Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bu arada Nahit Motavallının kitabı cıkmış ben tereddütteyim dedim kitabı alıp okuyabilirsin dedi..
nobel tıptan çıkmış latince içeriklidir diye ilgilenmemiştim.geçen hafta görmüştüm aslında alınabilir iyi fikir.
Yok Semaysem sizin kadar titiz ve deneyimli değilim hala.. Ama sayenizde çok şey öğreneceğim kesin.. Tereyağına dikkat etmedim ama suyu arıtmadan alıyorum ve hala kaynatip sogutup kullanıyorum . Ahmet Aydın ile randevu sonrası tahlilleri degerlendirirse daha da titiz davranabilirim diyet konusunda.. Bakalım.. Gelişmeler neyi gösterecek.. Birde benim oğlumun dudakları inanılmaz kuruyor kabuk kabuk dökülüyor ..ve arada bir burnu kanıyor. Sizlerde bu tarz sorunlar var mı

benim kendimi bildim bileli burnum kanar hele yazın sorma gitsin yani o derece dudakları kuruyor ve burnu kanıyorsa nemsizlikle ilgili gibi sanki ortamı nemlendirebilirsin dudaklara da zeytinyağı ya da bal sür.bana dudak içinse burt s bees stick dudak koruyucu iyi gelmişti hemen her marka denedim.

Çocuğunuzun duyu entegrasyon gelişimini evde destekleyin..

Duyu bütünleme terapisi özellikle otizm ve dış dünyayı duyusal alanlarını kullanarak daha fazla bilgiye ulaşmaya ihtiyacı olan çocuk ve bireylerde uygulanan eğitsel bir yöntemdir. 1979 yılında Amerika’da Ayres kliniğinde Jean A. Ayres tarafından kurulmuştur ve Sensory Integration International ile duyusal entegrasyon bozukluğunun terapisine öncülük etmektedir. Ayrıca yine Amerika’ da bulunan Therapeutic Associates , İsrail’de ELEM Enstitüsü, terapilerinde duyusal bütünleme tedavi yöntemlerine büyük önem vermektedirler. Türkiye’de henüz yeni gelişmeye başlayan bu eğitsel yöntem duyusal becerilerini aktif kullanamayan çocuklarda etkin hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Özellikle sese,gürültüye,sıcağa,acıya aşırı duyarlılık, sürekli yorgunluk hali, hareketlerde yavaşlılık, el göz koordinasyon bozuklukları , konuşma organlarını yeterli esneklikte kullanamama, dürtüsel davranışlar özellikle duyusal alanlarda sorun olabileceğinin işaretlerindendir. Çocuğun merdivenden inerken boşluktaymış duygusu yaşaması, kucağa alındığında sallandığında aşırı korkması, denge tahtasında yürüyememe, dokunmaya karşı aşırı tepki verme, bazı kıyafetleri giymek istememesi, ellerini
ıslak yapışkan şeylere dokunamama, aşırı hareketlilik, konuşmanın gecikmesi, yemek sorunları ilk belirtilerdir.

Duyu bütünlemesi bozukluğu olan çocuklar dış dünyada algıladıklarını bütünleştiremezler ve parçalardan bir bütün oluşturamazlar. Kendilerini bulundukları mekanda algılamaz, çevresindekilerini farketmez ve bazı hareketlerini kontrol edebileceğinin farkında değildir. Özel yöntemler ve uzman kişilerin çocukta belirlenen duyusal eksikliklere yönelik donanımlı bir odada bulunan jimnastik topları, salıncak, merdiven, değişik platformların bulunduğu mekanda uygulanır. Sorunlara yönelik çeşitli fiziksel etkinlikler ve aktiviteler uygulanarak duyusal bütünlük ve farkındalık arttırılmaya çalışılır.

Bu tarz belirtiler gösteren çocuğunuzu öncelikli olarak bir uzmana göstermek ve gerekli desteği almak çocuğun gelişimini olumlu etkileyerek sorunların en aza indirgenmesi sağlanmalıdır. Peki ama bu tarz sorunu olan çocuklarınıza evde neler yapabilir??..

