Bebeğimin kendi kendine uyumasını nasıl sağlayabilirim?

trmerve

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2009
9
2
merhaba hanımlar,
benim oğluşum 8. ayın içinde ve uyku problemimiz var. başında hatalar yaptım onunla aynı yatakta yatmak gibi.. şimdi çok pişmanım ben olmadan uyumuyor yanında beni istiyor. bensiz en fazla uykusu yarım saat. ve de illaki emerek uyumak istiyor. kesinlkle sallanmadan anlamıyor. sallanarak uyumya çalışınca başlıyor sürekli durmadan ağlamaya.
şimdi aynı odamızda bulunan beşiğine alıştırmaya çalışıyorum. ama olmuyor.

şu uyku hakkında tavsiye ve tecrubelerinizi bekliyorum.

- uzun süre uyuması için (karnı tokken uyutmaya dikkat ediyorum ama işe yaramıyor)
- beşiğine alıştırmak için
- kendi kendisine uyumaya alıştırabilmek için neler yapmalıyım?

bir arkadaşım dönencesini izleye izleye uyutuyormuş bebeğini. ben denedim ama uykusu gelince ağlamaktan başka birşey bilmiyor bebeğim. yardım edin lütfen

alya doğduğundan beri ayrı odaalrda yattık
1 ay çok hastalandı yanımıza aldık tam 1 ay bizimle uyudu,alıştı..
uykusunu geldiğini anladığım zaman uyku cicisini verdim eline ona alışmasını sağladım biraz sabır gerektiriyor tabi..bi süre mızmızlanacaktır..
ama şimdi çok rahatım gözlerini ovuşturmaya başladığında cicisini eline veriyorum yatağa atıyorum hemen ona sarılıp uyuyor..
sanırım bebeklerin bişeye bağlanması gerekiyor uyurken bu sizsiniz şuan sizin yerinize geçecek bişey bulun battaniyesi olabilir bi bebek olabilir sizin bi kıyafetiniz olabilr..

canım ben de ilk baslarda senin gibi yaptım hep yanımda yatırdım alıstı bana ben olmadan uyumuyordu beşiğinde de uyuyordu ama sürekli uyanıyor mızmızlanıyordu..ayakta sallamak bizimkine oyun gibi geliyor süreklü gülüyor uykusu daha cok acılıyor. ben de önce beşiğine yatırıp basında bekleyerek uyuttum ben gidince aglıyordu dayanamadım:)))) oyüzden yanında bekliyordum. uydurma ninnimizi söylüyordum .bana bakıp bakıp uyuyordu sonra zamanla alıstı şimdi uykusu geldiği zaman beşiğine bırakıyorum mır mır ediyor saga dönüyor sola dönüyor bazen aglıyor ama sonunda uyuyup kalıyor!!!! ben de uzaktan izliorum:)))) gündüz bu şekilde uyuyor ama gece uykusuna beni emmerken dalıyor diğer türlü mümkün deil uyumuyor !!! daha buna bi çözüm bulamadım:))))

ben de ayağımda sallayarak uyutuyorum ve öğrendim ki bu şekilde uyumaya alışan çocuklar kendiliğinden uyumakta güçlük çekiyomuş:1shok:

bnmkı her hafta hatta bazen gunü gunune uymuyor bazen arabada uyuyor bazen ayakta bazen beşıkte ..bı haller oldu bnm oğluma . ama gece emerken uyuyor. ne zaman kendı kendıne uyucak bnde sabırla beklıyorum ya sabırr..

oğlum 18 aylık..doğduğundan bu yana zor uyuyan bir çocuktu..15 aylıkken kendiğinden uymaya başladı..yerde uyya kalmış

sonra önce gündüzleri yatağa attım ama yanında kaldım çıkarmıyordu..zor da olsa gecelere de ağlaya ağlaya yanında nini şarkı oyun yatağında yorduk..çok şükür artık uyuyor..

