Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
aydam bu arada profil resmini hiç beğenmedim karamsar o ne oyle değiştir...içime bi hüzün doğdu :KK43:(((((((((

Bazen kızıyorum saçımı cektiği zaman elinı sıkıyorum,dudağını büzüyor sonra vicdan azabı çekiyorum,sen nasıl kızabiliyorsun diye kendi kendime ..

Bazen yazarken tereddüte düşüyorum.. Hiç bir şekilde imkanı olmayıp bu hastalıkla uğraşan anne babalar bu yazılanları okuyup üzülürmü diye.. Ne kadar zor bir durum.. Evlat yani.. Karşısında çaresiz kalmak,birşeyler yapamıyor olmanın vicdan azabı.. Uffff. Allahım bununla uğraşan Herkese bol kazanç versin güzel kapılar açsın inşallah..

aydam bu arada profil resmini hiç beğenmedim karamsar o ne oyle değiştir...içime bi hüzün doğdu :KK43:(((((((((

Bazen kızıyorum saçımı cektiği zaman elinı sıkıyorum,dudağını büzüyor sonra vicdan azabı çekiyorum,sen nasıl kızabiliyorsun diye kendi kendime ..
Değiştiririm 😂 bazen sabrımızı zorluyorlar.. Özellikle gece beni bir canavara dönüştürüyor.. Kurt kadın oluyorum..

Bazen yazarken tereddüte düşüyorum.. Hiç bir şekilde imkanı olmayıp bu hastalıkla uğraşan anne babalar bu yazılanları okuyup üzülürmü diye.. Ne kadar zor bir durum.. Evlat yani.. Karşısında çaresiz kalmak,birşeyler yapamıyor olmanın vicdan azabı.. Uffff. Allahım bununla uğraşan Herkese bol kazanç versin güzel kapılar açsın inşallah..

Aydam bunun sonu yok ki ben tamam haftalık saatlerini odeyebiliyorum bir şekilde ama haftada bir saat içimden her gün götürmek geliyor yada sürekli birebir ilgilenen bir abla tutamıyorum veya yok yunus tedavisi yok bilmem ne tedavisi götüremiyorum..
Devlet en kötüsü haftada dört saat veriyor..Benim aldırdığım dersin 4 katı gerçi haftada 30 saatlerden bahsediyorlar..
Maddiyat çok onemli ama karşına insan çıkması daha önemli...

Aydam bunun sonu yok ki ben tamam haftalık saatlerini odeyebiliyorum bir şekilde ama haftada bir saat içimden her gün götürmek geliyor yada sürekli birebir ilgilenen bir abla tutamıyorum veya yok yunus tedavisi yok bilmem ne tedavisi götüremiyorum..
Devlet en kötüsü haftada dört saat veriyor..Benim aldırdığım dersin 4 katı gerçi haftada 30 saatlerden bahsediyorlar..

Bizimkisi sabah genelde 8 gibi kalkar öğlen 13 gibi uyur 16 gibi kalkar 11-12 gibi yatar ama zorla... gecede bir iki kere ağlar ben giderim yanına yatarım belim tutulur..günümüz böyle ama bir hafta önce bir gece kalktı yarım saat ağlıyo bina bangır bangır yerlere atıyo nasıl korktum ilk defa öyle oldu inşallah son olur...

Çok haklısın.. Sonu yok.. Ve üstelik belirsizlikler içinde uzun bir süreçte işimiZi şansa bırakmak gibi bir durumumuzda yok.. Ve bu belirsizlik insanı maddiyattan daha çok yıpratıyor.

bu arada uyumayan cocuklara genellikle yatmadan önce banyo oneriyorlar anneyle birlikte.... agresifliğinide alırmıs,Nahit hn. demişti..gerçi kış her gün banyo yaptırmak mümkün değil..