◦Salıncak, tahtaveralli gibi sallanma tarzında olan oyuncaklara binmesi konusunda teşvik edin.
◦Odanızdaki eşyaları belli bir düzen ve sıralamada geçiş alanları rahat olacak şekilde dizayn edin.
◦İnce motor becerilerini destekleyin.. Beraber renkli renkli boncuklar, makaraları ipe geçirin, mandal açma kapama yapın, oyun hamurundan parçacıklar kopartın, telefon numarası dairelerinin içine parmağını sokarak çevirmesini isteyin.
◦Değişik değişik kokular koklatın.
Değişik parfüm kokuları, çürümüş limon, küf kokusu, çiçek, kolonya, yemek vs.. koklatarak farkı algılatmaya çalışın.
◦Çok aşırı güneş ışığı, ışık, flaşlardan uzak tutmaya çalışın.
◦Çok gürültülü ortamlara ani girişler yapmayın ve aşamalı olarak bu seslere alıştırmaya çalışın.
◦Farklı yüzeylere yumuşak, sert, pürüzlü, yapışkan, ıslak, dikenli vs.. dokundurarak farlılıkları algılamasını sağlayın.
◦Farklı ısıları hissetmesini sağlayın. Sıcak bardağa, buz parçasına, vantilatörün esintisine, saç kurutma makinası ısısını hissettirin.
◦Farklı tatları görebileceği şekilde tattırın. Bir kaç tabağa limon suyu, şeker, tuz, karabiber, soda, su, süt, meyve suyu gibi farklı bir çok tadı tattırın.
◦Kalın urgan ip üzerinde çıplak ayakla yürütün,
◦Parmaklarıyla ağırlık kaldırmasını sağlayacak egzersizler yaptırın.
◦Top becerisini geliştirecek faaliyetlere katılmasını destekleyin.
◦Motor hareketleri planlaması ve uygun sırada tekrar etmesini isteyin.
Alıntı: TavsiyeEdiyorum.com Uzman Tavsiye Portalı

Merhaba, yaklaşık 8 ay önce oğlumda otizm bulguları olduğundan şüphelenerek buraya yazmıştım, oğluma a tipik otizm teşhisi kondu,
adına cvp vermiyordu
göz teması yoktu
etrafında dönüyordu
takıntıları vardı
ellerini gözlerinin önüne getiriyordu, anlamsız sözcük tekrarları vardı
iki kelimelik cümleden fazlasını konuşmuyordu
çok hareketliydi, dediklerimizi anlamıyordu
kendindem 3. Bir şahıs gibi bahsediyordu
tehlike algısı yoktu....
Oğlum martta 4 yaşına girecek teşhis konulur konulmaz tam zamanlı kreşe verdik, evde tv ve bilgisayarı vede cep telefonunu kaldırdık, akşamları avm yada kalabalık parklara götürdük, anaokulu setlerinden aldık evde devamlı ders yaptık haftada 2 saatte özel eğitime gitti.
Evde dil gelişimi için baloncuk üfleme, flüt çalma egzersizi, dilimizi hareket ettirme çalışmaları yaptık, gözümüzün içine bakarak 100 e kadar saymaya çalıştık 10 a kadar bile sayamazken 100 çıktık şimdi :)
kağıt kesme yapıştırma, boncuk dizme, sınırlı boyama, yaptık ince motor kas gelişimi için
tuvalet eğitimimiz 3 ay sürdü ama başardık
çatal kaşık kullanımı için kaseye küçük şekerlemeler koyup kaşığa tek tek koyarak önce ben bitircem oyunu oynadık, haftada 4-5 kez patates kızarttım çatala alışsın diye, kaşık için puding iyi bir deneme oldu..
Balık yağı veriyorum, ceviz yemiyor o yüzden kek yapıp içine koyuyorum yada çikolataları fıstıklı yada fındıklı olanlarından alıp yediriyorum,
hazır gıda yedirmiyoruz, ekmek tam buğday unundan yapılanı alıyorum, prebiyotik yoğurtta bağırsak gelişimi için mutlaka hergün vermeye çalışıyorum otizmde bağırsak ve beyin arsındaki bazı sorunların giderilmesi için şart bence
aklıma gelenleri yazdım, ama 8 ayda oğlum adına cvp veriyor, dönme ve el hareketleri bitti, takıntıların %90 ı bitti, göz temasımız arttı, konuşmasında hiçbir sıkıntı kalmadı diyebilirim, hatta soru cvp şeklinde konuşabilyoruz artık, eskide bizi dinlemezdi, anlamazdı :KK43: biz sormadan kreşte yaptıklarını anlatıyor... Tehlike algısı var artık...
Belki benzer durumda olan aileler vardır biraz ışık tutar, otizm eğitimle düzelebiliyor, ağır durumda olanların durumu daha zor, iyileşme bu kadar hızlı olamayabilir ama mutlka sabırla çocuğunuzu eğitmeye devam edin allah hepimizin yardımcısı olsun...

