Bebeğimin kendi kendine uyumasını nasıl sağlayabilirim?

Bazı uzmanlar da bebeğin uykuya dalana kadar ağlatılmasının anneyi bebeğinin ihtiyaçlarına karşı duyarsızlaşmaya teşvik ettiğini ve ilk yılda bebekler için anne-babalarının kendilerine cevap ve güven vermesinin, kendi kendilerini teskin etmeyi öğrenmelerinden daha önemli olduğunu savunuyorlar.

Onlar daha bebek.
Ve biziz onların beklentileri kızım baskasının kucagında hiç sesi cıkmıyo ama beni ne zaman görse bana atılmaua calısıyo karnı acıktıgı veya uykusu geldiğinde yada sıkıldıgında
demekki onun ihityacına benim cevap verceğimi ve bende güven hissettiği için bunu yaptıgını düşünüyorum.
Uyku ihtiyaçlarını kendileri belirliyecekler.Çocuk sakin bi çocuksa zaten bu bölümdede kimisi yazmış kendiliğinen uyuyo diye (sanslı anneler yerimseniben)
Bu yöntemle uyutanlara da bişey demiyorum kesinlikle , herkesin kendi düşüncesi eğitimi
ama bana çocugum ağlarken konusmak uyu demek uygun gelmiyo.Belki kızımın ağlama tonundan resmen katıla katıla ağlıyo çığlık çığlıga ::)))

Ben uykusunı sekle sokmaya calısmyorum sadece bekliyorum .
En fazla 3 yaşında eminim kendi kendine uyuyan bi kuzu olcak:)

jadecim sana bir noktada katılıyorum ama bebeklerin asıl eğitimi, davranışları biraz da anne babaların davranışları ile ilgili. Ben şahsen bebeğin çocuğun aileden muhakkak birinden korkması gerektiği düşüncesindeyim ve korktuğu kişi ona kızdığında diğer ebevynin kesinlikle bebek<çocuğa yaklaşmaması gerekiyor. YAni anlatamadım tam olarak aslında. Geçen gün çok sevdiğimiz hem iş arkadaşımız hemde dost olduğumuz bir aile ile kahvaltıya gittik yaklaşık olarak 3 yaş 5 aylık bir kızları var. Ve aman yarabbim çocuk inat öle bir inatki anlatamam bana afakanlar bastı. Baba otoriter davranıp yapmaması gereken bir hareket için onu uyardı ve malum çocuk ağlamaya başladı. Anne dayanamadı ve hemen kızı kucakladı sakinleştirdi. Kız döndü babaya anneden güç aldı ya saydırdı bisürü laf artık aptalmı ararsın ne ararsan. Ve babasının yapmasını istemediği hareketin daha tehlikesini yapmaya başladı. Uykuya şurdan bağlıycam. Bu çocuk asla ve asla kendi yatağında uyumuyor. Ve asla ve asla evdek tüm bireyler yatmadan da yatmıyor. Anne baba 1 de mi yatıyor bekliyor. Güzelim odası var mümkün değil yatmıyor anne babanın arasına giriyor. Kimse ona yat diyemiyor ya anlatamam patron olmuş eve resmen. Ona göre yaşıyorlar varmı böle şey. Kahvaltıya gidiş saatimizi kızın parkta kumla oynamasının bitmesine göre ayarlıyoruz. Anne çok tatlı çok iyi bir insan ama çok hatalı çok yanlış davranıyor. Bebeğe otorite davranış küçükken başlamalı ve uyku disiplinide bunun parçası.

Ha benim kuzum nasıl uyuyor?:)))) ne yazıkki emerek. ama çalışıyorum kendi başına uyuması için

benimkikendi kendine uyumaya başlamıştı diş çıakrmas sendromu başlayana ladar şimdi ayaklarımda uyyor ve hep kucağımda nasıl eski düzene sokucam bilmiyorum

