Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
biz karşıyakada oturuyoruz ama çiğli de bir özel eğitim merkezine başladık. iyi bir izlenim edindik şu an biz de ümitle bekliyoruz. özel mesaj yazamıyorum (yetkim yok) zamanla orasının iyi olup olmadığını göreceğiz.haziranda yarım gün anaokuluna başlatacağım.aynı zamanda haftada 2 saat özel eğitim öğretmeninden özel ders alıyoruz.geçmiş olsun.allah kuvvet versin

teşekkür edrim canım...ben alsancakta bi yere götürdüm 2 sean ama hiç memnun kalamadım..benim yanımda çocuğa psikoloğ olan bayan şeker uzatıyo ve ver diceksi ver de diye ses tonu kaba ve sert bi şekilde çocuğa konuşmayı öğretiyo sözde yani bizim yanımızda böle eğitim esnasında nasıl davranırlar bilemiyorum artık..orayı bıraktım şimdi balçovada bi yer var orayla görüştüm hoşuma gitti güler yüzlü ilgililer..p.tesi oraya başlıcak kızım hayırlısızla bize çok uzak aslında 1 vesait biz gidiceğiz üçyolda bizi servis alıcak ama bunlar önemli değil yeterki kızım için hayırlı bi yer olsun önemli olan bu..hepimizin çocuklarında hayırlı gelişmeler olur olur inşallah..

teşekkür edrim canım...ben alsancakta bi yere götürdüm 2 sean ama hiç memnun kalamadım..benim yanımda çocuğa psikoloğ olan bayan şeker uzatıyo ve ver diceksi ver de diye ses tonu kaba ve sert bi şekilde çocuğa konuşmayı öğretiyo sözde yani bizim yanımızda böle eğitim esnasında nasıl davranırlar bilemiyorum artık..orayı bıraktım şimdi balçovada bi yer var orayla görüştüm hoşuma gitti güler yüzlü ilgililer..p.tesi oraya başlıcak kızım hayırlısızla bize çok uzak aslında 1 vesait biz gidiceğiz üçyolda bizi servis alıcak ama bunlar önemli değil yeterki kızım için hayırlı bi yer olsun önemli olan bu..hepimizin çocuklarında hayırlı gelişmeler olur olur inşallah..

gerçekçi olmak gerekirse emirleri kısa ve sert şekilde vurgulu bir şekilde söylüyorlar .ilk derslerde ben de çok etkilendim .bu öğretmen değil de .... terbiyecisi mi benim çoçuğum insan değil de .... mi? diye düşünmüştüm. biraz internetten araştırdım bu tür çocuklar oğlum şu sandalyeye oturur musun değil de ali otur şeklinde emirleri anlıyorlarmış. beyinleri karmaşık cümleleri değil basit cümleleri algılayabiliyormuş. sizin durumunuzda öğretmenden olumlu elektrik almamışsınız bu da çok önemli biricik varlığımızın beynini o şekillendirecek tabii ki çok seçici olmalıyız.eğitim esnasında neler olup bittiğini bilmiyorsunuz dersi izleyemiyor musunuz ?biz bu yüzden karşıyaka değil de çiğlideki bir kuruma gidiyoruz . dersi izlemek bizim için ilk şarttı

ay aynen demek her yerde varlar çocuk yukarda ne yapıyo belli değil anası aşağıda dantel örüyor bende kucağımda öbür bebeğimle çık yukarı in aşağı yapıyorum daha fazla ne öğrenebilirim diye evet benim toplantıdan kastım sizin dediğiniz gibi seminer sormak istediklerim öğrenmem gerekenler var salı günü dersimiz var bir daha dürteyim müdürü bakalım ne diyecek düşler akademisi diye biyer varmış bizim burada onu bile bir veliden öğrendim tamamen gönüllülerden oluşuyor resim müzik hangi dalı istersen ona kayıt yaptırıyorsun bide onşar bikaç kişi yüzmeye yolluyolar bi kulvarı kiralıyolar sende getir dedi bayan aralarında paylaşıyolarmış yazın götürücem inş ona göre eğitmenleride var bide yüzmeyi çok seviyor oğlum buda faydalı olur inanıyorum 15 mayıs tada sabiha paktuna gelecek anneler günü semineri bana yakın oda bilmeyenler için çocuk nöroloğu kitaplarıda var bende face den takip ediyorum kendisini wc alışkanlığını nasıl kazandırıcam bilmiyorum klozete oturtunca ağlıyor üstüne küçük klozet aldım yine olmadı oturak aldım hiç oturmuyor büyük oğluma ben 1.5 yaşında öğretmiştim 2 yaşındada gecelerini kesmiştim bakalım nasıl yapıcam yaz geliyor nasılsa bağlamıycam alıştırma külotu giydiricem yapsın dursun

