Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
bence sizinki benimkinden daha iyi durumda. peki 30 aylıkken bu dediklerinizi yine yapıyormuydu yoksa yenimi başladı yapmaya

hayır mümkün değildi benim oğlumla iletişim kurmam yani sadece kapı kapat bardak getir filan yapıyordu ..bizim hayatımızdaki dönüm noktası 3 ay öncesi desem yeridir asla bay bay etmiyor kim seslense dönüp bakmıyor bir kitabımız var ilk kitabım diye içinde nesneler var hayvan eşya falan soruyoruz soruyoruz bak kedi bak bu at falan filan işte tık yok asla tepki vermiyordu mesela elinde bir oyuncağı olsun bir yaşındaki çocuk elinden alıp gidiyor buda ağzını büzüyor ağlamaklı bana geliyor aldıda diyemiyor pusup bi köşeye ağlıyordu okadar acıydıki benim için ..şuan görseniz geçenlerde bir komşu var 8 yaşında kızı var onun ipini almış kız çekiyor alamıyor elinden benim diyo bırak diyo ona ne kadar sevindim görünce ..bay bay et deyince etmeye başladı bu ne deyince cevap veriyor 3 ay öncesinde hiç birini yapamıyordu mesela resimlerde bile sadece daire çiziyordu artık tır yapıyor ambulans yapıyor insan yüzü yapıyor resim bile değişti 3 ayda ne değiştirdi bu kadar derseniz ben tv yi kapattım hep oyun oynamaya çalışıyorum mümkün oldukça hep soru soruyorum bu ne bu kim hep konuşmaya çalışıyorum bu yani başka bişey yapmadık ..benim ki tvye çok bağlı bu gün bile açsam karşısına geçiyor dünya yıkılsa dönüp bakmaz kitleniyor adeta ..

Cevabın için teşekkür ederim.Ben de araştırma dönemindeyim bu aralar.Alkış bay bay gel yapıyor dil gelişimi de hep normal gitmişti.3 aylıkken aguluyordu kendi kendine sesler çıkarıyordu 6/7 aylıkken bababa deedede sesleri çıkarmaya başladı bi dönem hiç ses çıkarmadı sonra tekrar başladıağlarken anni anni mamamamam diye ağlıyordu.Şimdi de hiç ses çıkarmkıyo değil ama anlamlı kelimeleri yok. Ayrıca oyuncaklarıyla da oynuyor bi oyuncağı düşse alır yerden ben atıyorum oyuncağını gidiyor alıyor bana veriyor.Bugün mesela oyuncak brdaktan su içer gibi yaptım ses çıkararak aynı sesi çıkarıp oda aynısını yaptı.Al ver yapıyoruz.Çok yazdım ama bu aralar endişelendim epey.Ben sadece bazen seslendiğimde bakmamasına ve anlamlı kelime konuşmamasına taktım acaba mı dedim

sizi anlıyorum aynı şeyleri bende dönem dönem düşündüm, birazda çevreden duyduklarımızdan da etkileniyoruz elimizde olmadan, mesela 6 aylıkken bay bya yapan çocuk vardı ve ben bunu duyduğumda kızım 8 ya da 9 aylıktı ve bay bay yapamıyordu,dil gelişimi ilginç bir süreç ,tek tük kelime bilen çocuklar bile 1 ay içinde cümle kurmaya başlayıveriyorlar,bir de doktor bir arkadaşımız var izmirin tanınmış çocuk doktorlarından .onun dediği her çocuğun mizacı ve kendini ifade etmesi farklıdır ve kendine özgüdür der,bence 1 yaşında anlamlı kelime söylemesi belirleyici bir durum değil,ayrıca o doktorun kızı da 3 yaşında konuştu,konuşma 2 yaşından sonra önem kazanıyo,2 yaş belirleyici bir sınırdır..siz yine de gözlemlemeye devam edin bence ,çcouklar birşeylerle meşgul olurken seslenince hemen bakmazlar ,,bu arada benim kızım 35 haftalık düşük kilolu doğdu ,gebelik zehirlenmesi gecirdim ben yani son haftalrında karnım aç kalmış beslenememiş kızım, oyüzden de arada şüphelendiğim oldu yani aç kalınca acaba etkilendimi falan diye,bir de bebekliğinden beri çok uslu bir çocuktur bazı tavırları büyük insan gibidir eşim de öyleymiş çocukken ,,kısaca çok komplike bir durum aslında tamamen mizaç dan da kaynaklanıyor olabilir şüphelendiğimiz durumlar