uyku nesnesi çok işe yarıyor..dr lar da öneriyor...onu görünce deli oluyor hemen başını ona koyup eeee ee diyor

nesnemiz mavi küçük bir pike örtü:))

ben de 4. ayina girdiginde doktorun tavsiyesiyle ferber yontemini uyguladim,3 gun agladi sonra alisti,simdi saat 8 de yatagina yatirdigim anda ardindan kapiyi kapatir kapatmaz uyuyor sabah 3-4 arasi uyaniyor emziriyorum tekrar yatip sabah 7 de uyaniyor,

3 gun zor oldu o aglarken gidip kucagima alamadim ama kendi kendine uyumayi ogrenmesi icin katlandim zaten 20 dk dan fazla aglamadi ,arada yanina gidip 1-2 dk kalip ciktim yanindayim demek icin.ama sizin icin biraz gec 8 aylik olmus yataktan falan atlayabilir yanliz birakinca,gene de bu aylarda hatta 1 yasinda deneyenler var bu yontemi.

benim oğlumda gündüzleri çok rahat uyuyor saatleri belli zaten uykusu gelince huzursuz oluyor yatağına bırakıp çıkıyorum ama gece biraz daha zor mızmızlanıyo acaba hala gazımı var diye düşünüyorum bizde yastıkla uyuyoruz bi yastık başının altında diğeri üstünde uyuyor uykusu gelince yastığını arıyor

Benim çok şükür böyle bir sorunum yok ama konuyu görünce belki yardımcı olur diye yazmak istedim,Tv de bi uzmandan dinlemiştim bunu gerçi siz biraz geç kalmışsınız ama bi deneyin yinede isterseniz,bebeklerin bikaç aydan sonra düzenli uykuya geçmelrini sağlamak için hergün rutin bişey yapın,uykudan önce besleyin,oynatın daha sonra banyosunu yaptırıp uytun,hergün bunu yaptığınızda bebek o sıraya alışıyor ve uyku saati geldiğini böylece biliyor...Bir hafta on gün belki kabullenmiycek uyumayı her ağladığında odasına koşmayın çok ağlarsa odasına gidip konuşun onunla ve uyuması gerektiğini falan anlatın biraz mırıldanıcak tır belki ama yelkenleri indirip almayın onu zamanla kabullenecektir...

ben de 4. ayina girdiginde doktorun tavsiyesiyle ferber yontemini uyguladim,3 gun agladi sonra alisti,simdi saat 8 de yatagina yatirdigim anda ardindan kapiyi kapatir kapatmaz uyuyor sabah 3-4 arasi uyaniyor emziriyorum tekrar yatip sabah 7 de uyaniyor,

3 gun zor oldu o aglarken gidip kucagima alamadim ama kendi kendine uyumayi ogrenmesi icin katlandim zaten 20 dk dan fazla aglamadi ,arada yanina gidip 1-2 dk kalip ciktim yanindayim demek icin.ama sizin icin biraz gec 8 aylik olmus yataktan falan atlayabilir yanliz birakinca,gene de bu aylarda hatta 1 yasinda deneyenler var bu yontemi.

ay zelda valla ımrendım sana..

bnmkini dusundum her turlu sallama hoplama zıplama maymun oldum valla genede uyumuyor. ama bn kendı odasına gecırmedım yanımızda besıkte yatıyor.bıde k.valdemler yakın ayağımda sallıyom ağlıyo ona bıle surat sallıyolar.cocuk uyku delısı oldu sımdı dişide cıkcak perişanım.senın taktği denıycem ama gec mı kaldımki?nasıl olcak?bilmiyorumkismile:1no2:

ay zelda valla ımrendım sana..

bnmkini dusundum her turlu sallama hoplama zıplama maymun oldum valla genede uyumuyor. ama bn kendı odasına gecırmedım yanımızda besıkte yatıyor.bıde k.valdemler yakın ayağımda sallıyom ağlıyo ona bıle surat sallıyolar.cocuk uyku delısı oldu sımdı dişide cıkcak perişanım.senın taktği denıycem ama gec mı kaldımki?nasıl olcak?bilmiyorumkismile:1no2:

Dogru tahmin etmisim,sana ozeline yazdim sana karisacaklar bu konuyla ilgili diye :)) gerekirse uyku duzenini olusturana kadar oglunu uyutacagin saatte kimseyi kabul etme 1 hafta gibi.denemekten zarar cikmaz.

alintidir

skip to main | skip to sidebar
HAYAL ALANIM Burası benim hayal alanım. Adım Hayal. Kendi kendime gezintiye çıkmak istediğimde buraya uğrarım. Kimseleri almam yanıma. Gülersem de kendim gülerim, ağlarsam da kendi kendime burada ağlarım.

04 Ağustos 2008
Ferber Yöntemi ile ilgili düşüncelerim
Daha önce bu kitaba sahip olmadan ve okumadan önce, hep bloglarda birbiriyle tartışan insanları okurdum.. Ağlatarak uyutmaya karşıyım, cani olmamak gerek, vs.. Bu yöntemi anlamaya çalışırken, baktım ki bu yorumları yapanlar, bu tartışmalara girenlerin hiçbiri Dr Ferber'i okumamış ve yöntemi bilmeden, tanımadan, anlamadan "ağlama yöntemi" diye adlandırıp, diğer anneleri suçlayan, öğüt veren kişiler.
Yola başından doğru çıkabilmek adına, önce kitabı getirttim Amerika'dan. Adam Boston'da dünyanın en büyük uyku laboratuvarının başında, psikologlar, doktorlar, annelerle yıllardır çalışıyor ve bu konuda dünyanın en yetkin kişisi.
Kitabı okudum. Yöntemi anladım. Kafamdaki soru işaretlerine cevap buldum. Aklım erdi, içime sindi. Kafama yattı. Burada anahtar ağlamak değil – ve dün anladım ki- bunlar yardım çağrısı değil. Biz de alışkın olmadığımız bir şeye alışana kadar mızıldanırız. Herhangi bir şey uğruna herhangi bir şeyi feda etmiyorum. Kızım korktuğu, zor durumda olduğu, mutsuz olduğu halde onu yalnızlığa terketmiyorum. Sadece yeni bir şeyi *kendi kendine uyumayı* öğrenmeye çalışıyor ve zamana ihtiyacı var. Bu arada ağlamaktan başka kendini ifade etme yöntemi olmadığı için ağlıyor.
Kendimi savunacak değilim, savunulacak birşey, bir hata yaptığımı düşünmüyorum. Herkesin doğrusu yanlışı kendine ayrıca.
Dün öğlen kızımı ayağımda sallayarak uyutmaya çalışırken, o kadar o kadar çok ağladı ki, serseme döndük ikimiz de. Burada bir yanlış vardı. Ayaklarıyla beni itiyor, inmeye çalışıyor, tepiniyordu.
Uyumayı bilmiyordu.
Öğrenmesi için, aylar süren araştırmalarım ve okuduğum kitaplar sonucu en bilimsel bulduğum, en aklıma yatan yöntem bu.
Ayrıca, kızımı o kadar seviyorum ki, ona sarılınca öpüp koklayınca gözlerim dolar. İki hafta uzaktaydı, hayatımın en zor iki haftasını yaşadım. Öte yandan, kızımın (çok şükür) kırk günlükten bu yana oldukça iyi bir uyku düzeni oldu. Geceleri –hep kendi odasında- uyudu. İlk altı ay bizim odamızda yattı, altı ay bir günlükken kendi karyolasında uyumaya başladı. Emzirmek için ben odasına gidiyordum. Zaten birkaç kez heves edip, koyun koyuna uyumaya çalıştım, alışkın olmadığından uyumadı.
Bütün bunlar kızımı sevmediğim anlamına gelmez. Ona kavuşmak için, kavuşabilene kadar döktüğüm gözyaşlarının daha fazlasını, hergün ona sahip olduğum için şükrederken döküyorum ben.
Bunu da kimse sorgulayamaz.
Bitti.
NOT: Merak eden, bunun nasıl bir yöntem olduğunu öğrenmek isteyenler varsa, http://www.amazon.com/Solve-Your-Ch...bs_sr_1?ie=UTF8&s=books&qid=1217865234&sr=8-1 ya da ben işim bitince ödünç verebilirim.aaq

