Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
slm
bugün canım çok sıkkın sabah yine işitme testine gittik ve oğlum testesnasında yine uyandı zaten kendimi zor tutuyrodum o andan beridir ağlıyorum. ama ne ağlama konuşamıyorum dr la öyle kötü oldum ki cumaya tekrar gelin dediçok üzüldü halime galiba psikiyatriye gitme zamanım geldi.halbuki kötü bişey de yok ama galiba doldum artık

Uyanikken Niye yapmiyorlar ki..bende kizima yaptirdim hic uyutun falan demediler.oyalamasi biraz zor oldu ama 1-2 denemeden sonra yapildi tester..karsisina pepe actim.onu izlerken yapildi test

slm
bugün canım çok sıkkın sabah yine işitme testine gittik ve oğlum testesnasında yine uyandı zaten kendimi zor tutuyrodum o andan beridir ağlıyorum. ama ne ağlama konuşamıyorum dr la öyle kötü oldum ki cumaya tekrar gelin dediçok üzüldü halime galiba psikiyatriye gitme zamanım geldi.halbuki kötü bişey de yok ama galiba doldum artık

Canım üzülme..Evet çok zor oluyor..Testler,tahliller,psikolog...Ben de kızım eeg çekilirken çok üzüldüm,o da 5 dakika kala uyandı.Allahtan doktor yeterli dedi.Bizimde sınavımız buymuş diyorum..Bugünleri atlatacağız ve ileride kendimizi bu kadar yıprattığımız için kendimize kızacağız inşallah...Psikoloğa gitmeyi ben de istiyorum.Faydası olur bence...

Bu arada arkadaşlar ben atatürk orman çiftiliğinin keçi sütünü alıyorum.O da günlük ve güzel.Yoğurdu makinede yapıyorum.Çok güzel oluyor.Kızım çok seviyor.Ben de kızımın yiyeceklerini organik alıp, hazır yiyecekler yedirmiyorum.Bir de keçi sütü içiyor.Diyet anlamında bunları yapabiliyorum.Birde balık yağı veriyorum...

günaydın hanımlar dün akşam pedagogla randevumuz vardı eşim kızım ben bide kızkardeşim geldi. kardeşimle kızım oyun odasında beklediler eşimle beni görüşme odasına aldı. ilk seansta çocuğu almıyoruz dedi öncelikle sizin üzerinize düşen görevler var dedi bi kitap önerdi prof.dr.haluk yavuzerin çocuk gelişimiyle ilgili kitabını önerdi başka bi kitap daha önerdi adı aklıma gelmiyor şuan. kızımla ilgili pek soru sormadı neden gittiğimizi sordu bende tam olarak konuşamıyor dedim aklıma gelen ufak tefek şeyleri söyledim o da yapmamız gerekenleri yazdı 3 sayfa. yazdıkları içinde aklıma gelenler tv yasak en fazla günde yarım saat dedi. kötü birşey yapıyorsa kesinlikle yapma demiyceksiniz dedi doğru olan neyse o şekilde anlatacakmışız mesela elindekini çöp kutusuna atarmısın annecim diycekmişim. dil egzersizi yazdı sakız çiğnesin dedi içecekleri pipetle içecek dudaklarına çikolata sürücez yalıyacak. hemen hemen her gün küvete yada büyük bi leğene su doldurucaz su ile oynayacak. ( su benim için antidepresan dedi) bağırmak kızmak yok dedi konuşurken sakin ve yavaş olun gözünün içine bakarak konuşun dedi bir kelimeyi öğretirken sıkılmadan ısrarla gerekirse 10 kere tekrarlayın bi bün bakmışsınız o da söylemiş dedi.. konuşmamanın zekayla ilgili bi durum olduğunu kesinlikle düşünmüyorum dedi. kreş için erken olduğunu 36 ay dolmadan göndermemizi önermediğini söyledi ama mayıs gibi oyun grubuna gönderin dedi. bide şimdiki çocuklarda tv,pc,tlf aşırı izlemeden dolayı yalancı otizm çok sık gözlüyoruz dedi. şimdilik bu kadar dedi 1 ay sonra tekrar çağırdı bizler ödevlerimizi yapıcaz ve bu kez giderken kızımıda götürücez kısacası otizmle ilgili pek bi bağlantı kurmadı ama yokta demedi daha çok bizim yapmamız gereken doğruları ve yapmamamız gerekn yanlışları konuştuk inş. bidahaki sefere kadar baya gelişme olur.

slm
insan kendi canından bile daha fazla önemsediği, en değerli şeyi olan evladına böyle bir şeyi konduramıyo, neden ben diyip duruyo , ben geriye dönüp baktığımda en fazla yıprandığım dönem teşhisin kesinleşmediği inşallah bir şeyi yoktur diye kafamda kurup durduğum, dr dr gezdiğim kabullenemediğim dönem :KK43: maalesef çok yıpranıyoruz hepimiz özelliklede anneler yıpranıyor, yaşadıkların çok normal seninle aynı duyguyu paylaşmayan arkadaş yoktur bu forumda emin ol canım, geçecek ama merak etme, sen mutlu olacaksın ki yavruna bir faydan olsun, inşallah çabuk toparlarsınız sizde...