Merhaba, yaklaşık 8 ay önce oğlumda otizm bulguları olduğundan şüphelenerek buraya yazmıştım, oğluma a tipik otizm teşhisi kondu,
adına cvp vermiyordu
göz teması yoktu
etrafında dönüyordu
takıntıları vardı
ellerini gözlerinin önüne getiriyordu, anlamsız sözcük tekrarları vardı
iki kelimelik cümleden fazlasını konuşmuyordu
çok hareketliydi, dediklerimizi anlamıyordu
kendindem 3. Bir şahıs gibi bahsediyordu
tehlike algısı yoktu....
Oğlum martta 4 yaşına girecek teşhis konulur konulmaz tam zamanlı kreşe verdik, evde tv ve bilgisayarı vede cep telefonunu kaldırdık, akşamları avm yada kalabalık parklara götürdük, anaokulu setlerinden aldık evde devamlı ders yaptık haftada 2 saatte özel eğitime gitti.
Evde dil gelişimi için baloncuk üfleme, flüt çalma egzersizi, dilimizi hareket ettirme çalışmaları yaptık, gözümüzün içine bakarak 100 e kadar saymaya çalıştık 10 a kadar bile sayamazken 100 çıktık şimdi :)
kağıt kesme yapıştırma, boncuk dizme, sınırlı boyama, yaptık ince motor kas gelişimi için
tuvalet eğitimimiz 3 ay sürdü ama başardık
çatal kaşık kullanımı için kaseye küçük şekerlemeler koyup kaşığa tek tek koyarak önce ben bitircem oyunu oynadık, haftada 4-5 kez patates kızarttım çatala alışsın diye, kaşık için puding iyi bir deneme oldu..
Balık yağı veriyorum, ceviz yemiyor o yüzden kek yapıp içine koyuyorum yada çikolataları fıstıklı yada fındıklı olanlarından alıp yediriyorum,
hazır gıda yedirmiyoruz, ekmek tam buğday unundan yapılanı alıyorum, prebiyotik yoğurtta bağırsak gelişimi için mutlaka hergün vermeye çalışıyorum otizmde bağırsak ve beyin arsındaki bazı sorunların giderilmesi için şart bence
aklıma gelenleri yazdım, ama 8 ayda oğlum adına cvp veriyor, dönme ve el hareketleri bitti, takıntıların %90 ı bitti, göz temasımız arttı, konuşmasında hiçbir sıkıntı kalmadı diyebilirim, hatta soru cvp şeklinde konuşabilyoruz artık, eskide bizi dinlemezdi, anlamazdı :KK43: biz sormadan kreşte yaptıklarını anlatıyor... Tehlike algısı var artık...
Belki benzer durumda olan aileler vardır biraz ışık tutar, otizm eğitimle düzelebiliyor, ağır durumda olanların durumu daha zor, iyileşme bu kadar hızlı olamayabilir ama mutlka sabırla çocuğunuzu eğitmeye devam edin allah hepimizin yardımcısı olsun...

Böyle mesajlar okumaya bayılıyorum. Teşekkürler.. Daha da güzel günler görmeniz ve paylaşmanız dileği ile..

9 aylık bir oğlum daha var, oyüzden geçmişi çok okuyamadım ama , otizmin tedavisi eğitimle ve bol çocuklu ortamla oluyor maalesef, alternatif tedavilere boşuna para vermeyin derim, burda üniversite hastanesinde sizi sömürmelerine izin vermeyin demişti dr. Sadece eğitim üzerinde yoğunlaşın , özel eğitim evde desteklenmezse bir işe yaramaz demişti, biz evde hiç boş bırakmıyoruz oğlumu, ya bisiklet sürüyoruz, ya top oynuyoruz, öyle çok paralar harcamadık sadece oğlumuza herşeyi sil baştan öğrettik, çok umutsuzluğa kapıldığım oluyor ama eğitimcimiz demişti bize baştan, iki ileri bir geri demişti otizm için, takıntılar ara ara yeniden hortluycak sakın tepki vermeyin yoksa kalıcı olur, görmezden gelmek bizim için en iyi çözüm oldu...
Oğlumun gittiği merkezde 26 ve 32 yaşında iki bayan otizmli var, birde22 yaşında erkek otizmli var bir saldırgan diğerleri çok sakin, bayanın birine ev işi idares eğitimi veriyor eğitmeni, bulaşık yıkama ortalığı temizleme gibi, ailesi onları talep etmiş, bu yaştan sonra ancak bunları öğrense bize yeter diyolar, birine okuma yazma öğretmeye çalışıyor, ama 3 üde konuşmuyor nasıl olacak bilmiyorum, allah yardımcıları olsun...
Bizde kök yayınlarının destek eğitim seti var onunda faydasını gördük biz tavsiye ederim...