mrb. çocuk nörolojisine gittik dün arkadaşlar. oğlum iyi çıktı. bişi yok nörolojik anlamda .

odaya girer girmez doktora baktı. gayet sakindi. iyi görünüyo ama yinede bir psikiyatri görsün dedi. biz ısrar edince tabi. nöroloji anlarmı kızlar otizmden sizce

Son düzenleme:
oğlumda göz teması var. yabancılarla az ama. ver alı da yapmaya başladı. ama kapıyı kapat aç gibi sözleri anlamıyor. 2, 5 yaşında. anlamaması normalmi sizce

face de paylaştım görmediysen yollarım sana msjla

bu arada oğluşumumdan gelişmeler eve misafir geldi geçen bi arkadaş karşılıklı konuşmaları oğlum hoşgeldin dedi arkadaş hoşbulduk dedi oğlum nasılsın dedi arkadaşta iyiyim sen nasılsın dedi oğluşumda iyiyim dedi her şeye teşekkür ediyor güldürüyor bizi kapıyı açıyorum teşekkür kapıyorum teşekkür bişey veriyorum yada başkası veriyor teşekkür çok kibar oldu çoook annecim dedi bana kapı çalınca kimoooo diyor öğretmeni öğretmiş sınıfa girerken kapıyı çalıyo :nazar::nazar::nazar:bisikletin pedalla gittiğini keşfetti sürüyor bişey verince elime al diyor isteyince ver diyor dışarı çıkmak isteyince hadi gidelim diyor şimdilik aklıma gelenler :nazar::nazar::nazar:

bu arada oğluşumumdan gelişmeler eve misafir geldi geçen bi arkadaş karşılıklı konuşmaları oğlum hoşgeldin dedi arkadaş hoşbulduk dedi oğlum nasılsın dedi arkadaşta iyiyim sen nasılsın dedi oğluşumda iyiyim dedi her şeye teşekkür ediyor güldürüyor bizi kapıyı açıyorum teşekkür kapıyorum teşekkür bişey veriyorum yada başkası veriyor teşekkür çok kibar oldu çoook annecim dedi bana kapı çalınca kimoooo diyor öğretmeni öğretmiş sınıfa girerken kapıyı çalıyo :nazar::nazar::nazar:bisikletin pedalla gittiğini keşfetti sürüyor bişey verince elime al diyor isteyince ver diyor dışarı çıkmak isteyince hadi gidelim diyor şimdilik aklıma gelenler :nazar::nazar::nazar:

ay maşallah canım çok mutlu oldum en çokta bisiklet sürmesine kendi kendine öğrendiyse bravo ona ben evin içinde öğrettim evde terlik giydirip pedala koli bandıyla bantladım ayaklarını:KK9:karşılıklı konuşmayı öğrenmiş çok güzel korkma artık daha çok konuşucak sus diyceksin nolur bi sus:KK1:benim oğlum da okulda ne kadar kötü kelime varsa öğrenmiş çocuklardan duyuyo galiba ayı gibisiniz diyo bize babasına koca kafalı,kırtasiyede kitap gördü bende evde aynısından var dedim almadım yolda çok ağladı eve gelince de bulamadım kitabı bana keşke sen benim annem olmasaydın keşke babam seni dövse camdan aşağa atsa bende senden kurtulsam dedi :KK14:

ay maşallah canım çok mutlu oldum en çokta bisiklet sürmesine kendi kendine öğrendiyse bravo ona ben evin içinde öğrettim evde terlik giydirip pedala koli bandıyla bantladım ayaklarını:KK9:karşılıklı konuşmayı öğrenmiş çok güzel korkma artık daha çok konuşucak sus diyceksin nolur bi sus:KK1:benim oğlum da okulda ne kadar kötü kelime varsa öğrenmiş çocuklardan duyuyo galiba ayı gibisiniz diyo bize babasına koca kafalı,kırtasiyede kitap gördü bende evde aynısından var dedim almadım yolda çok ağladı eve gelince de bulamadım kitabı bana keşke sen benim annem olmasaydın keşke babam seni dövse camdan aşağa atsa bende senden kurtulsam dedi :KK14:

evet canım kendi öğrendi ben uğraştım bıraktım geçen sene bazende biniyor kardeşi itikliyor arkasından kızıyor çok kavga ediyorlar sorma ne duysa sölüyo benimki,de sen salakmısın oğlum dedim oda bana diyor ama peşine ayı ekliyor kardeşi sensin ayı diyor oda ona sensin ayı diyor ama kavgaları bile çok güzel inanki en azından çevresine duyarsız değil diyorum bana kızıyor bazen vuruyor video çekecektim ama maalesef başarılı olamadım yine kameraları görünce şımarıyoruz oyun halısı almıştım trafikle ilgili ufaklık hemen biliyordu öğrenmişti bütün taşıtların ismini aferin sen çok akıllısın diyor halıdaki ses ama bugün ikisi beraber oynadılar a..... bilince ufaklık eveeeeet diye bağırıp alkışlayınca hoşuna gitti onunda beraber baya bi oynadılar oda öğrendi yani taşıtları isimlerinide sölüyor çekmekte başarılı olursam koyucam face bakarsın
haha çok güldüm zaten hep kötü kelimeler öğreniliyor kolayca nedense koca kafalıyı nerden duymuş :KK1:ay laflara bak babası dövse hee canım benim senin gibi bi annesi olduğu için çoook şanslı aslında ama daha küçük annesi yerim onu ben

evet canım kendi öğrendi ben uğraştım bıraktım geçen sene bazende biniyor kardeşi itikliyor arkasından kızıyor çok kavga ediyorlar sorma ne duysa sölüyo benimki,de sen salakmısın oğlum dedim oda bana diyor ama peşine ayı ekliyor kardeşi sensin ayı diyor oda ona sensin ayı diyor ama kavgaları bile çok güzel inanki en azından çevresine duyarsız değil diyorum bana kızıyor bazen vuruyor video çekecektim ama maalesef başarılı olamadım yine kameraları görünce şımarıyoruz oyun halısı almıştım trafikle ilgili ufaklık hemen biliyordu öğrenmişti bütün taşıtların ismini aferin sen çok akıllısın diyor halıdaki ses ama bugün ikisi beraber oynadılar a..... bilince ufaklık eveeeeet diye bağırıp alkışlayınca hoşuna gitti onunda beraber baya bi oynadılar oda öğrendi yani taşıtları isimlerinide sölüyor çekmekte başarılı olursam koyucam face bakarsın
haha çok güldüm zaten hep kötü kelimeler öğreniliyor kolayca nedense koca kafalıyı nerden duymuş :KK1:ay laflara bak babası dövse hee canım benim senin gibi bi annesi olduğu için çoook şanslı aslında ama daha küçük annesi yerim onu ben

ben geçen akşam çektim saat dokuzu 5 keçeyi okumuştu ama atamadım faceye çok utanıyo benimki kameradan:KK1:senin oğlunun kardeşi olması sana çok büyük avantaj iykide doğurmuşssun kavga olur arada ama olsun kardeşi normal gelişim gösterdiği için oda ondan öğrenir herşeyi bu çocuklar normal çocuklarla birlikte olunca onlarda normalleşiyor bence okula gitsin daha çok ilerliycek görüceksin ben bukadar beklemiyordum yalan değil ama çok ilerledi benim oğlum okulun çok faydası oldu sebzelerin faydalarına kadar öğrendi bizim bilmediklerimizi anlatıyo bize ve kurallara uymayı da öğreniyorlar sıramızı beklememiz gerek yere çöp atmamamız gerek anne dişlerini fırçalarken suyu kapa boşa harcama gereksiz elektirik yakma işimiz olmadığında ışığı kapatmalıyız ev ekonomisini bile öğreniyoruz yani