Canım üzülme..Evet çok zor oluyor..Testler,tahliller,psikolog...Ben de kızım eeg çekilirken çok üzüldüm,o da 5 dakika kala uyandı.Allahtan doktor yeterli dedi.Bizimde sınavımız buymuş diyorum..Bugünleri atlatacağız ve ileride kendimizi bu kadar yıprattığımız için kendimize kızacağız inşallah...Psikoloğa gitmeyi ben de istiyorum.Faydası olur bence...
ben psikiyatra gittim ağır depresyon geçiriyorsun demişti 4 ay önce ilaçlar verdi ama emzirdiğim için kullanamadım, annem geldi 2 hafta terapi gibi oldu bana, bu süreçte eşimizin desteği çok önemli galiba ben kendimi çok yalnız hissetmiştim ama atladığım bir nokta varmış daha sonra konuştuğumuzda çıktı ortaya ben ne kadar kahrediyorsam kendimi eşimde o kadar kahrediyormuş yalnızca duyguarını benim kadar açık ifade edemiyormuş :KK43: allah hepimizin yardımcısı olsun en zor sınavlardan birini veriyoruz inşallah sonu hayır olur...

günaydın hanımlar dün akşam pedagogla randevumuz vardı eşim kızım ben bide kızkardeşim geldi. kardeşimle kızım oyun odasında beklediler eşimle beni görüşme odasına aldı. ilk seansta çocuğu almıyoruz dedi öncelikle sizin üzerinize düşen görevler var dedi bi kitap önerdi prof.dr.haluk yavuzerin çocuk gelişimiyle ilgili kitabını önerdi başka bi kitap daha önerdi adı aklıma gelmiyor şuan. kızımla ilgili pek soru sormadı neden gittiğimizi sordu bende tam olarak konuşamıyor dedim aklıma gelen ufak tefek şeyleri söyledim o da yapmamız gerekenleri yazdı 3 sayfa. yazdıkları içinde aklıma gelenler tv yasak en fazla günde yarım saat dedi. kötü birşey yapıyorsa kesinlikle yapma demiyceksiniz dedi doğru olan neyse o şekilde anlatacakmışız mesela elindekini çöp kutusuna atarmısın annecim diycekmişim. dil egzersizi yazdı sakız çiğnesin dedi içecekleri pipetle içecek dudaklarına çikolata sürücez yalıyacak. hemen hemen her gün küvete yada büyük bi leğene su doldurucaz su ile oynayacak. ( su benim için antidepresan dedi) bağırmak kızmak yok dedi konuşurken sakin ve yavaş olun gözünün içine bakarak konuşun dedi bir kelimeyi öğretirken sıkılmadan ısrarla gerekirse 10 kere tekrarlayın bi bün bakmışsınız o da söylemiş dedi.. konuşmamanın zekayla ilgili bi durum olduğunu kesinlikle düşünmüyorum dedi. kreş için erken olduğunu 36 ay dolmadan göndermemizi önermediğini söyledi ama mayıs gibi oyun grubuna gönderin dedi. bide şimdiki çocuklarda tv,pc,tlf aşırı izlemeden dolayı yalancı otizm çok sık gözlüyoruz dedi. şimdilik bu kadar dedi 1 ay sonra tekrar çağırdı bizler ödevlerimizi yapıcaz ve bu kez giderken kızımıda götürücez kısacası otizmle ilgili pek bi bağlantı kurmadı ama yokta demedi daha çok bizim yapmamız gereken doğruları ve yapmamamız gerekn yanlışları konuştuk inş. bidahaki sefere kadar baya gelişme olur.
dil çalışması için baloncuk üflemede yapabilirsiniz, ilk haftalar baloncuk çıkartamamıştı bizimki, biz flüt çalmıştık birde... trt1 de annee elimi tutsana diye bir program var onu izledim demin, tv nin çocuk gelişimine etkisinden bahsediyordu, yalancı otizmden bahsetti, otizm mi uyaran eksikliğimi ancak tv yi tamamen kapatıp anlayabilirsiniz dedi, radyo dinletebilirsiniz dedi konuşması ve işitsel uyaranları alabilmesi için dedi, bunu bizim dr da söylemişti diksiyonu düzgün radyocuların programlarını dinletin demişti, trt radyosu olabilir demişti... birde dil gelişimi için pütürlü ve taneli gıdaları daha çok yemesi lazım demişti,,, ben devamlı blendırdan geçirerk verirdim çorbalarını 2 yaşına kadar hata etmişim 1 yaşından sonra pütürlü gıda yemesi şartmış zamanında konuşması için...
faydasını görürsünüz inşallah tv yi unutturmak için devamlı bir meşguliyet bulmanız lazım bunu hep birlikte yapabilirsiniz ancak biz yazın kapatmıştık tv yi, kreşten gelince yemeğimizi yiyip parklara avmlere atıyoduk kendimizi, uyku vakti gelince dönüyorduk eve 2 haftada bağımlılığı bitti, tabi bizimde tv bağımlılığımız bitti, o izlemiyor diyip kendiniz için bile açmayın o varken tvyi, izlemesede beynini olumsuz etkiliyor dedi bugünkü prof.