Ilk eğitimcimiz duyu bütünleme terapisi uygulamıştı 3 ay kadar çok faydasını gördük biz, komutları algılamaya , sorularımıza anlamlı cvp lar vermeye başlamıştı, tehlike algısıda o zaman artmaya başlamıştı, sonra o hocamız başka bir ile gitti, yeni hocamız oyun terapi yapıyor daha çok, bizi yönlendiriyor evde şunları yapın , şu konuda eksikleri var şu sorunu şöyle hallederiz gibi... En büyük faydayı kreşten aldık biz, arkadaşlarını taklit ederek öğrendi çoğu şeyi, dr a kontrole gittiğimizde 3 ay sonrasını merak ediyorum dedi, bu bizim başarımız, özellikle eşim işten yorgun geldiği halde hiç üşenmedi her akşam gece yarılarına kadar sokaklarda avm lerde gezdirdi, ilk zamanlar gittiğimiz heryerde rezil oluyorduk, heryeri dağıtıyordu ama pes etmedik kulaklarımızı tıkadık , kalabalığa da alıştı, ybancılarada, şuan kimse oğluma otizmli diyemez maaşallah eğitime cvp veriyor oğlum, hiperaktivite dikkat eksikliği var dedi dr teşhis koymadı ama birdahaki kontrolde tekrar değerlendirecek, göz teması için daha çok egzersiiz yapın dedi. Inşallah daha iyi olucak, hepimizin kuzuları yaşıtları gibi oynayıp gülecek inşallah...

Ilk eğitimcimiz duyu bütünleme terapisi uygulamıştı 3 ay kadar çok faydasını gördük biz, komutları algılamaya , sorularımıza anlamlı cvp lar vermeye başlamıştı, tehlike algısıda o zaman artmaya başlamıştı, sonra o hocamız başka bir ile gitti, yeni hocamız oyun terapi yapıyor daha çok, bizi yönlendiriyor evde şunları yapın , şu konuda eksikleri var şu sorunu şöyle hallederiz gibi... En büyük faydayı kreşten aldık biz, arkadaşlarını taklit ederek öğrendi çoğu şeyi, dr a kontrole gittiğimizde 3 ay sonrasını merak ediyorum dedi, bu bizim başarımız, özellikle eşim işten yorgun geldiği halde hiç üşenmedi her akşam gece yarılarına kadar sokaklarda avm lerde gezdirdi, ilk zamanlar gittiğimiz heryerde rezil oluyorduk, heryeri dağıtıyordu ama pes etmedik kulaklarımızı tıkadık , kalabalığa da alıştı, ybancılarada, şuan kimse oğluma otizmli diyemez maaşallah eğitime cvp veriyor oğlum, hiperaktivite dikkat eksikliği var dedi dr teşhis koymadı ama birdahaki kontrolde tekrar değerlendirecek, göz teması için daha çok egzersiiz yapın dedi. Inşallah daha iyi olucak, hepimizin kuzuları yaşıtları gibi oynayıp gülecek inşallah...

merhaba..güzel haberlerinizi paylaştığınız için teşekkürler...İnşallah birgün hepimiz bu iyi haberleri paylaşırız.Bazen çok umutlu olup bazen umutsuzluğa kapılıyorum ben...Çocuğunuz ne zaman konuşmaya başladı...Benim kzım sadece kelime söylüyor.3 yaşında olacak yakında...Biz de haftada 2 saat özel eğitim ve tam zamanlı kreşe devam ediyoruz..Diyetle ilgili sadece keçi sütü verip hazır gıdalardan,şekerli yiyeceklerden uzak tutmaya çalışıyorum.Ama kreşe gittiği için orada muhakkak yiyordur.Balık yağı veriyorum.Başka neler yapmam lazım geç kalmak da istemiyorum..Allah hepimize yardım etsin...