Doğdukları günden beridir ayakta sallandılar.ve sabahın ilk ışıkları ile uykuya daldılar.Kızım yeni bıraktı çok şükür.. O tarihe kadar Allah'ım neden beni dört ayaklı yaratmadın diye çok isyan ettiğim gece olmuştur. 😂

Bizimkine sprdu kokuku kaka agiz kokusu vs. 20 tane soru sordu bana hemen hemen hepsinede var demistim...bizede diyet yapin dedi ama ben yapmıyorum :KK43: cok zor..
Balik yagi ve vitamin verdi ama vitaminide aldik vermiyorum çünkü diyet yapanlara ozel bi vitamin bayagida yuksekti fiyati..

diyeti ben 1 awnw uyguladım evet zor oluyor hele ekmeği hiç yemiyor benimki o vitamini ben aldığımda 180 tl di anlaşmalı bide başka ecz yok :KK14:

öncelikle eşinize çok geçmiş olsun.sizin işiniz bir hayli zor allah yardımcınız olsun..metal testi çok kötü çıkmamış çok güzel inş snraki testlerinizde iyi çıkar.önümüzdeki hafta bizde ağır metal kaka testi gıda alerji vebikaçkan testi yaptırıcaz inş sonuçlar çok ağır çıkmaz.bu forumdaki paylaşımlar yeni katılan arkadaşlarabilgi vermesi açısından detaylıbir şekilde yazmaya çalıştım.güzel haberlerinizibekliyorum..selamlar..

çok teşekkür ederim ağar metal testi adli tıpta yapılıyor o tamamen tertemiz çıktı bakır ve çinko olan ahmet beyin ayrıca istediği idrar ve kan testlerinde çıktı ama yinede diyet verdi 1 sene uyguladım zor tabiki hele ekmek lastik gibi çocuk yemek istemiyor bıraktık pek değişiklikte olmadı zaten eziyet etmeye gerek yok hayırlı haberle gelirsiniz inş.hee birde vitamin vermişti bizede geçmiş zaman olunca unuttum nedende bitek hastanenin karşısındaki ecz satılıyordu 2 şişe aldık bitti dahada almadık ben pek fark göremedim açıkçası birde yeni gelen arkadaşlar ne kadar okudu geçmişi bilemem ben yunus terapiyede götürdüm oğlumu 1 hafta ama oda baya bi maliyetli maalesef

Çok garip değil mi ? Yüksek işlevli,aspergerli,zeka seviyesi yüksek-düşük farketmez.. Çevremizde şimdiye kadar hiçbir otizm spectrum dahilinde bir yetişkin olmaması..Bir çok ilde yaşadım, büyük-küçük bir çok şehirde bulundum ama hiç denk gelmedim... Hani belki forumdan arkadaşların vardır da bir yakını yada tanıdığı biraz bilgi verir diye.. Sadece merak yani ...

bizim merkezde 20 yaşında vardı ama saldırganmış bende ilk gördüm dinlenme salonunda müdür bizi odasına kaçırdı çok güzel bi delikanlıydı ama bi kerede derste öğretmenin burnunu kırmıştı bakıcı vardı erkek onuda duvardan duvara çarpmış öüretmeni kurtarayım derken sonra bizim merkeze uygun değil dediler yolladılar çocuğu ne oldu bilmiyorum

merhaba arkadaşlar burası baya kalabalıklaşmış geçmişi okuduysanız anımsarsınız benide kısaca özetlemem gerekirse benşm oğlum 22 aylıktı otizmle tanıştığımızda göz teması yoktu ismine tepki sıfırdı eve misafir istemez alışverişe çıkamazdık ben uzun zamandır giremiyorum oğlum şuan 5.5 olacak 2 ay sonra ana sınıfına başladık geçen sene wc sölemeye başladı konuşmayada 1 seneden biraz fazla olmuştur başlayalı dili baya gelişti bana annecim diyor bişey isterken elle işaret etmiyor artık herkeze ismiyle hitap ediyor benim arkadaşlarımda dahil arabaya binelim doktora gidelim yada okula gidelim diyor özel eğitimcisine ismiyle hitap ediyor bi gittiği yeri unutmuyor yon duygusu çok gelişmiş yabancı şarıları ezberliyor okulda arkadaşlarıyla oynuyormuş evde kardeşiylede oynuyor vazen kavga ediyor her çocuk gibi nerden öğrenmişse bana bugün allahın zesası dedi bu bile çok hoşuma gitti yemek yemek istemezse annecim aşkııım diyor ağzını eliyle kapatıp yemek istemiyor ama daha çok yolumuzda var yani bi kardeşine bakıyorum birde ona kardeşi 3.5 yaşında ona göre kıyaslamaya çalışıyorum geçen kar yağdığında kartopu annecim diyor bahçe diyor dışarı çıkalım yani şimdilik aklıma gelenler

