Premature Bebekler Hidrosefali hastası çocuk anneleri

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
vast durumuna çok üzüldüm.. umarım bebeğini sağ salim kucağına alırsın.. ama ümidini sakın kaybetme derim ben.. bazen tıp bile yanılabiliyor. ama en azından ege üniv. açısından şanslısın. orası yenidoğan konusunda çok iyi. ben ve birçok arkadaşımızın bebekleri küvezde hala... ve neler atlattılar.. dilerim senin kızında çok güçlü olur...

çok teşekkür ederim sizin bebeğinizde ne problem vardı?siz izmirlisiniz sanırım biz durumumuz böyle olduğundan beri yani iki kere gittik daha ege üniv tesine tekrar gidicez ama doktorlar pek açıklayıcı cvb vermiyolar nedense bilginiz varmı orada çocuk beyin cerahı varmı bizim bebeğimiz doğar doğmaz ameliyat olacakmış yapılabilirmi orada acaba cvb yazarsanız çok sevinirim

çok teşekkür ederim sizin bebeğinizde ne problem vardı?siz izmirlisiniz sanırım biz durumumuz böyle olduğundan beri yani iki kere gittik daha ege üniv tesine tekrar gidicez ama doktorlar pek açıklayıcı cvb vermiyolar nedense bilginiz varmı orada çocuk beyin cerahı varmı bizim bebeğimiz doğar doğmaz ameliyat olacakmış yapılabilirmi orada acaba cvb yazarsanız çok sevinirim

benim orada doğum yapmam tamamen tesadüf... ve bebeğimin şuan hayatta olmasını ve mücadelesini önce allah'a, sonra ege üniversitesi yenidoğan servisine borçluyum... güçlü güler yüzlü ve güvenilir bir kadroya sahip... zaten araştırırsan ege üni. yenidoğan konusunda çok iyi olduğu bilgisine ulaşırsın... ben 28 haftalık gelişime göre 25-26 haftalık doğum yaptım egede... ve bebeğimde bende riskdeydik... ama şükür ben iyiyim, oğlumda iyiye gidiyor... bana sorarsanız oraya gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz... Tabiki önce dualarımız eksik etmeyeceğiz... Herşeyin Hayırlısı Allah'tan...

mrb arkadaşlar ben 7.5 aylık hamleyim ve 10 gün kadar önce bebeğime hidrosefali ve meningosel tanısı kondu yani belindeki omurların birkaştanesi gelişmediği için beyni su topluyor dediler özürlü olabilir belden aşağısı tutmayabilir yada ölür diyolar doğduktan hemen sonra ameliyat olacak çok korkuyorum inşallah hiçbir problem olmaz hep dua ediyorum böyle durumda olanların allah yardıncısı olsun nolur bizededua edin ne yapacağımızı şaşırdık artık ege üni tıp fakültesine gidiyoruz fakat net bişey sölemiyolar anlamıyorum ya nolur dua edin yarın ultrason var kapsamlı inşallah yanılıyolardır Allah tan ümidimi kesmedim inşallah bişey olmicak kızımız sağlıklı sıhhattli olcak ilk bebeğimde bir sene önce doğumda öldü hiçbir sorunu yoktu gene aynı şey olursa yada sakat veya özürlü olursa nasıl yaparız bilmiyorum allah sabrımızı deniyo güzel allahım hepimizin yardımcısı olsun

vast canim gecmis olsun ,,, rabbim hakkinda hayirliisni nasip etsin..güzel yavrunu insallah saglikli bisekilde kucagina alirsin,,rabbim hepimizi ayri biseyle siniyo elimizden sükürden ve sabirdan baska bisey gelmiyo ...rabbim sabrinizi artirsin yar ve ardimciniz olsun insallah...

syuzan canim bebegin nasil oldu ,,, solunumunda düzelme varmi ?? dualarimdasin canim rabbim kolayliklar versin ,,,

çok teşekkür ederim yaranızı deşmek istemem ama beynindeki suyu boşalttılarmı başında büyüme falan varmı ben yazıların hepsini okuyamadım bu arada kaç aylık oldu Allah herkesin şifasını versin inşallah en kısa zamanda bebeğiniz iyi olur bizim bebeğimizdede bi problem çıkmaz inşallah nolur bildiğiniz dualar varsa şifa için bizede dua edin arkadaşlar