merhaba..güzel haberlerinizi paylaştığınız için teşekkürler...İnşallah birgün hepimiz bu iyi haberleri paylaşırız.Bazen çok umutlu olup bazen umutsuzluğa kapılıyorum ben...Çocuğunuz ne zaman konuşmaya başladı...Benim kzım sadece kelime söylüyor.3 yaşında olacak yakında...Biz de haftada 2 saat özel eğitim ve tam zamanlı kreşe devam ediyoruz..Diyetle ilgili sadece keçi sütü verip hazır gıdalardan,şekerli yiyeceklerden uzak tutmaya çalışıyorum.Ama kreşe gittiği için orada muhakkak yiyordur.Balık yağı veriyorum.Başka neler yapmam lazım geç kalmak da istemiyorum..Allah hepimize yardım etsin...
Beslenme bülteni.comda otizm başlığı ile 2013 diyet listesi var. Detaylıca açıklamış Ahmet Aydın. Birebir uyamasanızda mutlaka içinden size uygun olan kısımları uygulayabilirsiniz .

Bende de oluyor gel git durumlar bir sey yok duzelecek diye dusununce cok mutluyum...Rabbim hepsine sifa versin..
Abisini kiskaniyor gibime geliyor bugun egitimciyle konustuk mesela otizmde kiskanclik vs.. duygular olmazmis..umitlendim..

Duyu butunlemesye bizde basladik, daha cok motor gelisimiyle ilgili..daha oncede buyuk oglumu goturmustum cok agresifti..

Son düzenleme:
Bende de oluyor gel git durumlar bir sey yok duzelecek diye dusununce cok mutluyum...Rabbim hepsine sifa versin..
Abisini kiskaniyor gibime geliyor bugun egitimciyle konustuk mesela otizmde kiskanclik vs.. duygular olmazmis..umitlendim..

Duyu butunlemesye bizde basladik, daha cok motor gelisimiyle ilgili..daha oncede buyuk oglumu goturmustum cok agresifti..

Evet benimde kızım beni çok kıskanıyor...Eşimi bazen bana sarılırken görünce çok kızıyor.Onu çekmeye çalışıyor,ağlıyor:)...Ben de o zaman seviniyorum..İnatlaşması,kıskanması güzel.Bir de doktordayken tesadüf eseri kızımın eğitim gördüğü merkezdeki psikoloğu gördük.O da kzımın çok sakin beklediğini,otizmli çocukların böyle durumlarda tekrarlayıcı hareketler yaptığını böyle duramadıklarını kızımda sadece silik belirtiler olduğunu söyledi.Çok sevindim.Ama işte konuşmaması(10-15 kelime),seslenince bakmaması,iletişim azlığı da umursuzluğa yöneltiyor.Aslında psikolağa mı gitsem diye düşündüm..Sonra da son zamanlarda kilo aldığım için diyetisyene başlayıp,evde spora başladım.En azından kendim için birşeyler yapıp psikolojimi korumak istedim.Çünkü bir yıldır kendimle hiç ilgilenmeyip kilo almıştım..Sanki kızımdan başka birşeyle ilgilenirsem ihmal edecekmişim gibi geliyordu.Size de oluyor mu?Suçluluk duygusu?Sadece onunla ilgilenmek istiyorum.Eğitime ihtiyacı olduğu için.Bu dengeyi nasıl kuruyorsunuz arkadaşlar?....

Beslenme bülteni.comda otizm başlığı ile 2013 diyet listesi var. Detaylıca açıklamış Ahmet Aydın. Birebir uyamasanızda mutlaka içinden size uygun olan kısımları uygulayabilirsiniz .

Teşekkür ederim.İnceleyeceğim..Kızım alerjik bir çocuk zaten...Yakında alerji testi yaptırmayı düşünüyorum.

Ben müsaade ederseniz bir düzeltme yapmak istiyorum.

Temple Grandin yüksek iq seviyesine sahip ancak yüksek işlevli otistik değil. Otizmi sosyal hayatını uzun yıllar boyunca derinden etkilemiş ancak zamanla sosyal sorunlarının üstesinden gelmiş bir otizmli kişi.

Otizmi orta derecenin üstünde..

