Bebeklerde Vurma Huyu

Bencede iyi yapmışsın Saphişim.Çocuklarımız henüz her dediğimizi anlamıyor, oyun gibi kabul ediyor.Aşırı tepkilerimizde amacına ulaşıyor.Ben de dediğini yapıyorum, sakin davranıyorum..

yasminim sizin babanne nasıl çocuk bakımı konusunda yani nasıl davranıyor Anıla

canım, ilk sayfada verdiğin bilgiler arasında kesinlikle geri vurmayın diyor ama benim oğlum bu yaşlarda bana vurduğunda bende onun eline vurur kızardım. bir süre sonra bana vuramıyacağını öğrendi.

eşim ise her vurduğunda güldü, şakayla karışık geri vurdu. bu sene 10 yaşına girecek oğlum hala babası istediği birşey yapmadığı zaman vurmaya yeltenir. tabi bu daha bilinçli artık ama çocukluktan geliyo bazı şeyler. benim kurallarım vardır, hayırsa hayırdır ama eşim öyle yapmadığı için çocuk babayı parmağında oynatıyo.

vannacım hepimiz anne olarak otorite kurmaya çalışıyoruz,bencede hayırsa hayırdır ama ben o otoriter tavrımla hiç bir şey kazanamadım,tam tersi çocuğumu hırçın yaptım.

saphiracım tamamen katılıyorum..salt otorite hiç bir şey kazandırmaz çocuğa aksine mesafeler koyar..
böyle durumlarda birçok parametre vardır tek şeye bağlayamayız zaten..
anne saygı uyandırmalı ancak otorite merkezi baba olmalıdır benim düşüncem..

çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor, bir aile çocuk yapmaya karar verince anne-babalar ve çocuğun bakımını üstlenecek kişi eğitimden geçmeli bence
dünyanın en zor işi, bazen o kadar çaresiz kalıyorum ki anlatamam

buügnlerde tamamen özerklik kazanmaya çalışıyor sanırım herşeye bir itiraz herşeyde bir inat çocuğumu tanıyamıyorum bazen :çok üzgünüm:

kızlarrr oğlum vurmuyo diye seviniyodum.bugün babannesine misafir gelmiş.gittik bizde.çağandan 4 ay küçük bi bebek vardı.durup dururken vurdu çocuğa 2 kere.çok üzüldüm ağladı yavrum.kızdım çağanada ama oyuna çevirdi işi.hiç yapmıyodu daha önce.hiç bişey vermedi çocuğa.sanırım arkadaşın oğlundan öğrendi.dün akşam arkadaşımla beraberdik oğlu bi kaç kez vurdu çağana.bugünde aynısını çağan yaptı.umarım yapmaz bi daha.çok kötü oluyo insan.

ben de bu konuda sıkıntılıyım, çooook hemde. dün eve geldim, efe bakıcısının kucağındaydı, bana gelmekistedi ama ben elimi yıkamaya gittim, ben giderken bakıcısının yüzünü ısırdı, ben kucağıma alınca da yüzümü tırmaladı.

çağancukum sakın hayır yapma filan gibi tepkiler gösterme,ters tepiyor benden söylemesi.daha olayın başındayken kurtulmak daha kolay olur diye düşünüyorum.ilk sayfada paylaştığım yazıyı bir gözden geçir derim canım

elifçim işte istediği şey anında yapılmadığı için kızıyor ve o şekilde tepki gösteriyor.isteklerini anında yapıp sinirlenmelerine izin vermezsek vurmazlar,böylece yavaş yavaş vurmayı da unuturlar diye düşünüyorum

bu arada kızlar aklıma gelmişken onu da yazayım,düştüğünde ya da bir yerini çarptığını,kapı sehpa dövme olayıyla ilgili kanal d deki pediatrist,insanoğlu zaten agresyonla doğar,küçücük bebek annesinin memesine vurur demişti.o hanım böyle anlatıca mantıklı geliyor ama yine de çocuğa intikam duygusu işlenmiş oluyor diye düşünüyorum

elifçim işte istediği şey anında yapılmadığı için kızıyor ve o şekilde tepki gösteriyor.isteklerini anında yapıp sinirlenmelerine izin vermezsek vurmazlar,böylece yavaş yavaş vurmayı da unuturlar diye düşünüyorum

hıh işte aynı şeyler oluyor bizde de ama her istediğinin olamayacağını nasıl anlatıcaz onu bilemiyorum, çünkü bazen olmaması gereken şeyleri istiyor dikkatini başka yöne çeksekte napsakta hatırlıyor unutmuyor
ve de konuşamadığı içinde çok sinirleniyor ııh-ıh diye anlatıyor biz anlamayınca da bağırığ çağırmaya vurmaya başlıyor haklı olarak onların durumu bizimkinden daha da zor bence