Yok canım biz bu hastalıkla yaşamayı öğrendik artı beyinden ziyade bizim kronik akciğer hastalığımız var.Hidrosefaliyle ilgili şunu söyleyeyim ilk başta çok korktuk tabi bu kadar bilinçli değiliz o zaman kafa buyumeye başladı ama ameliyatlarını oldu ve şu anda beyinle ilgili bi sıkıntımız yok.Özürlü falan olur diye merak ediyosundur zamanında müdahale edilirse bi sorun olmaz artı menenjit kapmaması çok önemli benim kızımın şu anda beyin gelişimleri tam 5 aylık bebek gibi olması gereken gibi (düzeltilmiş 5 aylık).Allah kısmet ederse hastaneden çıkarsa nörölojik muanemiz var tabi onu da geçersek herşey yolunda demektir.İnşallah allahın izniyle sizin bebeğiniz sağ sağlim bi şekilde kucağınıza gelirde bunlara hiç gerek bile kalmaz...

syuzan canim bebegin nasil oldu ,,, solunumunda düzelme varmi ?? dualarimdasin canim rabbim kolayliklar versin ,,,

Merhaba canım makişneden ayrıldı hudtan oksijen alıyo inşallah devamı da gelir diyorum şöyle 1 ay geçse rahatlayacağım Elmina aniden kötü sürprizler yapabiliyo.Senin bebeğin nasıl oldu artık iyice büyümüştür...

Merhaba canım makişneden ayrıldı hudtan oksijen alıyo inşallah devamı da gelir diyorum şöyle 1 ay geçse rahatlayacağım Elmina aniden kötü sürprizler yapabiliyo.Senin bebeğin nasıl oldu artık iyice büyümüştür...

canım hud a geçmesi bile çok büyük bir gelişme... hadi gözün aydın... hud dan allahın izniyle küvez içi oksijene oradan kendi solunumuna inşalllah... hep böyle güzel haberler verirsin inşallah...

merhaba arkadaşlar 5 yaşında asya ve ada isminde ikiz kızlarım var asya 6 aylıkken hidrosefaliden ameliyat oldu ve şant takıldı bu durumda olan anneler paylaşımlarınızı ve bilgi alışverişlerinizi bekliyorum selamlar

merhaba arkadaşlar 5 yaşında asya ve ada isminde ikiz kızlarım var asya 6 aylıkken hidrosefaliden ameliyat oldu ve şant takıldı bu durumda olan anneler paylaşımlarınızı ve bilgi alışverişlerinizi bekliyorum selamlar

merhaba,
benim de oğlum 26 haftalık doğdu,geçirdiği beyin kanaması sonucu hidrosefali gelişti,ameliyatla şant takıldı. şimdi düzeltilmiş 10 aylık. emekleme,oturma yok hala. gelişimi zekası nasıl etkilenecek kaygılar içindeyiz. sizin kızınız nasıl,yürüme,konuşma vb şeylerde bi farklılık gösterdi mi ikizinden,yaşadıklarınızı yazarsanız sevinirim

merhaba,
benim de oğlum 26 haftalık doğdu,geçirdiği beyin kanaması sonucu hidrosefali gelişti,ameliyatla şant takıldı. şimdi düzeltilmiş 10 aylık. emekleme,oturma yok hala. gelişimi zekası nasıl etkilenecek kaygılar içindeyiz. sizin kızınız nasıl,yürüme,konuşma vb şeylerde bi farklılık gösterdi mi ikizinden,yaşadıklarınızı yazarsanız sevinirim

Merhaba canım Elminayla aynı gidiyolar sanırım bizimkindede henüz emekleme ve oturma sadece destekli olarak var ama biz fizik tedaviye gidiyoruz va faydasını gördük inşallahta daha iyi olacak.Size fizik tedavi önermedilar mi?