jadecim sana bir noktada katılıyorum ama bebeklerin asıl eğitimi, davranışları biraz da anne babaların davranışları ile ilgili. Ben şahsen bebeğin çocuğun aileden muhakkak birinden korkması gerektiği düşüncesindeyim ve korktuğu kişi ona kızdığında diğer ebevynin kesinlikle bebek<çocuğa yaklaşmaması gerekiyor. YAni anlatamadım tam olarak aslında. Geçen gün çok sevdiğimiz hem iş arkadaşımız hemde dost olduğumuz bir aile ile kahvaltıya gittik yaklaşık olarak 3 yaş 5 aylık bir kızları var. Ve aman yarabbim çocuk inat öle bir inatki anlatamam bana afakanlar bastı. Baba otoriter davranıp yapmaması gereken bir hareket için onu uyardı ve malum çocuk ağlamaya başladı. Anne dayanamadı ve hemen kızı kucakladı sakinleştirdi. Kız döndü babaya anneden güç aldı ya saydırdı bisürü laf artık aptalmı ararsın ne ararsan. Ve babasının yapmasını istemediği hareketin daha tehlikesini yapmaya başladı. Uykuya şurdan bağlıycam. Bu çocuk asla ve asla kendi yatağında uyumuyor. Ve asla ve asla evdek tüm bireyler yatmadan da yatmıyor. Anne baba 1 de mi yatıyor bekliyor. Güzelim odası var mümkün değil yatmıyor anne babanın arasına giriyor. Kimse ona yat diyemiyor ya anlatamam patron olmuş eve resmen. Ona göre yaşıyorlar varmı böle şey. Kahvaltıya gidiş saatimizi kızın parkta kumla oynamasının bitmesine göre ayarlıyoruz. Anne çok tatlı çok iyi bir insan ama çok hatalı çok yanlış davranıyor. Bebeğe otorite davranış küçükken başlamalı ve uyku disiplinide bunun parçası.

Ha benim kuzum nasıl uyuyor?:)))) ne yazıkki emerek. ama çalışıyorum kendi başına uyuması için

tabiki saldım cayırada olmaz
benım demek istediğim meselac 10 damı uyutmak istiyorum
tulumunu giydirip mamasını yedirip uyutuyorum bazen uzun süüre ilgilenmem gerekıyo ama ilgilenıyorm yani ben onun ağlamasına dayanamam mutlaka bendede ağlıyo uyurken ama o gozumun içine bakarken ben basında durup uyu dıyemem veya kapıyı cekıp cıkamam.10 da uyuyo sa 1 saat sonra kalkıyo mesela tekrar oynatmıyorum uyumaya devam ettiriyorum yada odasını ayırdım ilk gunler sabaha karsı ayırdım suan tum gece ayırdım.mutlaka disiplin olcak ama derdini tam olarak bilemeden zorlamak istemıyorum belki diş sıkıntısı var

yani mutlaka oda bi yönte ama bana göre diil

bu tercih meselesi ben coook memnunum ..kendi kendine uyuyor diye mutsuz ,asabi vs. bir bebek degil aksine msallah sakin,sevimli ,yerinde duramayan bir kizim varr...
ayagimda yarim saat sallamak ta bana gore degil..

8 de uyutup isime bakiyorum,kendime zamanim oluyor ,islerimi hallediyorum,gece uyansa bile tekrar kendi kendine uykuya daliyor bana gerek kalmadan ,ona guzel bir aliskanlik kazandirdigim icin mutluyum o da cok mutlu bir bebek,her sabah yataginda aglayarak degilde mutlu bir sekilde konusarak uyaniyor ,uykusu bolunmeden gerektigi kadar uyuyor ,yemek icmek kadar uyku da onemli ,bebegin saglikli ve mutlu bir bebek olabilmesi icin yeterli uykuyu almasi gerekir.bebekler cok zeki ,ilerde bu aliskanligi kazanmayan bebekler once nasil uyuyorlarsa 2-3 yasina geldiklerinde ayni sekilde uyutmanizi bekleyecekler cunku siz ona o sekilde ogrettiginiz icin,sallayarak, emzirerek,yaninda uzanarak,kucaginizda dolastirarak,bunlari yaparak onlara iyilik degil kotuluk edilmis oluyor cunku sizinkilerde bir yontem ve uykuya bu sekillerde dalinacagini ogretmissiniz veya ogreteceksiniz.ben genel olarak konustum bu arada lutfen kimse uzerine alinmasin cunku buraya yazmayip sadece okuyanlarda var.