Benim adim Rhan'daki şahıs da yine yüksek işlevli değil, Asperger Sendromlu bir kişi ancak yüksek işlevli otizmle daha çok benzeşiyor tabi ki
Aydam benim iki uc ay onceki merak ettiklerimi soruyorsun bosver hic bir otizmli birbirine benzemiyor birisine bakmissin konusuyor tum becerilerini yapiyor birisine bakmissin konusamiyor tuvalete gidemiyor bin cesit....Temple grandin, ben adim rhan filmleri yuksek islevli otizm liler zeka duzeyleri yuksek olanlar....Ama her otizmli boyle degil..

Aslında belki de var da bizler kendimiz bu olguyla tanışana kadar farkında değildik.

Mesela ben, şu gün bildiklerimle baktığımda, tanıdığım bir kaç yetişkinin spektrum içerisinde yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim ki en yakın örneği de benim eşimdir...

Sizlere şöyle bir örnek vermek istiyorum; eşimin maaş kartı ve kredi kartı bende duruyor, zaten evin finansal işlerini de ben görüyorum. Geçen gün internet bankacılığında bir sorun yaşandı ve çözemedik. Telefonla destek alınması gerekiyordu ve biliyorsunuz ki ancak ve ancak hesap sahibine bilgi veriyorlar. Ne dediysem ne yaptıysam eşimi bankanin müşteri hizmetlerini aramaya ikna edemedim. Kesinlikle konuşamıyor. Kitlenip kalıyor. Sonunda da benim ofisimde çalışan genç bir erkek arkadaşımıza, güvenlik bilgilerini vererek, bankayı arattırdım, eşim gibi konuştu da sorunu öyle çözdük.

Oğlumuz için hayatında 1 gün bile telefon açıp bir doktor randevusu almamıştır.

Biz evlendikten neredeyse 1 sene sonra ablamlarla sohbet etmeye başladı.

Tv izlerken ya da oyun oynarken dünya patlasa duymaz.

Bir de mesela; kendisine "hayatım bilmemne nerede?" diye sorduğumda, şanslıysam da ilk defasında onunla konuştuğumu duyarsa ve yerini biliyorsa, nerede olduğunu söyler ancak eğer bilmiyorsa, "bilmiyorum" demez asla..hiç cevap vermez.. çok defa bu yüzden kavga ettik onunla, bir tepki ver de duyduğunu anlayabileyim diye kızdım... daha doğrusu kavga ettik de demek doğru olmaz, kavga ettim onunla diyim çünkü kavga da etmez, ben bağırırım o da sinirli sinirli yere bakar, çok sinirlendiğinde de odadan çıkar gider v.s. v.s.

Çok garip değil mi ? Yüksek işlevli,aspergerli,zeka seviyesi yüksek-düşük farketmez.. Çevremizde şimdiye kadar hiçbir otizm spectrum dahilinde bir yetişkin olmaması..Bir çok ilde yaşadım, büyük-küçük bir çok şehirde bulundum ama hiç denk gelmedim... Hani belki forumdan arkadaşların vardır da bir yakını yada tanıdığı biraz bilgi verir diye.. Sadece merak yani ...

Ben müsaade ederseniz bir düzeltme yapmak istiyorum.

Temple Grandin yüksek iq seviyesine sahip ancak yüksek işlevli otistik değil. Otizmi sosyal hayatını uzun yıllar boyunca derinden etkilemiş ancak zamanla sosyal sorunlarının üstesinden gelmiş bir otizmli kişi.

Otizmi orta derecenin üstünde..

Benim adim Rhan'daki şahıs da yine yüksek işlevli değil, Asperger Sendromlu bir kişi ancak yüksek işlevli otizmle daha çok benzeşiyor tabi ki

YaprakCls; Merhaba konuyla alakasız bir şey sorucam size önceki sayfalatda sormuştum görmediniz sanırım.oğlunuzu merak ediyorum en son dr.düzeldiğini sylemişti şuan ne durumda özel eğitime dvm ediyormusunuz bilgileri aktarırsanız çok sevinirim.selamlar.

