Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Oncelikle buyuk gecmis olsun ....... Keremce ye bende katiliyorum bence bir iki doktorun soylemesiyle olmaz bu is iyice arastirin bu konularda ismi duyulmus uzmanlar vardir mutlaka onlari arastirip bence bastan baslayip tekrar goturun derim,yazinizi okuyunca gercekten cok uzuldum benim de bir oglumvar ve henuz 9 aylik allah kimsenin evladinin sagligina zarar getirmesin bir anne olarak endisenizi anliyorum ama oglunuz hicde otizm gibi gelmedi bana bence pes etmeyin ve baska hekimlerlede gorusun ...

Allah sabir ve kolaylik versin ..

Halt etmişler...
Ben oğlum için kreş bakmaya gittiğimde kreşlerden birinde %80 otistik bir çocuk vardı bakıcısı ayrıydı. Yani ağır olan vakalarda öyle konuşmaları gerek. Benim oğlumda DEHA
var, davranış sorunları da mevcut buna rağmen kreşler almak için bırakın engel çıkarmayı onlar ikna etti beni. Bahsettiğiniz kadarı ile oğlunuzda büyük bir ihtimal otizm olamaz. Otistik bugularının olması otistik olduğunu göstermez. Bulgular olunca da dr lar erken tanı ve eğitim iyi geldiği için hemen müdahale etme gereği duyuyorlar. Bize psikiyatristimiz şunu söylemişti çocuğunuzu bize getirmediğinizi farz edin ve kreşe söylemeyin ama ben yine de söyledim. Hem hangi çocuk otistik değil bilemeyiz ki çocuğunda bulgular olduğu halde çocuğunu dr a götürmeyen çok ebeveyn var. Ben görüyorum davranış sorunları var dr a götürdünüz mü büyüyünce düzelir çocuk o gibi laflar.
Görüştüğüm kreşlerin hepsi böyle çocukların kreş ortamında düzeldiğini söyledi. Çocuğunuzda ki düzelmeler gayet umut verici ama yaşı itibari ile oyun gruplarını düşünün derim. Tam zamanlı yarı zamanlı kreş için erken bence.

kreşe haziranda vermiştim o zaman söyşemedim ama kreşin psikoloğu anlamış kulaklarında bir problemmi var dedi bende açıklamak zorunda kaldım evden izliyordum diğer çocuklar koşuyorsa benimkine koşuyordu sadece oturduklarında oturmuyordu evdede pek oturmaz işte öğrenince oyun gurubundaydı zaten haftada 3 yarım gün gidiyordu 2 ye düşürdüler diğer çocukları engellermiş diye seyrettiğim kadarıyla bi engelleme görmedim ama bahane birinin sürekli peşinden koşması lazımmış 1 ayda 3 kere hastalanınca aldım bende geçen gün gittiğimdede almadılar aynı sebeplerden

canım öncelikle geçmiş olsun.yazılarını okudum ama gözümden kaçırdıysam kusura bakma.başka bir doktora daha götürdünüz mü yoksa tek bir doktorda mı kaldınız?çünkü anlattığınıza göre sizde otizm belirtisi göremedim.benim arkadaşımın çocuğu var o da otistik.aam onun belirtileri ağır.sadce adını çağırdığında bakmayan çocuğa heemn otistik mi denirmiş anlayamadım.

tşk ederim başka dr götürmedim gata ya götürdüm psikoloğa benimde anlayamadığım aynı şey işte sadece bu ismine bakmıyor

Oncelikle buyuk gecmis olsun ....... Keremce ye bende katiliyorum bence bir iki doktorun soylemesiyle olmaz bu is iyice arastirin bu konularda ismi duyulmus uzmanlar vardir mutlaka onlari arastirip bence bastan baslayip tekrar goturun derim,yazinizi okuyunca gercekten cok uzuldum benim de bir oglumvar ve henuz 9 aylik allah kimsenin evladinin sagligina zarar getirmesin bir anne olarak endisenizi anliyorum ama oglunuz hicde otizm gibi gelmedi bana bence pes etmeyin ve baska hekimlerlede gorusun ...