Merhaba canım Elminayla aynı gidiyolar sanırım bizimkindede henüz emekleme ve oturma sadece destekli olarak var ama biz fizik tedaviye gidiyoruz va faydasını gördük inşallahta daha iyi olacak.Size fizik tedavi önermedilar mi?

bize ev egzersizleri verdiler.merkezede gelseniz hareketler aynı,kışın evinizde olması,kalabalık ortama girmemesi daha doğru olur dedi doktorumuz-ki bizede mantıklı geldi.Utkuda destekli otururken çok rahat,dizime yatırdığımda mekik çeker gibi kendini kaldırıp oturur pozisyona geçebiliyor.sırtüstünden yüzüstü dönüyor ama tersini yapamıyor.2 ayda bir kontrole gidiyoruz.duruma göre ihtiyaç olursa bahara başlayabiliriz böyle bir merkeze.bu arada oğlum anne demeye başladı:)))

merhabalar herkese geçmiş olsun diyorum. Ben 20 gün önce 35 haftalık doğum yaptım :KK43: solunum yetmezliğinden yoğun bakımda küvezde şimdi .Bebişim 9 :85::85:günlükken beyin kanaması geçirdi,ameliyat oldu EVD denilen cihaz taktılar .görünce içim parçalandı .moralim çok bozuk günlerce ağladım ama elimden bişey gelmiyor .Önce allah a sonra doktorlara emanet..bugün 22günlük yarın görmeye gideceğim..çok korkuyorum.. allah tüm bebişleri korusun sağlık versin.

merhaba...yazdıklarınızı okudum ama sormak istediğim bişiler var..sizin bebekler doğduktan sonramı anlaşıldı hidrosefali durumu vs...ben 20 haftalık hamile iken ayrıntılı usg de 19 mm lik hidrosefali oldugu söylendi..doktorlar çok ileri düzeyde olduğunu yaşamla bağdaşmadığını söylediler ve gebeliği sonlandırmamızı önerdiler.bizde çok zor durumda kaldık ve sonlandırmaya karar verdik.25 şubatta gebeliğim sonlandırıldı..:KK14::KK14::KK14:
çok karışık haldeyim..ayrıca tek arter tek ven ve yarık damak ve dudak vardı...
sizin bebeklerde hidrosefali derecesi ne kadardı.ne ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz...bir dahaki gebeliğimizde tekrarlamaması için ne gibi önlemler almalıyız..

merhaba...yazdıklarınızı okudum ama sormak istediğim bişiler var..sizin bebekler doğduktan sonramı anlaşıldı hidrosefali durumu vs...ben 20 haftalık hamile iken ayrıntılı usg de 19 mm lik hidrosefali oldugu söylendi..doktorlar çok ileri düzeyde olduğunu yaşamla bağdaşmadığını söylediler ve gebeliği sonlandırmamızı önerdiler.bizde çok zor durumda kaldık ve sonlandırmaya karar verdik.25 şubatta gebeliğim sonlandırıldı..:KK14::KK14::KK14:
çok karışık haldeyim..ayrıca tek arter tek ven ve yarık damak ve dudak vardı...
sizin bebeklerde hidrosefali derecesi ne kadardı.ne ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz...bir dahaki gebeliğimizde tekrarlamaması için ne gibi önlemler almalıyız..

Merhaba canım öncelikle geçmiş olsun ve başın sağolsun.Benim bebeğimde hidrosefali beyin kanaması sonucunda gelişti prematüre doğmasından dolayı(25 haftalık doğdu).Senin problemin farklı bildiğim kadarıyla hamile kalmadan önce tedavi görmen gerekiyo çünkü 2 gebeliktede tekrarlayabilir.Bizim şimdilik şantla ilgili bi sorunumuz yok inşallahda gelişmez.Tekrar geçmiş olsun...

Merhaba canım öncelikle geçmiş olsun ve başın sağolsun.Benim bebeğimde hidrosefali beyin kanaması sonucunda gelişti prematüre doğmasından dolayı(25 haftalık doğdu).Senin problemin farklı bildiğim kadarıyla hamile kalmadan önce tedavi görmen gerekiyo çünkü 2 gebeliktede tekrarlayabilir.Bizim şimdilik şantla ilgili bi sorunumuz yok inşallahda gelişmez.Tekrar geçmiş olsun...