bu arada kızlar aklıma gelmişken onu da yazayım,düştüğünde ya da bir yerini çarptığını,kapı sehpa dövme olayıyla ilgili kanal d deki pediatrist,insanoğlu zaten agresyonla doğar,küçücük bebek annesinin memesine vurur demişti.o hanım böyle anlatıca mantıklı geliyor ama yine de çocuğa intikam duygusu işlenmiş oluyor diye düşünüyorum

bu konuda bende kararsızım çünkü dediğin gibi tek ortak bir fikir çıkmıyor eğitim psikologlarından da :uhm:

hıh işte aynı şeyler oluyor bizde de ama her istediğinin olamayacağını nasıl anlatıcaz onu bilemiyorum, çünkü bazen olmaması gereken şeyleri istiyor dikkatini başka yöne çeksekte napsakta hatırlıyor unutmuyor
ve de konuşamadığı içinde çok sinirleniyor ııh-ıh diye anlatıyor biz anlamayınca da bağırığ çağırmaya vurmaya başlıyor haklı olarak onların durumu bizimkinden daha da zor bence

bu konuda bende kararsızım çünkü dediğin gibi tek ortak bir fikir çıkmıyor eğitim psikologlarından da :uhm:

valla beyazmelekçim istedikleri herşeyi imkan kadar deneyimlemelerine izin vermekten başka çaremiz yok..
dün babası çekirdek yiyordu bizimkide kabukları yere atmak istiyor hatta atıyor..şimdi atma desen diyecekki ne var bunda denemem lazım...
onun için o çekirdek kabuklarını ona onların yerinin çöp olduğunu söylememize rağmen yere atıp durdu bizse sadece attıklarını topladık durduk..
şimdi biz bunu biliyoruz onun için önünde çekirdek yemiycez..
yada kola içerken istiyor vermeyeceksen önünde hiç içmeyeceksin..
yani gerçekten anne babalık biraz fazla fedakarlık istiyor..
geçen babasıyla arabaya bindik bi yere gidicez acelemiz var..
anahtarı istedi vermedi..
şimdi elinden çeksen alsan alırsın..ama onun ruh halini düşün ..neden onların oynamasına izin var bana yok...ee bindik arabaya bekliyoruz ne zaman verecek diye..
ama öylede böylede büyüyorlar işte..

safişim o acıtan yeri dövme olayını ben intikamdan ziyade başka sebepten dolayı yapmıyorum..

her düştüğünde her vurduğunda karşiıyı suşlamasın..bilsinki kendisi yaptı..bir dahaki sefer daha dikkatli olmayı öğrensin..kendi suçu olduğunu da kabul etmesini öğrensin..
ben bu sbeple hiç vurmedım..

eltimin kızı kaç yaşına kadar acıtan yer dövülemeden susmazdı..hala öylemi bilmiyorumama ammesine vuruyor hala 5 yaşında tabi genelleme yanlış ama işte bilmiyorum annelik iç güdüsü :))

ama vurulmaması gerektiği ağır bastı bende

tabi intikam duygusu da kazanırmı onu bilmiyorum

aminmellale dedğin doğru ben de her dediğini yapmaya çalışıyorum..bir yerde okudum 3 yaşına kadar çocuğun istedikleri yapılmalıymış..hayır çççoook az kullanılmalıymış..asla 3 yaşına kadar ağlatılmamalıymış..

çocuk 0-3 te şımarık olmazmış..dediği yapılmazsa daha kötü olurmuş çocuk için..istediği ertelenmemeliymiş.
anne babalık fedakarlık gerçekten..

bunlarda benim paylaşımım:))

bende düştüğünde oraya vurmaya karşıyım çünkü kendi yaptığı suçu başka bi nesneye yada kişiye yüklemeyi öğreniyor die düşünüyorum hiçte yapmadım amma mellacım çok güzel anlatmış verdiğin bilgiler çok güzel teşekkürler anne babalık çok büyük özveri ve sabır istiyor bazen gösteremiyoruz bu sabrı bu konuları çok araştıran okuyan biri olarak devamlı uygulamaya çalışıyorum ama mert çok inatçı ve ısrarcı mesela arabaya binerken illa direksiyona geçmek istiyor ağlıyor tepiniyor anlatıyorum baba kullanıcak gezmeye gidicez falan diyorum ama o tutturuyor bende bazen ağla ne yapıyım diyebiliyorum çünkü oturturunca birdaha kalkmıyor dahada fena ağlıyor kaldırınca araba bi örnekti genelde her konuda inatçı tutturuyor o gibi durumlarda ne yapmalı canım bi fikir versen ????