Allah sabir ve kolaylik versin ..

gerçekten çok zor allah kimsenin başına vermesin yarın randevumuz var vihayet ram da bakalım ne olacak tşklr ilginize

Benim oğlumda haftada 3 yarım gün gidiyor. Oyun grubu 2 saat oluyor ve çocuk pek bir şey öğrenemiyor diye tercih etmedim 4 yaşına geldi zaten..
2 yaşında bi çocuk otur deyince oturmayabilir gezebilir. Söz dinlemeyebilir. Benim oğlumun gittiği yerde 19 aylık 2 yaşında olanlar var sürekli ağlıyorlar mesela. Hiç sanmıyorum ki otur deyince otursunlar daha bebek olnlar ya... Ne biçim kreşmiş sizinki inş. daha iyi bir yer bulursunuz. Siz emin misiniz oğlunuza kesin otizm teşhisi konduğuna otistik bulgular göstermesi otizm olduğunu göstermez. Yıllar alır kesin teşhisi 2 yaşında bir çocuk daha çok huy değiştirir gelişim gösterir. Kreşe gitmediği için otistik bulgularının iyileşmesi için özel eğitim prosedürlerinden geçiyorsunuz çok endişe etmeyin.

Benim oğluma da otistik bulguları var denildi. Ama büyük ihtimal otistik değil de dediler ki bende öyle düşünüyorum. Buna rağmen özel eğitim de alıyor kreşe de gidiyor. Dr kontrollerimize de gidiyoruz. Zor ve meşakatli bir yola girdik biz de.

Insallah iyi haberlerle donersiniz , rabbim sabrin mukafatini mutlaka verir, size bir site tavsiye etmek istiyorum , faydasi olrmu bilemiyorum ama orada herturlu bilgiye ulasabilirsiniz bircok degerli uzmanlar ve onlarin gorusleri mevcut isimleride tabi A dan Z ye saglikla ilgili herseyi uzmanlarin direk agzindan ogrenme sansiniz var , ben yurt disindayim ama gerek hamileligimde gerekse dogumdan sonra bu sitede merak ettigim ve ogrenmek istedigim herseyi bulabildim belki faydasi olur ,Kires konusundada uzulmeyin mutlaka uygun isini dogru yapan ve bu konularda profesyonel bir yer bulursunuz belkide bahsettiginiz yerlerin olmamasi hayirlidir daha iyi bir yer karsiniza mutlaka cikacaktir merak etmeyin .
Uzman tv diye bir site google de yazarsaniz karsiniza cikacaktir.
Tum anneler guclu ama sizin durumunuzda olan anneler hepimizden daha guclu ..
Siz cok guclu bir annesiniz bunu unutmayin...
Sevgiyle kalin....

mrb günaydın herkeze oğlum şuan 25 haftalık oldu biz rapor aldık ama kaç aydır ram dan randevumuzun gelmesini bekliyoruz pazartesi nihayet günümüz sonra eğitime başlıycaz ama hala inanamıyorum 15 gün babasıda evdeyken tatile götürdük çok büyük değişim ar daha önceleri bekle dediğimizde beklemez koşardı dışarı çıkınca tatilde çok şaşırdım hatta hemen kameraya çektim babası havuzdan çıkardı tam gidiyordu babası beni bekle dedi ve inanamadım bekledi babasına elini uzattı beraber yürüdüler şimdi evdede öyle yapıyor kapıyı açıyorum bekle diyorum ben çıkmadan gitmiyor seslendiğimizde bazen bakıyor bazen bakmıyor göz temasımız var şarkı söylediğimde beni dinliyor özellikle bildiği şarkıları beraber oynadığımız oyunlar var kardeşi 7 aylık oldu yürütece biniyor oda itiyor yürütüyor bazen dudaklarını değdiriyor öpüyor güya abisi elini veriyor ısır deyince ısırıyor tabağa bakıp mama diyor elimde tabak görünce acıkmışsa koşarak geliyor otur diyorum oturuyor yemek için bu yaz ilk defa kolluklarla yüzdü çok hoşuna gitti kollukları takmak için aldığımda hemen kolunu uzattı takayım diye takar takmaz koşmadıda bizi bekledi beklerkende elini uzatıyor ayağı kayıyordu düşmemek için evdede öyle yapıyor banyo veya balkon ıslaksa ya girmiyor yada minik minik korkarak tutunarak yürüyor her şeyin farkında baba diyor su dediğimde uzatmıyorum su diyorum içecekse geliyor bu nasıl otizm anlamadım ben birde kreşe vermiştim ordan memnun kalmadım aldım geçen gün başka bir kreş baktım oğlumuda aldım yanıma önce bişey demedim konuştuk çalışmıyosanız şu şu bakım uygundur filan dedi kurucu ve müdürü olan bayan herşey konuştuktan sonra bizim özel bir durumumuz var dedim hemen suratı değişti yarın psikoloğumuzla bi görüşün o ne derse öyle yaparız dedi tabi anladım birde telefonla görüşecekmişim bende dedim psikoloğunuz çocuğu görse daha iyi olur dedim ve dün oğlumu alıp gittim birgün önce kapıda karşılayıp neredeyse kırmızı halı serecek olan bayan içerde olduğu halde çıkmadı kapıyı psikolog açtı ve alamıycaklarını benim çocuğuma uygun bakıcı oda ve imkanları olmadığını söyledi bende zaten özel eğitim alacağını ama psikoloğumuzun kreş önerdiğini kendisinin nasıl bir psikolog olduğunu sordum ve çıktım sonrasını tahmin edebilirsiniz benim psikolojimi en yakın parka gidip ben napıcam şimdi nerden kreş bulucam

