Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi 4.5 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

esenruzgar

Bitti ...
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2009
3.477
6
Merhaba Arkadaşlar,
Bebeğim 4.5 aylık oldu. 2-3 haftadır yan dönmeye başladı ama henüz tam karınüstü dönmeye başlamadı. Yeni yeni karşılıklı sesler çıkarmaya başladı. Onu taklit ettiğimde o da tekrarlıyor çıkardığım sesleri. Bu sıralarda bebekler neler yapmaya başlarlar? Onlara ne türlü kabiliyetler konusunda yardımcı olabilirz? Mesela emeklemeye ne zaman başlarlar? Emeklemelerine yardımcı olunabilir mi? Sizin bebişler neler yapıyor?

benim oğlumda sesler çıkartıyor.yan dönüyor.yarım oturabiliyor.oyuncaklarını tutabiliyor.takip edebiliyor.parmağını cokurdatıyor.kendi kendine gülüyo.sinirlendiğini belli edebiliyo.eli kolu hiç durmuyo.

merhabalar

6. aydan itibaren tam dönmeye başlar. 8-8,5 aylıkken tam oturur ve emeklemeye çalışır. benim oğlum 8,5 aylık sürünerek gidiyor istediği yere. birkaç dakika da herhangi bir yere dayanmadan oturabiliyor. ama 4. aydan sonra en dikkat etmeniz gereken şey asla yükseğe yatırmamanız ve elinin altında uzanıp çekebileceği herhangi birşeyin olmaması..

sormak istediğiniz birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım..

güle güle büyütün yerimseniben

benım oğlumda 10gun sonra 4aylıkolcak ıkıgunden berı yan donuyor bırde kendı eksenı etrafında donuyor cok komık oluyor arkadsın dedıgı gıbı cok dıkkat etmek ıstıyor koltuktan dusmek uzere yakaldım ıkıkere dıkkatlı olun

bızımkıde 13 gun sonra 4 ayını bıtırıyor.
sırf çene... butun gun agu lar kahkalar cıglıklar. otur sohbet et resmen cevap verıyor sana...
oyuncagı tutup elıyle bakıyor.
kucagımdayken kendını one atıyor oturmaya dogrulmaya calısıyor.
poposunu dıkıyor havaya ayaklarını yakalamaya calısıyor. ama dönme yok daha...
anca çene :)

benim bebeğim de 4.5 aylık :1closedeyes:henüz tam dönmüyor.farklı sesler çıkarıyor. oyuncağıyla oynuyor,oyuncak elinden düşünce ağlayarak bana haber veriyor.bir de herşeyi ağzına götürüyor, ağzımızın suları malum tabii. damaklarına baktım da gelen dişleri var.doktorumuz da diş hemen de çıkabilir,biraz bu durumda bekleyebilir de dedi.

benim kızım tam 3 aylık olduğu gün döndü..şimdi 4.5 aylık yüz üstünden sırt üstüne..sırt üstünden yüz üstüne dönüyo...ayaklarını tutup agzına götürüyo..çoraplarını çıkartıyo..oyuncaklarını tutuyo ..desteklı oturuyo.sürekli hareket halınde:)

Benim oğluşum da 4 buçuk aylık nereydeyse.
Dönebiliyor sağa sola.Destekli oturuyor
Gülüyor kızdığını belli ediyor.
Elini ağzına götürüp emebiliyor.
Yatarken ayaklarını ağzına kadar götürebiliyor.
Yastıkta yatarken yastıktan yan kayıp yastığı emmeye çalışıyor :)
Kafasını oturmak istercesine kaldırabiliyor .Yüzükoyun yattığında başını 10 san dik tutuyor.
Ama elimde oyuncak olduğu zaman hadi annecim al diye uzattığımda alamıyor ya :KK43:
Anca ben eline tutuşturursam alıyor tutuyor o da kısa süreli hemen bırakıyor

Son düzenleme:
Benim bebişim yasminimde 4,5 aylık saga sola dönüyor gördüğü nesneyi uzanıp tutuyor değişik sesler çıkarıp ağuluyor anne diyor :) beni görünce gülüyor utanıyor kucağıma alınca omzuma kafasını koyup bana sarılıyor destekli oturuyor ek mama ve devam sütü ayrıca yogurt pekmez meyve suyu içiyor havuç elma kereviz kivi vs.

Benim kızımda 4,5aylık ama yarım dönüyor dahatam donemiyor ayaklarını da tutmuyor eline kadar kaldirmiyor neden acaba :KK43: .gülüyor kahkaha atiyor cığlıklar konusmalar vs.elinden tutunca gövdesini kaldıriyo biberonu verince kendi tutup suyunu iciyor.oyuncağını alıyor sallıyor dakikalarca tutuyor bi elinden ötekine geciriyor

Son düzenleme:
Benim kızımda 4,5aylık ama yarım dönüyor dahatam donemiyor ayaklarını da tutmuyor eline kadar kaldirmiyor neden acaba :KK43: .gülüyor kahkaha atiyor cığlıklar konusmalar vs.elinden tutunca gövdesini kaldıriyo biberonu verince kendi tutup suyunu iciyor.oyuncağını alıyor sallıyor dakikalarca tutuyor bi elinden ötekine geciriyor
Neden bu kadar acele ediyorsunuz? Yazdıklarınız cok büyük gelişme atakları, bir elinden diperine alması, biberonla suyunu icmesi ki 4,5 aylık bi bebek su icmemeli....

Te
Telaşlanma 5 aylık olunca tam döner bazı bebeklerde erken dönme olabiliyormuş seninkinin hareketleri gayet normal sıkıntı yapma keyfini çıkar

Neden bu kadar acele ediyorsunuz? Yazdıklarınız cok büyük gelişme atakları, bir elinden diperine alması, biberonla suyunu icmesi ki 4,5 aylık bi bebek su icmemeli....

4'5 aylık bebek ek gıda alıyorsa eğer mama yogurt muhallebi sebze püresi meyve suyu v.s su içebilir lütfen yanlış bilgi vermeyelim sadece anne sütüyle beslenen bebekler 6 aya kadar su verilmiyor bunun nedeni anne sütünden bebeğin su ihtiyacını karşılamasıdır.

benim kızım tam 3 aylık olduğu gün döndü..şimdi 4.5 aylık yüz üstünden sırt üstüne..sırt üstünden yüz üstüne dönüyo...ayaklarını tutup agzına götürüyo..çoraplarını çıkartıyo..oyuncaklarını tutuyo ..desteklı oturuyo.sürekli hareket halınde:)
Maşallah kiziniza benim kızım 5 i doldurdu sirt üstünden yüz ustune donemiyor. Ayaklarını altı açıkken inceliyor ama tutup agzina sokamiyor. Zaten ayak emmek benim bildiğim 6. Ay civarı oluyor. Sizinki pek hızlı maşallah

Bir elinden diğerine geçirmesi bile büyük bir beceri. Doktor bize 5 aydan sonra ancak yapar dedi.

Benim kizim cok cadi 4 cu ayin bitmesine 1 hafta var cok komik hareketleri var ben ona garip sesler cikariyodum hani at kisnemesi gibi otur sesleri cok seviyyo 1 haftadir bana tūkūrūyo nasil ögrendiyse gulmekten bitiyorum

benim oğlumda dönme adına tık yok..tam 4.5 aylık..agulamalar..el emme...oyuncağa uzanma..başka yok..:KK43: pekmezi nasıl veriyorsunuz daha ek gıdaya geçmedik..günlük ne kadar

X