çok teşekkür ederim ağar metal testi adli tıpta yapılıyor o tamamen tertemiz çıktı bakır ve çinko olan ahmet beyin ayrıca istediği idrar ve kan testlerinde çıktı ama yinede diyet verdi 1 sene uyguladım zor tabiki hele ekmek lastik gibi çocuk yemek istemiyor bıraktık pek değişiklikte olmadı zaten eziyet etmeye gerek yok hayırlı haberle gelirsiniz inş.hee birde vitamin vermişti bizede geçmiş zaman olunca unuttum nedende bitek hastanenin karşısındaki ecz satılıyordu 2 şişe aldık bitti dahada almadık ben pek fark göremedim açıkçası birde yeni gelen arkadaşlar ne kadar okudu geçmişi bilemem ben yunus terapiyede götürdüm oğlumu 1 hafta ama oda baya bi maliyetli maalesef

diet konusu sıkıntılı çok sabır ve zaman isteyen bir süreç..ben çok inandım ikna oldum ahmet aydına yapabildiğim kadar devam etmeyi düşünüyorum.bugün gıda alerji testimizi yaptırdık asl diet sonuçlar çıkınca başlayacak..vitaminler yurtdışından geliyor özellikle otizmli çocuklar için üeritilmiş.o eczane ve ithalatçı firma satıyor.fiyatı ciddi rakam ama içindeki adeti aya vurunca çok cüzi bir rakama geliyor..yunus terapinizide okudum tabikide:d ben sıcak bakmıyorum bu

merhaba Nazdem..Evet biz yazışmalarınızı ve gelişmelri takip ettik...Teşekkür ederiz..mesajınız için teşekkürler..Şu an tanınız kalktı mı?Özel eğitime devam ediyormusunuz..Doktorlar ne diyor?..

merhaba eü,t,m,m,z hala demam ediyor hemde anaokuluna başladık bu ayın 25 inde ram randevumuz var hastane 2 yıllık verdi raporu ama ram her sene görmek istiyor hastanedeki dr çok kibar bi bayandı bizim %80 başından beri raporumuz 3 senedir eğitim alıyoruz geçen sene dr görüşü %30luk düzelme olduğu yani 2 senede %30 ama rapora belli bi yüzde yazmak zorundayız devletin onayladığı dedi bakalım bu sene hastane yok ram ne verecek

merhaba eü,t,m,m,z hala demam ediyor hemde anaokuluna başladık bu ayın 25 inde ram randevumuz var hastane 2 yıllık verdi raporu ama ram her sene görmek istiyor hastanedeki dr çok kibar bi bayandı bizim %80 başından beri raporumuz 3 senedir eğitim alıyoruz geçen sene dr görüşü %30luk düzelme olduğu yani 2 senede %30 ama rapora belli bi yüzde yazmak zorundayız devletin onayladığı dedi bakalım bu sene hastane yok ram ne verecek

merhaba...bu formu ve sizin paylaşımlarınızı başından sonuna kadar okudum(özellikle siz ve çokmasum)o kadar içten samimi paylaşımlar yapmışsınızki;bu formun devamında takip eden ebeveynlere ışık tutmuşsunuz.bu samimi yaklaşımınızın devamını diler çok ama çok teşekkür ederim..

Aslında belki de var da bizler kendimiz bu olguyla tanışana kadar farkında değildik.

Mesela ben, şu gün bildiklerimle baktığımda, tanıdığım bir kaç yetişkinin spektrum içerisinde yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim ki en yakın örneği de benim eşimdir...

Sizlere şöyle bir örnek vermek istiyorum; eşimin maaş kartı ve kredi kartı bende duruyor, zaten evin finansal işlerini de ben görüyorum. Geçen gün internet bankacılığında bir sorun yaşandı ve çözemedik. Telefonla destek alınması gerekiyordu ve biliyorsunuz ki ancak ve ancak hesap sahibine bilgi veriyorlar. Ne dediysem ne yaptıysam eşimi bankanin müşteri hizmetlerini aramaya ikna edemedim. Kesinlikle konuşamıyor. Kitlenip kalıyor. Sonunda da benim ofisimde çalışan genç bir erkek arkadaşımıza, güvenlik bilgilerini vererek, bankayı arattırdım, eşim gibi konuştu da sorunu öyle çözdük.

Oğlumuz için hayatında 1 gün bile telefon açıp bir doktor randevusu almamıştır.

Biz evlendikten neredeyse 1 sene sonra ablamlarla sohbet etmeye başladı.

Tv izlerken ya da oyun oynarken dünya patlasa duymaz.