Son düzenleme:
arkadaşlar birde benim oğlumda uyguladığım bir kaç şey var onu paylaşmak istiyorum sizinle, peygamberimizin bir sünnetinden bahsedicem, çocukların başını okşayarak severmiş, 5 yaş altı çocuklarda beyin gelişimini olumlu etkilediği ispat edilmiş bilim adamlarınca... birde ben oğlum uyuyana kadar ona sarılırım o uyuyunca kendi yatağıma geçerim, uyuyana kadar sever okşarım.. buda beyin gelişimine ve özgüvenine iyi geliyormuş.
birde bir arkadaşım hergün oğlumun yüzüne karşı okumam için şunu tavsiye etmişti: Allahın isimlerinden El Halik, El Hakim, El Halim, El Hadi, El Şafi... yanlış anlaşılmak ta istemiyorum aslında ,herkesin inancı kendine ama en azından inancı olan arkadaşlar için paylaşmak istedim benim oğlumun iyileşmesinde etkili olduğuna inanıyorum, en azından akşamları yatarken dua ettiğinizde 3 er kez tekrar edebilirsiniz, Allahın isimleri şifa kaynağıdır zaten bu isimleri özellikle akıl hastalığına, çocukların anne babalarına karşı itaatkar olmasına, yumuşak huylu olmalarına ve gece uykularının iyi olmasına şifa kaynağıymış...

merhaba...kesinlikle manevi değerler ve dua çok çok önemli,ibni sina bile şifa ALLAH tandır demiş..benden haberler ise ;kızım kart kart eşlemelerde çok yavaş ilerliyor bu konudan öğretmenimiz şikayetçi birçok yerde iyiyiz ama eşleme konusunda maalesef.bize evde siz çalışın diyorlar ama yapmıyorki kartları eline alıp oyun oynuyor ek ders versek bu konuda nasıl olur bilemiyorum ama bizimle yapması daha önemli ne yapacaz bilemiyoruz

insan kendi canından bile daha fazla önemsediği, en değerli şeyi olan evladına böyle bir şeyi konduramıyo, neden ben diyip duruyo , ben geriye dönüp baktığımda en fazla yıprandığım dönem teşhisin kesinleşmediği inşallah bir şeyi yoktur diye kafamda kurup durduğum, dr dr gezdiğim kabullenemediğim dönem :KK43: maalesef çok yıpranıyoruz hepimiz özelliklede anneler yıpranıyor, yaşadıkların çok normal seninle aynı duyguyu paylaşmayan arkadaş yoktur bu forumda emin ol canım, geçecek ama merak etme, sen mutlu olacaksın ki yavruna bir faydan olsun, inşallah çabuk toparlarsınız sizde...

ben psikiyatra gittim ağır depresyon geçiriyorsun demişti 4 ay önce ilaçlar verdi ama emzirdiğim için kullanamadım, annem geldi 2 hafta terapi gibi oldu bana, bu süreçte eşimizin desteği çok önemli galiba ben kendimi çok yalnız hissetmiştim ama atladığım bir nokta varmış daha sonra konuştuğumuzda çıktı ortaya ben ne kadar kahrediyorsam kendimi eşimde o kadar kahrediyormuş yalnızca duyguarını benim kadar açık ifade edemiyormuş :KK43: allah hepimizin yardımcısı olsun en zor sınavlardan birini veriyoruz inşallah sonu hayır olur...

dil çalışması için baloncuk üflemede yapabilirsiniz, ilk haftalar baloncuk çıkartamamıştı bizimki, biz flüt çalmıştık birde... trt1 de annee elimi tutsana diye bir program var onu izledim demin, tv nin çocuk gelişimine etkisinden bahsediyordu, yalancı otizmden bahsetti, otizm mi uyaran eksikliğimi ancak tv yi tamamen kapatıp anlayabilirsiniz dedi, radyo dinletebilirsiniz dedi konuşması ve işitsel uyaranları alabilmesi için dedi, bunu bizim dr da söylemişti diksiyonu düzgün radyocuların programlarını dinletin demişti, trt radyosu olabilir demişti... birde dil gelişimi için pütürlü ve taneli gıdaları daha çok yemesi lazım demişti,,, ben devamlı blendırdan geçirerk verirdim çorbalarını 2 yaşına kadar hata etmişim 1 yaşından sonra pütürlü gıda yemesi şartmış zamanında konuşması için...
faydasını görürsünüz inşallah tv yi unutturmak için devamlı bir meşguliyet bulmanız lazım bunu hep birlikte yapabilirsiniz ancak biz yazın kapatmıştık tv yi, kreşten gelince yemeğimizi yiyip parklara avmlere atıyoduk kendimizi, uyku vakti gelince dönüyorduk eve 2 haftada bağımlılığı bitti, tabi bizimde tv bağımlılığımız bitti, o izlemiyor diyip kendiniz için bile açmayın o varken tvyi, izlemesede beynini olumsuz etkiliyor dedi bugünkü prof.

tavsiyelerin için çok teşekkür ederim cnm. tvyi zaten azaltmıştık gerçektende azalttıktan sonra kelime dağarcığımız genişledi baya farketti herşey. yine belli bir süre açmamak gerek mecbur kalmadıkça.aslında artık eskisi gibi deil tv çokta aramıyor açmazsak kendine değişik meşgaleler buluyor. yalnız müzik dinletebilirsiniz dedi radyo falan olabilirmiş. pütürlü gıdalar yiyebiliyor hatta benim kızım sulu çorbayı hiç sevmezdi tarhana harici çorba içiremedik köfte et ceviz fındık vs. sert şeyleri yiyebiliyor çok uzun zamandır.ayrıca bişey daha farkettim benim kızımın oyun arkadaşına ihtiyacı var geçen akşam kipaya gittik bi arkadaşla onunda iki kızı var biri dört diğeri 5 yaşında kızım onlara çabuçak alıştı kaynaştı el elel dolaştılar o akşam herkes bize baktı çok eğlendi onlarla atlara trene bindiler güzel bi akşamdı o mutlu olunca biz dahada mutlu olduk ve en önemlisi diğer kızlarla çabuk kaynaşması çok hoşumuza gitti. inş. yavrularımız biran önce bu durumu atlatır..