dediğim gibi tercih meselesi herkesin mutlaka bi yöntemi bi düşüncesi vardır .
Memun olanda vardır bu uygulama kendisine uymayanda ben uymadıgını belirttim.
hani şöyle bi oyuncakla oynarken kendiliğinden uyuyup kalsa ağlamadan değilde yorulduğu için uyuyup kALSA cok iiii

ben kımseyi eleştirmek için yazmadım kimse üzerine almasın sadece bu konuakı düşüncelerimi belirtttimn

benim bebeğimde 8 aylık gündüzleri doğduğundan beri hiç uyumuyordu bende ayağımda sallamaya başladım ancak ayağımdan indirince uyanıyordu.gece hiç sorun yaşamadım 9 da uyuyyor ve yatağında yatıyor 1 veya belki 2 defa uyanıyor ozamanda sadece emiyor ayakta sallanmak istemiyor.şimdi bakıcısınada aynısını yapıyor gündüzleri sallanıyor ve yatağında yatmıyor geceleri süper.neler denediysemde olmadı gündüzleri yatağında yatıramıyorum.yatağına bıraktım ağlasın alışır dedim ama 1 saat ağladı hemde öyle böyle değil kendinden geçti.bende artık pes ettim beyefendi galip geldi :)) geceleri uyuyorya ona şükrediyorum

pınar79 canım bana doktorum gündüzleri sakın beşiğine yatırma ki gece orda uyuyacagını bilsin gündüz baska bi yere alıstır demişti..ben de genelde öle yapıyorum gündüzleri uyudugunda yatagına yatırmıyorum..

pınar79 canım bana doktorum gündüzleri sakın beşiğine yatırma ki gece orda uyuyacagını bilsin gündüz baska bi yere alıstır demişti..ben de genelde öle yapıyorum gündüzleri uyudugunda yatagına yatırmıyorum..

hadi ya ben hep yanlış yapmışım, benim kızım çok hareketli öle böle değil, altını bağlayamıyorum o derece yani, yorulduğunda yere serdiğim yorganında uyuyup kalıyor bende onu yatağına taşııyodum rahat yatsın diyee, bi de daha güvenli geliyor bana sorayım bende doktora

ben kızımı ayagımda hiç sallamadım.ilk bi kac ay emerek uyurdu
6 aylık olduktan sonra kendi başına uyumayı ögrettim .tabi zor oldu ama ben inat ettim kararlı oldum ve 1 hafta içinde kızım kendi başına uyumayı ögrendi

1 yıldırda akşam karnını doyurur yatagına bırakır cıkarım o kendi 10 dk içinde uyumuş olur maşallah diyim
1 yaşından sonra gece kalkmalarımızda bitti
kendi başına uyumayı bilen cocukların gece kalkmaları az olur yada hiç olmaz
cünkü gece uyandıgı zaman tekrar dalmayı biliyor cocuk
emerek uyuyan dalmak için meme,salllayarak uyuyan annesini ve onun bacaklarını ister gecenim bi yarısı

ben uyguladıgım yöntemi söleyim size
tracy hoog un kaldır yatır yöntemini denedim
önce bi rutin oluşturdum.aynı saatte karnını doyurup banyo yaptırdım.
gece lambasını yaktım,eline en sevdigi oyuncagı olan peluş ayısını verdim ve cıktım odadan
agladı tabii alışkın olmadıgı için ama ben ona biraz zaman tanıdım.agladıgı zaman yanına gittim aldım kucagıma sakinleştirip tekrar yatagına bıraktım cıktım odadan
tekrar agladı tekrar aynı şeyi yaptım..artık cocuk anladı o odadan cıkamayacagını . aglamak ve banyonun etkisiylede uyudu.
cocuk aglıyor diye ayagıma alıp sallamadım yada onu alıp oturma odasına getirmedim.sadece sakinleştirip bıraktım yatagına

1hafta boyunca aynı şeyi yaptım.yani karnı doydu.banyo,gece lambası,peluş ayısı. ve agladıkca sakinleştirmek.bu rutin cok önemli.cocugun uyku saatinin geldigini anlaması için.
sabaha kadar aglasa yüzlerce kez sakinleştirip yatagına bırakabilridim.yani o kadar kararlıydımm
neyseki cok vaktimi almadan kızım kısa zamanda alıştı uyumaya.