canım merhaba öncelikle şunu söyliyeyim kreşe oğlunun durumunu söylemekle hata etmişsin keşke söylemesydin olsun ama nasıl biryer olduğunu öğrenmiş bulundun başka kreşe söyleme nedenini özelden sorabilirsin bana evet doktorlar psikologlar eğitimciler sürekli erken tanı ve tedaviden bahsediyorlar reklam filmleri çekiyorlar otizimle ilgili ama iş başa düşünce elini ayağını çekiyor herkes sen ne yapacağım derdine düşüyorsun inşallah özel eğitime gideceğiniz yer doğru düzgün biryer olur canım çünkü bu işi herkes yapıyor artık bir seminere katılıyor terapist oluyor ve senin çocuğunun yılları boşa geçiyor en büyük görev anne babaya düşüyor sabır sabır dilemekten başka birşey demiyorum...

otizim tanısına değinicem biraz sadece ismine seslendiğinizde bir çocuk bakmıyorsa otistik diyemeyiz elbet yanında birsürü sebep aramak gerekiyor..
1.ismim ile çağırıldığında dönüp bakmamsı ama reklam vs seslere çok duyarlı olması
2.oyuncaklarla oynamayı bilmemek.örneğin (arabanın tekerliğini çevirmek)ama sürüyo gibi yapmıyogamyoncuiremsu
3.yuvarlak dönen cisimlere ilgi duymak ışıklara bakmak tavanları izlemek
4.takıntılı davranışlar sergilemek herşeyin aynı olmasını istemek eşyaların yeri değişsin istemezler
5.oyuncakları sıra haline dizerler düzen içinde
6.sebepsiz yere gülmek ve ağlamak
.7.2 yaşına geldiği halde cümle kurmaması
bu liste uzar gider aslında daha çocuğun yaşı ve yaşam öyküsü aileye tek tek sorulmalı
bebekliği bebekkenki davranışları bunlar çok önemli

canım merhaba öncelikle şunu söyliyeyim kreşe oğlunun durumunu söylemekle hata etmişsin keşke söylemesydin olsun ama nasıl biryer olduğunu öğrenmiş bulundun başka kreşe söyleme nedenini özelden sorabilirsin bana evet doktorlar psikologlar eğitimciler sürekli erken tanı ve tedaviden bahsediyorlar reklam filmleri çekiyorlar otizimle ilgili ama iş başa düşünce elini ayağını çekiyor herkes sen ne yapacağım derdine düşüyorsun inşallah özel eğitime gideceğiniz yer doğru düzgün biryer olur canım çünkü bu işi herkes yapıyor artık bir seminere katılıyor terapist oluyor ve senin çocuğunun yılları boşa geçiyor en büyük görev anne babaya düşüyor sabır sabır dilemekten başka birşey demiyorum...

otizim tanısına değinicem biraz sadece ismine seslendiğinizde bir çocuk bakmıyorsa otistik diyemeyiz elbet yanında birsürü sebep aramak gerekiyor..
1.ismim ile çağırıldığında dönüp bakmamsı ama reklam vs seslere çok duyarlı olması
2.oyuncaklarla oynamayı bilmemek.örneğin (arabanın tekerliğini çevirmek)ama sürüyo gibi yapmıyogamyoncuiremsu
3.yuvarlak dönen cisimlere ilgi duymak ışıklara bakmak tavanları izlemek
4.takıntılı davranışlar sergilemek herşeyin aynı olmasını istemek eşyaların yeri değişsin istemezler
5.oyuncakları sıra haline dizerler düzen içinde
6.sebepsiz yere gülmek ve ağlamak
.7.2 yaşına geldiği halde cümle kurmaması
bu liste uzar gider aslında daha çocuğun yaşı ve yaşam öyküsü aileye tek tek sorulmalı
bebekliği bebekkenki davranışları bunlar çok önemli