Son düzenleme:
arkadaşlar birde benim oğlumda uyguladığım bir kaç şey var onu paylaşmak istiyorum sizinle, peygamberimizin bir sünnetinden bahsedicem, çocukların başını okşayarak severmiş, 5 yaş altı çocuklarda beyin gelişimini olumlu etkilediği ispat edilmiş bilim adamlarınca... birde ben oğlum uyuyana kadar ona sarılırım o uyuyunca kendi yatağıma geçerim, uyuyana kadar sever okşarım.. buda beyin gelişimine ve özgüvenine iyi geliyormuş.
birde bir arkadaşım hergün oğlumun yüzüne karşı okumam için şunu tavsiye etmişti: Allahın isimlerinden El Halik, El Hakim, El Halim, El Hadi, El Şafi... yanlış anlaşılmak ta istemiyorum aslında ,herkesin inancı kendine ama en azından inancı olan arkadaşlar için paylaşmak istedim benim oğlumun iyileşmesinde etkili olduğuna inanıyorum, en azından akşamları yatarken dua ettiğinizde 3 er kez tekrar edebilirsiniz, Allahın isimleri şifa kaynağıdır zaten bu isimleri özellikle akıl hastalığına, çocukların anne babalarına karşı itaatkar olmasına, yumuşak huylu olmalarına ve gece uykularının iyi olmasına şifa kaynağıymış...

dualar çok önemli derdi veren rabbim dermanınıda verir inş.

Uyanikken Niye yapmiyorlar ki..bende kizima yaptirdim hic uyutun falan demediler.oyalamasi biraz zor oldu ama 1-2 denemeden sonra yapildi tester..karsisina pepe actim.onu izlerken yapildi test

uyanıkken kulağına kulaklık takılmasına izin vermiyor benim sabitlemem de olmazmış illa ki hareketsiz olacakmış o yüzden uykuda yapılmaya çalışılıyor.aslında duyuyor ama eğitim odyolojisine başlamamız için bu test neticelenmeliymiş. sözle olmuyor illa sonuç lazım. bu fırsatı da kaçırmak istemiyorum. konuşmanın gelşmesine faydası olur diye umutlanıyorum.

tek tek alıntı yapamadım. destek mesajı yazan herkese teşekkür ederim.bazen dip yapıyorum ama geçecek inşallah.

bir de işitme testinde bir bayan görevli benimle çok ilgilendi. kendisi özel eğitimde 3 yıl çalışmış özel ders veriyormuş hikayemizi dinledi ve dedi ki psikiyatrist dikkati toparlayacak ilaç başlarsa daha hızlı yol alırsınız dedi. şu meşhur fatih bey e mutlaka götür dedi. o kadar dr gördü kimse dikkat eksikliğinden şüphe etmedi.

bana karşılıklı iletişimi arttıran kitaplar (dokun hisset tarzındaymış ) ve oyuncaklar önercekmiş cuma geldiğinde hatırlat dedi cep nosuna kadar yazdı.ders verebilrim demedi ama çok ilgilendi faceden baktım psikologmuş.

Merhaba kizlar bir sorum olucakti size.10 ay bir haftalik glum var ve ismini soyledimizde her zmn Bizet bakmiyor. 9 ay kontrolunde delay konustum bu konuyu cok stres yaptim cunku. Tek bir Selye belirlenmez dedi. Diger seylere bakti. Konusurken bana bakiyor gulumsulor bana dedi. Gozo temasi kuruyor oyle bisey gozlemlemiyorum dedi. 18 ayliktan once teshis konulmuyor dedi. AMA yinede aklima takiliyor. Oglum kreste ve bakicisi yabanci. Odaya girdigimde Ben adini soyledigimde hemen bakiyor. Bana gel elk istiyor. Herkesede gulumser yabancilamaz. Aciktigi zaman mama diyo. Bilincsiz baba dede diyor. Alkis yapiyor istedigi zmn by by yapiyor. Oyun oynarken beni taklit etmeye calisyor. Yiyeceklerdenn bam agzimiza veriyor bazen. At dedigimde topu atiyor Falan. Yani bunlari yapiyor AMA ismine her zmn bakmiyor telaslanmalimiyim gercek ten?