şuan o kadar rahatımkii
uyku saati gelince hemen gider yatagının fermuarını acıp kendi yatar maşallah
tabi ayısı olmadan uyumazz.cocuga uykuu için yumuşak bi oyuncaga alıştırmak cok yararlı
darısı herkesee olsuunn.biraz sabır ve kararlı olunca bu sorun çözülebilir

ne güzel anlatmışsınız..
benim kızım 2-4,5 ay arası kendi kendine uyuyordu. 4,5 aylıkken diş çıkarmaya başladı ve o zamandan beri kucakta uyur oldu. gecede 3-4 kez kalkıyoruz ve kimi zaman uykuya dalmakt zorlanıyor. gündüz de uyuyor ama yine sallayarak.
ayakta da istemiyor, illa saçlarımla oynayacak kuzum :))
pek de ısrar etmiyorum kendi kendine uyuması için açıkçası ama gece zor oluyor kimi zaman..
uyku oyuncağı aldım, alıştıramadım.. nasıl döneceğim eski düzene bakalım tekrar.

Hanımlar ilgi ve alakanız, yptığınız yorumlarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Minik yavrumla bu geçen sürede birtakım aşamalar kaydettik çok şükür.sizlerle paylaşayım.

öncelikle onu yanımda emzirerek uyuttum ve odamızda bulunan beşiğine yatırdım. geceleri onu uykusundan neyin kaldırdığını araştırmaya başladım. çünkü uyuyordu engeç 1 saat sonra uyanıyordu.. Neyi farkettim biliyor musunuz hanımlar. meğerse ben geceleri aman üstü açık yatıyor üşümesin diye kalın giydiriyormuşum ve yavrucuğum bunalıyormuş! bunuda şöyle anladım. benim yavrum bunaldığında, emzirdiğimde hep başı terler. yanımda yatırırkende başı terliyordu ama ben bunu eme eme uyuyor ve bu yüzden başı terliyor zannediyordum. meğerse sıkıntısı varmış, terleyip bunalıyormuş.

ve artık o yatmak için mızmızlanmaya başladığında önce çorbayla veya muhallebiyle karnını doyuruyorum. Suyunu içiriyorum. o istediği kadar içiyor. ben istediğim kadar değil. Altını değiştiriyorum. ince giydiriyorum. delikli incecikte bir battaniye örtüyorum üzerine. emziriyorum o uyuyakalıyor ve beşiğine alıyorum.
sabah 5 te 1 kere kalkıyor beşiğinden kucağıma alıp emziriyorum. sonra tekrar beşiğine yatırıyorum.sabh 8 de uyanıyor.11 gibi tekrar uyuyor.

şimdilik böyle ama çok şükür bu bile beni rahatlattı. aman nazar değmesin inşAllah maşallah değin hanımlar kaydirigubbakcemile3
birde nazar demişken benim yavruma çoook nazar değiyor! yatmadan önce sizde nazar ayetlerini (fatiha, ayetelkursi, ihlas, 3 felak 3 nas) okuyun accayip çocuğuma rahatlama geliyor. banyo yaptığında bile çocuğum bukadar rahatlamıyor. zaten siz bunları okuyuncaya kadar bebeğiniz birbaklışsınız uyuyakalmış kaydirigubbakcemile3

birde şu konuya değinmek istiyorum. ben salı ve çarşamba günleri radyoda saat 11de pedegog Adem Güneş'i dinliyorum. ve inanın çok ama çok faydasını gördüm. çocuğuma nasıl davranmam gerektiğini öğrendim. ve kendisi çocuklarımızın annelerine karşı mutlak suretle güven duymaları gerektiğinden bahsetti. buna bende katılıyorum. biz anneler çocuklarımızın en zor zamanlarrında sığınacakları limanları olmalıyız. buyüzden yavrum artık bana alışacak beni zorlayacak diye düşünmüyorum. çünkü ben anne olmayı daha başında seçtim. zorluklara katlanmakta bunun içinde var. bunlarda inşAllah geçecek amman sıhhatlerine birşey olmasında..
Buyüzden dediğim gibi uyurkende bebeklerimiz anneye güvenmeli, yanında o olmalı. bir yastık, yorgan, peluş oyuncaklar değil.. zten görüyoruz; anneye duyması gereken güveni 1-2 yaşına dahi geldiğinde o oyuncaktan, battaniyeden medet bekliyor çocuklar. korktuklarında annelerini değil yanlarında bir bağımlılık yapan battaniyelerini veya oyuncaklarını istiyorlar..herneyse bu tartışılabilinir bir konu.. ama sizlerde bir pedogogtan yardım almak isterseniz buyrun buradaki program arşivine.. "çocuk deyip geçmeyin" isimli programın ses kayıtlarını bilgisayarınıza indirip dinleyebilirsiniz..