ben geçen akşam çektim saat dokuzu 5 keçeyi okumuştu ama atamadım faceye çok utanıyo benimki kameradan:KK1:senin oğlunun kardeşi olması sana çok büyük avantaj iykide doğurmuşssun kavga olur arada ama olsun kardeşi normal gelişim gösterdiği için oda ondan öğrenir herşeyi bu çocuklar normal çocuklarla birlikte olunca onlarda normalleşiyor bence okula gitsin daha çok ilerliycek görüceksin ben bukadar beklemiyordum yalan değil ama çok ilerledi benim oğlum okulun çok faydası oldu sebzelerin faydalarına kadar öğrendi bizim bilmediklerimizi anlatıyo bize ve kurallara uymayı da öğreniyorlar sıramızı beklememiz gerek yere çöp atmamamız gerek anne dişlerini fırçalarken suyu kapa boşa harcama gereksiz elektirik yakma işimiz olmadığında ışığı kapatmalıyız ev ekonomisini bile öğreniyoruz yani

aaaaayyyyyyyyy sevsinler oun ekonomisini evlenince yandı karısı yandı o ekonomist demez cimri der :KK1:
ben nihayet çektim koydum video ama ufaklığın sinirleri tepesindeydi yinede çekebildim benimkiler daha çekmeden seyretmeye geliyorlar farkedince çektiğimi evet iyikide doğurmuşum biliyorsun öz geçmişimizi demekki faydası abisine olacakmış canım benim

aaaaayyyyyyyyy sevsinler oun ekonomisini evlenince yandı karısı yandı o ekonomist demez cimri der :KK1:
ben nihayet çektim koydum video ama ufaklığın sinirleri tepesindeydi yinede çekebildim benimkiler daha çekmeden seyretmeye geliyorlar farkedince çektiğimi evet iyikide doğurmuşum biliyorsun öz geçmişimizi demekki faydası abisine olacakmış canım benim

ay bide bu durum var resim çekersin hemen koşar gelirler bakıyorlar değilmi nasıl çıkmışlar diye alem bu çocuklar:KK9:

ay bide bu durum var resim çekersin hemen koşar gelirler bakıyorlar değilmi nasıl çıkmışlar diye alem bu çocuklar:KK9:

eveeeet flaş patladımı hemen ikiside koşuyolar bakmak için sonrada gülüyorlar kendi videolarını seyretmeyide seviyorlar kıkır kıkır gülüşüyorlar :KK1:

nasıl buldun ğolumu çokmasum cum ilerleme varmı sencede oraya yazamıyorum biliyorsun kimse bilmediği için

evet bende yazamıyorum orda malum işgüzarlar iş peşinde oluyo..çok akıllı oğlun çok ilerlemiş ve bilinçli şekilde yapıyo halıdaki düğmelere bekleyerek basıyo rastgele değil canım çok güzel ses tonu çok tatlı maşallah

evet bende yazamıyorum orda malum işgüzarlar iş peşinde oluyo..çok akıllı oğlun çok ilerlemiş ve bilinçli şekilde yapıyo halıdaki düğmelere bekleyerek basıyo rastgele değil canım çok güzel ses tonu çok tatlı maşallah

evet beni en iyi sen anlarsın zaten bikaç arkadaş dışında akrabaların hiçbiri bilmiyor anlamıyorlarda sölememek işe yarıyor bakalım bi değişiklik sezeceklermi diye ben onları gözlüyorum evet bekliyor soru bitene kadar gösterirkende önce aracın ismini sölüyor sonra bu diyor ve basıyor alkış oluncada eveeeeet diye bağırıyor teşekkür ederim canım

X