Merhaba kizlar bir sorum olucakti size.10 ay bir haftalik glum var ve ismini soyledimizde her zmn Bizet bakmiyor. 9 ay kontrolunde delay konustum bu konuyu cok stres yaptim cunku. Tek bir Selye belirlenmez dedi. Diger seylere bakti. Konusurken bana bakiyor gulumsulor bana dedi. Gozo temasi kuruyor oyle bisey gozlemlemiyorum dedi. 18 ayliktan once teshis konulmuyor dedi. AMA yinede aklima takiliyor. Oglum kreste ve bakicisi yabanci. Odaya girdigimde Ben adini soyledigimde hemen bakiyor. Bana gel elk istiyor. Herkesede gulumser yabancilamaz. Aciktigi zaman mama diyo. Bilincsiz baba dede diyor. Alkis yapiyor istedigi zmn by by yapiyor. Oyun oynarken beni taklit etmeye calisyor. Yiyeceklerdenn bam agzimiza veriyor bazen. At dedigimde topu atiyor Falan. Yani bunlari yapiyor AMA ismine her zmn bakmiyor telaslanmalimiyim gercek ten?

bence telaşlanmanıza gerek yok oğlunuz daha çok küçük ve anlattıklarınıza göre herşey gayet güzel gidiyor boşuna panik yapmayın. zaten oğlunuz kreş ortamında olduğuna göre herhangi bi problemi olsa bile çabuk atlatır.

Merhaba gülsan,
Eş desteği konusunda haklısın...Eş desteği çok önemli.Benim eşim bu durumu kabüllenip atlatma konusunda çok destek oldu.Dedi ki herşeyin bir sebebi var,bu sorun olmasa belki daha kötü birşey olacaktı,sonuçta hepimiz yaşıyoruz ve herkesin bir sorunu var..Elimizden geleni yapıyoruz,hayatı dırduramayız dedi ve benim kızım bu durumu atlatacak ben biliyorum dedi..Atlatamasa da sonuçta bizim çocuğumuz yapacak birşey yok dedi.Doktorun söylediği; iyi ilerleme gösteren çocuklarda aile birlikte mücadele edip çocuklarını geliştiriyor....
Duaların gücüne bende inanıyorum...Hergün dua edip yatırıyorum..Allah herkese şifa versin inşallah....
Bir de birşey sormak istiyorum.Sanırım senin bir çocuğun daha var...İkinci çocuğu tavsiye ediyormusun?Ben cesaret edemiyorum ama çok da istiyorum.kararsızım bu konuda...

bence telaşlanmanıza gerek yok oğlunuz daha çok küçük ve anlattıklarınıza göre herşey gayet güzel gidiyor boşuna panik yapmayın. zaten oğlunuz kreş ortamında olduğuna göre herhangi bi problemi olsa bile çabuk atlatır.
cok saolun cvp icin. Kres ortaminda olmasi iyi mi bilemiyorum iste bakanlar yabanci dil konusunda bro calisyor diye dusunuyorum. Adini bile tam soylemiyorlar ondanda anlamiyor olabilir. Rabbm hepsinizn yardimcisi olsun ve sifalr versn kuzulara ins

bugün muayenemiz vardı iyi geçti diyebilirim
dr otizim değil çift isim kullandığınız için ismini karıştırmış anlamamış olabilir tek bir isim kullanın dedi...
gerçekten aile binasında oturuyoruz bazılarımız yusuf bazılarımız eymen diyor bundan sonra teke indireceğiz...
kafasını vurduğunu çok sinirli olduğundan bahsettim...kendi canını da yakıyordu bu konuda çocuğun çok küçük olduğunu bu aşamada sizin yaşadıklarınız,sizin pskolojik durumunuz çok önemli dedi...
hamileliğimden doğumuma varana kadar nasıl geçtiğini sordu...doğrusu doğumdan sonra bazı sıkıntılarım oldu...bu dA ister istemez çocuğa yansıyor özellikle sıkıntılı olduğum zamanlar yusufun yaramazlıklarını çok hareketli olmasını vs. kaldıramıyor ister istemez bunu ses tonuyla çocuğada yansıyormuşum bunu şimdi daha iyi farkattim
çocuk bakmanın zor olduğunu kendinin de 13 aylık bir çocuğu olduğunu sadece hafta sonununda tek başına baktığını 2 günlüğüne bile her bakımdan zorlandığından bahsetti...bırakacak kimselerin varmış en azından 1 saatliğine kendine zaman ayırmanı değişik uğraşlar yapmanı öneririm dedi...

sonuç olarak dr otizim değilde hiperaktifliye çok yakın olduğunu söylemeye çalıştı şu aşamada birşey yapamayız 1 sene sonra muhakkak yine gelin dedi tabi ciddi sıkıntılarınız olursa daha ereken de gelebilirsiniz diye ekledi...
tv yasak günde yarım saat olabilir oda eğitici olacak misal bak pepe oyun oynuyor bak pepe şunu yapıyor bunu yapıyor gibi...
beraber oyun oynanacak...arkadaş edinmesi sağlancak...kıreşte önerdi yanlış anlamadıysam şuan için değil de 2.5 yaşından sonra...
Canım sen beni hatırlamazsın 2010-2011 yıllarında bol bol yazışıyorduk. Beraber gebe kaldık ama senin rahim ağzı sorunu nedeniyle bebeğini kaybetmiştim. Demin aklıma geldin. Bir bebeğin olduğunu duyunca çok sevindim. Allah analı babalı büyütsün. Otizm sorununa gelince 15 aylık iken bizde de aynı problemler vardı. Göz teması işaretparmağını kullanmama ismi söyleyince bakmama ten temasından hoşlanmam vs. İlk gittiğimiz doktor otizm gibi ama yüksek işlevi olabilir vs demişti. Sonrasında götürdüğüm doktor hiç bir şeyi yok sizin ilgisizliğiniz ya da aşırı ilginiz dedi. Hakikaten de yoğun bir ilgiden ilgisizliğe düştü oğlum. Çünkü hastam vardı ona bakıyordum ilgilenmedim çocuğumla. Meğer depresyona girmiş :KK53: şu anda hiç bir sorunumuz yok. Bu topiğinden defalarca okudum zamanında Rabbim sizin de yüzünüzü güldürsün

