktarda cıkmıştı. ona rağmen anne sütünü hemen kestiler. sadece mama verdiler. sende neden kesmediler onu anlamadım. neyse... bununla gecmiş olsun.. göreceksin hiç yaşamamışa döneceksin. bende cok üzülmüştüm. meğerse hiçbirşeyi yokmuş. gecti gitti kötü günler.. sanada gecmiş olsun. takmayın kafanıza

arkadaslar asıl kafası karısan benim.cunki bana test falanda yapılmadı.sadece alttan cok gaz cıkarıyormu diyo sordu doktor.bide kusması ishali ve ayrıca sonrasında kabızlığı vardı.laktazim damla verdi.ama damlaya basladık 2 gundur bebeğim baya rahatladı.yinedesancısı var tabi ama ilki gibi değil..
ee ben şimdi bu testleri yaptırayımmı dersiniz.yada ist.da özeli olan bi doktor varsa tavsiye edeceğiniz gideyim bari ona..
off canım cok sıkkın.Allah hepimizin bebeğine şifa versin..

bu arada bende de sütü kes falan demedi.mamada vermedi.kilo alımı iyi olursa gerek yok dedi.

arkadaslar asıl kafası karısan benim.cunki bana test falanda yapılmadı.sadece alttan cok gaz cıkarıyormu diyo sordu doktor.bide kusması ishali ve ayrıca sonrasında kabızlığı vardı.laktazim damla verdi.ama damlaya basladık 2 gundur bebeğim baya rahatladı.yinedesancısı var tabi ama ilki gibi değil..
ee ben şimdi bu testleri yaptırayımmı dersiniz.yada ist.da özeli olan bi doktor varsa tavsiye edeceğiniz gideyim bari ona..
off canım cok sıkkın.Allah hepimizin bebeğine şifa versin..

Bazı doktorlar sanırım laktazim'i gaz için de veriyorlar. Çoğu çocuk laktoz'u tolero etmekte zorlanıyormuş sanırım ondan gaz oluyormuş. Ama eğer emme problemi varsa, ishali, kakasında mukus felan varsa bir de kilo alımı yavaşlamışsa istersen yaptırabilirsin testi. Ama son gittiğimiz doktor bu gaitada redüktan maddeye bakılması bu hastalığın teşhisi için yeterli değil demişti. Doktorlar da kafa karıştırıyor çoğunlukla. Ama çocukta sorun varsa takibini iyi yapın derim.

bızede bu testler yapılmadı laktazım kullandım ama işe yaramaadı şimdi baska bır dr baska bı ılaç verdı oda işe yaramıyor oğlum gaz sancısında bıttı

Bizim laktazim kullandığımız halde gaz sancılarımız devam ediyor. Emzirme sonrası uyuyup kaldığı için ağızdan gazını çıkartamıyorum dolayısıyla da o yüzden de gaz artıyor. Benim de artık sırtını belli bir süre ovalamaktan başka çarem yok. Normalde çok zor uyuduğu için emdikten sonra da uyandıramıyorum gazını çıkarmak için.

merhaba... bizim bebekte anne sütünü tamamen kestiler. sadece bebelac lf verdiler. dediğin damlayı hiç bilmiyorum. bebeğimiz 4.5 aylık olduğunda sorun ortadan kalktı. dolayısıylada anne sütü alamamış oldu ama olsun. şimdi kilosu ve boyu çok iyi. hatta önde gidiyor. bizim bir tanıdık vasıtasıyla hacettepede genetik bölümünde prof.mehmet alikaşifoğluna bebeğin kanını göndermiştik. hacettepenin bu konudaki doktorları süper. orada prof.turgay coskun ve ekibi var. onların dediklerine tüm türkiye itibar ediyor. ha bu arada demeden gecmeyeceğim. bizim testlerdeki oran eser miktarda cıkmıştı. ona rağmen anne sütünü hemen kestiler. sadece mama verdiler. sende neden kesmediler onu anlamadım. neyse... bununla gecmiş olsun.. göreceksin hiç yaşamamışa döneceksin. bende cok üzülmüştüm. meğerse hiçbirşeyi yokmuş. gecti gitti kötü günler.. sanada gecmiş olsun. takmayın kafanıza

