Bebeklerde Vurma Huyu

aslında okuyunca biraz rahatladım zemuszemus
nil de çaat die tokadı basıo,bi de canım acıo yani öle numaradan vurmuoalsanaalsanasmileben bazen dayanamıorum ve elini itiorum sertçemafoldumbentabi bi daha geçirio..
umarım gerçekten geçici bi dönemdir ..aslında tüm bebekler ilerde hırçın olamaz yaopuyorumnanaktan

bir yerde okumuştum,gerçek huyları 3-5 yaş arası şekilleniyormuş.3-5 yaş aralığında çocuk Eınsteın da olabilirmiş,Hitler de...

evet dernincim tam cadıııı!! sağol şekerim

yaşıtlarında da vurma huyu olduğunu bilmek bana da iyi geldi,alıntı yaptığım yazıda da var zaten,geçici bir dönem hepimiz için.inşallah en zararsız şekilde atlatırız.benim yüzüm sürekli çizik içinde de :s

evet konuşmaya başlayınca biraz daha rahatlayacaklarını bende okumuştum, çünkü şimdi dertlerini anlatmaya çalışıyorlar anlamıyoruz, onlarda bizim anlamamızı anlamıyorlar ve öfkeleniyorlar doğal olarak

ve yine aynı şekilde 3-5 yaş kişiliğin tam olarak şekillendiği yaş çok özen göstermek lazım

safişim eymen normalde zaten sevgi dolu ve sakin bir çocuk herkese karşıda öyle biliyorsun ama işte bunlarda tuzu biberi
bana karşı aşırı hassas ve tutkun, mesela az önce ananesi öğle uykusuna yatırmışyatarken yattığı yerde anne anne diye içli içli ağlıyormuş
ananesi de oğlum ama annen çalışıyor gelecek yine biliyorsun falan demiş biraz susmuş, ananesi de hatta duygu sömürüsü yapmış ben gideyim bri sen beni sevmiyorsun benimle beraber olmak istemiyorsun diye öyle deyince de anane anane diye gönlünü alaya çalışıyormuş

bizdede ben süt getirmeye gidiyorum düütt diyo bana babası da ekmek getircek epekk diyo ona da :) akşam gelince poşetlere sarılıyo.sütleri dolaba koyalım diyo.ekmeğe dalıyo direkt olarak:)) sever benimki ekmek yemeği.

piraye nin vurma huyu yok ama bazen beni severken ya da gıdı gıdı yaparken tırnaklarını batırabiliyo

bilinçli mi yapıyo bilmiyorum

bunu bizde çok şiddetli yaşıyorum malesef ve bizm evde yüksek sesle konuşulmaz evde bazı şeyler dışında özgürdür zaten ellememesi gereken yerlerde kilit falan var eşimle kavga bile etmeyiz zaten bizde sevmeyiz öle seslş konuşmaları daha çok oyunlar oynarız ailecek güleriz ama mert te tam aksine böle dişlerini ellerini sıka sıka bize vurma dövme tekmeleme isteği var ve bundan zevk aldığı belli canımızın acıdığını anlayıncada bırakmıyor daha çok yapıyor ellerini sıkıyor yüzünde tuaf bi gülücük var ama bende ondan korkuyorum çok bunu yaparken mutlu o nasıl başa çıkıcaz bilmiyorum
yapma diyince hayır diyince daha çok yapıyor o bi gerçek üstelik yaptığının kötü bişi olduğunun farkında ama isteyerek yapıyo konuda bu ya aslında

bende konuşamadığı için derdidini anlatamıyo die yapıyo diyorum ama istediği bişi olmayınca yada bişi isterken değil bunu her kucağımıza aldığımızzda altını açarken yapması da bizi üzüyor yani bize bişi anlatmaya çalışmıyor sadece bizi üzmek istiyor gibimafoldumben

şekerler ben şöyle bir yorum getiricem bilmiyorum bana katılır mısınız;Okyanus ve Mert gibi yaramaz ve ultra hareketli çocuklarda bu vurma huyu daha çok görülüyor sanırım.Eymen ve Piroş gibi daha sakin çocuklarda pek görülmüyor sanırım.Bu aileyle de muhakkak çok alakalı ama bence çocuğun yapısından da kaynaklanan bir durum bu

bencede kişilik yapısı yani doğuştan getirdiği yapıda çok önemli
sadece aile yapısı olamaz çünkü o zaman sizde de olmaması gerek sonuçta bilinçli insanlarız ve onların psikolojisi içn elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz

başından beri bebeklerimizi takip ediyoruz ve biliyoruz hatırlayın Eymen sabaha kadar deliksiz uyudu dediğim günlerde okyanus sabaha kadar oturur uyumazdı, piroş bir tabak çorba içtiği günlerde mert ağzınab bişey sürmezdi o zamanlardan beri gelen bişey bu yapısal bir durum heralde

arkadaşlar çocuklasrımızın canını acıtan çarptığı şeylere vurmak çok büyük yanlış lütfen yapmayalım..
intikam, başkasının acısından rahatlama gibi bir çok alt yapıyı oluşturuyor..
tamaen bununla alakalı değil tabii ama oğlumda sakin sayılmaz çook hareketli ancak hiç vurma huyu yok..
hı bide tv nin her türlüsüne karşı bir insan olarak 5 dk bile olsa tv izletmeninde çok çok etkili olduğunu düşünüyorum..
sadece izlemek değil tv nin açık olduğu ortamda bile bulunmak insanları şiddete meyyal yapar..