Canım sen beni hatırlamazsın 2010-2011 yıllarında bol bol yazışıyorduk. Beraber gebe kaldık ama senin rahim ağzı sorunu nedeniyle bebeğini kaybetmiştim. Demin aklıma geldin. Bir bebeğin olduğunu duyunca çok sevindim. Allah analı babalı büyütsün. Otizm sorununa gelince 15 aylık iken bizde de aynı problemler vardı. Göz teması işaretparmağını kullanmama ismi söyleyince bakmama ten temasından hoşlanmam vs. İlk gittiğimiz doktor otizm gibi ama yüksek işlevi olabilir vs demişti. Sonrasında götürdüğüm doktor hiç bir şeyi yok sizin ilgisizliğiniz ya da aşırı ilginiz dedi. Hakikaten de yoğun bir ilgiden ilgisizliğe düştü oğlum. Çünkü hastam vardı ona bakıyordum ilgilenmedim çocuğumla. Meğer depresyona girmiş :KK53: şu anda hiç bir sorunumuz yok. Bu topiğinden defalarca okudum zamanında Rabbim sizin de yüzünüzü güldürsün

hatırladım canım nisan anneleri topiğinden....evet canım kızımı kaybetmiştim kayıpların acısı hiç unutulmasa da çok şükür ben de anneliği tattım...
canım bizim göz teması güzel parmağıyla net göztermese de bir şeyi tarif edebiliyor bizim gösterdiğimizi de farkediyor sadece aklı başka birşeydeyse görmemezlikten geliyor...
ismine hala bakmıyor...tek isme de indiremedik kalabalık bir ortamda yaşıyoruz her kafadan bir ses çıkıyor...
çift isim koyduğuma çok pişman oldum ama geçti iş işten...
bizimkinde de pskolojik birşeyler var...3 gün yatılı misafirim vardı...bu 3 gün çokta kalabalık ortamlara girdik oturduk...pekte ilgilenemedim birşey de öğretemedim...
tabi herkes sevme derdinde hoplatan zıplatan biri yusuf diyor öteki eymen....bu 3 gün sonunda bile gözle görülür gerileme oldu...
anneyi bayayı keşfetmişti arada bana anne babasına baba diyordu...ama yine ortalığa anne anne demeye başladı...
ufacık birşey olsa elinde ne varsa kafasına kafasına defalarca vuruyor...sakinleştirmesi o kadar zor ki...sakinleşse bile sonradan illaki başka neden buluyor...
dr kesinlikle otizim değil dedi...zaten belirtisi çok az oda pskolojik olduğunu artık iyice anladım...ama bu kalabalık ortamda bu çocuğu nasıl eğiteceğim nasıl öğreteceğim bilemiyorum...

günaydın hanımlar nasılsınız kuzular nasıl gelişme varmı? biz dün akşam avmye gittik bi arkadaşımla 2 kızıda geldi benim kız onları görünce çok sevindi hemen ellerini tuttu el ele dolaştılar yine beraber atlara trene bindiler güzel bi akşam geçirdik fakat dönerken olan oldu kıyameti kopardı arkadaşlarından ayrılırken mahvetti beni sizinkilerdede böyle oluyormu çocuk sürekli evde arkadaş istiyor kırk yılda bir görüncede ayrılmak istemiyor oyuna doymuyor. götürdüğümüz pedagog kreş için erken dedi ne yapsak bilemiyorum arkadaş ziyaretlerini sıklaştırıcaz sanırım önümüzdeki senede kreşe veririz büyük ihtimal. sizlerin tavsiyesi varmı?