çok sağol canım...evet bizim durum farklı..yani anne kanında oluşan bir durum söz konusu...ve doktor kafatası çok incelmiş demişti...durum çok ileri düzeyde dediler...inşallah birdaha tekrarlamaz bir yanım tekrara bebek ile yanıp tutuşuyo diğer yanım korkular içinde.ama yaşadığımız çok yeni o yüzden doktorlarla gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra test sonuçlarına göre daha net bi duygu içine girebiliriz inşallah..
sizin bebekler doğduktan sonra böyle bi durum olduğundan merak ettim.yaşamlarını bebekleri ne kadar etkilediğine dair..inşallah rabbim yardımcınız olur bebekleriniz bir an önce sağlıklarına kavuşurlar...

çok sağol canım...evet bizim durum farklı..yani anne kanında oluşan bir durum söz konusu...ve doktor kafatası çok incelmiş demişti...durum çok ileri düzeyde dediler...inşallah birdaha tekrarlamaz bir yanım tekrara bebek ile yanıp tutuşuyo diğer yanım korkular içinde.ama yaşadığımız çok yeni o yüzden doktorlarla gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra test sonuçlarına göre daha net bi duygu içine girebiliriz inşallah..
sizin bebekler doğduktan sonra böyle bi durum olduğundan merak ettim.yaşamlarını bebekleri ne kadar etkilediğine dair..inşallah rabbim yardımcınız olur bebekleriniz bir an önce sağlıklarına kavuşurlar...

Hidrosefali çok zor bi hastalık her an şant tıkanabilir enfeksiyon kapabilir.Enfeksiyon demek menenjit demek.Menenjitte beyni felç ediyo yani özürlü olma ihtimali artıyo.Şantlı çocuklar kafasını çarpmaması gerekiyo ateşi 37.5geçmemesi gerekiyo yani bi sürü problemler ama insan alışıyo dedeiğim gibi şimdilik bi problemimiz yok inşallahta gelişmez allah herkese sabır versin bu hastalıkla uğraşan.Sanada tekrar büyük geçmiş olsun canım...

Arkadaslar selamlar baya gec oldu bu konuyu gormem ınsallah cevap verenınız oluur:KK70: mayıs 2011de 29 haflaık doum yaptım. Kızım 1290 kılo dogdu 55 gun kuvezde kaldı..yogun bakım suresınde hıc behın kanaması vs. Gecırmedı. Temmuz ayı ıtıbarıyle kafa buyumesıını cok buldu drlar ve kafa ultrasonu sonucu hıdrosefalı cıktı fakat daha sonra kafa buyumesı normal seyrınde gıttı ve halada oyle.. Eylul ayında beyın ceraahısıne gıttım tomografı ıstedı cektırdım beynının yapısı boyutu ve yerını cok normal buldu hıdrosefalısının oldugunu ama cok ılerı boyutta olmadıgını sant takmaya gerek duymadıgını zamana bırakılmasını soledı.daha sonra aralık ayında gata askerı hastaneye cocuk norolojısıne gıttık batan gunes sendromu var dedı ve barızdı.. Suan 11 aylıyız duzeltılmıs 9 gecen ay doktoru batan gunes yok denecek kadar az dedı... Suan desteksız oturuyo yuvarlanıo baba aba dıo algıları kuvvetlı elınden tutunca saglam bı sekılde adımlar atıo baba nerde falan dıyınce bakıp bulup guluo kafam cok karısık sızler ne durumdasınız merak edıorum şant falan takılmasımu lazım zırt pıt tomografı vs radyasyon almasını ıstemıorum

Berentos Allah yardımcınız olsun.
Ne yaptınız son gelişmeler neler?
Benim de yiğenime şant takılması lazım demiş
doktorlar.Beyin cerrahı araştırıyorum şimdi.
Gelişmeler hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Berentos Allah yardımcınız olsun.
Ne yaptınız son gelişmeler neler?
Benim de yiğenime şant takılması lazım demiş
doktorlar.Beyin cerrahı araştırıyorum şimdi.
Gelişmeler hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

gecen ay kafa ultrasonu cektırdım norolojı doktoru ve cocuk doktoru bı problemın olmadıgını soledı gelısımı haraketlerı herseyı normal cok mutluyum.. Cocuk dr.umuz artık norolojı dr.una gıtmenıze gerek kalmadı dedı ekım ayında son ropo muayenemız var suan 12 aylık duzeltılmıs 10 aylık

X