burcfm.com.tr ye girin arşivden çocuk deyip geçmeyin programını seçin dinleyin veya bilgisayarınıza indirin.

sonuna kadar cok haklısın.aynen senin gibi düşünüyorum ve aynen uyguluyorum cok da rahat ve huzurluyuz ailece
kızım benden tırsar yapma dedigim an yapmaz.hadi yemek saati dedigimde gider yerine oturup bekler
uyku saati dedigimde yatagına yatar. v.s maşllah diyim
dışarı cıktıgımızda eve girmek isteemez bazen.babasının kucagına gider cıkalım tekrar diye
babasıda dayanamaz ben birazdaha dolaştırıyım der.ben kesinlikle müsade etmem.hemen kucagıma alır gerekli acıklamamı yapar, dikkatini başka yöne cekerim.eger bi karar veriliyorsa yada bi eylem yapılmışsa geri adım atılmamalı.yoksa cocuk herdefasında ısrarcı olacaktır tekrar size geri adım attırmak için.
o nedenle kızım hiç bi konuda ısrarcı degildir.cünkü bilir benim geri adım atmayacagımı.
cocugun her istedigi olmamalı.evde bi otorite olmalıı
herşeyi düzenli olan cocugun özgüvenide ,gelişimide iyi olur

bu arada kızımda 5 aylıkken emerek uyurdu.ben şöle yapıyordum
tam gözleri kapanıp uyuma moduna girdigi an yüzüstü yatagına bırakıp.
sırtına hafif hafif vurarak pışş pışşladım.ve bu şekilde alıştı.
buna alıştıktan sonra memeyi emiyordu hemen kafasını ceviriyordu beni yataga yatır der gibi
belli sürede böle gittik.
o dönem uyku saatlerini kendi ayarlıyordu.uykusu geldigi zaman uyuyurdu
kaldır yatır yönteminini uygulayarak benim ayarladıgım saatlerde uyumaya başladı.
şuan herşeyimiz cok düzenli maşallah diyim.

su aglatarak uyutma yöntemi ne bilim hiç hosuma gitmıyo.çocuga işkence yapar gibi su bi gerçek doktorların dediği gibi uuykusu bu aylardada düzene girmez ihtiyaç hissettiği kadar uyur.
Kmi çocuk yapısı olarak sakin uykuyu seven bi çocuk oluyo kimisi aksine
çokta zorlamamk gerek

cocugun uykusu asıl bu aylarda düzene girmiş olması lazım.7 ay gec bile kalınmış
cocugu odaya terkedip aglayarak uyuması olayına bende karşıyım
ama kaldır yatır yönteminde cocuk cok aglamadan sakinleştiriliyor
burdadaki maksat annenin kararlı oldugunu cocuga göstermek.

ben doktorun düşüncesine katılmıyorum
cocuk tek yerde uyumalı.yatagında uyuyorsa ,oyun oynaması içinde yataga bırakılmamalıdır.sadece uyku saati yataga koyulmalıki cocuk uyku vaktinin geldigini anlasın.

bu tercih meselesi ben coook memnunum ..kendi kendine uyuyor diye mutsuz ,asabi vs. bir bebek degil aksine msallah sakin,sevimli ,yerinde duramayan bir kizim varr...
ayagimda yarim saat sallamak ta bana gore degil..

cnm aynı durumları yaşıyoruzz
kızımda cok hareketlidir.maşallah gelişimi gayet güzel
eşim ve ben cok rahatız.cocuga ve kendimize herzaman işkence cektirecegimee sadece 15 günümü ayırarak bu işi çözdüm
kendi kendine uyumayı bilen cocuk huzurludur,mutludur.cünkü tek başına bi eylemi gercekleştiriyor.bu kendine özgüven duygusunu aşılar
uykudan uyanıncada mutlu uyanır.cünkü uyudugu şekilde kalkmıştır
sallayarak uyutsaydım uyanndıgında beni ve bacaklarımı göremedigim için cocuk aglayarak ve asabi uyanacaktı.