Merhaba gülsan,
Eş desteği konusunda haklısın...Eş desteği çok önemli.Benim eşim bu durumu kabüllenip atlatma konusunda çok destek oldu.Dedi ki herşeyin bir sebebi var,bu sorun olmasa belki daha kötü birşey olacaktı,sonuçta hepimiz yaşıyoruz ve herkesin bir sorunu var..Elimizden geleni yapıyoruz,hayatı dırduramayız dedi ve benim kızım bu durumu atlatacak ben biliyorum dedi..Atlatamasa da sonuçta bizim çocuğumuz yapacak birşey yok dedi.Doktorun söylediği; iyi ilerleme gösteren çocuklarda aile birlikte mücadele edip çocuklarını geliştiriyor....
Duaların gücüne bende inanıyorum...Hergün dua edip yatırıyorum..Allah herkese şifa versin inşallah....
Bir de birşey sormak istiyorum.Sanırım senin bir çocuğun daha var...İkinci çocuğu tavsiye ediyormusun?Ben cesaret edemiyorum ama çok da istiyorum.kararsızım bu konuda...
ben oğlumun otizmli olduğunu bilseydim ikinci çocuğu asla yapmazdım, kazara oldu zaten normalde de oğlumun problemini bilmeden öncede çok yıpratıcıydı hiç laftan anlamayan hiperaktif bir çocuk olarak nitelendiriyorduk, bu yüzden ikinci çocuğa hazır değildik ama mevlam böylesini nasip etmiş iyiki varlar... ama bebek olmasaydı gece uykularım daha düzenli olur güne daha pozitif başlardım yada akşamları yorgun olmaz oğluma karşı daha tahammülkar olurdum, daha çok ilgilenirdim ve kardeş kıskançlığı çok fazla kardeşi gibi konuşmaya çalışıyor kıskançlıktan, yeni konuşmaya başladı ilerleyeceğine geriletiyor übe agu falan konuşmaya çalışıyor , zaten anlamsız sözcük tekrarları sorunumuz vardı kardeşini kıskanmasıyla birlikte dahada arttı, paylaşmayı bilen çocuk paylaşmaktan vazgeçti kardeşini iteleyip duruyor, aynı davranışları kreşte de yapacak diye aklım çıkıyor, işin en zor tarafı henüz durumu tam olarak anlayamıyor ve anlatmaya çalıştıkça dahada sinirleniyor, ben kardeşimi sevmiyorum diyor açık açık :KK43:
bunlar kötü taraflarıydı bide iyi tarafları var, biz mesleğimiz dolayısıyla 5 yılda 3 il değiştirdik oğlum bakıcılarla büyüdü hiç komşumuz yada arkadaşı olmadı diyebilirim, evde hep yalnızdı, kardeşi olunca en azından kavgada etseler bir oyun arkadaşı oldu yaza kadar küçük büyüyecek 1,5 yaşına girecek yani yürüyüp konuşarak ona destek olacak, böyle bir avantajımız oldu.. sevmiyorum desede birileri kardeşini kucağına alıp bizim olsunmu dediğinde o benim kardeşim ver diye ağlıyo, kıskansada seviyor aslında, duygularını ifade etmesinede katkıları oluyo bence, bazen kıskandığını hissttiğimde kardeşine kızıyorum yalandan çok yaramazsın ortalığı çok dağıtmışsın ağzına biber sürecem senin diye, kardeşime bağırma diyor, çok hoşuma gidiyor, doğum yaptım eve geldik 3 gün sonra farketti kardeşini biliyormusun ozaman durumu daha ağırdı, biz kıskandığı için yok sayıyor sanmıştık :KK43: ama zavallı oğlum gerçekten farketmemiş kardeşini :KK43:
benim sana tavsiyem çocuğun yaşıtlarına yaklaştığında yap ikinciyi, şuan sana çok muhtaç ve ilgine ihtiyacı var, ikinciyi şuan yaparsan onun hayatından çalarsın ve çok yıpranırsın, hem vicdan azabı hem ikisinede yetişememe sıkıntısını çok yaşadım eşim olmasa kafayı yerdim, bizim ailemizde yok yakında, en fazla bir ay gelebiliyor annem, kayınvaldem hiç gelemiyor :KK43: en azından bir iki sene sonraya ertele derim ikinci çocuk planınız varsa... ama yanında size yardımcı olabilecek biri varsa hemen yap ki ona arkadaş olsun...

bizim eski özel eğitimcimizde benzer bişey söylemişti, aşırı ilgide yalancı otizme neden olabilir diye, özellikle geç konuşmasına en büyük sebep su demeden suyu vermemiz, acıktım demeden yemek vermemiz, çocuğu tembelliğe itiyomuşuz bilmeden :KK43: ihtiyaçlarını konuşarak giderebileceğini öğretmeniz lazım demişti, bir kaç hafta su demeden su vermemiştim oğluma sonra su demişti,bir hafta sonra su istiyorum demişti, kıyaftetlerini çıkarmayı bilmiyordu çünkü hiç denememişti gerek yoktuki biz değiştiriyorduk hep üstünü, bilerek üzeri kirlensinde çıkarmaya çalışsın diye soğuk çorba döküyordum kıyafetlerine kirlendi diye çıkarmamı istiyordu hareketlerle ama anlamıyormuş gibi yaptık kendisi deneye deneye çıkarmayı öğrendi kıyafetlerini, şuan giyinmeyi öğretiyoruz, çorap, kilot, pantolon giyiyor yardımsız, çişi gelice kendi indirip çekebiliyor pantolonuyla kilodunu , üst kısımları çalışıyoruz şimdi, ayna karşısında daha iyi yapıyor, ayakkabısını çıkarıyor ama kış olduğundan botlarını kendisi giyemiyor, bence çocuklarımızın üstüne fazla düşmemeliyiz yardım konusunda, çünkü bu onlara zarar veriyor, yaşıtlarından geri kalıyor, buna bakıcı sendromuda deniyormuş, uyaran eksikliğide... birsürü ismi var ama bence adı aşırı korucu aile sendromu :)