ben bu konudaki tecrubemi aktarayim..kizim emerek gece 12 de veya 1 de uyurdu ilk once saat 11 de iyicene karnini doyurdum besigine koydum donencesi var onu actim yaninada birkac oyuncak biraktim 10-15 dak.sonra aglamaya basladi aglamaya baslayinca (saate bakin bazen dakikalarca agliyormus gibi geliyor insana halbuki 1 dk ancak aglamis oluyor) 5 dakika agladi( eger susmazsa besiginin yanina gidip basini oksayip onunla konusun)..daha sonra odadan ciktim bi 10 dak daha agladi sonra yorulup uyuyakaldi ilk birkac gun uyumasini saglamk 1 saati aliyordu .simdi cok sukur 21:30 da mizildanmaya basliyor anliyorum ki uykusu gelmis emziriyorum bazen emerken uyuyor bazende besigine koyuyorum biraz agliyor uyuyor....masallah aksam 10 sabah 10 uyuyor.oglenleri 2 saat ve ikindide enaz 1 saat uyuyor ...

ben kızımı ayagımda hiç sallamadım.ilk bi kac ay emerek uyurdu
6 aylık olduktan sonra kendi başına uyumayı ögrettim .tabi zor oldu ama ben inat ettim kararlı oldum ve 1 hafta içinde kızım kendi başına uyumayı ögrendi

1 yıldırda akşam karnını doyurur yatagına bırakır cıkarım o kendi 10 dk içinde uyumuş olur maşallah diyim
1 yaşından sonra gece kalkmalarımızda bitti
kendi başına uyumayı bilen cocukların gece kalkmaları az olur yada hiç olmaz
cünkü gece uyandıgı zaman tekrar dalmayı biliyor cocuk
emerek uyuyan dalmak için meme,salllayarak uyuyan annesini ve onun bacaklarını ister gecenim bi yarısı

ben uyguladıgım yöntemi söleyim size
tracy hoog un kaldır yatır yöntemini denedim
önce bi rutin oluşturdum.aynı saatte karnını doyurup banyo yaptırdım.
gece lambasını yaktım,eline en sevdigi oyuncagı olan peluş ayısını verdim ve cıktım odadan
agladı tabii alışkın olmadıgı için ama ben ona biraz zaman tanıdım.agladıgı zaman yanına gittim aldım kucagıma sakinleştirip tekrar yatagına bıraktım cıktım odadan
tekrar agladı tekrar aynı şeyi yaptım..artık cocuk anladı o odadan cıkamayacagını . aglamak ve banyonun etkisiylede uyudu.
cocuk aglıyor diye ayagıma alıp sallamadım yada onu alıp oturma odasına getirmedim.sadece sakinleştirip bıraktım yatagına

1hafta boyunca aynı şeyi yaptım.yani karnı doydu.banyo,gece lambası,peluş ayısı. ve agladıkca sakinleştirmek.bu rutin cok önemli.cocugun uyku saatinin geldigini anlaması için.
sabaha kadar aglasa yüzlerce kez sakinleştirip yatagına bırakabilridim.yani o kadar kararlıydımm
neyseki cok vaktimi almadan kızım kısa zamanda alıştı uyumaya.