mrb ilk verdiğim kreşe söylemedim kreşin psikoloğu aradı beni görüşmek istedi kulaklarında problemmi var bakmıyo dedi sonra mecburen söyledim şimdi biyer buldum internetten haftada 3 gün 2 şer saat annelerde gidiyormuş hepberaber hem çocukların yanında duruyorsun hem oyunlarına katılıyorsun oyuncaklarla oynuyor araba sürüyor ama tekerleğinide çeviriyor büyük oğlumda yapardı şimdi 15 yaşında zaten parlayan dönen şeyler bütün çocukların ilgisini çekmezmi reklemlerde aynı bütün çocuklar nerdeyse seyreder büyük oğluma reklemlar sayesinde yemek yedirebilirdim bugün nihayet ram daki randevumuza gittik 10 gün sonra eğitime başlıycaz ama ordaki eğitimcide dedi varsa bile fazla bişey değil sanmıyorum m.köydeki eğitimcide aldı odaya oynadılar filan oda ben bu çocukta otizm var diyemem dedi çünkü bazen inatta yapıyolar vermek istemiyolar paylaşmak istemiyolar eğitimcimiz dalında çok iyiymiş bi tanıdık vasıtasıyla gittik çok güzel ilgilandi hatta para bile talep etmedi bebeklikten itibaren çektiğim videoları vardı onlarıda görmek istedi götürücem ben anadolu yakasında oturuyorum ama eğitim için m.köye gidicem haftada 2 gün

Insallah iyi haberlerle donersiniz , rabbim sabrin mukafatini mutlaka verir, size bir site tavsiye etmek istiyorum , faydasi olrmu bilemiyorum ama orada herturlu bilgiye ulasabilirsiniz bircok degerli uzmanlar ve onlarin gorusleri mevcut isimleride tabi A dan Z ye saglikla ilgili herseyi uzmanlarin direk agzindan ogrenme sansiniz var , ben yurt disindayim ama gerek hamileligimde gerekse dogumdan sonra bu sitede merak ettigim ve ogrenmek istedigim herseyi bulabildim belki faydasi olur ,Kires konusundada uzulmeyin mutlaka uygun isini dogru yapan ve bu konularda profesyonel bir yer bulursunuz belkide bahsettiginiz yerlerin olmamasi hayirlidir daha iyi bir yer karsiniza mutlaka cikacaktir merak etmeyin .
Uzman tv diye bir site google de yazarsaniz karsiniza cikacaktir.
Tum anneler guclu ama sizin durumunuzda olan anneler hepimizden daha guclu ..
Siz cok guclu bir annesiniz bunu unutmayin...
Sevgiyle kalin....
evet o siteyi biliyorum hamileyken çok seyrediyordum bikaç yer baktım anne ve çocuk beraber gidiliyor kapasitesi 15 miş haftada 3gün 2şer saat oraya bakıcam güçlü olmak zorundayım bugün gittik 10 gün sonra başlıycak özel eğitime oradaki çocukları görünce halimize binlerce kez şükür ettik eşimle çok ağar durumda çocuklar var ve o kadar çok sıra bekleyen varki kadıncağızın biri çocuğu okur yazar meslek için okula vermeye çalışıyor okulun kapasitesi 60 kişi ve dolmuş giremeyip bekleyen 80 kişi :gitme:

Benim oğlumda haftada 3 yarım gün gidiyor. Oyun grubu 2 saat oluyor ve çocuk pek bir şey öğrenemiyor diye tercih etmedim 4 yaşına geldi zaten..
2 yaşında bi çocuk otur deyince oturmayabilir gezebilir. Söz dinlemeyebilir. Benim oğlumun gittiği yerde 19 aylık 2 yaşında olanlar var sürekli ağlıyorlar mesela. Hiç sanmıyorum ki otur deyince otursunlar daha bebek olnlar ya... Ne biçim kreşmiş sizinki inş. daha iyi bir yer bulursunuz. Siz emin misiniz oğlunuza kesin otizm teşhisi konduğuna otistik bulgular göstermesi otizm olduğunu göstermez. Yıllar alır kesin teşhisi 2 yaşında bir çocuk daha çok huy değiştirir gelişim gösterir. Kreşe gitmediği için otistik bulgularının iyileşmesi için özel eğitim prosedürlerinden geçiyorsunuz çok endişe etmeyin.