bu arada kimsenin yazdıklarına cevap olarak yazmadım bunları umarım kimseyi incitmemişimdir sadece bilgi olarak vermek istedim..

eylülünde vurma huyu yokk..
aminmelalleciğimin dediği gibi
hiç canını acıtan çarptığı şeylere vurmadık...cici oldu öpelim geçsin dedik..şimdi düştümü, canı yandımı hemen koşar gelir öptürür.

arkadaşlar çocuklasrımızın canını acıtan çarptığı şeylere vurmak çok büyük yanlış lütfen yapmayalım..
tamaen bununla alakalı değil tabii ama oğlumda sakin sayılmaz çook hareketli ancak hiç vurma huyu yok..
hı bide tv nin her türlüsüne karşı bir insan olarak 5 dk bile olsa tv izletmeninde çok çok etkili olduğunu düşünüyorum..
sadece izlemek değil tv nin açık olduğu ortamda bile bulunmak insanları şiddete meyyal yapar..

bu arada kimsenin yazdıklarına cevap olarak yazmadım bunları umarım kimseyi incitmemişimdir sadece bilgi olarak vermek istedim..

bencede bir yerlere vurmak yanlıştır,hem şiddet hem intikam duygusu işlemiş oluyoruz.ben de hep böyle düşündüm ama doktorum programında sabiha paktuna kendisi yapıyormuş o eylemi,ben de demekki yanlış değil diye düşündüm.Sen de şimdi böyle yazınca ve kendim de mantıken düşündüğümde sen haklısın diyorum arkadaşım.
yalnız tv yle ilgili sana katılamayacağım,ben muhakkak eğitici yönünün de olduğuna inanıyorum.Benim evimde tüm gün baby tv açık,sayılarla ilgili bir çizgi film var,mesela kızım onlarla bir saymaya başladı artık,henüz sadece biii diyor olsa da :)) Akşamları da eğer izlediğimiz bir dizi yoksa spor veya haber kanalları açık durur.reklamlarda da tjk tv ye geçilir,Okyanus atları izlemeyi çok seviyor bir de tjk tv de çalınan müzikleri çok seviyor,klasik müzikler çalınıyor,bolero,operadaki hayalet vs..

verdiğin bilgiler için de teşekkürler canım,senin bilgilerine her zaman ihtiyacımız var opuyorumnanaktan

canım hepimizin birbirne ihtiyacı var onun için burdayız:)teşekkür ederim..
ancak ben tv konusunda çok katıyımbilmiyorumkismile
her türlüsüne baby vs. vs. karşıyım yani..
pasif öğrenme sağlıyor bence..
hmm canım bide çocuklara gereksiz bilgi yüklemesi yapmakta yanlış sabiha paktuna sayıları ve renkleri 3 yaşına kadar öğreteninde yanlış olduğunu söylüyor..
aslında zaten bir anne fıtratını korumuşsa en iyisini kendi bilir..içimizdeki sesi dinleyelim yani..

Kızlar Anıl dün yine vurdu vurdu.Sadece gözüne baktım ve bi süre sonra bırakıp gitti.Hiçbişi demedim, sessiz kaldım.Arada yine yaptı ama artık tepki vermiyorum.Verirsem oyun zannediyo.Belki kendince yeni oyunlar yapmaya çalışıyo.Vurma bunlardan biri.Bundan sonra bu tarz hareketlere sessiz kalıcam, çok tehlikeli olmadıkça:KK43:

ne demek incitmek canımcım hepimiz bilgilenmeye çalışıyoruz sende bu konuda bizlere çok yardımcısın sağol
bizde canını yakan birşey olunca eh eh diye dövüyoruz aynı safişin okuduğu gibi okudum bende çünkü bir de ananesi öyle alıştırmış mantık olarak senin dediğin doğru geliyordu ama uygulayamadık
ya birde kendim yetiştirmeyince çok zor yaa anane ayrı bişey yapıyor ben ayrı bişey, anneme mümkün olduğunca anlatıyorum yarısını uygulamaya çalışsada yarısında dinlemiyor beni kendi bildiğini okuyor yine
sırf bu sebepten bakıcının daha iyi olduğunu düşünüyorum yanılıyor muyum bilmiyorum

Kızlar Anıl dün yine vurdu vurdu.Sadece gözüne baktım ve bi süre sonra bırakıp gitti.Hiçbişi demedim, sessiz kaldım.Arada yine yaptı ama artık tepki vermiyorum.Verirsem oyun zannediyo.Belki kendince yeni oyunlar yapmaya çalışıyo.Vurma bunlardan biri.Bundan sonra bu tarz hareketlere sessiz kalıcam, çok tehlikeli olmadıkça:KK43:

bende aynı şekilde canım gözmerden gelmeye ve söndürmeye çalışıyorum, bir de dün safişin burada paylaştığı yazıyı çıkarmıştım ondaki ibarelere uyarak çok net ve açık şeyler söylemeye çalışıyorum canım kmseye vurulmaz gibi artık anlar elbet bir zaman sonra