merhaba Nazdem..Evet biz yazışmalarınızı ve gelişmelri takip ettik...Teşekkür ederiz..mesajınız için teşekkürler..Şu an tanınız kalktı mı?Özel eğitime devam ediyormusunuz..Doktorlar ne diyor?..

Doğdukları günden beridir ayakta sallandılar.ve sabahın ilk ışıkları ile uykuya daldılar.Kızım yeni bıraktı çok şükür.. O tarihe kadar Allah'ım neden beni dört ayaklı yaratmadın diye çok isyan ettiğim gece olmuştur. 😂

:))) neyse kurtulmussun birinden, su an egitimdeyiz..sesleri geliyor icinden...

bizim merkezde 20 yaşında vardı ama saldırganmış bende ilk gördüm dinlenme salonunda müdür bizi odasına kaçırdı çok güzel bi delikanlıydı ama bi kerede derste öğretmenin burnunu kırmıştı bakıcı vardı erkek onuda duvardan duvara çarpmış öüretmeni kurtarayım derken sonra bizim merkeze uygun değil dediler yolladılar çocuğu ne oldu bilmiyorum

Zor bir durum..Aile içinde öğretmenler içinde..Bende 16 yaşında görmüştüm.wc eğitimi almamıştı mental retardasyonda vardı..Ve merkezdeki öğretmeni gencecik bir kızdı..gücü kuvveti yerinden kaldırmaya bile yetmiyordu..
:KK53::KK50:

merhabalar

benim oğlumda saçımla oynamayı çok seviyordu ne yapsam vazgeçiremedim.oyun kuramıyorduk hopp eli saçımda idi. vee kısacık kestirdim saçlarımı (besleme gibi oldum )ama kurtuldum nihayetinde zaten evdeyim ücretsiz izindeyim. bakım sorunum vs yok.

halı desenlerine takıntılıydı hepsini krem rengi düz halılarla değiştirdim. ortamı uygun hale getirmekte önemli diye yaptım ayrıca oğlumda yineleyici hareket var ( alkışlama var pepeenin alkışının aynısı onu taklit ediyor sanmıştım ve oğlum çok mutlu sanıyordum ahh koca kafam körmüşüm meğer )halıların çiçeklerine bakarak alkış yapıyordu şimdi yavaş yavaş sönmeye yüz tuttu çok şükür.

merhabalar

benim oğlumda saçımla oynamayı çok seviyordu ne yapsam vazgeçiremedim.oyun kuramıyorduk hopp eli saçımda idi. vee kısacık kestirdim saçlarımı (besleme gibi oldum )ama kurtuldum nihayetinde zaten evdeyim ücretsiz izindeyim. bakım sorunum vs yok.

halı desenlerine takıntılıydı hepsini krem rengi düz halılarla değiştirdim. ortamı uygun hale getirmekte önemli diye yaptım ayrıca oğlumda yineleyici hareket var ( alkışlama var pepeenin alkışının aynısı onu taklit ediyor sanmıştım ve oğlum çok mutlu sanıyordum ahh koca kafam körmüşüm meğer )halıların çiçeklerine bakarak alkış yapıyordu şimdi yavaş yavaş sönmeye yüz tuttu çok şükür.

İyi yapmışsınız..Duyu bütünlemeyi incelediğim sürede (Gerekli birşeydir-değildir-olmalı-olmamalı kısmını tartışmıyorum çünkü bende henüz uygulamadım) çok basit bir kaç değişiklik ile sizde evinzde bir duyu bütünleme ortamı yaratabilir ve bir çok şeyi evinizde uygulayabilirsiniz diye okumuştum..

X