8 de uyutup isime bakiyorum,kendime zamanim oluyor ,islerimi hallediyorum,gece uyansa bile tekrar kendi kendine uykuya daliyor bana gerek kalmadan ,ona guzel bir aliskanlik kazandirdigim icin mutluyum o da cok mutlu bir bebek,her sabah yataginda aglayarak degilde mutlu bir sekilde konusarak uyaniyor ,uykusu bolunmeden gerektigi kadar uyuyor ,yemek icmek kadar uyku da onemli ,bebegin saglikli ve mutlu bir bebek olabilmesi icin yeterli uykuyu almasi gerekir.bebekler cok zeki ,ilerde bu aliskanligi kazanmayan bebekler once nasil uyuyorlarsa 2-3 yasina geldiklerinde ayni sekilde uyutmanizi bekleyecekler cunku siz ona o sekilde ogrettiginiz icin,sallayarak, emzirerek,yaninda uzanarak,kucaginizda dolastirarak,bunlari yaparak onlara iyilik degil kotuluk edilmis oluyor cunku sizinkilerde bir yontem ve uykuya bu sekillerde dalinacagini ogretmissiniz veya ogreteceksiniz.ben genel olarak konustum bu arada lutfen kimse uzerine alinmasin cunku buraya yazmayip sadece okuyanlarda var.

aynı şeyleri yaşıyorzz.böle düşündügün içinde seni tebrik ediyorum.kızın cok şanslı
kızım 9 da uyur sabah 8 de uyanır.maşallah diyim.gece 1 defa bile uyanmaz.uyansada tekrar kendi kenine uyur.
geceden yatagına oyuncak koyarım kalkınca onlarla vakit gecirir.bende birazdaha uyumuş olurum:)
akşam erken yattıgı için eşimle birbirmizie vakit ayırırız.gece uykularım bölünmedigi ve dinlendigim içinde güne mutlu ve huzurlu başlarım. dinlenmiş oldugum için kızıma daha faydalı olabiliyorum.asabi olmuyorum mesela.daha fazla sabredebiliyorum v.s
şu bi gercekki cocuga neyi aşılarsan neye alıştırırsan onu ister cocuk
misafirlige gittigmde uyusun diye ayagıma alıp sallıyom bazen bana tuhaf tuhaf bakıyor anne sen napıyon cıldırdınmı diye:))) uyumuyor misafirlikte maalesef.tek dezavantajı bu.uyumak için kendi yatagını istiyor.Allahtan park yatakta yatıyor.seyehate gittigimizde yatagıda yanımızda götürüyoruz

Hanımlar ilgi ve alakanız, yptığınız yorumlarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Minik yavrumla bu geçen sürede birtakım aşamalar kaydettik çok şükür.sizlerle paylaşayım.

öncelikle onu yanımda emzirerek uyuttum ve odamızda bulunan beşiğine yatırdım. geceleri onu uykusundan neyin kaldırdığını araştırmaya başladım. çünkü uyuyordu engeç 1 saat sonra uyanıyordu.. Neyi farkettim biliyor musunuz hanımlar. meğerse ben geceleri aman üstü açık yatıyor üşümesin diye kalın giydiriyormuşum ve yavrucuğum bunalıyormuş! bunuda şöyle anladım. benim yavrum bunaldığında, emzirdiğimde hep başı terler. yanımda yatırırkende başı terliyordu ama ben bunu eme eme uyuyor ve bu yüzden başı terliyor zannediyordum. meğerse sıkıntısı varmış, terleyip bunalıyormuş.

ve artık o yatmak için mızmızlanmaya başladığında önce çorbayla veya muhallebiyle karnını doyuruyorum. Suyunu içiriyorum. o istediği kadar içiyor. ben istediğim kadar değil. Altını değiştiriyorum. ince giydiriyorum. delikli incecikte bir battaniye örtüyorum üzerine. emziriyorum o uyuyakalıyor ve beşiğine alıyorum.
sabah 5 te 1 kere kalkıyor beşiğinden kucağıma alıp emziriyorum. sonra tekrar beşiğine yatırıyorum.sabh 8 de uyanıyor.11 gibi tekrar uyuyor.