günaydın hanımlar nasılsınız kuzular nasıl gelişme varmı? biz dün akşam avmye gittik bi arkadaşımla 2 kızıda geldi benim kız onları görünce çok sevindi hemen ellerini tuttu el ele dolaştılar yine beraber atlara trene bindiler güzel bi akşam geçirdik fakat dönerken olan oldu kıyameti kopardı arkadaşlarından ayrılırken mahvetti beni sizinkilerdede böyle oluyormu çocuk sürekli evde arkadaş istiyor kırk yılda bir görüncede ayrılmak istemiyor oyuna doymuyor. götürdüğümüz pedagog kreş için erken dedi ne yapsak bilemiyorum arkadaş ziyaretlerini sıklaştırıcaz sanırım önümüzdeki senede kreşe veririz büyük ihtimal. sizlerin tavsiyesi varmı?
bizim tayinler dolayısıyla kaynaşıp ailecek görüşebileceğimiz hiç arkadaşımız olmadı diyebilirim, tam kaynaşıyorduk tayinimiz çıkıyordu yeni iş yeni ev yeni komşu falan adaptasyon sağlayamadık birtürlü, ama şimdi oğlumun durumundan dolayı hiç hazetmediğim arkadaşlarımla bile ailecek görüşüyoruz, günlere katıldım sırf kalabalık görsün diye, genelde ittirmeli kaktırmalı oyunları seviyor oğlum ve gittiğimiz yerde paylaşmayı sevmediği için dışlanıyor ama yinede pes etmiyorum, bir gün alışacak oda, birgün oda normal çocuk oyunları oynuycak ben elimden geleni yapıyorum ortamı hazırlıyorum, sevmediğim komşu çocuklarını topluyorum evi talan ediyorlar ama oğlumun yalnız kalmasından iyidir diye düşünüyorum... bence sende imkanın varsa arkadaşlarıyla uygun ortamlar hazırla, inan günden güne farkediyor birinden bir kelime bile öğrense kardır, dün akşam upuzun bir cümle kurdu oğlum : anne dolabın üstünden el fenerini versene senin boyun uzun yapabilirsin dedi :) napıcaksın el fenerini dedim, aydınlık yapıcam dedi, verdim koştu lambayı kapattı, korkma annecim ben burdayım,kardeşimi kucağına alsana dedi :) geçen sene bunlar benim için hayalden ibaretti kapkaranlıktı önüm rabbime şükürler olsun bugünleri gördüm yaaa.... hergün kreşten ve arkadaşlarından bişeyler öğreniyor ben geçen sene verdim oğlumu kreşe haziranda, 2 yaşındayken gönderseydim belkide otim biz öğrenmeden sıyırıp geçecekti oğlumu, benim tavsiyem kreşe verme imkanınız varsa verin, haftada bir gün bile olsa verin...

hatırladım canım nisan anneleri topiğinden....evet canım kızımı kaybetmiştim kayıpların acısı hiç unutulmasa da çok şükür ben de anneliği tattım...
canım bizim göz teması güzel parmağıyla net göztermese de bir şeyi tarif edebiliyor bizim gösterdiğimizi de farkediyor sadece aklı başka birşeydeyse görmemezlikten geliyor...
ismine hala bakmıyor...tek isme de indiremedik kalabalık bir ortamda yaşıyoruz her kafadan bir ses çıkıyor...
çift isim koyduğuma çok pişman oldum ama geçti iş işten...
bizimkinde de pskolojik birşeyler var...3 gün yatılı misafirim vardı...bu 3 gün çokta kalabalık ortamlara girdik oturduk...pekte ilgilenemedim birşey de öğretemedim...
tabi herkes sevme derdinde hoplatan zıplatan biri yusuf diyor öteki eymen....bu 3 gün sonunda bile gözle görülür gerileme oldu...
anneyi bayayı keşfetmişti arada bana anne babasına baba diyordu...ama yine ortalığa anne anne demeye başladı...
ufacık birşey olsa elinde ne varsa kafasına kafasına defalarca vuruyor...sakinleştirmesi o kadar zor ki...sakinleşse bile sonradan illaki başka neden buluyor...
dr kesinlikle otizim değil dedi...zaten belirtisi çok az oda pskolojik olduğunu artık iyice anladım...ama bu kalabalık ortamda bu çocuğu nasıl eğiteceğim nasıl öğreteceğim bilemiyorum...

başın sağolsun canım çok üzüldüm, benim için bu hayattaki en büyük acı evlat acısı, rabbim sağlıkla büyüdüklerini görmeyi nasip etsin bize...
kalabalıktan mutlaka bişeyler öğrenmiştir, benim oğlumda eve misafir gelince tüm otistik hareketlerini ardarda sıralar bizi çok üzer ama onlar gidip ev sakinleşince o hengamede bile yeni birşeyler öğrendiğini keşfederdim, geçen gün kardeşine çok tatlısın derken gördüm, bizden öğrenmediği aşikar, gelen misafirin kızı kardeşini öyle seviyordu ondan öğrenmiş mesela :) tabi sizin ev hep kalabalık anladığım kadarıyla, günde bir saat başbaşa etkinlik yapsanız bile yeter, öncelikle adına cvp verme konusunda çalışın, biz önce adını öğretmekle başlamıştık işe, benim adım ayşe senin adın ali, babanın adı veli, babasına senin adın ne diye sorun birlikte cvp versin oda senin adın ne diye sorsun, bu şekilde adını öğretin, sonra adını seslendiğinde efendim demeyi öğretin, efendim dediğinde çikolata verin mesela, duymuyorsa adına cvp vermiyorsa yumuşak küçük toplar var onlardan fırlatın acıtmayacak şekilde, dikkatini çekmek için, önce adını söyleyin cvp vermezse topu atın size baktığında adını söyleyin. birkaç haftaya adını söylediğinizde sizi farkedecektir, ama hemen olmasını beklemeyin denemeye devam edin

Son düzenleme:
X