canım tuvalet eğitimi için acele etme eğer korktuysa sakın üzerine gitme öğretmeninde yardım iste onlarda yardımcı olurlar sana tuvalet eğitim konusunda...yüzme kursuna bende geçen yaz götürdüm bu yıl yine götürücem bizim buralarda biryer var oraya götürüyorum özel suyu benimkide çok seviyo onlar için faydalı zaten

canım rapor nasıl cıkıyo galıba cocuk nörolog veya psikiyatri doktorun kararıyla alınıyor pekı doktor gerek yok derse ben mesela özel egıtım ıstıyorum ama okadar da para cıkaramam bizim kreste 350 ytl oda baya gerıyo bizi özel egıtımde her cocukla ayrı ögretmenmı ılgılenıyo yanı cocuk gelişim uzmanlarımı ılgılenıyor bu konuda hiç bilgim yok benım :KK43:

evet canım bende cok şey ögrendım melodi den cok masumdan Allah razı olsun sizden :KK69:

canım bu özel egıtım raporu kac yıllık oluyor mesela %100 gelişme olunca bırakıyorlarmı raporu

ne mutlu canım Allah hayırlı ınsanlar cıkarsın karsımıza inşaallah

kızıldeniz raporun çıkıp çıkmayacağına çocuk psikiyatri doktoru karar veriyo diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam eğer melodi sende cevap ver canım bizden çocuk psikiyatri doktoru denver testi istedi yaptırdık sonra rapor çıkarın dedi 2 yıllık rapor bazen bir yıllık veriyorlar çocuğua göre değişiyor sanırım evet çocuk iyileşirse doktor rama rapor yazıyor ve rapor kalkıyo

kızıldeniz raporun çıkıp çıkmayacağına çocuk psikiyatri doktoru karar veriyo diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam eğer melodi sende cevap ver canım bizden çocuk psikiyatri doktoru denver testi istedi yaptırdık sonra rapor çıkarın dedi 2 yıllık rapor bazen bir yıllık veriyorlar çocuğua göre değişiyor sanırım evet çocuk iyileşirse doktor rama rapor yazıyor ve rapor kalkıyo

evet cvp yazmıştım ama tekrar yazayım çocuk psikiyatri doktoru rapor çıkarın dedi bizim 1 yıllık daha sonra raporu kaldırırsınız demişti normal okula gidebilir raporu veriliyormuş

gerçekçi olmak gerekirse emirleri kısa ve sert şekilde vurgulu bir şekilde söylüyorlar .ilk derslerde ben de çok etkilendim .bu öğretmen değil de .... terbiyecisi mi benim çoçuğum insan değil de .... mi? diye düşünmüştüm. biraz internetten araştırdım bu tür çocuklar oğlum şu sandalyeye oturur musun değil de ali otur şeklinde emirleri anlıyorlarmış. beyinleri karmaşık cümleleri değil basit cümleleri algılayabiliyormuş. sizin durumunuzda öğretmenden olumlu elektrik almamışsınız bu da çok önemli biricik varlığımızın beynini o şekillendirecek tabii ki çok seçici olmalıyız.eğitim esnasında neler olup bittiğini bilmiyorsunuz dersi izleyemiyor musunuz ?biz bu yüzden karşıyaka değil de çiğlideki bir kuruma gidiyoruz . dersi izlemek bizim için ilk şarttı

kızımı aldığım okul bize müsade etmiyodu odaya girmeyi.ama bugün kızım yeni okulunda ilk gününe başladı..benide eğitim odasına davet etti bayan bi süre izledim..dediğiniz gibi net konuşuyolar getir,götür,kalk vs.gibi ama ses tonu ayarı rahatsız etmedi beni şimdilik memnunun kızımda çok sevdi zorla çıkardım okuldan:KK16:inşallah böyle devam eder..