şimdilik böyle ama çok şükür bu bile beni rahatlattı. aman nazar değmesin inşAllah maşallah değin hanımlar kaydirigubbakcemile3
birde nazar demişken benim yavruma çoook nazar değiyor! yatmadan önce sizde nazar ayetlerini (fatiha, ayetelkursi, ihlas, 3 felak 3 nas) okuyun accayip çocuğuma rahatlama geliyor. banyo yaptığında bile çocuğum bukadar rahatlamıyor. zaten siz bunları okuyuncaya kadar bebeğiniz birbaklışsınız uyuyakalmış kaydirigubbakcemile3

birde şu konuya değinmek istiyorum. ben salı ve çarşamba günleri radyoda saat 11de pedegog Adem Güneş'i dinliyorum. ve inanın çok ama çok faydasını gördüm. çocuğuma nasıl davranmam gerektiğini öğrendim. ve kendisi çocuklarımızın annelerine karşı mutlak suretle güven duymaları gerektiğinden bahsetti. buna bende katılıyorum. biz anneler çocuklarımızın en zor zamanlarrında sığınacakları limanları olmalıyız. buyüzden yavrum artık bana alışacak beni zorlayacak diye düşünmüyorum. çünkü ben anne olmayı daha başında seçtim. zorluklara katlanmakta bunun içinde var. bunlarda inşAllah geçecek amman sıhhatlerine birşey olmasında..
.herneyse bu tartışılabilinir bir konu.. ama sizlerde bir pedogogtan yardım almak isterseniz buyrun buradaki program arşivine.. "çocuk deyip geçmeyin" isimli programın ses kayıtlarını bilgisayarınıza indirip dinleyebilirsiniz..

burcfm.com.tr ye girin arşivden çocuk deyip geçmeyin programını seçin dinleyin veya bilgisayarınıza indirin.

öncelikle maşallah diyimm bebegine.inş daha da düzene oturacaktır
ben sadece şu konuya katılmıyorum.
Buyüzden dediğim gibi uyurkende bebeklerimiz anneye güvenmeli, yanında o olmalı. bir yastık, yorgan, peluş oyuncaklar değil.. zten görüyoruz; anneye duyması gereken güveni 1-2 yaşına dahi geldiğinde o oyuncaktan, battaniyeden medet bekliyor çocuklar. korktuklarında annelerini değil yanlarında bir bağımlılık yapan battaniyelerini veya oyuncaklarını istiyorlar.

bu paragraf inanılmaz komik olmuş:)
cocuk anneye sadece uyku saatindemi güvenir?sadeece o zamanmı ona ihtiyac duyar.
bakın arkadaşlar herşeyin bi zamanı vardır.uyku demek yalnız kalıp dinlenmek demektir
cocuk uyuyacagı zaman anneye ihtiyac duymaz.ama cocuga zorla bu alıştırılıyor.
günün büyük bi vaktini onun temel ihtiyaclarına harcıyoruz
eger cocugun temel ihtiyacları karşılanmazsa işte ozaman cocuk anneye güvenmez
cocugun karnı acıktıgında onu doyurmazsan,altı pislendiginde onu degiştirmezsen v.s
uykuda temel ihtiyactır. ama bunu cocuk kendi yapmalı.
sadece uyku vakti cocugu yalnız bırakmak nasıl annesine güvenmemesine neden olur yaw:))

ayrıca uyku oyuncagı konusunada katılmıyorum.
kızım uyurken peluş kuzu ve ayısı vardır.onlara sarılıp uyumaya bayılır.bazen başının altına yastık yapar,yada yataktan atar.
uykudan uyanıncada o oyuncakların yüzüne bile bakmaz:) ..cocuklar cansız bi oyuncaktan medet ummamamak gerektigini bilecek kadar akllı oluyorlar merak etme.

ha şu olabilir.anne ve babasından sevgi ve ilgiyi görememiş bi cocuk içine kapanık olur,kendine güveni olmaz ve bi oyuncagına baglanabilir.

X