bende düştüğünde oraya vurmaya karşıyım çünkü kendi yaptığı suçu başka bi nesneye yada kişiye yüklemeyi öğreniyor die düşünüyorum hiçte yapmadım amma mellacım çok güzel anlatmış verdiğin bilgiler çok güzel teşekkürler anne babalık çok büyük özveri ve sabır istiyor bazen gösteremiyoruz bu sabrı bu konuları çok araştıran okuyan biri olarak devamlı uygulamaya çalışıyorum ama mert çok inatçı ve ısrarcı mesela arabaya binerken illa direksiyona geçmek istiyor ağlıyor tepiniyor anlatıyorum baba kullanıcak gezmeye gidicez falan diyorum ama o tutturuyor bende bazen ağla ne yapıyım diyebiliyorum çünkü oturturunca birdaha kalkmıyor dahada fena ağlıyor kaldırınca araba bi örnekti genelde her konuda inatçı tutturuyor o gibi durumlarda ne yapmalı canım bi fikir versen ????

canım arka koltuğa oyuncak bi direksiyon monte edebilirsiniz..
var mış ben almadaım ama burdaki arkadaşlar var diyordu..
eğer bulamazsan gideceğiniz yere gitmeden 20 dk filan erken inip onun hevesini almasını sağlayabilirsiniz..hevesini alınca emin ol arka koltuğa geçer..
bzimkide kendi oto koltuğuna oturmuyordu..halada zor oturuyor..
babayla özdeşim ursun diye hep arabaya binince ooo diyodum eşime senin ne güzel kemerin var..bakıyım harikaymış filan diyordum..bak buda oğlumun kemeri diyordum ama zorlamıyordum sonra zaman geçti geçti kendi istedi kemeri..
babasının kemerine gösteriyo bu neee diyor..kemer diyorum..kendinkini gösteriyo odaa diyor..

2 cvp yazılmış üstelik bu yarım çıkmış sildim o yüzden :))))

Son düzenleme:
canım direksiyonumuz var gittiğimiz yere onla gidiyoz zaten benim oğlum araba hastası oyuncak arabalrımızda bizimle her yerde ama dediğin çok mantıklı bundan sonra hafta sonu eşimle erken inip hevesini alması için oynatabiliriz biz 5 dk tutuyoz ama bu defada arkaya geçmiyo daha uzun süre tutup sıkılmasını sağlarsak belki inat etmez kesinlikle uygulayacağım çok teşekkürler canımcım
oto koltuğunu çok seviyo mert allaha şükür içinde çok güzel oturuyor hiç problem yaratmıyor ama babasının koltuğundada gözü var yaneee mert çok inatçı bi çocuk istedimi istiyo işte yemezse yemicektir uyumuycaksa uyumaz asla zorlasan bile inat eder çok zor bi çocuk ama oda geçicek allahın izniyle şimdilik sabır sabır diyorum allah bana ve ben gibi problem yaşayan annelere yardım etsin sabır versin :Saruboceq:

cevabın için tekrar teşekkürler

kızlarr yaa..bezim eylülde ne vurma ne ısırma.ne istediklerinde ısrarcı olma..bunlar hiç yokkk.
arada bazen vurduğu oldu ama biz babasıyla hiç tepki vermedik..hiç bişi yokmuş gibi davrandık.unuttu gittii..
ısrarıda öyle fazla değil..hiç öyle yerlere atması illaki istemesi yokk..böyle zamanlarad hep başka şeylere çektik dikkatinii....bide şu çok işe yaradıı..bazen istediği olmadığı zamann..ağladığı zaman hemen onun taklidini yapıyorumm..hemen ağlamayı kesip gülmeye başlıyor..:))sonrada unutup gidiyooo..
şimdi senin derdin ne diye soracak olursanız..
şimdi ben kızımı kızdırmamak için her istediğini hemen anladımm.işte anlatamıyo ya..kızmasın sinirlenmesin diye..ama şimdide eylül öyle çok konuşmak istemiyoo..mesala en basitinden hala suya ıhhh ıhhh diyo, sadece suya değil herşey ıhhhhh...
daha düne kadar anne bile demiyodu..daha 1-2 haftadır diyorr..
burada eylülden 1 ay küçük bi bebek varr..su , gitti,geldi,anne,kuş,abi,daha bir sürü kelime biliyoo..
eylül sadece anne,baba,dede,meme başkada bişi yokkk..
şimdi asabi olmasın diye her dediğini anlamakmı iyi yoksa iyi değilmii çözebilmiş değilimm..
ha çok mutlu pozitif bi çocuk ama bazen konuşamayacakmı acaba diye düşünmeden edemiyorumm..gerçi konuşmayacak olsa anne , babada demezdi demiii..:)
geçende nette bi yazı okudum ..bebeğin her dediğini hemen anlamayın.ne istiyosun diye mutlaka sorun filan yazmışlarr..konuşmasının gelişmesi içinnn..

krikocum biz hep öyle yapıyoruz..
babası hazırlanıp oğlunu hazırlıyor onlar iniyor aşağı..
bende zaten evi toparlayıp hazırlanıp sürüp sürüştürene kadar o hevesini almış bahçede koşturmaya başlamış oluyor:)

X