Benim oğluma da otistik bulguları var denildi. Ama büyük ihtimal otistik değil de dediler ki bende öyle düşünüyorum. Buna rağmen özel eğitim de alıyor kreşe de gidiyor. Dr kontrollerimize de gidiyoruz. Zor ve meşakatli bir yola girdik biz de.
allah bütün annelere kolaylık versin çok zor ama napalım nereye kadarsa oraya kadar gidicez çocuklarımız için evet söz dinlemeyip inat yaptığını biliyorum çoğu zaman bu çoğu çocuktada vardır zaten

evet o siteyi biliyorum hamileyken çok seyrediyordum bikaç yer baktım anne ve çocuk beraber gidiliyor kapasitesi 15 miş haftada 3gün 2şer saat oraya bakıcam güçlü olmak zorundayım bugün gittik 10 gün sonra başlıycak özel eğitime oradaki çocukları görünce halimize binlerce kez şükür ettik eşimle çok ağar durumda çocuklar var ve o kadar çok sıra bekleyen varki kadıncağızın biri çocuğu okur yazar meslek için okula vermeye çalışıyor okulun kapasitesi 60 kişi ve dolmuş giremeyip bekleyen 80 kişi :gitme:

Hayirlisi olsun insallah iyi bir sonuc elde edersiniz cok sevindim .., Malesef bu tur konularda turkiye cok yetersiz kaliyor ve insanlarda cok bilincsiz , bu cok uzucu bir durum , ulkede normal egitim sisteminde bukadar aciklik varken ozel cocuklara verilecek egitim merkezlerinin bukadar az olmalarida normal malesef , benim bulundugum ulkede gerek otistik cocuklara gerek sipastik ve benzeri durumlarda olan cocuklar icin cok fazla egitim merkezleri mevcur vede bunu aileler degil tamamiyla devlet karsiliyor ustelik bu tur ozel durumu olan cocuklar normalde problemi olmayan cocuklara nazaran daha iyi egitim ve is imkanlarina sahip oluyorlar , cunku bulunduklari okullarda becerileri ve kapasitelerinin dogrultusunda egitim aliyorlar ve her biri bir iste uzman haline getirip iyi firmalara yerlestiriliyorlar , bu gayet iyi otizm erken taniyla onune gecilebilecek bir rahatsizlik fakat sizinde bahsettiginiz gibi ileri boyutlarda otistik cocuklardada farkli tedavilerle toplum icinde kendince yeteneklere sahip edilip iyi yerllere getirilebiliyor , insallah bu turkiyedede boyle olur insanlara bukadar zorluk cektirilmesi haksizlik diye dusunuyorum ..

birde benim oğlum çok sık ateşleniyor alerjik bronşit olabilir dedi dr ama bunla bi alakası varmı acaba bilgisi olan varmı ailede olan varmı diye sordu evet bende var

3 aylık bir bebekten bahsederken sanki çok gecikmiş gibi bahsediyorsunuz. 3 aylık bir bebeğin gelişimi her bebekle aynı olacak deil sonuçta doğalı 3 ay olmuş biraz zaman verin bebeğinizede kendinizede

mrb.benim oglumada ,agir otizm teshisi konmustu 2.5-3 yaslarindayken.kendi basina yasayamaz yuksek ogrenim goremez falan filan gibi sacmaliklar....yok oyle birsey,cok sukur..
.bazan coccuklarimizda olan bazi sorunlari fazlasiyla abartiyoruz.

tavsiyem,
eger bir teshis konmussa bunu ozellikle okul ortamindan gizleyin egitimine cok zarari oluyor,ogretmenlerinin onyargilarini hic hafife almayin.
cocugunuzda otizm gercekten var ise,''bunun ilacla tedavisi yok'' ,simdilik tek cozum egitim ve terapilerde.tabi ailenin durusu da cok onemli.

yemek yeme aliskanliklarini gozden gecirin,durumunuz var ise glutensiz yiyeceklerin bir olcude yardimi olabiliyor diyorlar ama yinede kanitlanmis degil.ozellikle hamilelik surecinde bilincli sekilde baslanan arindirilmis balik yaglari zeka gelisiminde ve davranis bozukluklarinda bire bir etkili,yararini goren bir cok aile biliyorum.