tesekkur ederım melodicim cokmasumum kızlar sizin kuzucuklara kesin teşhis konuldumu yoksa şüphelımı denıldı ben unutuyorum kusura bakmayın yazdıysanız biraz kafam yerınde degıl bu aralar:kk77::44:

tesekkur ederım melodicim cokmasumum kızlar sizin kuzucuklara kesin teşhis konuldumu yoksa şüphelımı denıldı ben unutuyorum kusura bakmayın yazdıysanız biraz kafam yerınde degıl bu aralar:kk77::44:

evet konuldu ama seninde yanılmıyosam daha önce yazdığın gibi dr lar açıklayamadıkları ve anlayamadıkları birşey olduğunda direkt otizm diyorlar bişey var ama ne çünkü her insanda az veya çok olurmuş takıntılar otistik belirtiler ben dedim mesela bazı şeylere benimde takıntım var simetriğim mesela çift sayı takıntım var gibi aklıma gelenler ama biz bunlarla başedebiliyormuşuz bazıları başedemiyormuş bununda tek yolu eğitimmiş böle bir konuşma geçmişti dr ve eğitimcimizle aramızda

evet konuldu ama seninde yanılmıyosam daha önce yazdığın gibi dr lar açıklayamadıkları ve anlayamadıkları birşey olduğunda direkt otizm diyorlar bişey var ama ne çünkü her insanda az veya çok olurmuş takıntılar otistik belirtiler ben dedim mesela bazı şeylere benimde takıntım var simetriğim mesela çift sayı takıntım var gibi aklıma gelenler ama biz bunlarla başedebiliyormuşuz bazıları başedemiyormuş bununda tek yolu eğitimmiş böle bir konuşma geçmişti dr ve eğitimcimizle aramızda

evet canım doktorlar bunu hep yapar işlerini kış tutarlar bi yandan ıyı bı yandan kötü bişey inş. bizim cocuklarımda yenecek canım bende takıntılı bi insanımdır plaka ezberleme karsımdakı ınsanların kıyafetlerının rengını içimden sölerım mesela renk konusunda cok hassaımdır :kk77:

evet canım doktorlar bunu hep yapar işlerini kış tutarlar bi yandan ıyı bı yandan kötü bişey inş. bizim cocuklarımda yenecek canım bende takıntılı bi insanımdır plaka ezberleme karsımdakı ınsanların kıyafetlerının rengını içimden sölerım mesela renk konusunda cok hassaımdır :kk77:

birden kendimi hatirladim, surekli her buldugum camasiri, kirli temiz demeden koklamaya calisirdim, hatta birini cok net hatirliyorum, misafirlige gittigimiz bir evde masadaki masa ortunusunu burnuma goturup deli gibi koklamaya baslamasitim, annemin cimdigi ile kendime gelmistim, yaklasik 6 yasina kadar devam etti bu boyle, ben farkinda degildim ama esim gecenlerde , yiyecegin herseyi yemeden kokluyorsun farkinda misin dedi :90: takintilar kolay kolay gecmiyor, isin kotusu yaptiginiz seyin farkinda degilsiniz ..
birde cocuklukta (hala varmi bilmiyorum ) kurdugum cumleleri, sessizce tekrarlama huyum vardi, bunuda yine kuzenim kesfetmisti, dudaklarimin kipirdamasindan anlamis:KK52:
ne takintilar ne takintilar, ama bizim donemimizde her seyin bir anlami yoktu, yada anne babalar ,simdiki gibi egitimli degillerdi, bu da boyle deyip gecerlerdi, ben eminim o donemlerde beni bir psikologa falan goturselerdi otistik bulgulari bende de bulacaklardi :KK54:

otistik bulgular çoğu insanda vardır demişti doktor bana teşhisi koyarkende otizime çok meyilli dedi bırakırsan gidicek bir çocuk dedi benim oğlum da takıntı yapmaya çok meraklı kendini:KK60:ama bu en fazla bir hafta sürer sonra yenisi başlar otizim var yok demiyorum ama hafif var demişti ve erken eğitimle olumsuz davranışlar onun yaşam şekline dönüşecek dedi yani onu olduğu gibi kabullenmemiz gerekicek..benimde bir sürü takıntım var bende otistikmiyim diye soruyorum kendime düzenli olcak herşey bi izada masa duvara sıfır dayanıcak mesala aralık durursa oturamam yemek yerken de öyle masada hep aynı yerde oturucam geçen gün önümden bir genç kız yürüyo yolda bayır yukarı yani hepey yol gidicem kız sırt çantası takmış ama askının biri dönmüş yamuk duruyo şimdi söylesem olmaz ama beni nasıl rahatsız etti anlatamam dayanamadım ilk soldan döndüm görmüyeyim diye:KK34:koklama bende de var bileklerimi kokluyorum sayı sayma hastalığı da var var da var eşim bana diyoki sanada rapor alıcam özel eğitime sende git otistiksin sen diyo:86:

otistik bulgular çoğu insanda vardır demişti doktor bana teşhisi koyarkende otizime çok meyilli dedi bırakırsan gidicek bir çocuk dedi benim oğlum da takıntı yapmaya çok meraklı kendini:KK60:ama bu en fazla bir hafta sürer sonra yenisi başlar otizim var yok demiyorum ama hafif var demişti ve erken eğitimle olumsuz davranışlar onun yaşam şekline dönüşecek dedi yani onu olduğu gibi kabullenmemiz gerekicek..benimde bir sürü takıntım var bende otistikmiyim diye soruyorum kendime düzenli olcak herşey bi izada masa duvara sıfır dayanıcak mesala aralık durursa oturamam yemek yerken de öyle masada hep aynı yerde oturucam geçen gün önümden bir genç kız yürüyo yolda bayır yukarı yani hepey yol gidicem kız sırt çantası takmış ama askının biri dönmüş yamuk duruyo şimdi söylesem olmaz ama beni nasıl rahatsız etti anlatamam dayanamadım ilk soldan döndüm görmüyeyim diye:KK34:koklama bende de var bileklerimi kokluyorum sayı sayma hastalığı da var var da var eşim bana diyoki sanada rapor alıcam özel eğitime sende git otistiksin sen diyo:86:
ay çok güldürdün beni iyi yanlız değilmişim bari dedim bende sinir oluyorum kendime ama elimde değil oluyo işte büyük oğlumda koklar herşeyi koku duyusu süperdir eve kimin geldiğini bile anlıyor parfümünden bende tek rakam değilde çift olacak hep plakalarıda okurum ne işime yarayacaksa bi görgüğüm numarayı bir daha unutmam e avrupada bi adam 50 küsür yaşında otizm teşhisi almış ne o zamana kadar bilmiyormuş ben dr dedim benimde bazı takıntılarım var bendemi otizmliyim dedim her insanda az veya çok olur dedi

öncelilkle geçmiş olsunn.. allahım başka dert vermesin...gecen bir doktorum fazla ultrosyana maruz kalmanın yada sigara icmenin de otizimi tetiklediğini sölemişti.. sizler böyle birşeye maruz kaldınızmı

özel eğitimde ders işlerken harf veya sayı gösteriyorlar mı? acaba harf veya sayı gösterilirse çocukta takıntıya yol açar mı? oğlum 2.5 yaşında henüz çok erken özel eğitimdeki öğretmeni dersin bir kısmında1 2 3 ve a ve i yi gösteriyor ses versin diye. acaba sizin derslerinizde de buna benzer şeyler oluyor mu?

özel eğitimde ders işlerken harf veya sayı gösteriyorlar mı? acaba harf veya sayı gösterilirse çocukta takıntıya yol açar mı? oğlum 2.5 yaşında henüz çok erken özel eğitimdeki öğretmeni dersin bir kısmında1 2 3 ve a ve i yi gösteriyor ses versin diye. acaba sizin derslerinizde de buna benzer şeyler oluyor mu?

mrb evet bizde oluyor merdiven inirken çıkarken sayıyorlar zaten 10 a kadar sayıyor şuan hayvanların nesnelerin isimlerini kullanarak öğretiyor öğretmen inek diyor benimki iiiiiii diyor

öncelilkle geçmiş olsunn.. allahım başka dert vermesin...gecen bir doktorum fazla ultrosyana maruz kalmanın yada sigara icmenin de otizimi tetiklediğini sölemişti.. sizler böyle birşeye maruz kaldınızmı

çok tşklr amin otizmin nedeni açıklanamıyor benim dr 3 çocuğumdada aynı metotları uyguladı ama birinde çıktı ayrıca bizim merkezde ikiz çocuklar var ama birinde otizm var bunu nasıl açıklayacaklar eğer ultrasondansa neden birisi değilmi :KK19:

mrb evet bizde oluyor merdiven inirken çıkarken sayıyorlar zaten 10 a kadar sayıyor şuan hayvanların nesnelerin isimlerini kullanarak öğretiyor öğretmen inek diyor benimki iiiiiii diyor

sayarak değil de sayıyı bir kağıda yazıp gösteriyor mu ? bizim öğretmenimiz 1 2 3 yazıp oğluma gösteriyor acaba bu çocukta ileride plaka takıntısı falan oluşturur mu?

