Internet Resmen H@st@lık!

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
E-postalarını okuyamayınca içi içini yiyenler, günde 3-4 saatini internette geçirip normal işlerini yapamayanlar tehlikede... Balıklı Rum Hastanesi artık "internet bağımlıları"nı da tedavi ediyor!

Günde en az 3-4 saat internetteyseniz, her geçen gün de bu süre artıyorsa, e-postalarınızı kontrol edemediğinizde içiniz içinizi yiyorsa, iş dönüşü evinizde geç vakitlere kadar internette sohbetten başınızı kaldıramıyorsanız, siz de bir "internet bağımlısı" olabilirsiniz.

Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Madde Bağımlılığı Birimi Klinik Sorumlusu Dr. Gültürk Köroğlu, internetin yaygınlaşmasıyla bağımlılığın da ivme kazandığını, "İnternetten çıkamıyorum" şikâyetiyle hastaneye çok sayıda kişinin başvurduğunu söyledi.

Ciddi bir hastalık
"İnternet bağımlılığı"nın ciddi bir "hastalık" olduğunu ve her bağımlık gibi özünde kişinin "haz" arayışının yattığını belirten Dr. Köroğlu, internette geçirilen zamanın bir süre sonra gerçek hayata tercih edilmesiyle patlak verdiğini vurguladı.
Köroğlu, başvuranların 5-50 yaş arasında olduğunu belirterek, "Bize en sık internet oyunları nedeniyle derslerini ihmal eden çocuklar getiriliyor. Onları erişkinlerde işte ya da evde ihtiyacından fazla bilgi için sörf yaparak zaman harcayanlar, internetten alışveriş bağımlıları ve sürekli tanımadığı insanlarla chat yapanlar takip ediyor. Az sayıda sanal seks bağımlısı var. Normal yaşamda ilişki kurmakta zorlananlara sanal dünyada ilişki kurmak daha kolay geliyor" dedi.
İnternet bağımlılığının tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu ifade eden Dr. Köroğlu, " Bir madde bağımlılığı olmadığından tamamen kesilmesi acımasızlık olur" diye konuştu.

'Yemek yerine chat'

İnternette tanıştığı erkeklerle gerçek hayatta buluşan üç çocuklu ev hanımı, "Pişman olmama rağmen internetten ayrılamıyorum. Yemek yapmıyor, çocuklarla ilgilenmiyorum, sürekli chat yapıyorum" diyerek geldi.
"Depresyondayım" diye gelen bir erkek hasta, bir kadın arkadaşıyla internet sohbetini evlendikten sonra da sürdürdüğü için eşine ihanet ettiği düşüncesiyle tedavi istedi

malesef benim kardeşim bu hastalığın mübdelası.. benim üzüldüğüm konu en verimli zamanlarını burada geçiriyor. öss de iyi geçmedi. çok söyledim ama dinletemedim. bi zamanlar sende ..... diyor başka birşey demiyor. sanırım kötü örnek oldum zamanında. üzüldüğüm nokta en küçüğümüz 12 yaşında o bile başlıyor ufaktan ufaktan. engel olmayı deniyorum şimdilik. Allah yardım etsin ne diyim. onların iyiliğini istiyorum bütün çabalamam bundan dolayı.. bende giriyorum ama benimki yaşamsal fonksiyonlarımın önüne geçmiyor o abartmış durumda..

net bağımlısımıyım bilmemde kadınlar kulubu bağımlısı olduğum kesin hatta dr bile çare bulamaz bence[

E-postalarını okuyamayınca içi içini yiyenler
aynen ben yanii:smilewinkgrin:

nette açıkçası sıkılıyorum,bişey araştırmak için girerim genelde.Ama kk'ya girmeden yapamam.Yani sadece acaba orda neler oluyor diye bakmak çin giriyorum bazen.

Bilgisayarı kapatınca titreme, klavyeye basıyormuş gibi istem dışı hareketler ortaya çıkıyorsa, tıpkı alkol bağımlısı gibi internet bağımlısısınız demektir.

DEPRESYONLU DAHA YATKIN
DÜNYADA her geçen gün artan internet kullanımı, alkol gibi bağımlılık yaratıyor. ABD'li Prof. Diane M. Wieland; uzun süre internette kalmanın uykusuzluk, yorgunluk hissi, gözlerde kuruma, parmaklarda ağrılar gibi yan etkileri olduğu konusunda uyardı. Geçmişte derin depresyon yaşayanlar, alkol ve uyuşturucu bağımlıları, internete kilitlenmeye daha yatkın. Wieland, konuyu şöyle açıklıyor:

ANTİDEPRESAN İLAÇ GEREKİYOR
"BU, tıpkı sigara ve alkol gibi bir bağımlılık. Kullanıcılar alkol için "Bir tane daha içip bırakıyorum" bahanesini internet için de uyduruyor. Bilgisarı kapatır kapatmaz titreme, klavye tuşlarına basıyormuş gibi istem dışı parmak hareketleri ortaya çıkıyor." Bağımlılıktan kurtulmak için psikoterapi, sosyal gruplara girme ve gerekirse antidepresan ilaç kullanımı tavsiye ediliyor.

X