bazi tedavi yontemlerinin ise yaradigi soyleniyor,oksijen tedavisi,yunus tedavisi vs..sahsi kanaatim,bunlarin sadece para tuzagi oldugu yonunde.ben cok arastirdim,butarz tedavilerin mevcut oldugunu heryerde bulabilirsiniz ama sonucundan memnun olan bir tek aileye rastlayamazsiniz ( belkide vardir,ama ben rastlamadim )..

cocuklarimiz icin vakit cok onemli [ 7 yasina kadar.] gelin bu vakti davranis ve konusma terapileriyle degerlendirelim,uzamanina goturecek paraniz yoksa,kitaplari var okumak ve uygulamak bizim elimizde.

son olarakta cocugunuzla katilimci oyunlari oynamaktan yilmayin,mesela oyku tamamlama oyunlari ,zitliklar,meslekler ,motorik beceriyi arttiran oyunlar gibi hazirlanmis oyuncaklar var..

cocuklarinizi istedigimiz kaliba sokmaya calismadan once (( cok fazla vakit harcamadan )) once onu tanimaya odaklanin.

Allah yardimciniz olsun.

mrb.benim oglumada ,agir otizm teshisi konmustu 2.5-3 yaslarindayken.kendi basina yasayamaz yuksek ogrenim goremez falan filan gibi sacmaliklar....yok oyle birsey,cok sukur..
.bazan coccuklarimizda olan bazi sorunlari fazlasiyla abartiyoruz.

tavsiyem,
eger bir teshis konmussa bunu ozellikle okul ortamindan gizleyin egitimine cok zarari oluyor,ogretmenlerinin onyargilarini hic hafife almayin.
cocugunuzda otizm gercekten var ise,''bunun ilacla tedavisi yok'' ,simdilik tek cozum egitim ve terapilerde.tabi ailenin durusu da cok onemli.

yemek yeme aliskanliklarini gozden gecirin,durumunuz var ise glutensiz yiyeceklerin bir olcude yardimi olabiliyor diyorlar ama yinede kanitlanmis degil.ozellikle hamilelik surecinde bilincli sekilde baslanan arindirilmis balik yaglari zeka gelisiminde ve davranis bozukluklarinda bire bir etkili,yararini goren bir cok aile biliyorum.

bazi tedavi yontemlerinin ise yaradigi soyleniyor,oksijen tedavisi,yunus tedavisi vs..sahsi kanaatim,bunlarin sadece para tuzagi oldugu yonunde.ben cok arastirdim,butarz tedavilerin mevcut oldugunu heryerde bulabilirsiniz ama sonucundan memnun olan bir tek aileye rastlayamazsiniz ( belkide vardir,ama ben rastlamadim )..

cocuklarimiz icin vakit cok onemli [ 7 yasina kadar.] gelin bu vakti davranis ve konusma terapileriyle degerlendirelim,uzamanina goturecek paraniz yoksa,kitaplari var okumak ve uygulamak bizim elimizde.

son olarakta cocugunuzla katilimci oyunlari oynamaktan yilmayin,mesela oyku tamamlama oyunlari ,zitliklar,meslekler ,motorik beceriyi arttiran oyunlar gibi hazirlanmis oyuncaklar var..

cocuklarinizi istedigimiz kaliba sokmaya calismadan once (( cok fazla vakit harcamadan )) once onu tanimaya odaklanin.

Allah yardimciniz olsun.

tşk ederim bizim eğitimimiz bugün başlayacak hayırlısıyla 5 te randevumuz var çok ağar bişeyi yok biraz fazla ilgilendik bu sıralar sadece ufak tefek şeyler ismine bakmıyo ama gel ekleyince adının yanına geliyor al deyince alıyor mama baba dede diyebiliyor bakalım inş daha faydalı olur eğitimle dahada ilerleriz

ahmet aydın otizim diyeti diye arat canım yada otizim platformu adında bi site var ordanda bulabilirsin

senin bahsettiğin kazein diyeti inek sütü peyniri beyaz ekmek ve beyaz unlu börekler kekler ne varsa yasaklanıyor canım ama bunu her çocuğa yapamazssın doktora götürüp tahlil falan yaptırman lazım çocuğun vucudundaki kurşun fazlalığını ölçüyorlar bunu en iyi cerrahpaşa daki ahmet aydın yapıyor oraya gidemezzsen bile büyük üniversite hastanelerinde araştır yapıyorlardır mutlaka

kızlar merhaba..ben özel eğitim okulunda psikolojik danışmanım..bu başlığı görünca kayıtsız kalamadım..soracağınız ya da danışacağınız şeyler olursa seve seve yardımcı olurum..

X