kızlar bır sıte var orda pedagog var soru soruyorsun hemen cevaplıyo 1-2 gün içinde ayrıca o sitede tanıstıgım bı arkadasım var oglunda problemler vardı hatta ben doktora oglumdakı problemlerı yazdıgımda oda aynı benım oglumu anlattın demişti yurt dısında yassıyor ogluna algılama güçlügü konusma gerılıgı tanısı koyulmus burda olsa hemn otizm derlerdı

doktor bey merhabalar oglumu tamamen ınceledım sizin görüşünüzü merak edyorum sonuc söyle : 22 aylık oglum konusmamakta dırenmekte hatta ögrenmeye kapalı gıbı ismine karsı oldukca tepkısız ben işten eve geldıgımde yiğit diye seslendıgımde kosa kosa gelıyor ama dıger zamanlar pek bakmıyor ama hiç bakmıyor degıl komutları yerıne getırmemekte anne nerde dedıgımde bıle benı göstermemekte gözün nerde deyınce canı sıterse gözunu gösterıyo canı sıtemezse hiç bakmıyo bıle istedigi bişeye benım elımı götürüp almamı ıstıyor 18 aylıkken hadi diyodur bı ara anne dedı ama şimdi hiç konusmuyo ama bunun yanında erkek arkadasları sevıyo bazende gecınemıyor ellerınden tutuyo oynamak ıstıyor benı görunce cok sevınıyor bana sarılmayı bana dokunmayı cok sevıyor ve cok güleç bi çocukbiri ona gulse oda hemen gülüyor yanlız kalmayı hiç sevmıyor kendı kabuguna cekılmıyor dönen seylere normal cocuk kadar tepkılı asırı degıl bişeye takılıp kalmıyor hemde hiç devamlı hareket halınde koltuga cıkıp ınebılıyor devamlı dolap kapaklarını karıstırıyo ben yerlerı sılerken göruyo oda aynısı yapıyo bi taraftan otistikmi diyorum dıger taraftan hayır degıl dıyorum bana yardım edermısınız kafam cok karıstı şimdiden tesekkur

Dr.KadirTugcu

Gayet normal bir çocuk, anlattıklarınızdan hiçbiri "Otizm" e uymuyor. Erkek çocukları bu yaşta nadiren konuşurlar, 4 yaşına kadar "dıgıl-dıgıl" gidebilirler. Eski maillere bakın.

deryalım :pekı kadir bey kulakları duydugu halde ismine karsı tepkısız kalması normalmı acaba sadece bu yuzden arkadasımın ogluna şüphelı otizm denılmıs bana sacma geldı sadece bu yuzden otizm denılebılırmı

Orjinalini yazan: deryalım

doktor bey merhabalar oglumu tamamen ınceledım sizin görüşünüzü merak edyorum sonuc söyle : 22 aylık oglum konusmamakta dırenmekte hatta ögrenmeye kapalı gıbı ismine karsı oldukca tepkısız ben işten eve geldıgımde yiğit diye seslendıgımde kosa kosa gelıyor ama dıger zamanlar pek bakmıyor ama hiç bakmıyor degıl komutları yerıne getırmemekte anne nerde dedıgımde bıle benı göstermemekte gözün nerde deyınce canı sıterse gözunu gösterıyo canı sıtemezse hiç bakmıyo bıle istedigi bişeye benım elımı götürüp almamı ıstıyor 18 aylıkken hadi diyodur bı ara anne dedı ama şimdi hiç konusmuyo ama bunun yanında erkek arkadasları sevıyo bazende gecınemıyor ellerınden tutuyo oynamak ıstıyor benı görunce cok sevınıyor bana sarılmayı bana dokunmayı cok sevıyor ve cok güleç bi çocukbiri ona gulse oda hemen gülüyor yanlız kalmayı hiç sevmıyor kendı kabuguna cekılmıyor dönen seylere normal cocuk kadar tepkılı asırı degıl bişeye takılıp kalmıyor hemde hiç devamlı hareket halınde koltuga cıkıp ınebılıyor devamlı dolap kapaklarını karıstırıyo ben yerlerı sılerken göruyo oda aynısı yapıyo bi taraftan otistikmi diyorum dıger taraftan hayır degıl dıyorum bana yardım edermısınız kafam cok karıstı şimdiden tesekkurler

tam benim oglumu anlattin..biz nörologa gittik mr cekildi,1 hafta sonra sonuclarini alacagiz...inanirmisin 1 aydir uyku uyumuyorum cok tedirginim su sira pedagog geliyor,fizik tedaviye basliyacagiz yarin motor gelisimi yasina göre biraz gerideymis ve ayin sonunda isitme testi yapilacak
peki cocuk doktoru bisey demedimi??

Alıntı Dr.KadirTugcu

Göz teması kurabiliyorsanız, merak etmeyin. Ayrıca değişik bir oyuncak ile ilgisini çekebiliyormusunuz?? Mesela sizin cep telefonunuz onun ilgisini çekiyor ve sesleri dinliyormu?? Telefondaki konuşmayı ( iki kulaktanda) dinleyen çocuğa "işitme testi" gereksiz..
Kritik verenler: deryalım,

bunu yazan cocuk doktoru kızlar

X