Çocuk Hastalıkları Bebeğimi nasıl beslemeliyim??

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

cicibebek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2009
83
2
Merhaba anneler benim 5 ay 10 günlük bi bebeğim var 7,300 gr kilosu benim sorunum nasıl besleyeceğimi bilmiyorum.şimdiye kadar sadece anne sütü verdim çalıştığım için süt sağıp bırakıyordum annem bakıyordu ve işten geç çıktığım zamanlar gunluk 100 ml takviye aptamil veriyorduk. son zamanlarda eskisi kadar süt gelmemeye başladı yani sağdığım süt miktarı çok azaldı.işyerimde de pek mutlu olmadığım için ayrılmaya karar verdim. şimdi bebeğimi her an emzirebilirm ama benim kızım memeyi 5-10 dk emip bırakıyor bazen mutlu bırakıyo bazen aglayıp huysuz oluyo sütümün yetip yetmediğini anlayamıyorum. dr. anne sütüne devam dedi ama günlük 1000ml civarı süt verebildiğimi sanmıyorum huysuzlandığında aptamil devam sütünü takviye olarak kullanıyorum elma suyu ve bazen havuç patates pirinç püresi yarım çay bardağı veriyorum korkarak ya sindiremezse diye birde memeyi ağlayarak bırakıp da aptamili verdiğimde kana kana içiyor memeden kesilsin istemiyorum ama bırakmasın diye de zorla ağlata ağlata veremem ki bilmiyorumkismile bir de beslenme programı olan varsa ve yazabilirse cok sevinirim 5 ay için bebeğim düzenli saatlerde beslenirse sindirim ve dolaşım sisteminin daha rahat edeceğini düşünüyorum şimdiden teşekkürler kaydirigubbakcemile5

canım büyük ihtimalle sütünle doymuyor. öncelikle humana gibi süt arttırıcı cayları bi dene. çok etkisi var. bol su iç arttırmaya calış. ama zaten 5 ayınız dolmuş yavas yavas ekbesinlerle devam edebilirsinde. yani moralini bozma. benimde doğumdan itibaren sütün azdı ama çok şükür az cok 6 ay emzirebildim. ben kendi kızımı 5 aylıkken yine 3-4 saatte bir ana öğünle beslerdim. mesela sabah aptamil , ara da meyve püresi , öğlen sebze püresi yada corbası , sonra arada yogurt , akşamüstü yine aptamil , arada içerse meyve suyu , akşam tahıllı kasık maması , yatmadan önce ve gece uyandıgında aptamil..

ama her zaman bunlara uyumak mümkün değil. mesela 6.aylarda kızım 1 hafta biberon almadı hep kaşıkla yemek istedi.. sonra kaşık istemedi biberona sarıldı. şimdi 9 aylık ve toplamda 3 öğün yerse şükrediyorum.

unutmadan söyleyeyim.. çorba püre gibi ek gıdalara mutlaka birkaç damla zeytinyağı damlat. ekbesin döneminde kabızlık problemi yaşanıyor genelde. doğal kurutulmuş siyah kuru kayısılar var hergün sabahtan taze kaynatıp gün içerisinde içirirsen kabızlık problemi yaşamaz..

canım bizde de aynı sorun vardı... benim oğlumun 5. ayı bitince doktor tarhanaya ve yoğurt çorbasına öğün olarak başla dedi... bunun haricinde yoğurt, elma suyu, meyve püresi veriodum..ben bebişime bi kaşık ver, ertesi gün bi kaşık arttır yöntemini kullanmadım... sevdi zaten, yediği kadar verdim.. korkma bişey olmaz yoğurt çorbasından falan.. inşallah senin bebişinin de sever ve alışır mamalarına... opuyorumnanaktan

X