şekerler ben şöyle bir yorum getiricem bilmiyorum bana katılır mısınız;Okyanus ve Mert gibi yaramaz ve ultra hareketli çocuklarda bu vurma huyu daha çok görülüyor sanırım.Eymen ve Piroş gibi daha sakin çocuklarda pek görülmüyor sanırım.Bu aileyle de muhakkak çok alakalı ama bence çocuğun yapısından da kaynaklanan bir durum bu

bencede kişilik yapısı yani doğuştan getirdiği yapıda çok önemli
sadece aile yapısı olamaz çünkü o zaman sizde de olmaması gerek sonuçta bilinçli insanlarız ve onların psikolojisi içn elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz

başından beri bebeklerimizi takip ediyoruz ve biliyoruz hatırlayın Eymen sabaha kadar deliksiz uyudu dediğim günlerde okyanus sabaha kadar oturur uyumazdı, piroş bir tabak çorba içtiği günlerde mert ağzınab bişey sürmezdi o zamanlardan beri gelen bişey bu yapısal bir durum heralde

katılıyorum size kızlar
bu durum en başta çocukların yapılarıyla alakalı bencede....
piraye nin öyle çok sinirlenme ağlayıp tutturma huyu yok
mesela yiğenlerimle ya da kuzenlerimin çocuklarıyla oynuyor çocuklardan birisi oyuncağı çekip alıyor elinden piraye bir iki istiyor sonra bırakıyor başka oyuncak alıyor
çok isterse de gelip bana şikayet eder gibi bişeyler söylüyo

tamam uyumlu ama büyüynce de böyle devam ederse kendini koruyamaz savunamaz diye korkmuyo değilim:KK43:

çağanında öyle vurma huyu yok çok fazla.ama ağlayıp tutturma huyu çok fazla resmen inatlaşıyo bizimle.bide dediğiniz gibi yapı meselesi sanırım doğduğundan beri hiç sakin olmadı çağan.hep huzursuz bi bebekti bi yerimi ağrıyo diye her hafta dr a giderdik.
arada ısırıyo ama sadece beni ve babasını bizim dışımızda kimseye bi zararı yok.sanırım onuda oyun sanıyo çünkü ne zaman yere uzansak tv seyretmek için falan gelip ısırıyo bizi.en iyi bildiği şeyde ağlamak.görmezden gelmeye çalışıyorum ama olmuyo dayanamıyorum bazen.
bizden kaynaklanıyo ama ağlamaları falan.bebekliğinden beri alıştı çünkü ağlayarak yaptırmaya.küçükken sarılık olduğunda kanı falan değişince ölümden döndü kuzum kaybetme korkusu içimize fena halde girdi.hayır diyemedik galiba ondan.iyi olsunda nolursa olsun oldu biraz.çok yasnlış tabii asla savunmuyorum yaptığımı.şimdi düzeltmeye çalışıyorum inşallah başarılı olurum.

kızlar paylaştığım yazıdaki bilgileri dün sabhatan beri uyguluyorum,mümkün olduğunca 'hayır','yapma' demiyorum.onun yerine hemen başka bir şeye yönlendiriyorum.ışimin arasında gelip benden her hangi bir şey istediğinde hemen yapıyorum,hiç bekletmiyorum,alt ve üst değişimi sırasında kıyamet kopardı bizde,onun içinde oyuncaklar veya ilgisini çekecek bir şeyler veriyorum eline.yani sinirlenebileceği sebep her neyse o sinirlenmeden yok ediyorum.dün kızım iki kez oyun anında hafifçe vurdu hemen ellerini tutup oyun oynattım,gıdıkladım,ham ham yerim filan yaptım,galeyana getirdim.dün akşam sadece babasına kızdı ve 4 kez üst üste vurdu çünkü babası o anda onun istediği şeyi yapmadı ve dikkat çeksin,istediğini yaptırsın diye vurdu.ben de eşime kızdım bu kez,ben tüm gün uğraşıyorum,sen akşamları eve geldiğinde,benim uğraşlarımı boşa mı çıkarcaksın dedim.Hemen harekete geçti o da.gece de biraz geç uyudu ama sabaha kadar deliksiz uyudu.bugün de sabahtan beri hiç sinirlenmedi,hiç vurmadı.12.30 dan beri uyuyor.Birazdan kalkar sanırm.Böyle böyle yeneceğimizi düşünüyorum vurma huyunu,uyguladığım şeylerin karşılığını hemen gördüm çünkü :lepi:

ben de anneme anlatabilsem bunun yararını ve yapması gerekenleri :çok üzgünüm:

Bencede iyi yapmışsın Saphişim.Çocuklarımız henüz her dediğimizi anlamıyor, oyun gibi kabul ediyor.Aşırı tepkilerimizde amacına ulaşıyor.Ben de dediğini yapıyorum, sakin davranıyorum..

X