Bizim bebeğimizin sorunu hala devam ediyor. Anne sütüne laktazim damla ile beraber devam ediyoruz. Kilo alımı yavaş ama kilo alımı var diye anne sütünü kesmiyor doktor. Ömrü boyunca hiç alamayacağı ve yerini asla hiçbirşeyin tutmadığı bir besin diyor. Yalnız ishalimiz de var bizim ve devam ediyor. Sanki hastalık yenileniyor gibime geliyor ishal oldukça. Bebelac LF'yi de yemiyor bizim oğlan. Günde 30 cc.yi zorla yedirebilirsek işte. Onu da ishali biraz düzelsin diye veriyoruz. Sizin bebek sadece bebelac lf ile mi beslendi? Belki tadını beğenmedi diye bir de milupa'nın LF mamasını deniycez. Sizin bebeğin boy ve kilosu 5 aylıkken ne kadardı? 4.5 aylıkken sorun kalktı diyorsunuz, o zamana kadar şikayetleriniz devam etti mi ?

benim bebeğim hep bebelec lf le beslendi. bu mamayı kullandığı sürece ishal vb.. olmadı. 5 aylıkkenki kilosunu hatırlamıyorum ama normal sınırlar içerisindeydi. şimd ise hiç sorunu yok çok şükür. umarım seninkide gecer.. tatlı bebeğini öpüyorum. sevgiler. geçmiş olsun

kızlar bende bebelac aldım ama ishal maması diyor genelde bu mama için webde.ama benim bebeğim 3 gundur kaka yapmıyor zaten,birde bu iyice kabız yaparmı dersiniz???
illaki ishal oluncamı veriliyor bu mama..

kızlar bende bebelac aldım ama ishal maması diyor genelde bu mama için webde.ama benim bebeğim 3 gundur kaka yapmıyor zaten,birde bu iyice kabız yaparmı dersiniz???
illaki ishal oluncamı veriliyor bu mama..

Sütün içerisindeki Laktozun sindirilememesi bebeklerde hem ishale hem gaza yol açıyor. Bu mama da laktozsuz olduğu için ishali önlemiş oluyor. Ama kabızlığa zararlı olur mu onu bilemiycem. Ama faydası olacağını sanmıyorum. Çünkü ishali önleyen bir mama imiş. Bizim oğlan fazla yemediği için henüz ishalimiz düzelmedi. Daha doğrusu sürekli anne sütü aldığı için sanırım ishalimiz devam ediyor. Ek gıdalara geçildiğinde de kaka sayısının azaldığı ve katılaştığı söyleniyor. Seninki kaç aylık?

canım 2 aylık benim kızım,,laktoz intolernası hariç şimdide kilo alımı yavaşladı...kusmasıda çok.doktor bana ar mama verdi kusma engelleyici ama meğer onun içinde süt ve süt şekeri varmış.üstünde süt toleransı olmayan bebeklerde kullanılmaz yazıyor kapı gibi,ama görmemişim.bende bebelac aldım.onu vericem napimm.

canım 2 aylık benim kızım,,laktoz intolernası hariç şimdide kilo alımı yavaşladı...kusmasıda çok.doktor bana ar mama verdi kusma engelleyici ama meğer onun içinde süt ve süt şekeri varmış.üstünde süt toleransı olmayan bebeklerde kullanılmaz yazıyor kapı gibi,ama görmemişim.bende bebelac aldım.onu vericem napimm.

Laktoz intoleransında kilo alımı yavaşlıyor, hatta kilo kayıbları da olabiliyor. Çocuk sürekli ishal olduğu için kilo alamıyor. Aşı vurulduktan sonra şehir dışına çıkmıştık 4 günlüğüne, bebeğim kilo kaybetmiş :KK43: Bir yerlere gittiğmiz zaman emmesi azalıyor.

X