şuan o kadar rahatımkii
uyku saati gelince hemen gider yatagının fermuarını acıp kendi yatar maşallah
tabi ayısı olmadan uyumazz.cocuga uykuu için yumuşak bi oyuncaga alıştırmak cok yararlı
darısı herkesee olsuunn.biraz sabır ve kararlı olunca bu sorun çözülebilir

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizimde bu konuda maşşş var,uyku saatinde koyuyorum yatağına hafif sesle Rahman Suresini dinleyerek uyuyor kuzum sure bittiğinde uyumuş oluyor...çok huzursuz olduğu zmanda bu sure ve ninnisi çok iyi geliyor ona anne karnından alışmış kuzum...Biraz sabır gerekiyor...Yan yatırıp arkasını yastıkla destekleyip battanıyeside yüzüne değicek şekilde uyumaya bayılıyor...

maasallah tüm bebeklere!!!! benim bebeğimin bi sorunu var banyo yaptıgında hiiiiiiiççççç uyumuyor daha da dinçleşiyor:KK43:((( kac kere denedik ama yok normalde uykusu varsa bile uyumuyor gözleri faldası gibi acılıyor:KK43:(((( ve uyku kendi kendine uyumayı da sanki kendisi belirliyor bi bakıyorum kendi kendine uyuyor bi bakıyorum ne yaparsam yapayım mümkün deil uyumuyor...doktor sakın zorlama o ne zaman isterse o zaman uyuyacak demek ki dedi.!!!!!!anlamadım:KK43:(((((

Kızlar anlattıklarınıza göre benimki hepten anormal: gündüz kucakta gezerek uyur. o da yarım saat kadar mızıldayıp ağladıktan sonra. Aslında huzurla uyusa ben her yönteme razıyım ama uykusu gelince en za yarım saat ağlar Kerem. gece desen yanımda yatar. Emmek için kalkar .Bazen bana sarılıp bazen emerek tekrar uyur.kafamçokkarıştı

2 gün once "bugun ağlasa da almayacagım yataktan" dedim olmadı cıldırdı ağlamaktan. dün de yatır-kaldırı denemye karar verdim yine hıçkıra hıçkıra ağladı ve yiine basarısız oldum. SABIR cok onemli ama o ağlamalara sabretmek mümkün deil.

su aglatarak uyutma yöntemi ne bilim hiç hosuma gitmıyo.çocuga işkence yapar gibi su bi gerçek doktorların dediği gibi uuykusu bu aylardada düzene girmez ihtiyaç hissettiği kadar uyur.
Kmi çocuk yapısı olarak sakin uykuyu seven bi çocuk oluyo kimisi aksine
çokta zorlamamk gerek

burada (hollandada)kime sorsan hangi doktora uzmana sorarsan sor kendi kendine uyutma yontemini tavsiye ediyorlar..Hatta onlar dogar dogmaz cocugu duzene alistirma taraftari ..acikcasi ben kiyamadim daha yeni dogmus bebegim kokuma sevkatime ilgimi ihtiyaci var dedim pek dediklerine kulak asmadim kizim 6.ayini doldurunca uyku duzenine alistirmam gerektigini farkettim ..baslarda agliyor ama smdi kizim saat 10 oldu mu uyumak istiyor sabahta masallah 10 ana kadar uyuyor..
benim kizim cok hareketli hic yerinde durmuyor .uykusunu alinca dinleniyor iyi oluyor.

su aglatarak uyutma yöntemi ne bilim hiç hosuma gitmıyo.çocuga işkence yapar gibi su bi gerçek doktorların dediği gibi uuykusu bu aylardada düzene girmez ihtiyaç hissettiği kadar uyur.
Kmi çocuk yapısı olarak sakin uykuyu seven bi çocuk oluyo kimisi aksine
çokta zorlamamk gerek

baslarda zor oluyor insanin ici gidiyor ama sonra birkac dakika aglayip uyuyakaliyorlar..
dakika tut agladiginda 5-10 dak.bir kucagina al sakinlestir tekrar koy ..ben ilk gun denedigimde neredeyse 1 saat ugrasmistim boyle..

2 gün once "bugun ağlasa da almayacagım yataktan" dedim olmadı cıldırdı ağlamaktan. dün de yatır-kaldırı denemye karar verdim yine hıçkıra hıçkıra ağladı ve yiine basarısız oldum. SABIR cok onemli ama o ağlamalara sabretmek mümkün deil.

X