Bir de mesela; kendisine "hayatım bilmemne nerede?" diye sorduğumda, şanslıysam da ilk defasında onunla konuştuğumu duyarsa ve yerini biliyorsa, nerede olduğunu söyler ancak eğer bilmiyorsa, "bilmiyorum" demez asla..hiç cevap vermez.. çok defa bu yüzden kavga ettik onunla, bir tepki ver de duyduğunu anlayabileyim diye kızdım... daha doğrusu kavga ettik de demek doğru olmaz, kavga ettim onunla diyim çünkü kavga da etmez, ben bağırırım o da sinirli sinirli yere bakar, çok sinirlendiğinde de odadan çıkar gider v.s. v.s.

yaprakcls mrb. eşlerimiz birbirine çok benziyor özellikle tv izlerken ekrana kilit olması ve benim ailemle iletişime aynen 1 sene sonra geçmesi gibi. ayrıca yazdığın şu kısım;
Bir de mesela; kendisine "hayatım bilmemne nerede?" diye sorduğumda, şanslıysam da ilk defasında onunla konuştuğumu duyarsa ve yerini biliyorsa, nerede olduğunu söyler ancak eğer bilmiyorsa, "bilmiyorum" demez asla..hiç cevap vermez.. çok defa bu yüzden kavga ettik onunla, bir tepki ver de duyduğunu anlayabileyim diye kızdım... daha doğrusu kavga ettik de demek doğru olmaz, kavga ettim onunla diyim çünkü kavga da etmez, ben bağırırım o da sinirli sinirli yere bakar, çok sinirlendiğinde de odadan çıkar gider v.s. v.s.[/QUOTE]
birebir aynı diyebilirim :) dikkat ettimde benim görümcemde aynı eşim gibi tv izlerken özellikle ekrana kilit oluyor yanında ne konuşursan konuş duymuyor kızımda onlara çekmiş genetik bi durum bu galiba keşke bizim tarafa çekseydi ama neyse buna şükür allah başka dert vermesin.. (bu arada eşim bilgisayar programcılığı mezunu görümcemde okul öncesi öğretmeni)

yaprakcls mrb. eşlerimiz birbirine çok benziyor özellikle tv izlerken ekrana kilit olması ve benim ailemle iletişime aynen 1 sene sonra geçmesi gibi. ayrıca yazdığın şu kısım;
birebir aynı diyebilirim :) dikkat ettimde benim görümcemde aynı eşim gibi tv izlerken özellikle ekrana kilit oluyor yanında ne konuşursan konuş duymuyor kızımda onlara çekmiş genetik bi durum bu galiba keşke bizim tarafa çekseydi ama neyse buna şükür allah başka dert vermesin.. (bu arada eşim bilgisayar programcılığı mezunu görümcemde okul öncesi öğretmeni)[/QUOTE]. Bu bir tesadüfümü acaba :))))). Benim eşimde matematik dehası ama tv izlerken ya da bir işe konsantre iken bando takımı gelse duymaz.. Yabancı kelimelere dili dönmeZ sesli okuma yapmazsa anlamaz Aynısı kız kardeşinde de var . Acayip pratik bir zeka,sayısal alanlarda süper başarı ama sözel sıfır.. Ve o da konsantre olduysa bir şeye basbas bağırsan bile duymaz

birebir aynı diyebilirim :) dikkat ettimde benim görümcemde aynı eşim gibi tv izlerken özellikle ekrana kilit oluyor yanında ne konuşursan konuş duymuyor kızımda onlara çekmiş genetik bi durum bu galiba keşke bizim tarafa çekseydi ama neyse buna şükür allah başka dert vermesin.. (bu arada eşim bilgisayar programcılığı mezunu görümcemde okul öncesi öğretmeni)
. Bu bir tesadüfümü acaba :))))). Benim eşimde matematik dehası ama tv izlerken ya da bir işe konsantre iken bando takımı gelse duymaz.. Yabancı kelimelere dili dönmeZ sesli okuma yapmazsa anlamaz Aynısı kız kardeşinde de var . Acayip pratik bir zeka,sayısal alanlarda süper başarı ama sözel sıfır.. Ve o da konsantre olduysa bir şeye basbas bağırsan bile duymaz[/QUOTE]

evet kesinlikle aynı özellikler demekki bazı şeyler genlerden geçiyor ne desek ne yapsak boş yinede dediğim gibi buna şükür allah dermansız dert vermesin kuzularımıza. bence korkacak çok fazla bi durum yok ayrıca kayınvalidemin dediğine göre eşim geç konuşmuş kızımda baba tarafından almış hep. görüntü anne ama diğer özellikler hep baba tarafı :) sağlıklı olsunlarda zamanla hepsi aşılacak inş. tabiki bunun için ilgi alaka ve eğitim çok önemli elimizden geleni yapmalıyızki çabuk atlatsınlar bu durumu..

X